Ach ta, gramatika !

Vaše náměty a připomínky k tomuto fóru.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Ach ta, gramatika !

#1

Příspěvek od Habl »

Píšeme zde převážně v českém a slovenském jazyku,
ale některé zprávy nejsou autorem kontrolovány a objevují se zde gramatické i odborné chyby a nemluvím ani o slovosledu.
Netvrdím, že se to nedá přečíst, ale snad by každý pisatel
mohl po napsání textu si to po sobě přečíst a upravit text.
Tolik jen krátká poznámka k naší mateřštině.
Habl

"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Ach ta, gramatika !

#2

Příspěvek od voko »

Souhlas, já už jsem to (co se reakcí na chyby týká) vzdal, ale někdy je to hrozné, a to nemluvím o interpunkci nebo takových drobnostech, ale chybách ve vyjmenovaných slovech, o shodě podmětu s přísudkem ani nemluvě. V každém případě ale přečíst to po sobě a opravit není takový problém, je tu funkce Alt + P před odesláním příspěvku, příp. odkaz Uprav v každém příspěvku vpravo nahoře.
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Ach ta, gramatika !

#3

Příspěvek od michal.b »

V teto souvislosti bych si dovolil upozornit na toto vlakno, ktere ma zatim pouhych 5 prispevku, ale slovo kolimator se zde jiz stacilo objevit tez ve tvarech koliminator a kolimunator ;D
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Ach ta, gramatika !

#4

Příspěvek od VK »

To s tím kolimátorem je opravdu hrozné. Mně ovšem vadí i takové věci jako komolení názvů optických schémat, nedávno se tady komolilo "Dall-Kirkham". Ale také to, když čeští astronomové nevědí, kdo byl Vilém Gajdušek, a píšou ho s "ů".

Setkal jsem se také - ale ne tady na fóru - s komolením slova excentricita (výrazy jako "excentrita" apod., a nejednalo se o překlep).

No a pak se tady promenádují takové patvary jako "vydlice", "výstuha" (česky - jinak slovensky by to bylo takto správně), "výkend", "vyžší", "jákl" místo jekl, apod. Nebudu jmenovat jednoho "strojaře" a "konstruktéra" a ...

V. K.

P. S.: shoda podmětu s přísudkem je zvláštnost současné češtiny. Ostatní slovanské jazyky ji už odstranily, i když neručím za horní a dolní lužickou srbštinu.
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

Ach ta, gramatika !

#5

Příspěvek od Duk »

No doufám, že se teď na mě nevztáhne rčení o potrefené huse?
Asi zcela určitě nemohu potvrdit, že jsem sem-tam nějaký překlep neudělal, spíš naopak.
A třeba i možná nějakou tu gramatičku, ale myslím a doufám, že mi dá za pravdu i více členů, důležité je vědět, o co go.
Nebo snad ne ???
Jsou důležitější věci na světě, než rozebírat toto téma.
Připadá mi, zda-li toto někoho neodradí k tvorbě dalších příspěvků.
Zřejmě mezi námi mohou být lidé, kterým nejde až zas tolik o gramatiku, ale o vůbec něco jiného, daleko možná podstatnějšího.

Snad jedině a to zcela určitě ve mě nese zkušenost s webovou stránku, která zde byla nabízena a kritizována.

Pokud jsem někoho názorově zklamal, berte to s rezervou, pokud to jde. ;D
S pozdravem DUK
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Ach ta, gramatika !

#6

Příspěvek od MilAN »

VK napsal: No a pak se tady promenádují takové patvary "jákl" místo jekl, apod. Nebudu jmenovat jednoho "strojaře" a "konstruktéra" a ...
V. K.
Jelikož si nedáš pokoj  s pantovým stolkem, chtěl bych Tě upozornit, že nejmenovaný teoretik V.K.   píše jekl, ale onen uzavřený ocelový profil  se jmenuje stejně jako výrobce a to jäkl, a tak se běžně píše i bez té přehlásky  jakl
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
voko
Příspěvky: 792
Registrován: 25. 04. 2005, 22:56

Ach ta, gramatika !

#7

Příspěvek od voko »

VK napsal: To s tím kolimátorem je opravdu hrozné. Mně ovšem vadí i takové věci jako komolení názvů optických schémat, nedávno se tady komolilo "Dall-Kirkham". Ale také to, když čeští astronomové nevědí, kdo byl Vilém Gajdušek, a píšou ho s "ů".Co se odborných výrazů týká, tam bych to bral s rezervou, jejich přepis je kolikrát nejednotný, pokud se nejedná o slovo v originále.

Duk napsal: Snad jedině a to zcela určitě ve mě nese zkušenost s webovou stránku, která zde byla nabízena a kitizována.
Pokud máš na mysli stránky aliena5, které jsme tu kdysi kritizovali, tak já zase kvituji s povděkem, že to nevzal ve zlém (tak jsme to - aspoň co se mě týká -  ani nemysleli) a že je opravil a naopak nijak nezahořkl a vše to vyústilo v jejich vyšší kvalitu.
e-mail: vokope(at)cmail.cz
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Ach ta, gramatika !

#8

Příspěvek od Habl »

Vážení kolegové,
nechtěl jsem tady jitřit názory, ale jen požádat, aby jste po napsání textu přečetli a opravili autorský text.
Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
alien5
Příspěvky: 515
Registrován: 04. 01. 2006, 22:51
Bydliště: Rovesnko od troskami
Věk: 47

Ach ta, gramatika !

#9

Příspěvek od alien5 »

Na blbosti nemam cas, pokud to nekoho bavi tak at se tomu venuje....me je tu tuutttt

Ldkisy meozk vmina clea sovla a en vtey tidus  tneto txet pcertes    ;D
Uživatelský avatar
Miloš Žák
Příspěvky: 799
Registrován: 28. 07. 2005, 20:04
Věk: 44

Ach ta, gramatika !

#10

Příspěvek od Miloš Žák »

alien5:
“Jakákoliv dostatečně pokročilá technika je k nerozeznání od magie.” A.C.Clarke
Uživatelský avatar
lpavlic
Příspěvky: 29
Registrován: 13. 06. 2005, 01:41

Ach ta, gramatika !

#11

Příspěvek od lpavlic »

alien5 napsal: Na blbosti nemam cas, pokud to nekoho bavi tak at se tomu venuje....me je tu tuutttt ;DSpravne  :)  :), ale muze to byt problem: pokud mluvim za sebe, povazuji (pisu "cesky, a ne "česky" z "historickych" duvodu) hrubky v pisemnem projevu za (nekdy dost silny) indikator toho, jak se dotycny dokaze "ukaznit" a respektovat neco jako obecne prijimane normy; i z toho ciste praktickeho duvodu, ze nespravne (navic nevedomky) pouzite slovo muze zcela zmenit vyznam vyjadreni.
A automaticky to toho cloveka v mych ocich "mirne diskvalifikuje".
A mozna jako zamestnavatel bych se asi choval stejne, nevim, zatim nikoho nezamestnavam, ale podle tohoto klice si napriklad vybiram spolupracovniky - pokud tedy mohu  :).

A navic produkovat v tomto duchu (... na blbosti nemam cas ...) oficialni (napr. firemni) materialy je docela kontraproduktivni (dle meho nazoru). Myslim si totiz, ze pokud si nehlidam (primo podvedome, automaticky) svuj styl v soukrome prezentaci, ujizdi to i v "oficialni".

Tak mas tedy svoji osobni svobodu, ale nekdy to muze mit nezadouci dopady  :).
Kazdy si vybira sam  :).

I kdyz chapu, ze s postupujici dobou bude nositelu "meho" nazoru mene a mene ...
ceres
Příspěvky: 2126
Registrován: 05. 01. 2006, 04:32

Ach ta, gramatika !

#12

Příspěvek od ceres »

No to som sa pobavil >:(

S tou gramatikou je to asi takto:
1. ten, kto ju ovlada, proste pise spravne, drahy v mozgu su uz tak poprepajane, ze proste nemoze napisat (okrem preklepov, ktore mozno odstranit puhym precitanim prispevku po sebe) nic ine.
2. ten, kto v nej plava, pise intuitivne, tie drahy v mozgu su nestabilne (z roznych pricin) a zalezi len na snahe pisatela, ci si da zalezat na kontrole svojho textu...
Vixen VC200L, EQ-6 Pro SynScan, Scopos ED 66/400, Celestron 102/500, Konus MC 90/1200, Sonnar 2,8/180, CCD astropix 1.4, Nikon D300, DMK 21AU04.AS, Creative NX Ultra, Watec 902H, ceres(slimak)astrofoto(bodka)sk
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Ach ta, gramatika !

#13

Příspěvek od VK »

To MilAN: tvar "jekl" se běžně vyskytuje v českých textech. Je to proto, že čeština nemá ä, mnozí lidé ani nevědí, jak toto písmeno na české klávesnici napsat. Některé české psací stroje to ani normálně neumožňovaly (nepočítám možnost použít k tomu účelu uvozovky). (mimochodem ten stolek nebyl pantový)

To Duk, alien5: výrok o jednom "strojaři" a "konstruktérovi" se nevztahoval na vás.

To all: Jelikož toto téma se jmenuje "Ach, ta gramatika !!!" (správně ta čárka skutečně má být za slovem "Ach", protože to je citoslovce a má jiný význam, než zbývající dvě slova; je to věta zvolací), považuji za správné tady psát příspěvky týkající se  tohoto tématu.

2. Když někdo píše špatně, je to chyba jeho, nikoli toho, kdo to čte a vidí to.

3. dnes už existují textové editory s korekcí překlepů, která funguje i jako korekce pravopisných chyb. Kdo s tím má problém, může v nutném případě tuto možnost použít. A nebo když nechce, nemusí, ale pak holt budou jeho texty s chybami.

4. V roce 1993 byla vyhlášena změna pravidel českého pravopisu. Někteří lidé píšou dosud částečně nebo úplně podle starého, protože se to učili ještě před změnou. Ke změnám v pravopise docházelo často, asi jednou za 30 let. Proto čtete-li starší knihy, nacházíte tam jiný pravopis. Pokud jste ten typ lidí, kteří se učí pravopis tak, že ho "načtou", tak můžete mít problém. Já mám také pravopis "načtený" a setkávám se tímto problémem. Nelíbí se mi to, ale přístup našich jazykovědců je: každých 30 let změna.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24319
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Ach ta, gramatika !

#14

Příspěvek od MilAN »

VK napsal: To MilAN: tvar "jekl" se běžně vyskytuje v českých textech. Je to proto, že čeština nemá ä, mnozí lidé ani nevědí, jak toto písmeno na české klávesnici napsat.
Když ses v předchozím textu rozhodl někoho kritizovat, měl bys to alespoň ty napsat správně.Pokud to píšeš ještě hůře než on a vymlouváš se na to, že se to tak i běžně píše, nebo že to lidi nemohou správně napsat na klávesnici, není k tomu co dodat. Neomylnost je prostě geniální.
Nemohu za to, že se tak jmenuje naše firma, a i kdyby to byla jakákoliv cizí, není důvod ji komolit jméno.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
VK
Příspěvky: 1851
Registrován: 12. 12. 2008, 21:59

Ach ta, gramatika !

#15

Příspěvek od VK »

MilAN napsal:
Když ses  v předchozím textu rozhodl někoho kritizovat, měl bys to alespoň ty napsat správně.Pokud to  píšeš ještě hůře než on a vymlouváš se na to, že se to tak i běžně píše, nebo že to lidi nemohou správně napsat na klávesnici, není k tomu co dodat. Neomylnost je prostě geniální.
Nemohu za to, že se tak jmenuje   naše firma, a i kdyby to byla jakákoliv cizí, není důvod ji komolit jméno.
Myslím, že ten tvar je povolený pravidly.

V. K.
Odpovědět