Polarizační filtr?

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Polarizační filtr?

#1

Příspěvek od T.o.m »

Zdravím,

vím, že se toto moc astronomie netýká,ale poslední dobou se tu řeší dosti ohledně DF (zvláště DSLR), takže bych chtěl poprosit o radu z obdobné tématiky.

Mohl byste někdo doporučit, jaký polarizační filtr (52 mm) by byl fajn ke kompaktu? (stál mě 7,5tis.Kč -Olmpus C4000) - tzn. že nepotřebuju filtr za 2000Kč. Nabízeli mi od Hamy za 500, doporučeno mi bylo i od Rowi, viděl jsem Marumi za 900Kč, Kenko za 700Kč, atd.
Budu vděčný za každou radu a zkušenost. K digitálu je lepší cirkulární, než lineární, že? Předem díky!
Tom
Al

Polarizační filtr?

#2

Příspěvek od Al »

Typ bych raději volil cirkulární, doporučuji si do obchodu vzít foťák a udělat pár zkušebních snímků nějaké jednolité barevné plochy (třeba zdi), abys zjistil, jestli to s ním moc nevinětuje. Co se značky týče, skoro bych řekl, že v této nejnižší cenové relaci, je jedno, co vybereš. Rozsáhlé pojednání o polarizačních filtrech je tady http://www.paladix.cz/serial/10002.html
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Polarizační filtr?

#3

Příspěvek od MilAN »

Určitě cirkulární, podívej se ještě natohle:
http://www.photorevue.cz/Sekce7/clan73.htm

Se značkou bych si hlavu nelámal, u těch lacinějších ani žádné recenze nepomohou. V běžném focení asi neoceníš kvalitu značkových.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Polarizační filtr?

#4

Příspěvek od MP »

Rozdil mezi drahymi a levnymi fotofiltry je predevsim v antireflexnich vrstvach ( aspon mi to tak vysvetlovali u Skody ). Byva to znat na kontrastu, ty uplne nejdrazsi jsou zbytecne, ale ty uplne nejlevnejsi ( casto bez antireflexnich vrstev ) take nekupuji.

Polarizacni filtr je ovsem "antireflexni" sam o sobe, takze by u nej ty vrstvy nemely delat moc velky rozdil.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Polarizační filtr?

#5

Příspěvek od T.o.m »

Mockrát díky za rady a tipy ;)
Listy

Re: Polarizační filtr?

#6

Příspěvek od Listy »

Takový dotaz. Nejspíš naivní, tak se aspoň zasmějeme.
Můžete mi potvrdit nebo vyvrátit následující myšlenku.
Mám zkušenost z klasického denního focení že při použití polarizačního filtru může obloha téměř úplně zčernat za předpokladu že je správně natočený, nešlo by toho taky využít v astronomii. Takže za pravého poledne si vzpomenu že bych chtěl vidět M31 tak veznu polarizační filtr ze starého monitoru, buchnu ho na dalekohled a du na to.
Teď vážně, někdy i v noci je obloha docela světlá například vlivem měsíce, ale všechno to světlo je jen odražené světlo a polarizační filtr by mohl docela pomoct např. u té M31ky měl by výrazně zvýšit kontrast oproti obloze. Dokonce i osvícená obloha v okolí velkých měst je jen odražené světlo takže i tam by to mohlo pomoct, je mi jasné že u těch měst je více světelných zdrojů a tím i víc směru polarizace odraženého světla, ale když nejsme přímo ve městě, například kousek za městem, tak nám většina světla jde z jedné strany a trochu by to pomoct mohl. Dík za komentář k mému nápadu, byť i kritický.
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Polarizační filtr?

#7

Příspěvek od MP »

Zas tak naivni to neni, mesicni svetlo, rozptylene v atmosfere, by to ztmavit melo. Je to stejne, jako ve dne se slunecnim svetlem - uhel mezi Sluncem ( Mesicem ) a smerem, kterym se divame, je dany a tim je dany i uhel rozptylu svetla ve vzduchu, takze staci spravne natocit filtr. U toho mestskeho osvetleni by to asi zadna slava nebyla.

Problem je ale v tom, ze samotne polarizacni filtry byvaji dost tmave. Muze se to hodit na planety, jasne hvezdokupy apod. ale ze slabsich objektu toho asi moc videt nebude.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
Listy3
Příspěvky: 376
Registrován: 29. 12. 2004, 02:34

Polarizační filtr?

#8

Příspěvek od Listy3 »

Je mně zcela jasné že ten filtr bere 50% světla a že spoustu objektů budu mít problém slušně vidět i ze 100% světla, ale pokud předpokládám že budu pozorovat 250kou tak i těch 50% světla je jako 100% světla u nějaké 177ky a i s dalekohledem o průměru 177mm je lecos vidět. A tady to bude podobné jenom kontrastnější. Na mlhoviny bude určitě mnohem lepší nějaký mlhovinový filtr, ale třeba na galaxie by za určitých podmínek mohl pomoct taky, ne?
Newton 250/1250 ve výstavbě&&Newton 130/1000 GS montáž&&triedr 10x50 a 8-24x50&&Lidlteleskop 70/700
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Polarizační filtr?

#9

Příspěvek od MilAN »

Z principu nelze tomu postupu nic vytknout. Přesto si myslím,. že efekt nebude odpovídat vylnaloženému úsilí a to z důvodů:
- maximální polarizace oblohy se dosahuje v úhlové vzdálenosti 90°od zdroje u hodnopt 0°a 180°klesá na nulu
- stupeň polarizace je ovlivněn stavem atmosféry ( množství vlhkosti a  prachu)
-částice (prach, vlhkost) se podílí na rozptylu světla a toto světlo není polarizováno - takže na něj nepůsobí polarizační filtr
-i kvalitní fotografické filtry  mají prodlužovací faktor 2,5 -3 (Ty uvažuješ o 2) , takže zeslabení propuštěného světla je výrazně vyšší
-světlo od pozemských zdrojů zpravidla nepřichází z jednoho bodu a navíc je to světlo rozptýlené na částicích v přízemní vrstvě - takže  se zde s polarizací asi nesetkáme.
-cena slušných fotografických filtrů není až tak odlišná od mlhovinových filtrů, které podle provedení propouštějí 90 a vice %  světla pozorovaných objektů a blokují od 60 do 95% rušivých světel.

Pokud jde o světlo Měsíce, stále se traduje, že  mlhovinové filtry k tomu nejsou určeny,  ale není tomu tak. Měsíční světlo obsahuje všechny vlnové délky jako světlo sluneční  a pokud  část spektra filtr nepropouští, nepropouští tudíš ani světlo od Měsíce.
Mohu doporučit pozorování Řasových mlhovin za úplňku s O III filtrem. Není to sice jako pohled na tmavé obloze, ale bez filtru takhle Řasy nejsou vidět.

Ale zpět k Tvému návrhu : určitě  to stojí za vyzkoušení !!!
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

Polarizační filtr?

#10

Příspěvek od Tomkk »

Nedalo mi to a zkoušel jsem včera ten polarizační filtr před volným okem i před objektivem a okulárem triedru 7x50. Dá se říct, že napůl rušilo osvětlení a Měsíc. Nebylo sice úplně jasno, ale při točení filtrem jsem žádný efekt ztmavení pozadí nezpozoroval.
Uživatelský avatar
johnik
Příspěvky: 397
Registrován: 20. 01. 2003, 19:33

Polarizační filtr?

#11

Příspěvek od johnik »

To lze pozorovat jen u světla odraženého o něco (prostě vidíš to na lesklých površích-sklo, kastle auta, atp.).
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

Polarizační filtr?

#12

Příspěvek od Lukemon »

Takové dotázek co se vyvinul s diskuse planetární bratříček.

chci dvojici polarizačních filtrů ze Supry:
Jedny od celestronu za 900,-kč
Druhý od Baader za 1400,-kč!!
Platí to že za kvalitu se platí nebo je to jedno?
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
Stratus
Příspěvky: 709
Registrován: 03. 02. 2007, 20:55
Věk: 71

Polarizační filtr?

#13

Příspěvek od Stratus »

Platí to že za kvalitu se platí nebo je to jedno?  Platí. Já jsem si chtěl v Supře původně také koupit levnější, ale p. Zahajský mi je nechal porovnat. Ty levnější typy nemají stejný jas v celém zorném poli, takže jsem si připlatil na ten Baader (tak je označen v ceníku, ale značku Baader na něm nenajdeš, pouze označení Japan).
Radoslav_Konecny

Re: Polarizační filtr?

#14

Příspěvek od Radoslav_Konecny »

Platí. Já jsem si chtěl v Supře původně také koupit levnější, ale p. Zahajský mi je nechal porovnat. Ty levnější typy nemají stejný jas v celém zorném poli, takže jsem si připlatil na ten Baader (tak je označen v ceníku, ale značku Baader na něm nenajdeš, pouze označení Japan).
2" provedení má poměrně velký rozsah propustnosti mezi 5 - 65 %.
Jsem s ním velmi spokojen, výrazně také sklidňuje obraz, odhadem o 1 díl na 5 stupňové škále seeingu.
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Polarizační filtr?

#15

Příspěvek od stana »

Určitě cirkulární, podívej se ještě natohle:
http://www.photorevue.cz/Sekce7/clan73.htm

Se značkou bych si hlavu nelámal, u těch lacinějších ani žádné recenze nepomohou. V běžném focení asi neoceníš kvalitu značkových.No páni! Se dívám na datum příspěvku a teda tys tu Milane už takový archívní vzorek... ;D :)
Teda smekám a přeju pevné nervy i do budoucna.. 8-)
P.S. Na polarizační filtr neni momentálně peniz a spokojím se s šedým..
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Odpovědět