Pravidla prodeje?

Vaše náměty a připomínky k tomuto fóru.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Pravidla prodeje?

#1

Příspěvek od Psion »

Řada (možná většina) diskuzních fór řeší problematiku prodeje pevně stanovenými pravidly, tady nic takového není. V poslední době se zde objevují inzeráty lidí, kteří se zaregistrují, dají 1-3 příspěvky a zmizí a forum použijí jako bazar. Často se zde uvádějí nabídky bez popisu, bez cen a následně probíhají i jakési dražby přes SZ, tedy neřeší se pořadí zájemců apod., což u stávajících členů nevidíme. Nechtělo by zavést tedy nějaké pravidla prodeje?

Například :

1. Inzerát může podat pouze člena s registrací starší než 3 měsíců a s počtem příspěvků alespoň 20.
2. Posouvání inzerátů na přední místo (tzv. upování) lze nejdříve po 5 dnech od posledního UP či uveřenení inzerátu
3. Jsou zakázány prodeje typu aukce, vyjímku tvoří dobročinné účely.
4. Inzerát musí obsahovat originální fotografie (nikoliv obecné produktové, webové apod.)
5. Inzerát musí obsahovat požadovanou cenu (tedy nikoliv cena dohodou apod.) a popis zboží (značka, výrobce)
6. Je zakázáno provádět jakoukoli reklamní činnost (a to i skrytou), nebo nabídky profesionálních prodejců
7. Je zakázáno komentovat inzeráty jinak, než oznámením o odeslané zprávě (SZ). Jiné komentáže budou smazány.
8. V případě nedodržení výše uvedených pravidel č. 1-6 bude inzerát smazán.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Pravidla prodeje?

#2

Příspěvek od MMys »

Pepo,
problém je, kdo to bude kontrolovat. Systém fóra to na 99% neumí, a při tom obratu, co je v bazaru, to asi nemají moderátoři šanci uhlídat.

Já bych to zatím nehrotil, podle mě je excesů minimum, a když na ně někdo upozorní, tak je řešíme.

1. - podle mě blbost, hlavně z pohledu že není jak to hlídat
2. - fakt to lidé posouvají tak často, že by to byl problém ? A opět, kdo to uhlídá ?
3. - proč ? Proč bych nemohl prodat svoji věc tomu, kdo dá nejvíc ?
4. - OK, to beru, ale zase, jak to hlídat jinam, než prolézáním příspěvků moderátory
5. - ad. aukce, proč by nemohla být cena dohodou ?
6. - tohle hlídáme, a myslím že dost přísně.
7. - komentováním myslíš co ? Námitky k ceně, popisu a podobně ? Nebo i nabídky ? No já nevím, spousta lidí už nyní píše, "posílám SZ". A pokud to někdo řeší s prodejcem veřejně, vadí to nečemu ?

Pokud má někdo další názor, klidně sem s ním.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Pravidla prodeje?

#3

Příspěvek od Psion »

Tyhle pravidla vychází z letitých zkušeností jiného fora, není to moje smyšlenka.

Add 1. To je to nejjednoduší, datum registrace a počet příspěvků je uveden přímo autora.
Add 2. To je složitější, ale ostatní členové jsou tím celkem znevýhodněni a dost často se ozvou sami :)
Add 3. Obecně stát něco podobného dělá, ale jsou to hnusné praktiky, protože nabídka od uživatele fora je používání k tlačení na cenu u jiných uživatelů. To bych mohl v případě prodeje mého SW 400mm taky říci, prodám tomu kdo dá více, když byli 4 zájemci. Mě to prostě přijde nesolidní jednání v komunitě astronomů.
Add 5. Cena dohodou se nakonec může udělat (to je na zájemci), ale uživatel by měl jasně říci, jakou přibližnou cenu požaduje a nemusí probíhat desítky zbytečných SZ.

Pravidla byly na řadě for nastaveny po mnohaletých zkušenostech a z důvodu, aby, když už někdo využívá zdarma forum jako inzertní web, abybyla dodržena i jistá solidnost a kultura prodeje a zabránilo se i častým podvodům, kde například někdo zkopíruje fotografie z webu a pak v balíku pošle cihlu, což se u nás prostě občas stává...
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Pravidla prodeje?

#4

Příspěvek od Vabra »

IMHO, bych to nechal jak to je.

Nemám pocit, že by se zde docházelo k nějakým podstatným excesům v bazaru. Pokud někdo bude chtít "prodat cihlu", tak si určitě pořídí lepší obrázek než ten kdo pro ušetření času použije produktový obrázek z webu.
Jakmile bude mít AF možnost vkládání obrázků, bude i toto jednodušší.

Upování tady nikdo nehrotí alespoň jsem si nevšiml.
A pokud někdo udělá transparentní "aukci" nevidím v tom problém. Horší je pokud se z prodeje "prvnímu zájemci" udělá aukci až dodatečně, když dostane lepší nabídku, ale to je o osobní integritě každého soudruha.

S prodejem za pevnou cenu je problém, že mnoho lidí nemá představu co jsme jako "postižení astronomové" ochotni dát za kus skla a kovu (byť se u rozumně opotřebených věcí cena pohybuje relativně často v rozsahu 50%-66% ceny nového).
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
deneb
Příspěvky: 387
Registrován: 06. 07. 2011, 13:36

Pravidla prodeje?

#5

Příspěvek od deneb »

dovolím si přispět podobným nešvarem (alespoň z mého pohledu).
někdo si podá inzerát "Koupím" a jiný uživatel fóra mu do něho vleze a chce totéž, čímž původnímu (s prominutím) "vyžírá" jeho zájem.

http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1414882938

http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1426054851

dle mne je to krajně neslušné, nechť si zadá svůj inzerát.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Pravidla prodeje?

#6

Příspěvek od Cztwerec »

Jo vidím to stejně... na druhou stranu mi to ani nepřijde nelogické. Tohle pravidlo tu totiž není.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Pravidla prodeje?

#7

Příspěvek od Psion »

No taky to může dopadnout tak, že tam napíše, že tu samou věc prodá levněji...
Pro moderátory to je možná moc práce napsat nějaká pravidla, byť je nebudou kontrolovat, ale tak je postavený přece každé společenské pravidlo.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Pravidla prodeje?

#8

Příspěvek od MilAN »

Pepo, před nějakou dobou jsem sem dal k diskuzi návrh na nějakou úpravu pravidel ohledně výroby a prodeje, komerční inzerce. Výsledkem byl nesouhlas a urážky Takže to vypadá tak, že vypracovat pravidla ne, ale v tichosti mazat nevhodné inzeráty ano. Mně se to samozřejmě nelíbí v téhle úrovni . Protože , pokud je moderátory smazán nevhodný příspěvek, nikdo o tom neví a nevyvolává to vášně( kromě dotyčného, kterému byl příspěvek smazán) , zatím co jasné pravidlo vede k rozjitřené diskuzi o cenzuře, závisti ....
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Pravidla prodeje?

#9

Příspěvek od MMys »

Což o to, není problém vypracovat pravidla. Spíš jde o to, že v okamžiku kdy jsou napsaná, by taky bylo dobré zajistit jejich dodržování a vymáhání bez rozdílu, padni komu padni. Protože jinak budou stížnosti, že tomu prošlo tohle, a tomu zase tohle neprošlo. A v tom vidím zásadní problém, protože pak budou muset moderátoři projet všechny nové i nahoru posunuté příspěvky v bazaru, a zkontrolovat zda je uživatel registrovaný déle než x měsíců, zda má x příspěvků (to je naštěstí vidět hned) potom kdy naposledy posunul inzerát nahoru, jestli je tam cena, jestli si z toho někdo nedělá aukci atd... Tedy vprincipu přečíst všechny nové a upnuté příspěvky v bazaru.

Dokážete si to někdo představit, to takhle člověkem hlídat ? Bazar je myslím docela živá sekce.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Pravidla prodeje?

#10

Příspěvek od Peťa »


1. Inzerát může podat pouze člena s registrací starší než 3 měsíců a s počtem příspěvků alespoň 20

Tohle je fakt na houby. Datum registrace uživatele a jeho a počet jeho příspěvků každý vidí, a každý se může rozhodnout, zda bude s nováčkem obchodovat nebo ne. Navíc by to vedlo k tapetování příspěvky za účelem získání dostatečné seniority - někdo by musel posuzovat, jestli budou uznány a vedlo by to ke spoustě práce a problémů. Stačí se podívat na astronomie.de jak toto pravidlo vyvolává frustraci u nováčků. Dražby mne nepobuřují, a předbíhání taky ne. Sám se někdy postavím do fronty za prvního zájemce ale samozřejmě nepřeplácím. Kdyby mne nějaký pozdější zájemce přeplatil, tak prostě umístím jak prodávajícího, tak kupujícího na mojí soukromou černou listinu a je to, žádná ztráta mi nevznikne.

Možnost veřejně odpovídat na inzerát vítám, občas se tím zpřesní popis nebo upozorní na závažnou slabinu nabídky.

Odpovědět