Kalkulátory v astronomii

Diskuze o všem, co ještě patří do astrotechniky a jinam se nevešlo
Odpovědět
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Kalkulátory v astronomii

#31

Příspěvek od Cztwerec »

No to víš, několik zde na AF opravdových machrů nemá potřebu vydávat na obdiv své "zásluhy" nebo nebýt skromným :)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Kalkulátory v astronomii

#32

Příspěvek od Psion »

Nojo, někdo je ale skromný až moc :)
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Kalkulátory v astronomii

#33

Příspěvek od Cztwerec »

Jo, v případě Karla je to tak :)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Kalkulátory v astronomii

#34

Příspěvek od KpS »

Teda Karle, to jsi se ani nepochlubil, že v r. 1982 v ŘH jsi udělal tenhle zajímavý článekJe to už dávno. TI59 byla na svou dobu velmi výkonná kalkulačka, ale i tak, celou úlohu jsem tehdy bral jako hlavolam. Abych někde ušetřil krok, musel jsem jich překopat sto. Vzpomínám si na přednášku na katedře astronomie, kde jsem prezentoval novou kvadraticky konvergentní metodu řešení Keplerovy rovnice. Bez ní bych se pro libovolnou excentricitu do té tisícovky kroků nevešel. Výpočet byl zdlouhavý a pracný i s programy na magnetických štítcích. Ani mne neláká si to zopakovat. Je to pryč. Současné možnosti jsou o mnoho řádů dál.
Karel
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Kalkulátory v astronomii

#35

Příspěvek od Psion »

Kalkulačky Texas Instruments je moje záliba, to asi nevíš :)

http://museum.psionfired.com

No ty možnosti jsou dnes jinde, ale znáš nějaký program, který ze tří poloh vypočítá prvky dráhy?
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Kalkulátory v astronomii

#36

Příspěvek od KpS »

Nádherná sbírka! Nevěděl jsem, že se Ti tak pěkně rozrostla.

Výpočet prvků dráhy ze tří poloh nemusí mít vždy řešení a program, který by sám ošetřil všechny možné komplikace je mimo možnosti programovatelných kalkulaček. Ty jen více či méně usnadní práci toho, kdo celý výpočet na základě mezivýsledků řídí.
Karel
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Kalkulátory v astronomii

#37

Příspěvek od Psion »

Díky :)

Nemyslel jsem program pro kalkulačky, existuje jeden i na HP 41, myslel jsem software pro PC, žádný takový jsem nenašel, pouze na kalkulačky.
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Kalkulátory v astronomii

#38

Příspěvek od KpS »

Jsou takové. Například Find_Orb, nebo EXORB jako doplněk k programu SOLEX.
Karel
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Kalkulátory v astronomii

#39

Příspěvek od Psion »

Super, díky za odkazy, Solex jsem zkoušel, ten je ultrapřesný na výpočet efemerid, vůbec jsem si nevšiml toho doplňku.
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Kalkulátory v astronomii

#40

Příspěvek od Sasa3 »

Moc hezka sbirka. Pro programovatelne TIcka mam slabost taky. Mam od detstvi TI57 a samozrejme jsem si pro ni psal programy. Vypocet polohy telesa z elementu drah se mi povedlo napsat do tri ruznych programu (pro nepametniky, TI57 melo maximalne 50 instrukci).

TI pouzivam dodnes, i kdyz uz ne tu 57cku - odpalila mi uz 3 zdroje.... Mam emulator TI59 jak v PC, tak v mobilu a pocitam na nem.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Kalkulátory v astronomii

#41

Příspěvek od Psion »

Ještě mám 2-3 kalkulačky nenafocené, tak to musím doplnit :)

Jako jeden z mála mám free emulátor pod iOS (na iPad) TI-59. Před lety to uveřejnil jeden chlapík, ale po čase mu to Texas Instruments zakázali, protože používal jejich ROMku. Nechápu o co jim jde, nicméně program před lety nenávratně zmizel. Kalkulačka v iOS měla tedy i stejné chyby, stejnou přesnost výpočtu, pouze byla cca 100.000x rychlejší. Výhoda těchto emulátorů je, že umí ukládat programy jakoby na magnetický štítek a rychlost výpočtu je tzv. hned :)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Kalkulátory v astronomii

#42

Příspěvek od Psion »

Nedávno jsem pořídil do sbírky HP 35s (vyrábí se od r. 2007 dodnes), která vychází z úspešného modelu HP 35 ze 70tých let. Je přidána řada funkcí oproti svému předchůdci, je zvýšena přenost z 10 míst na 15 desetinných míst (3 jsou skryté pro vnitřní výpočty) a kalkulačka je 2,5x rychlejší než např. zde zmiňovaná HP 41C. Výhodou může být i možnost přepínání algebraického zápisu nebo RPN.

Obrázek

Úžasné kalkulačky, které vychází z designu HP kalkulaček ze 70-80tých let vyrábí firma SwissMicros nejen ve velikosti platební karty. Kalkulačky jsou firmwarem dokonalou kopií těch původních, včetně jejich přesnosti, pouze jsou 4x rychlejší. Rychlost CPU 12MHz a 48Mhz lze přepínat. Kalkulačka dorazila cca do 5 dnů od objednání. Na druhém obrázku je klon HP 41CX (tedy s Time modulem). Výhudou těchto novodobých kalkulaček je možnost nahrávat a ukládat programy přes USB, ideální tedy pro nahrávání řady hotových programů, které jsou na internetu např. http://hp41programs.yolasite.com
Snímek obrazovky 2017-12-17 v 10.16.17.jpg
Snímek obrazovky 2017-12-17 v 10.16.17.jpg (97.46 KiB) Zobrazeno 5335 x
Obrázek
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Kalkulátory v astronomii

#43

Příspěvek od Psion »

Nedávno jsem rozšířil sbírku kalkulaček o DM42 od firmy Swiss Micros, kterou uvedla na trh v roce 2017. Kalkulačka je vlastně klon HP-42s, nicméně počítá s přesností na 34 desetinných míst a je velmi rychlá - přibližně 10000 krát než původní model. V astronomických výpočtech je ta rychlost a přesnost velkou předností a při výpočtu poloh těles ve sluneční soustavě je ta přesnost opravdu znát, HP-42s má výrazně větší chybu. Výpočty, které prováděla HP-42s v řádu 3-4 minut je na DM42 okamžitě. CPU (ARM Cortex-M4 core, 128 KB RAM, 1 MB internal flash + 8 MB external flash) pracuje na rychlosti 24 MHz, po připojení USB dokáže zrychlit na 80 MHz. Pro porovnání původní HP-42s měla CPU Saturn Lewis (1LR2) 1 Mhz 64KB a stála 120 USD v roce 1988. Samozřejmostí DM42 je IR port (pro tiskárnu) a přenos programů do kalkulačky včetně online překladače na webu do formátu .raw. Exponent +/- 6143 hovoří za vše tedy např. faktoriál 350 není problém. Displej je skvělý, rozlišení 400x240 a funkce paper ink umoňuje kalkulačce zobrazovat obrázky jako tapetu libovolně dlouho. Integrovaný je real time modul s korekcí chyby. Tělo DM42 je opravdu bytelné a celokovové, takové už se u dnešních výrobků nevidí.

https://www.swissmicros.com/dm42/doc/dm42_user_manual/

Obrázek

[bbvideo=560,315]https://www.youtube.com/watch?v=cY5Djl0qEa8[/bbvideo]
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Kalkulátory v astronomii

#44

Příspěvek od Cztwerec »

Tu kalkulačku jsem měl v ruce je skutečně rychlá, nicméně já osobně nevím jestli bych jí využil. Co mě uchvátilo byla rychlá tvroba 3D plotrů a grafů a displey jako takový. Akorát jak říkám, já bych jí nevyužil...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Kalkulátory v astronomii

#45

Příspěvek od Psion »

Je to spíš na takové to domácí hraní teď si tam programuji polohy Jupiterových měsíců včetně grafického zobrazení :)
Odpovědět