Nedostupnost astrofóra

Vaše náměty a připomínky k tomuto fóru.
Odpovědět
Uživatelský avatar
HonzaStr
Příspěvky: 130
Registrován: 31. 07. 2016, 20:08
Bydliště: Ondřejov ₊ Jindřichův Hradec
Věk: 47

Nedostupnost astrofóra

#106

Příspěvek od HonzaStr »

Tu dlouhou reakční dobu jsem teď taky zaznamenal. Občas se to vyskytne, tu a tam.
Ono je to momentálně negativně ovlivněné i faktem, že fyzický stroj zrovna teď resynchronizuje diskové pole, takže to úzké hrdlo je ještě znatelně užší, než obvykle. Mělo by se to během jednoho až dvou dnů zase vrátit do normálu.
Taky dlouhodobě připravuju nové virtualizační prostředí (které by to snad mělo zlepšit), ale nemám na to moc času, takže to raději nechci slibovat.
Jinak ten engine je rozhodně problematický, zkusím napsat Shodamovi, jestli by to nešlo nějak poladit...
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Nedostupnost astrofóra

#107

Příspěvek od ladis »

No za mě už přetekla (ne)funkcionalitou v posledních týdnech poslední kapka a naprosto souhlasím s kolegy, že je nutné udělat radikální řez a jít jinam.

Ač jsem na 50mbit optice, občas mám při procházení AF pocit, že jsem se vrátil do dob modemu. Pokud stránky vůbec běží...

Pokud se toho kdokoliv ujmete a AF přejde na komerční hosting, jsem též, jako jiní, ochoten přispět na provoz.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
HonzaStr
Příspěvky: 130
Registrován: 31. 07. 2016, 20:08
Bydliště: Ondřejov ₊ Jindřichův Hradec
Věk: 47

Nedostupnost astrofóra

#108

Příspěvek od HonzaStr »

Promiňte, ale já jsem trochu alergický na podobné silné řeči o radikálních řezech. Snad nebudu příliš nezdvořilý nebo agresivní, ale musím reagovat.
Podobný postoj se dá pochopit u platícího zákazníka, rozlobeného kvůli tomu, že za své peníze nedostává příslušnou dohodnutou službu. Zde je ale situace poněkud odlišná. Vy nejste platící zákazník a žádný ze subjektů (ČAS, ale ani já nebo Shodam), nemá z provozu AF žádný skutečný zisk nebo výhodu, pouze starosti a problémy. Jediným společným ziskem je stabilní existence astrofóra.

Každopádně, problémem není hosting, ten by se skutečně zřejmě dal pořídit za pár tisícikorun ročně (i když, při současné zátěži, jakou af generuje, by to možná nebylo až tak levné a bezproblémové), ale dle mého názoru by byl jediný rozdíl v těch několika poměrně krátkodobých výpadcích ročně. Ty skutečné momentální problémy by se tím nejspíše nevyřešily.

Chápu, že současné problémy astrofóra všechny uživatele frustrují a vítám snahy tento stav zlepšit, jenom je třeba k tomu přistupovat konstruktivně a správným způsobem. Například by se hodil další dobrovolný správce či programátor. A pokud by někdo chtěl věnovat nějaké to železo (například starší server, disky, kvalitní switche atd), případně se na něco takového složit, jistě by to celé věci také znatelně pomohlo.

No za mě už přetekla (ne)funkcionalitou v posledních týdnech poslední kapka a naprosto souhlasím s kolegy, že je nutné udělat radikální řez a jít jinam.

Ač jsem na 50mbit optice, občas mám při procházení AF pocit, že jsem se vrátil do dob modemu. Pokud stránky vůbec běží...

Pokud se toho kdokoliv ujmete a AF přejde na komerční hosting, jsem též, jako jiní, ochoten přispět na provoz.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Nedostupnost astrofóra

#109

Příspěvek od Artaban »

Ladis: řípadně se na něco takového složit, jistě by to celé věci také znatelně pomohlo.
To by se mohlo podařit. Většina z nás pár stokorun učitě dá.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
pepah
Příspěvky: 74
Registrován: 05. 11. 2014, 15:11
Bydliště: Praha, Barrandov

Nedostupnost astrofóra

#110

Příspěvek od pepah »

HonzaStr: Nezdá se mi to jako nezdvořilá reakce ;)
Pokud je server připojen tam kde je a není problém s přidáním výkonu, je asi trochu zcestné uvažovat o přesunu jinam.

Problém je zdá se s rychlostí YABB fóra a to může být buď někde v konfiguraci a nebo prostě v dosaženém objemu dat.
Evidentně by největší pomocí bylo přispění prací admina.

Pokud je možno pomoci i nákupem HW, jsem pro dobrovolné příspěvky. :)
SW 254/1200 Dobson Flex, SW127/1500, SW80/400, EQ5, AZ3
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Nedostupnost astrofóra

#111

Příspěvek od Psion »

Co se týká slabšího výkonu a občasných výpadků, chtěl jsem jenom poradit, jinak pokud nepůjde AF dva tři dny v měsíci, tak mi je to jedno, mám své práce dost (ale chápu závislost některých členů na AF). Nákup HW v dnešní době nepodporuju, pouze u komerčních zákazníků, kde z nich můžeme tahat každé 3-5 let další peníze. Pokud jde o peníze na rozvoj SW (např. nový engine) nemám s tím problém.
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Nedostupnost astrofóra

#112

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Promiňte, ale já jsem trochu alergický na podobné silné řeči o radikálních řezech. Snad nebudu příliš nezdvořilý nebo agresivní, ale musím reagovat.
Podobný postoj se dá pochopit u platícího zákazníka, rozlobeného kvůli tomu, že za své peníze nedostává příslušnou dohodnutou službu. Zde je ale situace poněkud odlišná. Vy nejste platící zákazník a žádný ze subjektů (ČAS, ale ani já nebo Shodam), nemá z provozu AF žádný skutečný zisk nebo výhodu, pouze starosti a problémy. Jediným společným ziskem je stabilní existence astrofóra.

Každopádně, problémem není hosting, ten by se skutečně zřejmě dal pořídit za pár tisícikorun ročně (i když, při současné zátěži, jakou af generuje, by to možná nebylo až tak levné a bezproblémové), ale dle mého názoru by byl jediný rozdíl v těch několika poměrně krátkodobých výpadcích ročně. Ty skutečné momentální problémy by se tím nejspíše nevyřešily.

Chápu, že současné problémy astrofóra všechny uživatele frustrují a vítám snahy tento stav zlepšit, jenom je třeba k tomu přistupovat konstruktivně a správným způsobem. Například by se hodil další dobrovolný správce či programátor. A pokud by někdo chtěl věnovat nějaké to železo (například starší server, disky, kvalitní switche atd), případně se na něco takového složit, jistě by to celé věci také znatelně pomohlo.


A přesně tenhle druh reakce je důvod, proč se prostě vyplatí tím platícím zákazníkem být - protože pak je konečně možné něco doopravdy požadovat. Řada lidí tady vznesla ochotu na to penězma přispět, já bych s tím taky problém neměl. To je ten "radikální řez", o kterym ladis mluvil, ne? Přechod na nějakou placenou službu. Tak já skutečně nechápu, jakym způsobem je "vy nejste platící zákazník" argument proti tomu, že někdo chce přesně tuhle situaci změnit?

Jediný problém vidím v tom, že aby to fungovalo, musí to být s přenesením všech dat a hlavně na stejné adrese - v podstatě na ničem jinym nezáleží, klíčová je setrvačnost uživatelů. K tomu je tedy potřeba souhlas držitele domény a přístup k datům - zbytek už se pak klidně dá celej zaplatit, kdyby se s tim nikdo nechtěl dělat. Určitě to v dnešní době nemusí být o "investování času", protože to je právě ten nejmíň spolehlivej způsob, jak něco dělat.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
HonzaStr
Příspěvky: 130
Registrován: 31. 07. 2016, 20:08
Bydliště: Ondřejov ₊ Jindřichův Hradec
Věk: 47

Nedostupnost astrofóra

#113

Příspěvek od HonzaStr »

Honzo, máš samozřejmě pravdu. Pokud by na to byl dostatek peněz, tímto by se to řešilo. Určitě by šla dohodnout nějaká specializovaná firma, která by to za příslušnou sumu všechno překonvertovala na nějaký svůj board-systém a pak třeba i hostovala. Jenom je otázka, jestli by tu sumu někdo uhradil (klidně by mohla být jednorázově i šesticiferná a následné roční poplatky by nejspíše byly pěticiferné) a bylo to skutečně dlouhodobě stabilní a funkční řešení. A také, jestli taková investice stojí za ten rozdíl.
A následně pak už tuším ty tahanice (jak už tu někdo připomněl) ohledně nároků jednotlivých přispívajících uživatelů vůči jiným (ohledně mazání/přesouvání příspěvků atd). Navíc by to placení a výběr peněz atd musel někdo fyzicky řešit. Suma sumárum je to takhle IMHO mnohem jednodušší. Pokud někdo chce investovat peníze nebo úsilí ku prospěchu věci, naznačil jsem směr, kterým by to mělo smysl a přitom by to stálo zlomek toho plně komerčního řešení.
Na svém řešení ale každopádně netrvám :-).
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 854
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Nedostupnost astrofóra

#114

Příspěvek od Janek »

Zdravím,

s provozem AF nemám problém i když je někduý pomalejší. Především doporučím kritikům snést se na zem a položit si otázku, kolik jsem ochoten JÁ investovat DLOUHODOBĚ a NEKOMERČNĚ času a peněz do provozu podobné služby, jako je astrofórum. Znovu zdůrazňuji DLOUHODOBĚ. Každému z nás se mění s věkem priority a problémů přibývá, času ubývá.
Astrofórum je bezvadná věc, HW je uložen na dobrém místě, konektivita rychlá, a to že dočasně a občas selhává SW je omluvitelné, neboť jde o neplacenou službu, provozovanou dobrovolníky ve volném čase. Pro závisláky opět zdůraňuji, že ti, kdo AF drží při životě jsou DOBROVOLNÍCI a to včetně ADMINŮ, investující svůj volný čas bez nároku na odměnu. ČAS zajistil, že HW je ZDARMA umístěn na AsÚ AV ČR a opět se o něj starají DOBROVOLNÍCI bez nároku na odměnu. Stávající problémy se řeší, ale ne vše jde hned.
Rozhodně se přimlouvám, aby zejména SW část, její oblsuha, konfigurace a modifikace nebyla závislá ne na jednom člověku. Vím, že nyní je už je v běhu řešení problémů a DĚKUJI TÍMTO všem adminům a JMENOVITĚ pánům Honzovi Štroblovi, Martinu Myslivcovi a Shodamovi za řešení.
Vzkaz silákům - silové řešení nabízejte až tehdy, máte-li jej kompletně finančně a personálně a jako nyní BEZPLATNĚ pro celou komunitu připraveno s převzetím odpovědnosti za provoz AF. Potom mají silácké řeči význam a je o čem jednat, jinak jde o planou kritiku těch, kteří investují svůj čas pro společnou dobrou věc.
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Nedostupnost astrofóra

#115

Příspěvek od Psion »

Pěti a šesticiferné částky je hooooodně nadsazené. Tuhle konverzi někdo udělá v rámci desítek tisíc a ročně za hosting max 2000 Kč. Pokud se budeme bavit o modernější verzi fora tak například TOHLE.

K finacování dodám, už dávno měl být read/write přístup na forum placený (např. 50,- Kč ročně) a nemusel by to nikdo dělat zadarmo.
Uživatelský avatar
pepah
Příspěvky: 74
Registrován: 05. 11. 2014, 15:11
Bydliště: Praha, Barrandov

Nedostupnost astrofóra

#116

Příspěvek od pepah »

Psion: Desítky tisíc jsou pěticiferná částka ;)
A pokud by měsíční/ roční poplatky zahrnovali i práci admina. Pak nevěřím, že se to vejde pod další pěticifernou částku. Ale pravda cenová válka stlačuje ceny. A kvalitu ...

Na druhou stranu by možná nebyl problém na to vybrat peníze. ;)

Ale já nejsem příznivcem toho, aby byl přístup kompletně placený.
A nemám problém s tím, že párkrát za rok chvilku forum nejde. Extra velká problémy s rychlostí fóra jsem nezaznamenal.
Klidně finančně přispěju na provoz (i HW). A mám tím na mysli i nějakou odměnu adminům ...

A připojím se k uživateli Janek s díky za čas, který fóru admini věnují ;)
SW 254/1200 Dobson Flex, SW127/1500, SW80/400, EQ5, AZ3
Uživatelský avatar
Stratus
Příspěvky: 709
Registrován: 03. 02. 2007, 20:55
Věk: 71

Nedostupnost astrofóra

#117

Příspěvek od Stratus »

Co se týče konverze YaBB na phpBB tak není zaručeno, že převod nebude k horšímu, podobně jako dopadl přechod YaBB na novější verzi. YaBB forum má technickou podporu i rozšířenou technickou podporu, která je za pár dolarů. Prostě si myslím, že by se měl nejdříve pořádně dokončit ten poslední přechod YaBB na novější verzi a odstranit mouchy.
Jinak astro-forum.cz je ve vlastnictví Shodama a my všichni ostatní jsme uživateli jeho fóra. Takže rozhodnutí náleží pouze jemu. Samozřejmě, že mu můžeme přispět i finančně na doladění, příp. zaplacení sw pomocníka/ků.
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1675
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Nedostupnost astrofóra

#118

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

Co se týče konverze YaBB na phpBB tak není zaručeno, že převod nebude k horšímu, podobně jako dopadl přechod YaBB na novější verzi.Co se rychlosti týče, tak pokud by byl cílový engine nepoužíval kvanta (relativně) malých textových souborů, tak jako současný YaBB, pak by to bylo ku prospěchu.
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Nedostupnost astrofóra

#119

Příspěvek od ladis »

V návaznosti na vyvíjející se diskuzi bych rád též předně poděkoval všem, kdo se starají o běh AF, ať už z hlediska hw, sw i moderátorům.

Vážím si nezištné práce všech na tomto, v Česku, ojedinělém projektu. Na druhou stranu z hlediska budoucího vývoje AF a udržení stability bych byl rád, kdyby bylo většinou (tj. hlasováním) rozhodnuto, zda-li:

1)    Necháme AF v podobě v jaké je, včetně hw/sw platforem, na kterých běží a budeme nadále využívat nezištné práce adminů a správců

2)    Pravidelně budeme vybírat dobrovolný poplatek na to, aby práce současných adminů a správců byla honorovaná  a byla zajištěna ještě větší podpora, než dosud (díky však za ní!) a to i z hlediska případné konverze na jinou platformu z hlediska engine/DTB či optimalizaci současné

3)    Vybrat jednorázově a poté periodicky peníze na kompletní přesun mimo akademickou síť, hw a udržování stavu (rychlost, dostupnost)

Jaký máte názor na hlasování a na to navázané kroky?
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Nedostupnost astrofóra

#120

Příspěvek od ladis »

A přesně tenhle druh reakce je důvod, proč se prostě vyplatí tím platícím zákazníkem být - protože pak je konečně možné něco doopravdy požadovat. Řada lidí tady vznesla ochotu na to penězma přispět, já bych s tím taky problém neměl. To je ten "radikální řez", o kterym ladis mluvil, ne?
ano, přesně.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Odpovědět