Hledání proměnek v atlasech

Pozorovací kampaně, návody, výsledky, zajímavosti,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Hledání proměnek v atlasech

#1

Příspěvek od alda »

Rád bych se zeptal zkušených proměnářů, jak si chystají mapky pro nalezení proměnek a srovnávacích hvězd. V jakém softwarovém atlase?
Uživatelský avatar
horal
Příspěvky: 24
Registrován: 29. 07. 2008, 19:10

Hledání proměnek v atlasech

#2

Příspěvek od horal »

Ne že bych byl nějak extra zkušeným proměnářem, ale trochu jsem si s mapkami hrál. To co dál píšu platí pro vizuální pozorování proměnných hvězd.

Pokud nechceš trávit spoustu času s přípravou mapky, pak můžeš zkusit štěstí na http://var2.astro.cz/meduza/mapky.php
Jedná se o mapky k projektu MEDÚZA, který sleduje fyzické proměnné hvězdy, resp. výběr těchto hvězd z GCVS katalogu. Výhodou těchto mapek je to, že jsou většinou ověřené používáním v praxi.

Pokud bys chtěl dělat mapky sám, je zcela jedno v jakém atlase je budeš dělat. Podstatný je katalog s fotometrickými daty, ze kterého autor atlasu vycházel.

Ale postupně. Je asi vhodné pro každou proměnnou hvězdu připravit alespoň tři mapky s různou šířkou zorného pole.

První by měla identifikovat souhvězdí a jasné hvězdy v dosahu oka bez dalekohledu. Slouží pro nastavení dalekohledu na výchozí hvězdu při dohledávání.
Druhá by měla pokrýt pole zhruba 15° s dosahem HV asi 9mag pro hledáček. Slouží pro dohledání hvězdného pole s proměnnou hvězdou.
Poslední by již měla pokrývat pouze detail okolí proměnné hvězdy 1-2°.

U detailní mapky je potom nutné zvolit porovnávací hvězdy. Obvykle se volí podle katalogu Tycho2, který je ovšem pouze do 12mag. Pokud bys měl přístrojové vybavení s větším dosahem, pak je nutné zvolit jiný katalog. Já jsem jako vizuální pozorovatel obvykle jiný katalog nepotřeboval, takže momentálně nevím o žádném takovém katalogu s větším dosahem, který by měl dostačující fotometrická data.

Při volbě porovnávacích hvězd je nutné zvážit několik parametrů. Především rozdíly mezi hvězdami by měly být v rozumných mezích. Rozdíl větší jak 0,5mag bude do výsledku zanášet velkou chybu. Hvězdy nesmí být klasifikované jako proměnné (to je asi jasný) a ani nesmí být podezřelé z proměnnosti. Velmi důležitý je barevný index, protože při porovnávání hvězd jsou velmi problematické hvězdy s velkým barevným indexem, tedy červené. Oko má tendenci tyto hvězdy přeceňovat. Vždy je dobré hledat hvězdy s podobným barevným indexem. No a v neposlední řadě by hvězdy neměly být moc daleko od sebe. Sice se pozorování s přejížděním mezi hvězdami dá dělat, ale je to problematické a opět to do pozorování zanáší chybu.

Pokud bys chtěl vědět víc, zkus hledat informace i na serveru http://var2.astro.cz/index.php

Libor Šindelář, Klášterec nad Ohří, člen ČAS SPPHaE
SkyWatcher 254/1200 DOBSON,
okuláry SkyWatcher Plossl 20(52°) 12.5(52°) 7.5(52°) 5(58°),
SkyWatcher 10x50 HGCF BaK4
Uživatelský avatar
MartinZ
Příspěvky: 327
Registrován: 13. 04. 2010, 16:20

Hledání proměnek v atlasech

#3

Příspěvek od MartinZ »

Já tedy zatím také nejsem žádný zkušený proměnář a soustředím se nyní na pozorování pomocí CCD na Goto montáži, kterou ovládám většinou pomocí SW Cartes du Ciel nebo Guide. Proměnnou hvězdu v katalogu identifikuji přímo pomocí jejich zadných souřadnic. V Guide pro slabší hvězdy je možné si dohrát přímo z Internetu zobrazený výřez. Do CdC jsem si stáhnul a překonvertoval PPMXL katalog, abych nemusel případně v místě pozorování mít připojení k Internetu pro identifikaci slabých hvězdiček.
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Hledání proměnek v atlasech

#4

Příspěvek od alda »

Díky za info Martine,
budu to muset rozchodit s CdC, pak by to asi měla být pohoda jak píšeš.
Já si chtěl předem chystat mapky, mám rád Stellarium a CdC mi moc nesedí ovládáním. Ikdyž vím, že je lepší.

Já tedy zatím také nejsem žádný zkušený proměnář a soustředím se nyní na pozorování pomocí CCD na Goto montáži, kterou ovládám většinou pomocí SW Cartes du Ciel nebo Guide. Proměnnou hvězdu v katalogu identifikuji přímo pomocí jejich zadných souřadnic. V Guide pro slabší hvězdy je možné si dohrát přímo z Internetu zobrazený výřez. Do CdC jsem si stáhnul a překonvertoval PPMXL katalog, abych nemusel případně v místě pozorování mít připojení k Internetu pro identifikaci slabých hvězdiček.
Uživatelský avatar
MartinZ
Příspěvky: 327
Registrován: 13. 04. 2010, 16:20

Hledání proměnek v atlasech

#5

Příspěvek od MartinZ »

Pohoda, pokud máš přesně ustavenou montáž a najíždí ti přesně. Já si většinou ověřuji pole v Guide, které mi označí správnou hvězdu křížkem na středu obrazovky při najetí na zadané souřadnice. Navíc barevně přímo rozlišuje spektrální třídy hvězd. U CdC už jsem se setkal s tím, že to bylo kousek vedle a ukazovalo mi to jinou hvězdičku. Ale v CdC si pro změnu můžu přidávat k hvězdám popisky, takže si takhle postupně popisuji sledované hvězdy a mám potom jednodušší identifikaci správné hvězdy.
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Hledání proměnek v atlasech

#6

Příspěvek od alda »

Pohoda, pokud máš přesně ustavenou montáž a najíždí ti přesně. Já si většinou ověřuji pole v Guide, které mi označí správnou hvězdu křížkem na středu obrazovky při najetí na zadané souřadnice. Navíc barevně přímo rozlišuje spektrální třídy hvězd. U CdC už jsem se setkal s tím, že to bylo kousek vedle a ukazovalo mi to jinou hvězdičku. Ale v CdC si pro změnu můžu přidávat k hvězdám popisky, takže si takhle postupně popisuji sledované hvězdy a mám potom jednodušší identifikaci správné hvězdy.
Guide ???
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Hledání proměnek v atlasech

#7

Příspěvek od Konihlav »

Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Hledání proměnek v atlasech

#8

Příspěvek od alda »


http://www.projectpluto.com/
Aha, díky, kdysi jsem o to zavadil :-)
Uživatelský avatar
MartinZ
Příspěvky: 327
Registrován: 13. 04. 2010, 16:20

Hledání proměnek v atlasech

#9

Příspěvek od MartinZ »

Odpovědět