Polarizační filtr?

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Polarizační filtr?

#61

Příspěvek od Bill »

MilAN píše:Výhodu mají naopak ty jednotlivé. A ty se přeci dají běžně koupit-tady není potřeba spekulovat
Tak to se omlouvám - viděl jsem všude v astro nabídce jenom dvojité a ve foto převážně CPL s kruhovou polarizací, které se na tenhle účel nehodí.

Ale teď se dívám, že Baader to má v nabídce - jak v Supře, tak u TS.

Takže není problém osadit 2" někam na zrcátko/redukci:
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... ingle.html

A 1.25" (nebo další 2" - podle okuláru) na okulár:
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... ingle.html

Pak se jas dá nastavit jednoduše otočením okuláru...

Ale na planety u 8" je to asi opravdu zbytečné - hlavně pokud se pozorují odněkud z města.
M:736 750 113
ivlisek

Re: Polarizační filtr?

#62

Příspěvek od ivlisek »

Tak abych se vrátil k tématu, když jsem pozoroval 250kou jupiter, svitil mi tak jasně že pruhy na něm mi celkem zanikaly, ale rozpoznal jsem je. Proto mě zajímá jestli je nějaký filtr co by to vice zkontrastoval. Děkuji
Uživatelský avatar
cocky
Příspěvky: 416
Registrován: 22. 05. 2006, 13:56
Bydliště: Praha

Re: Polarizační filtr?

#63

Příspěvek od cocky »

Před drahnými léty jsem si koupil v bazaru polarizační 2" (48 mm) filtr pro opravdovou fotografii a polaraziční filtr Celestron 1 1/4". První našroubuji do redukce 2" na 1 1/4", druhý do okuláru. Občas je použiji při pozorování Měsíce blízko úplňku proti oslnění. Nikdy by mne nenapadlo používat je na planety. Na planety používám barevné filtry, podle toho, o jakou planetu se jedná.
Bresser 10x50, Dobson 97/1000, GSO 200E, VMC110L
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Polarizační filtr?

#64

Příspěvek od Bill »

cocky píše:Před drahnými léty jsem si koupil v bazaru polarizační 2" (48 mm) filtr pro opravdovou fotografii a polaraziční filtr Celestron 1 1/4"
Tohle logické řešení se už ale moc nedá použít. Polarizované světlo mátlo expoziční automatiky zrcadlovek, takže v posledních (hodně) letech se na focení prodávají výhradně polarizační filtry doplněné o další vrstvu, která mění lineární polarizaci světla na kruhovou. Takže první filtr nesmí mít v názvu "CPL" nebo "cirkular". U druhého 1.25" už je to jedno.
M:736 750 113
Odpovědět