Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#421

Příspěvek od Artaban »

SIRIUS_758: Bude dokončení recenze Lacerty? http://www.supra-dalekohledy.cz/binonas ... 50062.html
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#422

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Dlouho nebyl k dispozici originální násobič-korektor, který má atypický závit, tak jsem to prozatím vypustil... Zkoušky bez něj, jak jsem tady psal, ukazovaly na velmi dobré vlastnosti této binohlavy, některé lepší než u Baader Maxbright. Tím, že není k dispozici redukce toho vstupního závitu na T2, tak to ztěžuje provést vyčerpávající srovnání i za pomocí bohatého T2 příslušenství Baader, tj. s hranolem především. Zbastlit by něco šlo, ale na to není čas a s nosem 1,25" na vstupu + hranol bude nestandardně větší prodlužovací faktor.
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#423

Příspěvek od 4Brunco »

Inak da sa zohnat v podstate akykovek adapter, mam teraz novu lowcostovu Arcturus binohlavu a podarilo sa mi zohnat redukciu na T2 aj na nu.
Nikede som cital ze Lacerta, ma rovnake telo ako WO Binohlava a tam by mohol sedet zavit M26x0.75. Jeden takyto adapter mam doma zbytocny, tak mozem pripadne zapozicat. Pre detailistov sa da zohnat aj stop ring :D, ale prislo mi to ako skoda penazi.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#424

Příspěvek od 4Brunco »

Inak Arcuturus binohlavu zatial testujem a podava napodiv velmi slusne vysledky, aj ked je to snad nalacnejsia binohlava aka sa da kupit. Hlavne sa mi paci ze ma vstupnu aperturu 25mm ( vystupnu zial len 20mm ). Velmi binohlave prospelo zaradenie Baader GWK 1.25x, obraz je cisty a ostry.

Mam 4 pary 25mm okularov a kazde sa spravaju trosku inak. Jedny mi vykreslia 65 stupnove zorne pole, ine maju orez na <60 stupnov a zle sa do nich pozera.
Okulare, ktre maju polnu cocku najblizie bri helikalnom okularovom vytahu binohlavy maju aj napohodlnejsi pohlad, pretoze ta vinetacia okrem smavnutia obrazu vytvara aj efekt "blackoutovania" pri nepresnej polohe oka, ktory som v tych okularoch pri mono pohlade vobec nezaznamenal.

Dalo by sa to zhrnut asi tak, ze cim dalej maju polnu cocku od vystupnej clonky binohlavy tym viac vinetuju.
Idealne je umiestnit ohnisko okularu presne do vystupnej clonky binohlavy, v pripade 25mm okularu teda polnu cocku do vzdialnosi 25mm. To +- vychadza tesne za okularovim vytahom.

Natiska sa mi myslienka upravy okularov, kedze vyrobcovia celkom zabudaju na optimalizovanie sirokouhlych okularov na pouzitie do binohlavy.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#425

Příspěvek od MilAN »

4Brunco píše: Idealne je umiestnit ohnisko okularu presne do vystupnej clonky binohlavy, v pripade 25mm okularu teda polnu cocku do vzdialnosi 25mm. To +- vychadza tesne za okularovim vytahom.

Natiska sa mi myslienka upravy okularov, kedze vyrobcovia celkom zabudaju na optimalizovanie sirokouhlych okularov na pouzitie do binohlavy.
Nějak si tohle nedovedu dost dobře představit.
Ohnisková rovina okuláru leží v místě polní clony okuláru . A ta není ve vzdálenosti ohniskové délky okuláru od polní čočky ( leda by okulárem byla pouze jednoduchá spojka ). Dovedu si ještě představit, že uřežu barel u Pössla a nasunu okulár tak, aby jeho polní clona byla totožná s clonou na výstupu binohlavy. Už to ale nejde udělat u širokoúhlejších okulárů a obecně okulárů, kde je polní clona - a tedy ohnisková rovina okuláru - uvnitř (mezi čočkami) okuláru.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#426

Příspěvek od 4Brunco »

MilAN píše:
4Brunco píše: Idealne je umiestnit ohnisko okularu presne do vystupnej clonky binohlavy, v pripade 25mm okularu teda polnu cocku do vzdialnosi 25mm. To +- vychadza tesne za okularovim vytahom.

Natiska sa mi myslienka upravy okularov, kedze vyrobcovia celkom zabudaju na optimalizovanie sirokouhlych okularov na pouzitie do binohlavy.
Nějak si tohle nedovedu dost dobře představit.
Ohnisková rovina okuláru leží v místě polní clony okuláru . A ta není ve vzdálenosti ohniskové délky okuláru od polní čočky ( leda by okulárem byla pouze jednoduchá spojka ). Dovedu si ještě představit, že uřežu barel u Pössla a nasunu okulár tak, aby jeho polní clona byla totožná s clonou na výstupu binohlavy. Už to ale nejde udělat u širokoúhlejších okulárů a obecně okulárů, kde je polní clona - a tedy ohnisková rovina okuláru - uvnitř (mezi čočkami) okuláru.
Je to tak ako hovoris, pri zlozitejsich okularoch je to problem, pri plossloch a pri jendouduchych sirokacoch mi to pride realne aj ked pomerne zlozite. Aj male skratnie prinesie znizenie vinetacie a moznost zaostrenia v problematickejsich dalkohladoch s kratkym backfocusom.

Aj tak mi pride zvlasne ze sa taketo okulare vobec nepredavaju, jedine co som videl su 30mm setove plossle k binohlave ale samostatne nepredajne.
V podste optika je v bareli.

Obrázek
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#427

Příspěvek od majklus »

Tak jsem se stal šťastným majitelem binohlavy Lacerta. Včera jsem do ní pustil první světlo, dírami mezi mraky jsem přes vysokou oblačnost pozoroval Měsíc - už jsem to nemohl vydržet, binohlavu mám doma od víkendu. Pohled úžasný i přes to mlíko okolo Měsíce a strašný seeing.

K binohlavě v setu byly okuláry 20mm WA 65st a násobič 2,6x od TS. Sestava mi dává zvětšení 156x a i to bylo dost na včerejší seeing. Zaostřím taktak, rezerva mi zbývá jen 6mm, takže nejspíš s menším násobičem jsem bez šance, leda bych vyměnil moje zrcátko za ten Baaderácký hranol, který je údajně opticky nejkratší, ale zatím nevím jestli se po nižším násobiči pídit. Našel jsem doma jeden bresserovskej superplossl 26mm, tak k němu objednám druhý do páru a dostanu se na 120x, což by mohlo být dobré zvětšení na horší seeing.
Na hodnocení obrazu musím ale počkat na lepší podmínky...

Každopádně bino se mnou pojede na další Refra - čumendo Konojedy (až bude), tak nabízím k vyzkoušení.
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
Alnitak
Příspěvky: 577
Registrován: 05. 07. 2011, 12:27
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#428

Příspěvek od Alnitak »

Ahoj na setkani v Konojedech se mi libil pohled přes ruzne binohlavy, tak uvazuji o koupi binohlavy Lacerta s násobičem 1,6 pro Newton 150/1200 na pozorovani Mesice a Planet, bude stacit k Newtonu a te binohlave jenom ten nasobic 1,6? Okulary v paru uz mam. Diky za pripadne info.
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#429

Příspěvek od majklus »

Ahoj, hele to je asi dost těžko říct. Já mám násobič 2.6x a po zaostření mi zůstává rezerva přesně 7mm, takže si myslím že s 1.6x bych už asi nezaostřil. Chce to vyzkoušet před koupí, pár mm se na newtonu asi nechá nahnat posunem primáru, ale kolik budeš potřebovat je těžko říct...

Tady píšou, že 1.6x ubere 65mm z optický dráhy, kolik může mít ta lacetra 100 - 110mm? Takže bych to viděl na posun o cca 40mm oproti současnýmu zaostření.
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
Alnitak
Příspěvky: 577
Registrován: 05. 07. 2011, 12:27
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#430

Příspěvek od Alnitak »

Pro Majklus , ahoj a diky info, nakonec se mi to podarilo zjistit na Teleskop Austria , je potřeba jak pises ten korektor 2,6, pro jistotu si to radsi vyzkousim na svém Newtonu. Navíc to znamena ze se mi natahne ohnisko a uz nebudu moc pouzit 7 mm okuláry, tak budu muset ještě dokoupit okuláry, ty co jsem chtěl pouzit by mi dali uz nepouzitelne zvetseni, ohnisko budu mit uz 3metry. Newtona vezmu do Konojed a snad bude moznost vyzkoušet ho s ruznymi binohlavami.
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#431

Příspěvek od majklus »

já kupoval u pana zahajskýho v Supře, tam má set binohlava + korektor 2.6x + 2x okulár 20mm. Vyjde to na cca 8.5tis a dá se st ím hned pozorovat. nevím kolik to stojí jinde (jsem línej hledat), ale ono za ty okuláry dvojku min dáš, reduktor něco přes litr... asi bych to po částech nekupoval.

Jinak i ten 2.6x mi sebral asi centimetr (myšleno dovnitř k tubusu) z dráhy výtahu, ale to bys měl dát v pohodě...
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#432

Příspěvek od ok1in »

Měl bych jeden dotaz - mám možnost koupit takovéto hlavy. Jsou z mikroskopů, ale řekl bych, že by bylo možno je použít i pro teleskop, všechny jsou 1:1. Nezkoušel jste to někdo? Zejména ta trinokulární se mi moc líbí - možnost precizního nastavení pro focení bez následné výměny mi přijde docela zajímavá. Ceny se pohybují od 3.300 za tri-hlavu po 1800 za PZO...
3.jpg
3.jpg (174.8 KiB) Zobrazeno 3955 x
1.jpg
1.jpg (209.32 KiB) Zobrazeno 3955 x
2.jpg
2.jpg (199.79 KiB) Zobrazeno 3955 x
4.jpg
4.jpg (198.5 KiB) Zobrazeno 3955 x
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#433

Příspěvek od MilAN »

Záleží na konstrukci vstupní části, na kolik bude vinětovat. U mikroskopu vychází paprsek z objektivu o malém průměru - je rozbíhavý, takže na vstupu binohlavy není potřeba velký průměr. U dalekohledu to je přesně naopak.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#434

Příspěvek od Beda »

MilAN zmínil to hlavní. Většinou jsou ty vstupní děliče poměrně malé. Vlastním jednu velmi podobnou té na obr.2 , která má odnímatelný barlow člen 1,2x. A u ní má dělič pouze 14 mm. Záleží tedy na druhu pozorování. Pro planety použitelné, s omezením ( malé zorné pole) i pro sluneční a měsíční povrch. Ty dvě bez děliče jsou cenově přijatelné, pokud jsou opticky v pořádku, tzn. pokud nemají rozhozený souběh obou paprsků. To bývá velmi často důvod k vyřazení. Před pořízením by to chtělo nechat tohle přezkoušet. Jinak bude nákup nové hlavy lepší investice, je jich na trhu více než dost!
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#435

Příspěvek od ok1in »

Díky za zkušenosti, nechtěl jsem do toho bezhlavě jít - raději si počkám, vždyť není kam spěchat... :geek:
Odpovědět