EV Ori

Pozorovací kampaně, návody, výsledky, zajímavosti,...
Uživatelský avatar
johnna
Příspěvky: 411
Registrován: 10. 02. 2008, 04:58

EV Ori

#31

Příspěvek od johnna »

Srovnavacky k V351 Ori ti nevyhovuji?
Není tak špatné knihy, aby alespoň v něčem nebyla prospěšná(Nullus est liber tam malus, ut non aliqua parte prosit)
Uživatelský avatar
P. Fidler
Příspěvky: 36
Registrován: 14. 04. 2009, 10:29

EV Ori

#32

Příspěvek od P. Fidler »

Hmm, myslim, ze som to v tom prispevku vyjadril jasne skus sa na nu pozriet niekedy, nie je az tak daleko od EV Ori. Len trocha drgni do stojana a uz ju mas v poli 8-)
Peter Fidler
Uživatelský avatar
johnna
Příspěvky: 411
Registrován: 10. 02. 2008, 04:58

EV Ori

#33

Příspěvek od johnna »

Tak ji priste zkusim...stejne je mi zahadou,ze jsem si ji nevsimnul uz driv. V poli mam rovnou i GT, takze dve mouchy jednou ranou :). Kazdopadne ted jsem mel dve pekne noci, ale kvuli nedostatku casu jsem nemohl pozorovat., tak je to skoda...

Jinak ty srovnavacky jsou prevzate z AAVSO mapky, coz je na ni napsano a ma to alespon tu vyhodu, ze pozorovana data na sebe navazuji. To, ze ta jejich fotometrie neni z nejpresnejsich je zase vec druha, ale nemuzu zde konkretne posuzovat, protoze jsem ji neoveroval.
Není tak špatné knihy, aby alespoň v něčem nebyla prospěšná(Nullus est liber tam malus, ut non aliqua parte prosit)
Uživatelský avatar
P. Fidler
Příspěvky: 36
Registrován: 14. 04. 2009, 10:29

EV Ori

#34

Příspěvek od P. Fidler »

No dobre, tak smelo do toho. Nechcem ta ovplyvnovat, ale skus sa pri odhadovani vyhnut hviezde C, pripadne skus napisat, ci sa ti javilo vizualne zoradenie tych hviezd podla meduza mapky v poriadku.

A ak by si uz pouzil C, tak urcite sprav zaroven aj odhad bez tejto hviezdy.

Ja sa cez vikend chystam tiez pozorovat, tak to potom mozme prediskutovat...takze..jasnu oblohu! ;)
Peter Fidler
Uživatelský avatar
johnna
Příspěvky: 411
Registrován: 10. 02. 2008, 04:58

EV Ori

#35

Příspěvek od johnna »

Ono ja bych nerad pomlouval praci druhych lidi, uz jen proto, ze meduza mapky take hodne pouzivam a vazim si toho, ze nekdo byl a je schopen delat neco pro tento zajimavy obor astrofyziky.
Ta mapka je z roku 1997 a autor mozna umyslne prevzal srovnavacky od AAVSO, aby odhady navazovaly,  i kdyz vedel, ze fotometrie neni presna.
Tak napriklad srovnavacka C ma hv. velikost ve V oboru, Johnsonove systemu  8.71 mag , coz treba muze zpusobit, ze srovnavacka B se ti zda tmavsi nez C.
Srovnavacka B ma doopraravdy 9.02 mag

Beru ten nazor, ze srovnavacky s nepresnou fotometrii se zachovavaji kvuli navaznosti dat, ale pokud srovnavacka C, ktera ma byt tmavsi nez B je ve skutecnosti jasnejsi, tak to uz problem podle me je.

Dalsi srovnavacky jsem zatim neoveroval...
Není tak špatné knihy, aby alespoň v něčem nebyla prospěšná(Nullus est liber tam malus, ut non aliqua parte prosit)
Uživatelský avatar
P. Fidler
Příspěvky: 36
Registrován: 14. 04. 2009, 10:29

EV Ori

#36

Příspěvek od P. Fidler »

Ved o tom pisem v tom prispevku.

Ale jeho podstatou je najma to, ze som dostal viacero roznych jasnosti vo V z roznych zdrojov pre hviezdu C (ale ani B nedopadla omnoho lepsie). Ked som spravil prepocet do VIZ nezabralo to. Je v tom dokonaly chaos. Zoradenie porovnavacich hviezd podla V magnitud z Tycho2 dopadlo asi takto: ACBDGFE ... ak by sme tieto hodnoty zobrali ako zavazne a v351 ori by kmitala v celom rozsahu, tak mozeme rovno celu db vyhodit lebo by bola plna odhadov typu 10.50 - 2 v - 3 -10.21, nastastie ale v351 ori som zazil kmitat len v rozsahu B-D(parkrat som pouzil E a A) a tu je to poradie OK, len skutocne magnitudy su ine. Problemom moze byt GT Ori ale tu som nikdy nevidel s pristrojom s dosahom 11.3mag, teraz mam lepsi, ktory by mal dat aj 12.5 ale orion este nebol tak dobre viditelny aby som to skusil.

Samozrejme, je dobre pozorovat stale s tymi istymi porovnavacimi hviezdami, len odporucam vyhybat sa C, pretoze ak spravis odhad B2v1C a C sa podla definitvnej direktivy vyhodi ako premenna alebo ako jasnejsia ako B, tak odhad bol za A urcite velmi zly a za B zbytocny a asi bude vyradeny (teda niezeby toto bolo na mne, ale urcite by som s takym postupom suhlasil). Aj ked sa pozries do vypisu z databazy, takychto odhadov je tam naozaj len zopar (kde B > C) pripadne kde je vobec C pouzite.

Navaznost na AAVSO... neviem ci je to take ruzove. Ak sa nemylim AAVSO mapka obsahuje hromadu porovanavacich hviezd a kazdy si vybera podla chuti, nijak ich neoznacuje, nezaznamenava si odhad a rozni ludia pouzivaju roznu metodiku. Cize aj keby si zaznamenal 87-2v3-93 tazko z toho zistis ci naozaj pouzival nase B a C.

Ale nic....nenechaj sa ovplyvnovat a sup sup k dalekohladu s tym ze C je velmi velmi slaba a B ziari ako Sirius potom nam napis co si videl.
Peter Fidler
Uživatelský avatar
johnna
Příspěvky: 411
Registrován: 10. 02. 2008, 04:58

EV Ori

#37

Příspěvek od johnna »

No dobre, tak jsem to napsal trochu konkretneji...

AD1: Pokud si dostal ruzne hodnoty hv. velikosti z ruznych katalogu, je to mozne, ale v tech novejsich se hodnoty vesmes shoduji. Teda v radu setin magnitudy tam byvaji male rozdily, ale to je tak vse. Jinak treba z katalogu Tycho-2 se musi hodnoty prepocitat, tak, aby odpovidali hodnotam merenym v Johnsonove systemu, to je taky duvod proc to nemusi souhlasit...{B-V index taktez}.
Co se tyce dalekohledu, nevim co mas, ale muj 8" f/6 Newton je na GT dostacujici...

AD2: Co se tyce toho pouzivani stejnych porovnavacek, ja bych se nebal pouzit jine srovnavacky, pokud jejich fotometrie bude spravna. Jenomze pokud to udelam, nebude to uz navazovat na to co je v databazi meduzy. Respektive hlavne u tech promennych jejichz srovnavacky maji chybne udanou fotometrii, zde treba V351, to uz je dost extrem. No, ale jak pises, z databaze je videt, ze ti co ji v minulosti pozorovali, uz o tom Ccku vedeli a vynechavali ji, popr. nedelali odhad mezi B a C.
Jo a jinak , taky si myslim, ze je dobre, aby ty srovnavacky byly spektralne co nejbliz promenne. V jednom pripade se mi uz stalo, ze jsem radsi vynechal nekolik srovnavacek, ktere byly od promenne spektralne  dost daleko i za cenu, ze pak mezi dvema nejblizsimi byly asi 1.5 mag a odhad se nakonec ve srovnani s jinymi pozorovately povedl.

AD3: AAVSO: No ja myslim, ze AAVSO mapky obsahuji asi tak priblizne stejne srovnavacek jako Meduza mapky s tim, ze na nekterych mapkach Meduzy jsou odstupnovane i po min nez 0.2 mag, na AAVSO mapkach spis tak po 0.5 mag. Je pravda, ze lide co je pouzivaji si nezaznamenavaji odhad tak jako my, ale pokud je tam hvezda oznacena 9,3 mag a ve skutecnosti ma 8,71 mag a ta pod ni, ktera ma 9,02 mag ma byt jasnejsi, ale ve skutecnosti je tmavsi , tak je to proste problem....  No nic, uz koncim, ono se tohle blbe rozepisuje na foru a ja jsem dost linej psat, takze je lepsi to probirat v zive diskuzi....proste nekde u dalekohledu, nebo tak.... ;)


No takze jestli dneska vyjde pocasi tak na ni kouknu.....a clear skies ;)
Není tak špatné knihy, aby alespoň v něčem nebyla prospěšná(Nullus est liber tam malus, ut non aliqua parte prosit)
Uživatelský avatar
P. Fidler
Příspěvky: 36
Registrován: 14. 04. 2009, 10:29

EV Ori

#38

Příspěvek od P. Fidler »

S poslednymi 2 bodmi suhlasim, s prvym tiez, ale v pripade V 351 Ori nesedi realita odcitana z katalogov s tym, co vidim vizualne na oblohe, teda ze B5(6)D.

Z Tycha (plus TYC2, plus HIP) mam udaje pre V, po prepocte na VIZ su stale rozdiely medzi tymito dvoma hviezdami minimalne...a mali byt volnemu oku v podstate nepostrehnutelne: 0,14 mag mam overene zo stoviek inych hviezd, ze sa mi javi raz tak raz tak, podla poveternostnych podmienok, Mesiaca, mojej unavy...a celeho radu dalsich javov.

V kazdom pripade uz som Lubosa poziadal, aby, ak by to bolo mozne, skusili urobit nezavisle zmeranie tohto okolia (spolu s dalsimi 8 hviezdami, kde su podobne problemy s poprehadzovanymi srovnavackami)... ci z toho nieco bude, neviem; vyzera, ze to je dost komplikovana zalezitost.
Peter Fidler
Uživatelský avatar
johnna
Příspěvky: 411
Registrován: 10. 02. 2008, 04:58

EV Ori

#39

Příspěvek od johnna »

Ja jsem vzdycky bral za vychozi hv. velikost zmerenou v oboru V v Johnsonove systemu. Jak to z neho prepocitavas na VIZ?

Zkusim pokud budu mit cas vymyslet nejake vhodne srovnavacky pro V351. Ono totiz jak to tak vypada zadna mapka OD AAVSO pro tuto hvezdu ani neexistuje a srovnavacky jsou zdrejme prevzate od GT, coz by samosebou nevadilo, pokud by v nich nebyl takovy zmatek s fotometrii.

Jo jinak k pozorovani V351 jsem se vcera nedostal, takze snad dnes....
Není tak špatné knihy, aby alespoň v něčem nebyla prospěšná(Nullus est liber tam malus, ut non aliqua parte prosit)
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

EV Ori

#40

Příspěvek od brat »

Ahoj, našel jsem v blízkosti GT Ori a V351 Ori celkem dobře proměřenou srovnávací hvězdu ve filtrech BVRI. Takže to pole dnes nafotím a dodám hvězdné velikosti V a B-V pro všechny hvězdy v okolí.

Čau Luboš
Bc. Luboš Brát
Uživatelský avatar
johnna
Příspěvky: 411
Registrován: 10. 02. 2008, 04:58

EV Ori

#41

Příspěvek od johnna »

Ahoj Lubosi,

mam jednu otazku. Je mozny vzit treba takovyhle snimek z aladina> http://kunzak-observatory.info/v351ori.jpg na kterem si najdu dobre promerenou hvezdu, jak pises, a pak bez pomoci jakehokoliv pristrojoveho vybaveni, ale za pomoci nejakeho PC programu urcim hv. velikosti tech ostatnich hvezd na snimku?
diky
Není tak špatné knihy, aby alespoň v něčem nebyla prospěšná(Nullus est liber tam malus, ut non aliqua parte prosit)
Uživatelský avatar
P. Fidler
Příspěvky: 36
Registrován: 14. 04. 2009, 10:29

EV Ori

#42

Příspěvek od P. Fidler »

Ziadny PC program ale mikrometer, lupa a pekne rucne meriat kotuciky hviezd ach jo...stare zlate casy astronomie... vysledok je ale zase niekde v pg obore (ci ako sa to oznacuje)
Peter Fidler
Uživatelský avatar
johnna
Příspěvky: 411
Registrován: 10. 02. 2008, 04:58

EV Ori

#43

Příspěvek od johnna »

No tak to by urcite bylo zajimavy, si to zkusit . Radsi bych se ,ale naucil pouzivat vymozenosti dnesni doby.
Vlastne jsem se jen tak chtel zeptat, ale myslim si, ze to spis mozny neni...

PS: poslal jsem SZ.... :o
Není tak špatné knihy, aby alespoň v něčem nebyla prospěšná(Nullus est liber tam malus, ut non aliqua parte prosit)
Uživatelský avatar
P. Fidler
Příspěvky: 36
Registrován: 14. 04. 2009, 10:29

EV Ori

#44

Příspěvek od P. Fidler »

K tvojej otazke o urceni jasnosti hviezd z toho snimku len tak amatersky strelim ze teoreticky by to s nejakou obmedzenou presnostou mozne bolo, ale asi nie pre prilis jasne hviezdy. Ten kriz ktory jasny objekt vytvori pri preexponovani by asi dost vyrazne deformoval taketo merania (teda ak by to bolo zalozene na urcitom merani velkosti kotucikov a nie niecoho ineho...neviem...napriklad hustoty scernenie).

PS: tema EV Ori je velmi plodna ;D
Peter Fidler
Uživatelský avatar
P. Fidler
Příspěvky: 36
Registrován: 14. 04. 2009, 10:29

EV Ori

#45

Příspěvek od P. Fidler »

Aaa sorry som si nevsimol tvoju otazku o VIZ. Ja som ten vzorec videl len v bakalarskej praci Petra Sobotku (je to volne niekde zavesene aj na webe) a vyzera asi takto: VIZ = V+(0,182*(B-V))-0,032

Niekde neskor (uz neviem kde:)) som cital o nejakych kritickejsich postojoch k tomuto vztahu, v kazdom pripade ale minimalne statisticky ten prepocet sedi, teda hviezdy s rozdielom vo V 0.5mag sa ti trebars vizualne javia ako identicke, slak ta triafa, pozries sa na B-V prepocitas si to a vyjde ti ze vo VIZ je rozdiel 0.21mag a to uz vyzera byt v dobrej zhode s tym co vidis (moja nespocitatelnekrat sa opakujuca skusenost), ked uvazime ze mrznes vonku 6 hodin, boli ta krk a chrbat, si hladny a myslis na teplu postel ;)
Peter Fidler
Odpovědět