V360 cyg - meduza mapka

Pozorovací kampaně, návody, výsledky, zajímavosti,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
johnna
Příspěvky: 411
Registrován: 10. 02. 2008, 04:58

V360 cyg - meduza mapka

#1

Příspěvek od johnna »

Když jsem nedávno pozoroval V360 Cyg podle mapky medúzy, vypadalo to, že srovnávačky a proměnná jsou tmavší než je udáno na mapce. Zkontroloval jsem teda jejich fotometrii a zjistil, že je dost zastaralá.
Dovolil jsem si proto vytvořit vlastní mapku, kde jsem vybral spektrálně podobné srovnávačky ku proměnné a samozdřejmě dohledal jejich přesnou fotometrii. Kdo by měl zájem, je ke stažení zde: Dočasně odstraněno, Brát (vyzvětlění viz 2. příspěvek)

Není tak špatné knihy, aby alespoň v něčem nebyla prospěšná(Nullus est liber tam malus, ut non aliqua parte prosit)
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

V360 cyg - meduza mapka

#2

Příspěvek od brat »

Ahoj Johnny,

chválihodná je Tvá iniciativa, že jsi se pustil do tvorby mapek.
Mám k tomu ale pár zásadních připomínek.

A) Měnit srovnávací hvězdy je značně nežádoucí, neboť použití jiných povede ke vzniku systematických chyb v dlouhodobé světelné křivce.

B) Pokud už vytvoříš jinou mapku, NEPOUŽÍVEJ V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ označení srovnávacích hvězd, které koliduje s minulou mapkou. Označení srovnávacích hvězd A až G je rezervováno pro mapku MEDUZY ID 030. Pokud uděláš svou mapku, pojmenuj srovnávací hvězdy jinak (třeba H I J K ...). A při prvním reportu pozorování do databáze MEDÚZY pošli jejich identifikace, hodnoty jasností a zdroj odkud jsi hodnoty převzal.

C) Doplň do mapky zdroj hvězdných velikostí a taky by to chtělo vysvětlit, co znamenají jednotlivé sloupce v tabulce srovnávaček (předpokládám, že je to hodnota V a B-V).

Ještě sem napíšu něco co asi nevíš a co je dobré do budoucna vědět.

V databázi MEDÚZY uchováváme ke každému pozorování i samotný zápis odhadu, ze kterého byla vypočtena hvězdná velikost. Např. A1V3B. Zároveň máme databázi srovnávacích hvězd, kde je identifikováno co to je přesně za hvězdy označené A a B (a C, D, E, F...). Je celkem jedno, že jejich fotometrie na používané mapce je nepřesná či zastaralá. Mnohem důležitější je používat neustále tu samou mapku (vydání jiné mapky s přejmenovanými srovnávačkami považuji téměř za zločin! ). A proč? Protože máme k dispozici software, který dokáže celou světelnou křivku zpětně přepočítat podle nově změřených hodnot srovnávacích hvězd, případně hodnoty srovnávaček převést z V na viz hodnotu. A to můžeme udělat i zpětně a celou křivku tak "kalibrovat" i na vnímání lidského oka. To co vidíme není ve skutečnosti V filtr, ale vizuální obor, který je trochu modřejší.

S vědomím tohoto jsme už před 10ti lety vydávali mapky, kde hodnoty srovnávaček nejsou úplně spolehlivě určeny. Můžeme je totiž dodatečně proměřit a všechna pozorování přepočítat. Důležité je, aby pozorovatelé zapisovali odhad tak jak ho skutečně vidí a aby se nepřejmenovávali srovnávací hvězdy!

Čau Luboš

PS
Dovolil jsem si link na mapku z Tvého příspěvku vymazat, aby se nešířila mapka, která by mohla způsobit konflikt v naší databázi. Přejmenuj prosím srovnávačky.

Bc. Luboš Brát
Uživatelský avatar
johnna
Příspěvky: 411
Registrován: 10. 02. 2008, 04:58

V360 cyg - meduza mapka

#3

Příspěvek od johnna »

Ahoj Luboši,

díky za příspěvek a připomínky. Teď zrovna nemám čas, ale později se ještě ozvu a taky upravím tu mapku. ;)

Honza
Není tak špatné knihy, aby alespoň v něčem nebyla prospěšná(Nullus est liber tam malus, ut non aliqua parte prosit)
Uživatelský avatar
johnna
Příspěvky: 411
Registrován: 10. 02. 2008, 04:58

V360 cyg - meduza mapka

#4

Příspěvek od johnna »

PS
Dovolil jsem si link na mapku z Tvého příspěvku vymazat, aby se nešířila mapka, která by mohla způsobit konflikt v naší databázi. Přejmenuj prosím srovnávačky.
vporadku

a diky i za ostatni info....

Honza



Není tak špatné knihy, aby alespoň v něčem nebyla prospěšná(Nullus est liber tam malus, ut non aliqua parte prosit)
Odpovědět