Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#331

Příspěvek od MilAN »

Tak to určitě. Ale ten Newton už v podstatě nebude mít světelnost 1:5, ale skutečných 1:10 a vinětace v kraji pole bude nižší
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Fabo
Příspěvky: 159
Registrován: 10. 06. 2012, 09:37

Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#332

Příspěvek od Fabo »

Nemáte někdo zkušenost s Bino DENKMEIER ???http://deepskybinoviewer.com/index.cfm? ... gory_ID=29
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#333

Příspěvek od vla »

Nejdeš je ve zdejším tématu.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 158
Registrován: 16. 04. 2014, 19:58
Bydliště: Hrádek nad Nisou
Věk: 57

Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#334

Příspěvek od MM »

Ahoj všem,

dovolím si lehce oživit toto vlákno..

Mám konkrétní otázku:

Zvažuji nákup binohlavy Baader Mark V s 2" korektorem optické dráhy Baader 1,7x (s integrovaným koma-korektorem - doporučené příslušenství) pro můj SkyWatcher FlexTube 305/1500.

Využiji v této kombinaci plně průměr zrcadla 305mm bez vinětace nebo ne?

Martin
Spacewalk Telescopes 16" Infinity NL* ultralight Dobson + Poncetka, binar APM 120 ED 90°+ sada 100° APM/Luntů, binohlava Mark V + 2" GWK 1,7x, Celestron EdgeHD 9,25" + Hyperstar + Sony A7s + AZ-EQ6 GT Pro, Canon IS 15x50
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#335

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Ahoj,
vinětace, jako mírné ztmavení obrazu u kraje zorného pole tam při této světelnosti určitě bude, ale při použití této kombinace ( tedy v porovnání s jinými násobiči a jinými binohlavami ) bude nejmenší.. Z pohledu rozlišovací schopnosti to samozřejmě pořád bude ta třístovka.. ;)

Ale opatrný bych byl v jiné věci... Tento násobič-korektor s integrovaným komakorektorem neznám a nejsem si jist, jaká je jeho optická kvalita. Poukazuji na to, že samotné Baader komakorektory MPCC v praxi vykazují malý pokles ostrosti i na ose. Na druhé straně - když někdo tvrdí, že TV Parracory ostrost nedegradují, tak z mého přísného hlediska malinko taky. Ale Baader MPCC prostě víc.

Takže :
- snažil bych se hledat zkušenosti na netu, protože k vyzkoušení to tady u nás asi nebude.
- zvážil bych, co je pro mne přednější - zda planety - a tím pádem co nejlepší ostrost na ose, nebo i DSO s delšími okuláry.

V případě planet bych se na komakorektor vykašlal... Ale zase je proti tomu skutečnost, že v případě Dobsona a nutného postrkování nejde tu planetu dost dobře držet pořád ve středu pole..
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#336

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Taky je potřeba zdůraznit, že s těmi Baader 2" korektory ( 1,8x a 1,7x ) nebude s bino problém se zaostřením, kdežto s těmi malými 1,25" je většinou potřeba sekundár o kousek posunout k primáru.. u Flex Tube to ještě jde bez mechan. zkracování. Bez jakéhokoli násobiče bude ta vinětace hodně velká...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#337

Příspěvek od MilAN »

Na druhé straně - když někdo tvrdí, že TV Parracory ostrost nedegradují, tak z mého přísného hlediska malinko taky. Ale Baader MPCC prostě víc.

V případě planet bych se na komakorektor vykašlal... Ale zase je proti tomu skutečnost, že v případě Dobsona a nutného postrkování nejde tu planetu dost dobře držet pořád ve středu pole..Ano, je to přesně tak, jak píšeš. U Paracorru je to trošku cítit, že bez něho je to asi lepší. Ale jak není planeta přesně na ose, tak koma ten obraz degraduje zase výrazně více ( a to i jen mailnko od osy). MPCC je na planety špatný, to vadí na první pohled.Ten komakorektor pro bino jsem v reálu nikdy neviděljak pracuje.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Fabo
Příspěvky: 159
Registrován: 10. 06. 2012, 09:37

Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#338

Příspěvek od Fabo »

Chtěl bych se zeptat.Když jsem měl newtona 355/1650 tak sem si koupil binohlavu TS která měla jako součást prodlužovač ohniska 2.5 Ani s tímto prodlužovačem mi ale nešlo normálně zaostřit a tak mi kamarád soustružník vytočil prodlužovací mezikus asi 30mm dluhý a tímto už ostření bylo v pohodě.Teď jsem si koupil Mark V u flex-tubu jsem sjel na druhou polohu zhruba o 100mm se tím pokrátilo ohnisko a bino nasazuji přímo,je to ok.Jen mi tedy nejde na rozum k čemu se potom dělají prodlužovače ohniska jako 1:1,25 a 1:1,75 Např Binovue má standartně prodlužovač ohniska 1:2 a Baader ještě dělá v 2" 1:1,7 kde uvádějí,že je to přímo na Newtony...A ještě by mě zajímalo,jak se třeba při použití 1:2,6 počítá zvěčení okuláru.Jaké je tedy výsledné ohnisko ??? Díky Milan
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#339

Příspěvek od MilAN »

Protože optická délka binohlav je běžně přes 100 mm, bylo by potřeba tyto hlavy umístot blíže k objektivu. No a protože to mnohdy nejde ( nestačí OV - resp. je málo vytaženo ohnisko z tubusu), je potřeba použít optický člen, který to ohnisko posune. Podle toho, jak je potřeba ohnisko posunout, se zvolí prodlužovací faktor ( výrobce těchto členů uvádějí tabulky, o kolik se změní poloha ohniska).
S výsledným ohniskem to je jednoduché: ohnisková dálka dalekohledu se násobí prodlužovacím poměrem daného členu.
Dalším, nezanedbatelným efektem je zmenšení vinětace. Čím větší prodlužovací faktor, tím je výsledná vinětace menší. Je to zvlášť důležité u světelných objektů, kkde při použití binohlavy je vinětace extrémní.
P.S: tím, že jsi u Flex tube sjel na druhou polohu, jsi nepokrátil ohnisko, ale jen posunul ( resp. vysunul ven z tubusu ohniskovou rovinu)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 158
Registrován: 16. 04. 2014, 19:58
Bydliště: Hrádek nad Nisou
Věk: 57

Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#340

Příspěvek od MM »

...tím, že jsi u Flex tube sjel  na druhou polohu, jsi nepokrátil ohnisko, ale jen posunul ( resp. vysunul ven z tubusu  ohniskovou rovinu)

....a zaroven "orizl" primarni zrcadlo na mensi prumer, protoze paprsky z okraje primaru pak minou sekundar... ;)
Spacewalk Telescopes 16" Infinity NL* ultralight Dobson + Poncetka, binar APM 120 ED 90°+ sada 100° APM/Luntů, binohlava Mark V + 2" GWK 1,7x, Celestron EdgeHD 9,25" + Hyperstar + Sony A7s + AZ-EQ6 GT Pro, Canon IS 15x50
Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 158
Registrován: 16. 04. 2014, 19:58
Bydliště: Hrádek nad Nisou
Věk: 57

Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#341

Příspěvek od MM »

SIRIUS_758 a MilAN dekuji za nazory!

Prapuvodne jsem chtel binohlavu na DSO se sirokouhlymi okulary, ale zahy jsem pochopil, ze je to u svetelneho Dobsona nedosazitelny cil, se kterym si lame hlavu vetsina dobsonistu na Zemi  ::) protoze proc by potom ti obzvlaste nepoucitelni nebudovali ta priserna bino-monstra ze dvou sprazenych Dobsonu, ze.... ;D

Jista sance pro DSO by tu mozna(?) byla pri pouziti 2" binohlavy od Siebert Optics z USA - http://siebertoptics.com/SiebertOptics- ... ewers.html ale jeji cena (+postovne +DPH +clo) pri vice jak problematicke zaruce me odradila... :-/

Takze jsem dal hlavu pod vodovod a uznal, ze bez korektoru opticke drahy to holt nepujde (a tedy dobsonska svetelnost pujde chca nechca do kytek), a pote, co jsem prisel na chut pozorovani Mesice a Jupitera pres moji malou priiiiiserne vinetujici a brutalnimi odlesky hyrici binohlavu Seben s TS korektorem 2,6x (1,6x nebyl pouzitelny vubec), tak jsem dosel ke kompromisu - Baader Mark V + GWK 1,7x. Proto me tak moc zajima, zda pri teto kombinaci, kdyz uz se diky korektoru musim vzdat velke svetelnosti Dobsona, vyuziju opravdu plnou aperturu bez vinetace....

A jeste k otazce co ze s tim chci pozorovat: ano - zatim to vypada, ze teziste pouziti binohlavy bude Mesic a planety (ejhle Amerika... :() Sice bych rad i DSO, ale tam mam ponekud obavy.... :-/

Martin
Spacewalk Telescopes 16" Infinity NL* ultralight Dobson + Poncetka, binar APM 120 ED 90°+ sada 100° APM/Luntů, binohlava Mark V + 2" GWK 1,7x, Celestron EdgeHD 9,25" + Hyperstar + Sony A7s + AZ-EQ6 GT Pro, Canon IS 15x50
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#342

Příspěvek od Dansemacabre »

Může binohlava trpět vadou kolimace při větším zvětšení? (nevím, jestli používám správný termín, tak to popíšu.) Zaměřil jsem 200/1000 s WO binem +1,3 barlow na Jupiter. Při použití 20mm okulárů byl krásný ostrý obraz a žádné malformace, ale jakmile jsem tam hodil 9mm, obraz se hodně rozmazal a v podstatě zanikly detaily, které ve 20mm ještě vidět byly, přičemž v jednom směru planeta zřetelně házela "duchy". Když se mi to stávalo předtím, neřešil jsme to, ale včera jsem zkusil nahradit binohlavu krátkým okulárem na stejné zvětšení... a kupodivu byl obraz v pořádku. Je tedy možné, aby byla chybka přímo v tom binu?
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#343

Příspěvek od Peťa »

To že planeta hází v binohlavě duchy je normální, ovšem většinou jsou mimo zorné pole, obzvláště při větším zvětšení. Co používáš za Barlow a kam ho dáváš? Spíš bych viděl chybu tam, běžný barlow pokud ho dáš před binohlavu to pošle celé do háje, protože bude mít jednak mnohem větší zvětšení, a taky přidá značnou barevnou vadu. Zkontroluj zvětšení třeba počítáním kolik planěk na plotě se vejde do zorného pole - jednak s binohlavou, jednak bez. Když se s 9mm okulárem bez Barlowa vejde do zorného pole 30 planěk, a s binohlavou a Barlowem jen 10, tak je efektivní zvětšení barlowa ne 1.3, ale 3x (30:10=3).
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#344

Příspěvek od MilAN »

Pokud používáš binohlavu teprve krátce, tak je problém v tom, že se neumíš srovnat a dobře dívat do binohlavy. Ono se to takhle špatně vysvětluje, ale stačí se dívat trochu jako ze strany nebo zhora( to, co se ti u jednoho okuláru kupodivu nepodaří) a to, že jedno oko sedí dobře a druhé není dobře v ose- a vznikají prapodivné obrazy.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#345

Příspěvek od Dansemacabre »

že  se neumíš srovnat a dobře dívat do binohlavyno vidíš, to mě vůbec nenapadlo a přitom to může být ono Pořád nemám stoličku, tak u toho různě stojím a nakláním se, čili je možné, že je to polohou očí. Proč to pak ale dělá jen na velká zvětšení? ještě je možnost rozhozeného okulárového výtahu. Ten můj crayford se bez aretace všemožně viklá, tak možná zkusím víc utahovat aretační šroub.
Díky
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Odpovědět