Polarizační filtr?

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
DavidU
Příspěvky: 75
Registrován: 21. 07. 2011, 16:23

Polarizační filtr?

#46

Příspěvek od DavidU »

Milan : takze to se me netyka ja mam nexstar se6 takze pak by ten meade mohl byt dobre reseni. Dik za info.
ivlisek

Re: Polarizační filtr?

#47

Příspěvek od ivlisek »

Ahoj, já se chci taky na něco zeptat. Jaký dvojitý polarizační filtr kvalitní pro mého dobsona doporučujete? Potřebuji stmavit planety, moc mi svítí. Díky
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Polarizační filtr?

#48

Příspěvek od nosuh »

https://www.ebay.com/sch/sis.html?_nkw= ... 2749.l2658

Ja do tedka pouzivam tenhle (dal jsem za nej v cine 3kila) a prozatím uplne dostacuje. Zkusenost s dražšími nemam, ale pocitam ze výsledek bude podobny. U tohodle zabarveni do nejakeho tonu nevidim..
Prijde mi, ze nekdy taky hodne pomuze IR-cut filtr - detaily me prijdou kontrastnejsi, takze na vetsi zvetseni (ok ES 4,7mm) pouzivam jen ten.

https://www.ebay.com/sch/sis.html?_nkw= ... 2749.l2658
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
KU13AR
Příspěvky: 150
Registrován: 16. 01. 2017, 13:28
Bydliště: Žižkov
Věk: 44

Re: Polarizační filtr?

#49

Příspěvek od KU13AR »

nosuh píše:https://www.ebay.com/sch/sis.html?_nkw= ... 2749.l2658

Ja do tedka pouzivam tenhle (dal jsem za nej v cine 3kila) a prozatím uplne dostacuje. Zkusenost s dražšími nemam, ale pocitam ze výsledek bude podobny. U tohodle zabarveni do nejakeho tonu nevidim..
P
Ahoj, dik za tip, již jsem ho objednal zde https://www.aliexpress.com/item/1-25-In ... 27519.html
Chci bejt ready na velkou opozici Marsu se Sluncem 27/28.7.2018 :)
UL Nitelite 10", 24 ES68, 14, 8,8, 5,5 MEADE82 UWA, Nikon Aculon 10x50
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polarizační filtr?

#50

Příspěvek od MilAN »

Moc dobře nechápu, k čemu ti bude , ale samozřejmě příprava je příprava :)
Nějak si nedovedu představit Mars ve 200 násobném zvětšení ve 200mm dalekohledu, když ještě zeslabím světlo na nějakých 40%. A to celé ve výšce maximálně 15°nad obzorem, kde už je světlo zeslabeno extinkcí zhruba na 1/4
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
ivlisek

Re: Polarizační filtr?

#51

Příspěvek od ivlisek »

Z ebaye? Trochu se tomu bráním kvůli kvalitě. Není už lepší od TS? S měsíčním filtrem TS jsem spokojen.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Polarizační filtr?

#52

Příspěvek od nosuh »

No, taky jsem se toho bal, ale prijde mi v pohode. Musi si clovek uvedomit navratnost investice..pokud budes pozorvat nekde se skvelym seeingem a planety budou v lepsi kondici jak letos, budes mit spicka okulary, tak to ma asi smysl investovat do draheho filtru..ale s ohledem na to, jak casto koukam na planety a mesic vizualne to bohate staci..na tom vizualu moc neresim.. Vyraznejsi problem s tonalitou nebo deformaci obrazu jsem nezaznamenal jsem nezaznamenal ani pri 255x (ES4,7mm). VEtsi zvetseni je u nas pouzitelny spis vyjimecne..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polarizační filtr?

#53

Příspěvek od MilAN »

A ty jsi s tímhe dalekohledem a při zvětšení 250x potřebovat ještě zeslabovat světlo planet polarizačním filtrem = minimálně na hodnotu 40% ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Polarizační filtr?

#54

Příspěvek od nosuh »

Zkousel jsem to, ale lepsi me prisel na planety pri tomhle zvetseni ten UV-IR cut. Jinak ten polarizak pouzivam treba na mesic celkem casto i pri tomhle zvetseni, ale do jake miry stineni, nejsem schopnej odhadnout. Je na nem dobry to, ze si ho clovek nastavi jak tmavej chce..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polarizační filtr?

#55

Příspěvek od MilAN »

Na Měsíc si ho v některých případech dovedu představit, zrovna tak jako měsíčn í filtr malé hustoty. Ale na dalekohled průměru 200mm na planety to je jen další harampádí k ničemu. I na průměru 400 mm a na zvětšení kolem 180x už byl dvojitý polarizák moc silný a obraz byl lepší bez něho
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Polarizační filtr?

#56

Příspěvek od nosuh »

Jasny,prave proto jsem poridil ten z ebaye. Abych to vyzkousel a kdybych zjistil,ze je to k nicemu,nevyhodil bych tisice ale jenom 300. Nakonec ho pouzivam celkem casto na Mesic a tem planetam u nekteryho zvetseni to taky pomaha- alespon subjektivni dojem. Za ty prachy ...
Ale zajimalo by me,jestli nekdo pouziva na planety i ten UV- IR cut filtr. Me prijde ze treba detaily na Jupiteru nebo Saturnu jsou daleko kontrastnejsi.Mars jsem jeste nepozoroval.
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
ivlisek

Re: Polarizační filtr?

#57

Příspěvek od ivlisek »

Tak ten TS polarizační filtr má ztmavení od 40% do 1% a za 1150kč to nemusí být špatné. Zatím se přikláním k němu.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Polarizační filtr?

#58

Příspěvek od Bill »

ivlisek píše:Tak ten TS polarizační filtr má ztmavení od 40% do 1% a za 1150kč to nemusí být špatné. Zatím se přikláním k němu.
To je ale přece úplná blbost. Už jenom jeden polarizační filtr zadržuje zhruba polovinu světla.

Nebo se používají nějaké speciální?

Klasický polarizační filtr má prodlužovací faktor >2 = zadrží více než polovinu světla. Pokud by propuštěná část byla 1% - 40%, tak je to uvěřitelnější (a mnohem pravděpodobnější). Ztmavení 1-40% by bylo k ničemu.

Edit: vždyť je to u něj přímo napsáno?
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... ssion.html
Adjust the transmission continuously from 1% to 40%
Propustnost 1-40% Tohle je snad jednoznačné?

Výhoda toho TS je, že to jsou dva filtry - nejlepší by ale bylo mít 1x2" a 1x1.25" Ten dvoupalcový by se dal na redukci/zrcátko a ten druhý na okulár. Pak by se jas dal nastavit otáčením okuláru. Ale nevím, zda to takhle někdo prodává. Ale pokud by se domluvili 2 lidi...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polarizační filtr?

#59

Příspěvek od MilAN »

Bill píše: Výhoda toho TS je, že to jsou dva filtry - nejlepší by ale bylo mít 1x2" a 1x1.25" Ten dvoupalcový by se dal na redukci/zrcátko a ten druhý na okulár. Pak by se jas dal nastavit otáčením okuláru. Ale nevím, zda to takhle někdo prodává. Ale pokud by se domluvili 2 lidi...
Tak výhodu dvojitého jsem nikdy nepochopil - je namontován před okulárem, kam nedosáhnu.
Výhodu mají naopak ty jednotlivé. A ty se přeci dají běžně koupit-tady není potřeba spekulovat
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Polarizační filtr?

#60

Příspěvek od Rekmarik »

MilAN píše:Na Měsíc si ho v některých případech dovedu představit, zrovna tak jako měsíčn í filtr malé hustoty. Ale na dalekohled průměru 200mm na planety to je jen další harampádí k ničemu. I na průměru 400 mm a na zvětšení kolem 180x už byl dvojitý polarizák moc silný a obraz byl lepší bez něho
Přesně tak, já tomu vůbec nerozumím, proč do optické cesty cpát další skla, zvláště pokud budu chtít vážně pozorovat jen planety (nebudu chtít přeskakovat na jiné objekty DSO, dvojhvězdy atd ..) u 200ky je při zv. cca 150x obraz na planetách podle mě stran jasu naprosto ideální.
A jak píše MilaN u 400ky vklidu můžu pozorovat planety bez filtrů a jsem přesvědčen, že mi velikost jasu nemůže obraz degradovat, protože oko mi to dokonale zadaptuje.
Já bych tam to světlo potřebné na barevné vidění nechal, neubíral bych ho ..

Budu si muset asi nějaký polarizák půjčit na MHV, abych pochopil proč to někdo na vizuál používá..
Odpovědět