Teleobjektiv pro CCD fotometrii

Pozorovací kampaně, návody, výsledky, zajímavosti,...
Uživatelský avatar
pesvo
Příspěvky: 383
Registrován: 08. 03. 2004, 17:19
Věk: 57

Teleobjektiv pro CCD fotometrii

#31

Příspěvek od pesvo »

Ahoj Pavle,

to jsem rád, že jsi ty hodnoty zde uvedl. Dosud jsem to vždy "nějak" odhadoval, i když je jasné, že to musí být nějak definováno. Chtěl jsem se Tě zeptat, jakou vzdálenost mají Tvoje kamery (hlavně G2, příp i G1) mezi koncem (vlastně začátkem) těla (závitem) bez jakýchkoliv redukcí a polohou čipu (ohniskovou rovinou) ? Jistě je to popsáno v nějakém datasheetu, ale Ty seš jejich konstruktér, takže třeba k tomu napíšeš i nějaký svůj postřech nebo zajímvost. U SBIGu v konfiguraci s dříve vyráběným karuselem CFW-8A je to problém, protože to je, tuším, nějakých 49 mm a tudíž bez úprav nejsou vlastěn ty praktikácké kinofilmové objektivy použitelné...
Petr Svoboda (tribase.net@volny.cz)
Uživatelský avatar
PC
Příspěvky: 60
Registrován: 29. 09. 2006, 19:53

Teleobjektiv pro CCD fotometrii

#32

Příspěvek od PC »

Ahoj Petře,

ještě k těm standardům -- nějak jsem zapoměl na C-závit, používaný u CCTV techniky a vůbec u malých TV kamer.  Průměr C-závitu je 1 palec, stoupání 32 závitů na palec. Vzdálenost ohniskové roviny od čela závitu je 17,5mm. Existuje ještě varianta CS (C-Short ?), která tuto vzdálenost zmenšuje na 12,5mm. Rozepisuji se o tom proto, že CS-závit mají všechny kamery G1. S jednoduchým 5mm mezikroužkem je možné použít i C objektivy (v nabídce jsou i kamery G1 přímo s C adaptérem místo CS adaptéru, ale to je pro astronmy nezajímavé). Z "velkých" kamer má C-závit pokud vím jen ST-402, ale ta má závěrku a filtrové kolo kombinované na jednom kotouči. Samostatná závěrka a kolo se do 17,5mm prostě nevejdou -- navíc se tam musí vlézt čelo chladné komoru CCD čipu atd. (To je taky důvod, proč ST-402 musí používat interferenční BVRI filtry, nikoliv 4mm tlusté standardní filtry, což samozřejmě vede k řadě plamenných diskuzí na řadě fór.) Teoreticky tedy jde G1 kombinovat s jakýmkoliv fotografickým objektivem, do prostoru mezi čelem CS-závitu a objektivem se vejde jakýkoliv adaptér. Asi to je ale zbytečné, např. Fujinon nabízí širokou škálu kvalitních objektivů pro C-závit.

U kamer G2 existovaly dvě modifikace těla. První modifikace měla vzdálenost čela kamery od čipu 26mm a 7mm prostoru pro filtry, druhá modifikace měla čelo kamery od čipu 29mm a 10mm prostoru pro filtry. Původně to bylo proto, že standardní objímky fotografických interferenčních RGB filtrů jsou asi 5-6mm vyskoé, objímky BVRI filtrů pak 8-9mm. Dnes už se "tenké" varianty nedodávají a všechny kamery G2 mají vzdálenost čipu od čela kamery 29mm. To zaručuje dostatek místa pro adaptér jakéhokoliv objektivu (Praktica, Tamron, Canon EOS, Nikon), ovšem s výjimkou C-objektivů.
Pavel Cagaš
Uživatelský avatar
robert
Příspěvky: 227
Registrován: 26. 01. 2006, 02:29

Teleobjektiv pro CCD fotometrii

#33

Příspěvek od robert »

Pavle, kamera došla v pořádku, trochu mně překvapilo, že povrch adaptéru s M42x0.75 je průměr 50 mm a ne stand. 2"! Jak je to myšleno?Komakorektor ATC dorazí snad zítra - předpokládám,že se vejde do 2", abych se dostal do ohniska?
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Teleobjektiv pro CCD fotometrii

#34

Příspěvek od MMys »

Ano, komakorektor od ATC je 2" a dá se celý zasunout do výtahu.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
PC
Příspěvky: 60
Registrován: 29. 09. 2006, 19:53

Teleobjektiv pro CCD fotometrii

#35

Příspěvek od PC »

...trochu mně překvapilo, že povrch adaptéru s M42x0.75 je průměr 50 mm a ne stand. 2"! Jak je to myšleno?
No jo, vůbec mě nenapadlo, že vnější průměr adaptéru pro T-závit by mohl sloužit i jako 2" nos. Jak ale píše Martin, koma-korektory mají vnější 2" průměr záměrně a kamera s T-adaptérem se upíná do výtahu za koma-korektor. Fakt ale je, že pokud by i T-adaptér měl daný průměr, vše by šlo zasunout do výtahu ještě o kousek více. Další sérii takto modifikujeme a není problém adaptér později vyměnit.

Nevím o jaký okulárový výtah jde, ale výtahy SkyWatcher označované jako 2" Crayford nejsou "nativní" 2" výtahy. Na trubce výtahu ja našroubován adaptér, do kterého se vsazuje buď 2" nebo 1,25" objímka. Problém ale je, že tento adaptér má uvnitř osazení o průměru 50mm (myšlenkové pochody konstruktérů jsou mi skutečně záhadou) a i s použitím 2" objímky není možné zasunout koma-korektor (nebo i samotnou kameru s 2" nosem) dostatečně hluboko, aby to šlo zaostřit. Řešením by zřejmě bylo použít místo adaptéru a objímky toto http://www.telescope.com/control/produc ... t_id=05122. Protože Orion i SkyWatcher je Synta, snad by tento adaptér mohl být dostupný i od SkyWatcheru. Už jsem se na to ptal, odpověď ale ještě neznám.

Sice se stále držíme ostření kamer (nejen) pro CCD fotometrii, ale nějak se nám z vlákna vytrácí ty objektivy?
Pavel Cagaš
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 856
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Teleobjektiv pro CCD fotometrii

#36

Příspěvek od Janek »

Skutečně mi uniká, proč SkyWatcher sveřepě nedává na 8" a 10" Newtony klasický 2" výstup. Na trubce okulárového výstupu je vnější závit M56, takže pro focení to upravujeme použitím této redukce http://www.celestron.cz/hledej.html?co=2458190. Jiné řešení ze sériové produkce zatím nejsme schopni nabídnout.
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
robert
Příspěvky: 227
Registrován: 26. 01. 2006, 02:29

Teleobjektiv pro CCD fotometrii

#37

Příspěvek od robert »

Nevím o jaký okulárový výtah jde, ale výtahy SkyWatcher označované jako 2" Crayford nejsou "nativní" 2" výtahy. Na trubce výtahu ja našroubován adaptér, do kterého se vsazuje buď 2" nebo 1,25" objímka. Problém ale je, že tento adaptér má uvnitř osazení o průměru 50mmJá mám Celestron C10-N, stejně konstruovaný,ale 2" adaptér je v pohodě bez osazení,takže budu moci zasunout sestavu komakorektor/G2 hluboko-na adaptér kamery dám distanční pásek,abych se dostal na průměr 2".(Samo, pokud časem bude upravený adaptér, poprosím o zaslání a vyměním!).S výtahem na tomto 10" mám trochu jiné problémy - není kolmý k ose dalekohledu,ale to je jiná zpráva.
Pravda trochu nám téma uteklo,ale to se stává ve vlákně SIMSu nám to také zahlo k zosení sestavy apod. :P
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

Teleobjektiv pro CCD fotometrii

#38

Příspěvek od grajda »

Skutečně mi uniká, proč SkyWatcher sveřepě nedává na 8" a 10" Newtony klasický 2" výstup. Na trubce okulárového výstupu je vnější závit M56, takže pro focení to upravujeme použitím této redukce http://www.celestron.cz/hledej.html?co=2458190. Jiné řešení ze sériové produkce zatím nejsme schopni nabídnout.ATC, jako výrobce nabízí taky řešení, ale mnohonásobně levnější. Stačí se optat. ;)
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
Uživatelský avatar
PC
Příspěvky: 60
Registrován: 29. 09. 2006, 19:53

Teleobjektiv pro CCD fotometrii

#39

Příspěvek od PC »

Jen pro ilustraci korekce objektivů v různých vlnových délkách uvádím snímek (z roku 1997) pořízený kamerou s CCD detektorem Texas Instruments TC245 (trochu menší varianta čipu TC241 použitého v ST-6). Tento čip má velmi vysokou citlivost v blízké IR oblasti -- kolem 75% na 750nm . Podívejte se, co vzniklo z červené hvězdy při focení přes Sonnar 2,8/180:


Pavel Cagaš
Odpovědět