Nedostupnost astrofóra

Vaše náměty a připomínky k tomuto fóru.
Odpovědět
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4508
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Nedostupnost astrofóra

#61

Příspěvek od dvader »

Vzhledem k tomu, kolik finančních prostředků  investujeme ročně  do svého koníčku , a kolik času  jím strávíme a kolik času jsme na AF , tak nějaké stokoruny na provoz AF  jsou pomile. Možná by se placeným AF vyřešilo mnoho problémů s různými "členy", jejich příspěvky a pod. Pro neplatiče bych nechal  AF jen pro čtení.
Je to samozřejmě kontroversní návrh, tak mě zadarmo můžete kamenovat.
To není špatný návrh...
Jen bych neplatiče nezařízl úplně, někdo se čas od času objeví, kdo potřebuje napsat jen pár příspěvků (inzerát, oznámení o akci). Pokud by to SW AF zvládl, tak by neplatiči mohli mít nějaký malý denní/týdenní limit. ;)
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
pepah
Příspěvky: 74
Registrován: 05. 11. 2014, 15:11
Bydliště: Praha, Barrandov

Nedostupnost astrofóra

#62

Příspěvek od pepah »

Ještě se pak musí vymyslet co s přebytečnými penězi. Pokud by platil každý člen s právem přispívat, nebo i jen s rozšířenými právy, bude jich nejspíš víc, než bude potřeba na provoz.
Mě osobně občasné výpadky ani občasné zakolísání rychlosti nevadí. Ovšem nemám problém přispívat a to i pravidelně.
Mimochodem pokud by peněz bylo opravdu víc, byl bych i pro nějakou symbolickou měsíční odměnu adminovi.

A jak píše Vabra, muselo by se rozhodnout, zda se to ponechá na bedrech jednotlivce (i s účtem s penězi) nebo k tomu přibude radost s nějakým sdružením, či organizací...

Bylo by taky před plánováním přesunu možná užitečné mít nějakou statistiku toku dat a vytížení, aby se podle toho vybíral webhosting, nebo vps. Cenově by pak určitě vyšla nejlevněji varianta vlastního HW umístěného například tam kde je teď server. Ale v případě takového zájmu to asi nebude aktuálně problém...
SW 254/1200 Dobson Flex, SW127/1500, SW80/400, EQ5, AZ3
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Nedostupnost astrofóra

#63

Příspěvek od vla »

Ano, neplatiče je třeba potrestat ;D  Na WL foru se to řeší dobrovolným příspěvkem, většinou zaplatí ti, co jsou nejvíce aktivní, tu a tam i někdo další. Vždy se sejde nadbytek prostředků a ty jsou propity na srazu, kam opět jezdí ti nejvíce aktivní. Myslím, že je to lepší a lidsky, kamarádsky a jednoduše vyřešený problém.   :)
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11594
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Nedostupnost astrofóra

#64

Příspěvek od Psion »

Cenově by pak určitě vyšla nejlevněji varianta vlastního HW umístěného například tam kde je teď server. Ale v případě takového zájmu to asi nebude aktuálně problém...
To by mě zajímal ten výpočet rentability nového HW. Já dnes vůbec nechápu, že si někdo koupí vlastní server řekněme za 150 tis. do hostingového centra se zárukou 5 let a ještě platí hostingovému centru měsíčně poplatky za správu.

I kdyby se koupil nový server v co nejlevější kofiguraci, tak je to stejně 40 tis a někdo se o to musí starat, zařizovat opravy, dělat zálohy, řešit výpadky při útoku na server z vnějšku, řešit problémy s forem a updaty apod. My máme u Savany 2 domény a 2 webové prezentace, podporu 24 hodin a platíme cca 880 Kč ročně.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Nedostupnost astrofóra

#65

Příspěvek od Cztwerec »

Psion: nechtěl by ses toho ujmout? Nebo alespoň nasměrovat správce? Docela by mě zajímal jeho názor na věc...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11594
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Nedostupnost astrofóra

#66

Příspěvek od Psion »

Klidně, dá se to i otestovat, když někdo udělá zálohu fora a vyexportuje na HDD, dá se to spustit zkušebně na webhostingu a porovnat v reálném provozu.
Uživatelský avatar
pepah
Příspěvky: 74
Registrován: 05. 11. 2014, 15:11
Bydliště: Praha, Barrandov

Nedostupnost astrofóra

#67

Příspěvek od pepah »


To by mě zajímal ten výpočet rentability nového HW.
Nepsal jsem nic o novém serveru, nějaké nabídky na starší železo už tu taky padly ;)
Jen jsem psal o možné "nejlevnější" variantě.

Pokud se najde webhosting s dostatečnou kapacitou a podporou YaBB fora, bude to asi nejjednodušší možnost. A já osobně bych ji asi taky preferoval.
(jen já osobně mám raději virtuální server pod vlastní správou, už jen kvůli bezpečnosti, ale to už je mimo téma )

A osobně je mi bližší i varianta s dobrovolností. Pokud to bude stačit, tak mě osobně by nevadilo platit i za ty co nebudou.

Celkově to ale nejvíce momentálně závisí na aktuálním adminovi - Shodamovi ? :)
SW 254/1200 Dobson Flex, SW127/1500, SW80/400, EQ5, AZ3
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Nedostupnost astrofóra

#68

Příspěvek od MMys »

Přesně tak, jenže ten je momentálně nějak "mimo provoz" respektive na poseldní e-maily u uploadu snímků na AF jsem nedostal odpověď.

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Nedostupnost astrofóra

#69

Příspěvek od Vabra »

I bez ohledu na aktuální provoz a podrobnou cenovou kalkulaci, bych se přikláněl ke kompletnímu profesionálnímu webhostingu typu Amazon, MS Azure,...se vhodným SW stackem, než k podomně spáchanému kusu HW, někde v serverovně (bez příslušného přístupu)...

Sice bychom možná něco ušetřili, ale obávám se, že bychom i v budoucnu museli řešit zase výpadky, které nás štvou dnes.

IMHO bych poplatky nechal dorovolné, aby se administrace a "vymáhání" poplatků nestalo náročnějším úkolem než administrace fóra.
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11594
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Nedostupnost astrofóra

#70

Příspěvek od Psion »

Shodam by nebyl potřeba, na server astro má pořístup více lidí, pouze by byl potřeba přístup do MySQL a udělat dump databáze, pokud to nejde z rozhraní běžného administrátora přímo z fora.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Nedostupnost astrofóra

#71

Příspěvek od Cztwerec »

Nebo založit nové fórum :D
Lectorem iustus...
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Nedostupnost astrofóra

#72

Příspěvek od Rekmarik »

I bez ohledu na aktuální provoz a podrobnou cenovou kalkulaci, bych se přikláněl ke kompletnímu profesionálnímu webhostingu typu Amazon, MS Azure,...se vhodným SW stackem, než k podomně spáchanému kusu HW, někde v serverovně (bez příslušného přístupu)...

Sice bychom možná něco ušetřili, ale obávám se, že bychom i v budoucnu museli řešit zase výpadky, které nás štvou dnes.
Rozhodně souhlasím.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11594
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Nedostupnost astrofóra

#73

Příspěvek od Psion »

Amazon nebo Azur je dělo na vrabce, na tohle forum by stačilo pomalu i PC a ne server. Kdyby tady bylo 5 tis. aktivních úživatelů denně a napsali 2 tisíce příspěvků, pak bych to chápal, ale tenhle současný traffic je sranda.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5576
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Nedostupnost astrofóra

#74

Příspěvek od Karell »

S myšlenkami na na nové fórum jděte někam, někteří to asi ani nepamatujete, ale ten pokus tady proběhl a hádejte, kde je tomu konec...A Pepo, traffic bych nepodceňoval, třeba i jen některé profilové obrázky jsou veliké v řádech mega a určitě sem budou stovky až tisíce přístupů za den.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Nedostupnost astrofóra

#75

Příspěvek od Cztwerec »

Jo ňaf je epizoda sama pro sebe ale nevadí, já jsem to tak nemyslel.
Lectorem iustus...
Odpovědět