EV Ori

Pozorovací kampaně, návody, výsledky, zajímavosti,...
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

EV Ori

#46

Příspěvek od brat »

Ahoj, tak zde je změřený předběžný výsledek fotometrie srovnávacích hvězd u GT Ori a V351 Ori ze včerejší noci.



Je to předběžný výsledek, neboť jsem filtr V nemohl převést do Johnsonova mezinárodního fotometrického systému (zapomněl jsem udělat měření v R filtru). B filtr je převeden do Johnsonova B systému.
Výsledek by se nicméně neměl moc změnit, neboť filtr V mám o řád více shodný se standardem než B filtr.
Takže finální výsledky se budou lišit od těch uvedených řádově v několika setinách mag.

Tolik diskutovaná srovnávačka B versus C je tam rovněž změřena. Vše to vychází z jejich rozdílné barevnosti. C je pěkně bílá (B-V index blízký nule), kdežto B je červená.

Čau Luboš
Bc. Luboš Brát
Uživatelský avatar
P. Fidler
Příspěvky: 36
Registrován: 14. 04. 2009, 10:29

EV Ori

#47

Příspěvek od P. Fidler »

Parada Lubos, skvela praca.... konecne je ten rozdiel medzi B a D taky ako ma byt 8-)


Pises ze predbezny vysledek... to znamena ze bude aj nejaky konecny vysledek? Vidim ze tam chybaju hviezdy E a F.

A dalsi postreh, hviezda D. Ak katalog Hip+TYC2 udavaju jasnost vo V 9.13 a ty si nameral az 10.10 nemoze to znamenat ze sa D meni? Alebo by sa mohol Tycho tak pomylit?
Peter Fidler
Uživatelský avatar
brat
Příspěvky: 518
Registrován: 03. 12. 2004, 03:29

EV Ori

#48

Příspěvek od brat »

Ahoj, ano, bude konečný výsledek. Musím se k tomu poli ještě jednou vrátit, udělat znovu měření i v R filtru (a asi udělám i v I, ať je fotometrie kompletní) a taky srovnávačky E a F se mi nevešly do snímku a jsou dost důležité. Budu s tím muset trochu cuknout.

Ten rozdíl u D oproti Hipparchovi je zvláštní. Je možné, že ta chyba vznikla na mém poškrábaném V filtru. Sice jsem tu nehomogenitu vyredukoval flatfieldem, ale třeba je to jen zdání.

Až bude zase jasno, udělám ještě další měření.

Bc. Luboš Brát
Odpovědět