Opakovaná notoricky známá témata

Vaše náměty a připomínky k tomuto fóru.
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Opakovaná notoricky známá témata

#31

Příspěvek od KDan »

Troufám si dokonce poznamenat, že daleko logičtější v dnešní době je prvně se zeptat, rychle získat prvnotní odrazové informace - a teprve potom případně začít hlouběji samostatně číst a studovat.

Když je člověk odkojený internetem, byl by hloupý, kdyby toho nevyužil. Tato cesta je totiž rychlejší - a vůbec se nedá říct, že je zadarmo. Prostě je nová a umožnil ji rozvoj informačních technologií.

Napsat nějaké podobné dokumenty naprosto nestačí.
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Opakovaná notoricky známá témata

#32

Příspěvek od KDan »

To michal.b:

A navíc ani Ty pořádně nečteš, co jsem napsal. Moderování začátečnické sekce by právě nespočívalo v neustálém omílání stejných informací, ale hlavně v uváženém směrování na ně.
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Opakovaná notoricky známá témata

#33

Příspěvek od michal.b »

Jenomze vtip je v tom, ze takova cesta zcela urcite neni rychlejsi. Na prvotni (spatne formulovany) dotaz prijde 10 protiotazek, ve kterych se snazime z tazatele vytahnout potrebne informace. Timto zpusobem se za den dostaneme k tomu, co by jinak mohl dotycny vedet po 5 minutach pokud by si precetl par dobrych rad (ktere dostane tak jako tak).

KDan napsal: To michal.b:

A navíc ani Ty pořádně nečteš, co jsem napsal. Moderování začátečnické sekce by právě nespočívalo v neustálém omílání stejných informací, ale hlavně v uváženém směrování na ně.
OK, ja jsem ale nemluvil o zacatecnicke sekci, ale o soucasne strukture fora. Pokud tu neco takoveho bude, tak to je potom jina...
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Opakovaná notoricky známá témata

#34

Příspěvek od MaG »

Začátečnická sekce, tak jak ji uvažuje KDAn, by fóru nepochybně prospěla. Na druhé straně i já se domnívám, že člověk, který není ochoten si nejdřív něco vyhledat, přečíst a odposlouchat, než se sám na něco zeptá, tak ten je předem odsouzen k tomu, že málokdy brzy dosáhne takové úrovně, jako lidé, co mu zde poradí.

Přiznejme si, že občas se tu objevují dost hloupé dotazy, kde by stačilo se opravdu jen ZAMYSLET, než takový dotaz odešlu (samotné napsání a odeslání by zabralo stejně času). Dnešní generace lidí řekněme náctiletých (cca) opravdu není ZVYKLÁ přemýšlet a fórum by jim a priori nemělo toto jen usnadňovat. Už jsem tu zažil, kdy se někdo zeptá na naprosto triviální věci, kdy stačí se zamyslet, zagooglovat, vzít do ruky encyklopedii - a když mu takový návod poskytnu já, tak někdo pode mnou mu takový dotaz zodpoví a nedá mu šanci to zkusit.

Začátečnická sekce by měla právě tyto lidi nasměrovat -

- nejdřív se zamysli, zda má dotaz smysl a nedá se vyřešit selským rozumem
- pak zkus vyhledávat zde, zde a zde (za zde si doplňme sadu témat zde se často opakujících, kde bychom vkládali naše zkušenosti jak takový dotaz zodpovědět)
- čti čti a čti
- zkus se s někým setkat, ať ti to ukáže
- neuspěl-li si ani v jednom z předchozích bodů, zeptej se

Vím, že ne se vším co jsem právě uvedl lze souhlasit, ale toto je podle mně cíl, kam by měla sekce pro začátečníky směřovat.

Žel neodpustím si trapnou poznámku, že na toto by potřebovala nejen nové moderátory a ve větším počtu, ale též schopného admina Astrofóra a ten si bohužel v lepším případě zřejmě vybírá dovolenou :(
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Opakovaná notoricky známá témata

#35

Příspěvek od michal.b »

Fajn, ja navrhuji prispendlit tento prispevek do sekce "Dalekohledy". Kritika a doplneni jsou nezbytne. Pokud nekdo pridate nekolik odkazu vedoucich na dobre stranky s vysvetlenim zakladnich pojmu, tak to bude bezva.

Upozornuji, ze toto nema byt nahrada zacatecnicke sekce.

Vítejte na astronomickém fóru!

Jsme rádi a těší nás, že Vás zaujal nádherný koníček, kterým astronomie bezpochyby je a že jste se rozhodli připojit k přispěvatelům na tomto webu.

Abychom udrželi fórum přehledné a užitečné pro všechny čtenáře, uvádíme zde několik doporučení zejména pro ty z Vás, kteří si vybírají svůj první dalekohled. Budeme rádi, když si je přečtete předtím, než položíte svůj dotaz. Doufáme, že následující rady a náměty k zamyšlení Vám budou užitečné a že se díky nim lépe a rychleji dostanete k potřebným informacím.

Narazíte tu na mnoho skvělých lidí, kteří Vám ochotně poradí. Někteří mají astronomii opravdu velmi rádi a přirozeně chtějí, aby se líbila i Vám. Proto buďte otevření i názorům, které se nebudou shodovat s Vašimi prvotními představami. Není za tím snaha něco Vám vnutit, ale osobní zkušenost. Možná, že to co se Vám jeví jako bezvadný nápad, totiž ve skutečnosti moc dobrý nápad není.
Vyplňte si svůj uživatelský profil (stačí věk a místo bydliště). Čím více informací o sobě poskytnete, tím lépe Vám budeme moci poradit.

Dejte vědět, jaké máte zkušenosti s astronomií a pozorováním oblohy. Už jste se někdy dívali hvězdářským dalekohledem? A co třeba obyčejným binokulárem? Byli jste někdy na hvězdárně? Poznáte planetu od hvězdy, rozeznáte některá souhvězdí? Chcete si amatérskou astronomii jenom vyzkoušet, nebo už máte jasno, že Vás opravdu baví?

Napište kde budete pozorovat (město x vesnice x divočina, balkón x zahrada x pole) a jestli na toto místo budete muset dalekohled pravidelně vozit nebo nosit (bydlíte ve městě v paneláku nebo na samotě u lesa?). Máte k dispozici auto?

Máte představu o tom, co byste rádi pozorovali především? Chcete zkusit od každého něco, nebo tíhnete například ke zkoumání Měsíce? Víte, co od pohledu do dalekohledu můžete čekat? To co vidíte na fotografiích v knihách a na internetu je od pohledu dalekohledem na hony vzdálené!

Kolik máte na svého koníčka času? Bude Vám stačit půlhodinka pohledu na nebe před tím než půjdete spát, nebo se těšíte na celonoční maratony pokaždé když bude jasno?

Kolik plánujete investovat peněz? Počítáte v budoucnu s doplňováním a vylepšováním vybavení, nebo to chcete mít jednou provždy z krku? Nezapomeňte, že budete potřebovat alespoň nějaké příslušenství, počítejte s tím, že část peněž padne právě na něj.

Láká Vás fotografování? Vězte, že pozorování očima a fotografování jsou dvě naprosto odlišné disciplíny a mají velmi rozdílné nároky na technické vybavení. Snaha skloubit obojí pomocí jediného dalekohledu je většinou drahá a stejně často nepřinese kýžený výsledek. Jaké máte fotografické vybavení?

Neexistuje žádný UNIVERZÁLNÍ ani NEJLEPŠÍ dalekohled. Vybíráte vždy dalekohled nejlépe vyhovující Vašim konkrétním potřebám. Většina zkušených amatérů má přístrojů několik, každý vhodný k jinému účelu. Preference jednotlivých lidí se navíc dost radikálně liší, proto nebuďte překvapeni, když se Vám dostane zcela protichůdných doporučení. Je na Vás, abyste rozhodli co chcete.

Koupí dalekohledu to nekončí, nýbrž začíná. Budete se muset mnoho věcí naučit a někdy to nebude zrovna jednoduché. I když je dnes běžně dostupná vyspělá astrotechnika s počítačovým řízením, jen v rukách poučeného uživatele je dobrým pomocníkem a mocným nástrojem a nikoliv pouze drahou hračkou.

Svůj dotaz vhodně nazvěte. Tituly typu "POMOC!!!", "Začátečník" nebo "??Jaký??" nejsou oblíbené na žádném diskuzním fóru. Držte se původního dotazu. Pokud se během diskuze stočíte jinam (např. k výběru vhodných okulárů), v zájmu zachování přehlednosti založte buď nové vlákno, nebo se přesuňte do již existujícího vlákna v příslušné sekci.

Pokud se v tom moc nevyznáte a nevíte s jistotou jaký typ dalekohledu by pro Vás byl vhodný, odolejte pokušení a neuvádějte vlastní "favority", které najdete někde na internetu. Vyslechněte si názory ostatních a teprve vyzbrojeni novými informacemi a radami se vrhněte do hledání nejlepší nabídky. Pokud budete chtít ostatním ukázat nějaký konkrétní model, napiště jenom jeho název a vložte odkaz, není třeba sem na fórum kopírovat celý web nějakého prodejce.
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Opakovaná notoricky známá témata

#36

Příspěvek od KDan »

To michal.b:
Ten dokument je hezký, ale podobných existuje skutečně mnoho. Jde mi hlavně o věnování se začátečníkovi PO přečtení něčeho podobného.    

To MaG:
Máme v mnohém podobné myšlenky. Jen bych dodal, že i člověk, který si bude chtít pořídit slušný dalekohled za účelem občasného podívání se na Měsíc z čistě estetických důvodů, se zde může ptát a tomu bych žádné hlubší studium nenutil. On se totiž zeptá buď tady, anebo jde přímo za kvalifikovaným prodejcem, a ten ho bez velkých cavyků nasměruje správně - a ještě mu umožní dalekohledem se prvně podívat.

Ono je to ale i jinak s tím doporučováním samostatné studijní aktivity někdy ošemetné. Když někdo otevře specializovanou diskuzi: "Je pro konstrukci ED objektivu lepší FPL51, nebo FPL53?", pak se sice jedná o dotaz podstatně odbornějšího rázu, než jaký má ta známá otázka "Jak začít?", ale princip pohledu by měl být stejný. Kdo umí nejprve googlovat, najde si jednoznačnou odpověď i na tento dotaz velmi rychle sám a vůbec na nic se tedy ptát nemusí - čili interaktivnost fóra je vlastně vhodně využitá třeba pro vzájemné hodnocení například snímků, ale jinak ne?

Svým způsobem je totiž dotaz "Jak začít?" daleko složitější, protože nemá mnohdy jednoznačnou odpověď. Dokonce si myslím, že i poctivé samostatné čtení různých materiálů může takového ryzího začátečníka přivést do blázince, protože k uvědomění si, který dalekohled je pro něj vhodnější, potřebuje paradoxně vyhledat podstatně víc údajů než ten, kdo se ptá na vlastnmosti FPL51 a FPL53.

Hrome! Copak to dá tolik práce? Pokusně zřídit začátečnickou sekci?  ;)


Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Opakovaná notoricky známá témata

#37

Příspěvek od KDan »

Každopádně, už si začínám pomalu připadat jako Don Quijote de la Mancha... ;D
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Opakovaná notoricky známá témata

#38

Příspěvek od KDan »

Abych pouze nekecal - já bych podobnou sekci (nebo část sekce) moderovat zkusil a i když toho mám i tak dost, nějaký čas bych si pro to našel. Samozřejmě ještě s někým zkušenějším a s vaší podporou. To je zatím už skutečně vše, co k tomuto tématu mohu říct.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Opakovaná notoricky známá témata

#39

Příspěvek od MaG »

Tak mně napadá, že bychom mohli, než se ozve Shodam, založit nějaká témata pro začátečníky tam, kde máme možnost a až sekce vznikne, tak je tam jenom přesunout.

Něco by mohlo být v sekci Všeobecné, něco v Astrotechnika. V tomto mohu pomoci já, popř. snad i Martin Myslivec.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Opakovaná notoricky známá témata

#40

Příspěvek od MMys »

Já bych počkal až se Shodam ozve (teda pokud se ozve ???). Nějaké téma v sekci dalekohledy nemá moc význam, nikdo si ho nevšimne.

Pak bych udělal začátečnickou sekci, jako úplně první položku hned nahoře v seznamu fora, důkladně zvýrazněnou, a do ní přesunul zde se vyskytující témata toho ražení. I ta stará. To dohledáme  ;)

Také bych tam dal to co napsal michal.b

Ono tam prakticky dojde opět k podobným diskuzím, ovšem výhoda bude ta, že budou všechny na jednom místě, a tudíž snadno nalezitelné a čtitelné, když tam vlastně nic jiného nebude.

Další diskuze se může moderovat jak píše KDan. Jsem ochoten se toho v rozumných mezích účastnit, stejně to dělám jinde.

Že to ale bude mít pro tazatele jednoznačný výsledek, to pochybuji. Ale rozhodně lepší nějaký, než nákup předraženého šuntu v prodejně s fototechnikou...
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Opakovaná notoricky známá témata

#41

Příspěvek od MaG »

Já jsem myslel, že by se tato témata zatím nastavila jako významná, tudíž by byla hned nahoře. Nemusí jich být moc, stačí zatím jedno v každé sekci.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Opakovaná notoricky známá témata

#42

Příspěvek od Duk »

Rovněž jsem stejného názoru, umístit to třeba hned jako první a každopádně samostatně. Přidělovat to do jednotlivých okruhů nemá smysl a přehlednost.
Bylo by to místo, kde by skutečně začátečník našel odpovědi, pokud možno na většinu otázek.
Uživatelský avatar
Nautikus
Příspěvky: 272
Registrován: 28. 02. 2007, 00:54

Opakovaná notoricky známá témata

#43

Příspěvek od Nautikus »

Inspiraci je možné čerpat např. na http://www.astro4u.net/yabbse/ kde sekce pro začátečníky je hned první, druhá se týká výběru dalekohledu atd.
život chápu jako muzikál, pak se dá vydržet...
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Opakovaná notoricky známá témata

#44

Příspěvek od ladis »

Nautikus napsal: Inspiraci je možné čerpat např. na http://www.astro4u.net/yabbse/ kde sekce pro začátečníky je hned první, druhá se týká výběru dalekohledu atd.
offtopic - btw jsem zkousel googlovsky translate polish->czech pro tento web a vysledek je velmi solidni!
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3424
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Opakovaná notoricky známá témata

#45

Příspěvek od hamr »

Pro KDan.
Stojím si za svým! Když chci dalekohled pro astronomii, musím si o tom nejdřív něco SÁM nastudovat a pak se ptát ;). Tolik času to nesežere a internet včetně astrofóra je "mocná zbraň" ::).
Nevyjadřuju se ke zřízení začátečnické sekce. Bude to "pořád to samé", akorát to bude umístěno v jednom vlákně a ne rozfrcané ve více vláknech a to ještě "možná", jestli budou začínající ukáznění a budou se ptát tam, kde se ptát mají.
Já si naprosto přesně pamatuju, že jsem začínal tímhle a našel jsem si to sám, prostřednictvím nějakého odkazu na Astrofóru:
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz/other/ ... kohled.pdf

Berte to tak, že je to můj názor. Jsem založením technický typ a něco si sám nastudovat mi nedělá problémy (pokud to není anglicky :-/, jsem z té starší generace). Jak jsem výše uvedl, Ti třeba 15ti letí asi ne, ale člověk přes 20ku by to měl zvládnout :), aspoň si to myslím, (je to už poměrně dávno, co jsem byl v tom věku ;D).
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Odpovědět