Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#376

Příspěvek od MilAN »

měl bych dotaz na SIRIUS_758 :  mohl bych to sice napsat do SZ, ale možná by se odpověď mohla hodit i někomu jinému.
Řeším problém s výběrem okuláru do binohlavy. Vzhledem k tomu, že 6 mm ohnisko je už moc krátké a 9+ mm mám, potřeboval bych něco  kolem 7 mm. No a těch možností zase moc  není:

- SW Planetary 7 mm
- TS-HR Planetary 7mm
- Xcel LX  7 mm
- Meopta  astro  6,5mm


Kvůli vzdálenosti VP neuvažuji o Plösslech ani ortho, ani  se mi nechce investovat částku přes 3k/ks vzhledem k poměrně omezenému použití.
Možná jsem ještě nějakou vhodnou variantu přehlédl, ale vzhledem k tomu, že s těmito okuláry nemám  žádné přímé zkušenosti, budu rád za názor k vhodnosti těchto okulárů, případně  + a - k nim.
Díky.

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Kyblik
Příspěvky: 361
Registrován: 05. 12. 2013, 15:07

Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#377

Příspěvek od Kyblik »

ja to resim tak, ze mam k Pentaxum XF12mm 2x kompenzatory 1.7x ktere pasuji a maji zavit primo na vstup okularu, jsou to kompenzatory zakoupene v Supre jako doplnek k nejake binohlave, ale uz nevim ktere, upnu tady foto
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#378

Příspěvek od Psion »

Nebude Milane lepší koupit na Mark V ještě Glasspath Corrector 2.6x?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#379

Příspěvek od MilAN »

Tohle už jsem teoretiky dávno řešil( binohlavu požívám už dost roků) , a vždy mi vycházelo, že si tím ke svým okulárům přidám maximálně jedno zvětšení ( protože ty ostatní jsou identické nebo podobné) a že je jednodušší si pořídit jeden pár okulárů pro zvětšení , které potřebuji. :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#380

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Ahoj Milane,

ve výčtu okulárů jsi v podstatě nic nezapomněl.. Za zmínku stojí ještě okuláry Meade HD 5000 s polem 60°, které jsou trochu lepším ekvivalentem Celestronů X-CEL LX. Akorát v jejich řadě není 7 mm ohnisko, ale 6,5 mm.

http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... kular.html

Jinak bych z toho výčtu dal přednost okulárům TS HR, případně bych je u Honzy přímo v tom 7mm ohnisku porovnal s těmi X-Cel. Pokud budeš používat MARK binohlavu v tom APM 107 mm refráku, tak je další možností dát ten násobič 1,7x až před hranol.

Já osobně bych v případě tvého univerzálního používání takovéto okuláry nepořizoval, ale připlatil si rovnou za všestrannější okuláry - když ne rovnou Naglery 7mm, tak ES 6,7mm 82°- stojí "jen" 139 €.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#381

Příspěvek od MilAN »

Moc díky za názor. Kdybych neměl  už 5 Naglerů a 3 dobré sady  do binohlavy, asi bych uvažoval i jinak.  Ale tady se potřebuji dostat  ještě do oblasti, kterou to snese,  GWK 1,7 mám už i před hranolem , ale ještě to jde dál. Je to ale u mne opravdu jen okrajová záležitost do extrémně slušných (a u mě vyjímečných) podmínek, jinak bych šel určitě do DeLite 7 :). Tady půjdu nějakou lacinější, ale alespoň slušnou cestou. Vyzkouším- ale moc možností asi nebude- ne do všeho se dobře a příjemně dívá, i když je to jinak  velmi kvalitní
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#382

Příspěvek od zbignieww »

Muze to byt pravda, ze Baader uz nevyrabi Maxbrighty ? Takove info ma kolega s polskeho fora, kteremu to rekl zamestnanec Delta Optical a neprimo potvrdil sef Astrokraku v Krakowie.
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#383

Příspěvek od MilAN »

Když si otevřeš stránky Baaderů, je to tam napsané

http://www.baader-planetarium.de/sektion/s33/s33.htm
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#384

Příspěvek od zbignieww »

Diky Milane, tak nekteri budou cekat; Ty to mas uz vyresene :)
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#385

Příspěvek od MilAN »

Tak já už jsem to měl vyřešeno dávno, teď už si to zasloužilo upgrade :)
-----------
Ještě se vrátím k příspěvku č. 375.
Malým testíkem, i když ne v celkem příhodných podmínkách, se mi potvrdilo, co jsem si myslel. Výběr lacinějších okulárů do bina ( u krátkoohniskových, jinak by bylo řešení jednoduché - Plössl nebo ortho) je velký problém.
* X-cel : pro mě dost nevhodný tvar očnic( možná to tak nepřijde při mono, ale v binu se to trochu pere s nosem) Okraje už dost barevné, a méně ostré, střed O.K.
* TS HR planetary v předcházejících vlastnostech o malinko lepší. Očnice musí zůstat ohrnutá, jinak překáží
* Meopta 6,5 mm Z hlediska ergonomie nejlepší z uvedených. Obraz hodně dobrý skoro do kraje, barevná vada nejslabší z uvedených. Trochu vadí provedení 1 1/4" tubusku - má malý průměr dorazové příruby a tak je trochu problém usadit okulár tak, aby seděl na dorazu celým obvodem. A je potřeba začernit lesklý filtrový závit( pokud nebude používán)
Z uvedených 3 druhů ale jednoznačně nejlepší a příjemný při pozorování.
------------
Pokud bych nepotřeboval tohle konkrétní ohnisko, jednoznačně v téhle cenové kategorii u mě vítězí okuláry Astro Professional LE ~ Omegon LE ,} z kterých mám ohniska 12,5 mm a 9 mm] a to z hlediska ergonomie, dobré definice polohy očí, dobré kresby v celém poli i minima barevné vady .

lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#386

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Tak, tak..
Omegony za vyšší cenu dávají víc muziky.. Ten Meopta 6,5 mm těží z toho, že základem je to jeden z nejpovedenějších
ATC okulárů - 13 mm Es - a před ním je Barlow 2x. Ale jako celek ztrácí podprůměronu propustností. Výhodou je i to, že z té Meopta sady těchto okulárů i ten 20mm RK chodí ve starých Meopta binohlavách do mikroskopů, kde jsou hranolky jen 16mm. Na nějaký třeba sluneční dalekohled ty celkově větší ztráty světla nevadí a to bino z bazaru + levné okuláry dobře poslouží..
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#387

Příspěvek od Psion »

Mám Zeiss Mark V a k ní používám pouze Nagler 13mm a Panoptic 24mm. Vše ostatní řeším násobičem 1,25x, nově 1,7x a 2,6x a dosáhnu tak zvětšení v celém potřebném spektru od 20x do 350x dle dalekohledu a naprostá spokojenost. Jakmile dám do dalekohledu jeden okulár připadám si jak Kyklop a vidím i méně podrobností.
Uživatelský avatar
astrokuk
Příspěvky: 20
Registrován: 05. 07. 2016, 22:27

Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#388

Příspěvek od astrokuk »

Ahoj,

Môže mi niekto potvrdiť či bino hlava William Optics dodávaná s 1,6x Barlow členom umožní zaostrenie okulárov (napr. 24mm Panoptik) na GSO Dobson 250/1250mm Crayford 1:10 ?

Čo som sa dočítal tak to asi ide ale vraj treba otáčať 1.25" výstup a potom to nejde zaaretovať vo výťahu, tomu sa chcem vyhnúť
Citát: ... dobson SW by měl mít výstup na 1,25" řešen tak, že se dá ten tubusek do kterého se vkládá okulár odšroubovat a zašroubovat do základny (která se upíná ve vlastním okulárovém výtahu) obráceně. To používám při použití barlov 1,6x k hlavě od WO, protože s normální konfigurací okuárového výtahu bych nezaostřil.


Dal by sa použit Televue Powermate 2x (2") miesto 1,6x násobiča dodávaného k WO bino hlave a postačovalo by to na zaostrenie okulárov (bez otáčania tubusu) ?

Dík vopred za odpovede.
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#389

Příspěvek od ladis »

Čo som sa dočítal tak to asi ide ale vraj treba otáčať 1.25" výstup a potom to nejde zaaretovať vo výťahu, tomu sa chcem vyhnúť
Pokud si rozumíme, pak zaaretuješ velmi jednoduše - stačí dokoupit kratší šroubky s menší hlavou a je to. Pokud by ti chyběl kousek 1,25" tubusku (tj. šroubky by byly pár mm pod koncem tubusku), pak stačí na tubusek našroubovat úzká objímka např. z měsíčního filtru apod. A tu zaaretuješ šroubky.

Já to přesně takto řeším např. pro kameru, binohlavu ad. Vše zaaretováno zmíněnými kratšími šroubky proti vyklouznutí.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
astrokuk
Příspěvky: 20
Registrován: 05. 07. 2016, 22:27

Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#390

Příspěvek od astrokuk »


..stačí dokoupit kratší šroubky s menší hlavou a je to. Pokud by ti chyběl kousek 1,25" tubusku (tj. šroubky by byly pár mm pod koncem tubusku), pak stačí na tubusek našroubovat úzká objímka např. z měsíčního filtru apod. A tu zaaretuješ šroubky.
Dik moc za radu. Az budem mat vsetko pokope vyskusam.
Odpovědět