Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24263
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#406

Příspěvek od MilAN »

Jožin110 píše:MilAN - okuláry které doporučuješ jsem neviděl, nebo do nich nekoukal. Podle Googla mi z obrázku připadají rozměrově tlusté. A to můj nos neveme :-) Celkem mi dlouho trvá než hlavu nastavím. Ač znám rozteč očí, tak ještě bojuju se zaostřejím jednoho a pak druhýho oka a nastavením výšky očnic. Mám okuláry
http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... -5792.html
a 19 mm. Ty jsou už pro můj nos přijatelnější.
Nevím, jak jsi je podle Googlu srovnával, ale ty okuláry mají maximální průměr 46 mm. Ale mají daleko vhodnější tvar- směrem k obličeji se zužují, na rozdíl od toho tvého. Na rozdíl od tebe, mi ten tvůj okulár už připadal při testech nevhodný, zatím co tyhle LE mi maximálně vyhovují. Nemají stavitelné očnice, ale za to je mají menšího průměru, které sedí na oči a mají správnou vzdálenost, takže stavitelné očnice potřebné nejsou. A ta vzdálenost sedí jak pro světelnost 1:4,5, tak i pro světelnost 1:12, takže není jakákoliv manipulace se vzdáleností ani nutná.
Naposledy upravil(a) MilAN dne 24. 05. 2017, 22:55, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#407

Příspěvek od Psion »

MilAN píše: - obrázek 1: tohle nesmylsné schéma někdy někdo myslel vážně? To lze v nějaké optice nalézt ? Já jen, že na jeho vyvracení stavíš teorii
-
Já viděl tohle řešení

Obrázek
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24263
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#408

Příspěvek od MilAN »

Jo, ten dělič a zhotovení obou cest lze provést několika způsoby,. Musí ale také zohlednit barevnou vadu, kterou tam hranoly vnášejí a vyrovnat ji v obou cestách.Schema je O.K. Ale tam ten obrázek č. 1 je naprostý nesmysl -alespoň v tom smyslu, jak ho presentuje 4Brunco. Dává to smysl v tom okamžiku ,kdy ty čočky na výstupu jsou korekční členy v chodu paprsků. Zrovna tak, jako na vstupu je prodlužovací člen. Ale tahle běžné binohlavy konstruovány nejsou- určitě ne ty, které zde většinou používáme.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#409

Příspěvek od Howking »

MilAN píše:Ale tam ten obrázek č. 1 je naprostý nesmysl -alespoň v tom smyslu, jak ho presentuje 4Brunco. Dává to smysl v tom okamžiku ,kdy ty čočky na výstupu jsou korekční členy v chodu paprsků.
- ten obrázek mi právě přijde smyslný v tom jak protáhnout velkou světelnost dlouhou cestou binohlavou. Na začátku je barlow, co prodlouží ohnisko a na konci jsou reduktory co vrátí původní světelnost zpět. (nakonec to s tím barlowem na začátku mnoho uživatelů světelnějších objektivů jistě intuitivně používá aby ohnisko z tubusu trochu povytáhla, jen tam pak na konci zas nedávají reduktory) Takže obrázek je naprosto správně a popisuje binohlavu co není tak závislá na velkém vytažení ohniska z tubusu. Že se nevídají, nebo dokonce nevyrábějí je asi otázka ceny navíc. Na tom obrázku je jen zavádějící znázornění chodu paprsků, které jakoby nereagují/nelámou se na těch optických členech. Kdyby byly zakresleny správně, bylo by to pochopitelnější.
file.jpg
Jsem to překleslil, aby bylo vidět že na začátku a na konci je stejná světelnost a uprostřed protaženo.
Naposledy upravil(a) Howking dne 24. 05. 2017, 23:07, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24263
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#410

Příspěvek od MilAN »

No, jenže 4Brunco ty čočky na výstupu presentoval jako okuláry. Jenže v tom schematu potom někdo zapomněl nakreslit ten chod paprsků v odpovídajících úhlech ( vstupní - průchozí - výstupní. ) Takže schema určitě není správné. V mnohých přístrojích se volí průchozí paprsky jako rovnoběžné - má to smysl kvůli barevné vadě hranolů nebo interferenci na vrstvách. Jenže na vinětaci to nemá žádný vliv. Pokud vstupní clona bude mít průměr 20 mm a předsazena před původní ohnisko o 100 mm, tak při světelnosti 1:5 to bude s vinětací pouze na na ose na 0. Ta následující soustava s tím nic neudělá - ta má naprosto jiný význam.
Naposledy upravil(a) MilAN dne 24. 05. 2017, 23:09, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#411

Příspěvek od Howking »

MilAN píše:V mnohých přístrojích se volí průchozí paprsky jako rovnoběžné
- tak, to je ideální. Aspoň v ose bude zaručená použitá celá plocha objektivu i velmi světelného. Vinětace k okraji zorného bude samozřejmá a závislá na velikosti hranolu, zrcátek a reduktorů.
Naposledy upravil(a) Howking dne 24. 05. 2017, 23:48, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#412

Příspěvek od Artaban »

Jožin110 : A to máš na planety jen tyhle okuláry 27mm a 19mm? Jak dlouhé ohnisko má dalekohled a co násobič máš nějaký?
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Janek
Příspěvky: 854
Registrován: 29. 03. 2003, 02:54
Bydliště: Praha
Věk: 59

Swarovski - binoblava na ATX

#413

Příspěvek od Janek »

Novinka od Swarovského:
https://www.youtube.com/watch?v=xxMTCx1mmSA
Jsem na to hodně zvědavý.
Refraktor Baader 95/580mm CaF2, LZOS 180/1260mm, Celestron C-9.25/C-14 Hyperstar, 10Micron AZ-2000, Dobson LZOS 457/2025mm a spousta železářství.
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#414

Příspěvek od 4Brunco »

MilAN píše:No, jenže 4Brunco ty čočky na výstupu presentoval jako okuláry. Jenže v tom schematu potom někdo zapomněl nakreslit ten chod paprsků v odpovídajících úhlech ( vstupní - průchozí - výstupní. ) Takže schema určitě není správné. V mnohých přístrojích se volí průchozí paprsky jako rovnoběžné - má to smysl kvůli barevné vadě hranolů nebo interferenci na vrstvách. Jenže na vinětaci to nemá žádný vliv. Pokud vstupní clona bude mít průměr 20 mm a předsazena před původní ohnisko o 100 mm, tak při světelnosti 1:5 to bude s vinětací pouze na na ose na 0. Ta následující soustava s tím nic neudělá - ta má naprosto jiný význam.
Tu schemu som si pozical z internetu a neslo vobec o delic a hranoly ale islo mi o to ze sa zabuda pri tychto schemach na prekrizenie chodu praprskov pred okularom.
A k tomu treba pocitat : Fo+Fe a nie Fo-Fe (o-objektiv,e-okular) tak vystupna clonka nieje taka dolezita a to vysvetluje preco mi neoreze pole okluarov. Kedze barel okularov sa takmer dotyka vystupneho hranolu binohlavy, tak ohnisko napr.25mm okularu lezi pred barelom, tj v hranole binohlavy a aj ked moje vypocet bol nepresny a nevinetovane pole bude mensie, nebude to 0 (vstupny priemer 25mm).

Baader binohlava ma rovnako ako WO binohlava 23mm priemer na vstupe. Momentalne uz nemam WO binohlavu, ale binohlavu s 25mm vstupnym premerom, vykresli mi to pri 24mm okulari 68 stupnove zorne pole bez orezu.

Nejde mi vobec o vymyslanie teorii ale skor o vysvetlenie, preco je ta svetelnost na takej urovni ako je a preco vidim aj objekty s nizkou plosnou jasnostou, kore by som videt nemal, prave koli silnej vinetacii.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Swarovski - binoblava na ATX

#415

Příspěvek od 4Brunco »

Janek píše:Novinka od Swarovského:
https://www.youtube.com/watch?v=xxMTCx1mmSA
Jsem na to hodně zvědavý.
Vyzera vymakane, ale cena asi nebude pre beznych smrtelnikov :lol:
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24263
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#416

Příspěvek od MilAN »

4Brunco píše: Kedze barel okularov sa takmer dotyka vystupneho hranolu binohlavy, tak ohnisko napr.25mm okularu lezi pred barelom, tj v hranole binohlavy.
Ale vždyť to tak není.
Hranolu se ti možná dotýká nos toho okuláru, ohnisková rovina je někde 5 mm před barelem, takže určitě není v hranolu ale minimálně 20 mm za ním. Takže je potřeba počítat s tím, že vstupní clona o průměru 23 mm je 105 mm před ohniskem . Z okuláru, který má průměr pole např. 23 mm, bude vinětováno všechno, co je dále od osy než 1 mm.(a asi nemá cenu se přít o tom, jestli to bude 1mm nebo 1,5mm)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jožin110
Příspěvky: 227
Registrován: 15. 08. 2012, 19:49
Bydliště: Beroun
Věk: 68

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#417

Příspěvek od Jožin110 »

Artaban - problém s ostřením - za chvíli se mi zhorší (zamlží) obraz, většinou na levém oku. Ale mám hlavu trochu rozhozenou, tak příští týden pojede do Brna a pak se uvidí. Výtah už neujíždí, nabastlil jsem tam hřebínek a pastorek. Při přeletu ISS nad hlavou to ujíždělo.
Dvojice okulárů mám především tyto. Ale i dva zoom, tam značně vadí nos. Pak 30 mm obyč. plosly pro malý průměr na pokus. Dalekohled 8" SCT = 2000 mm

MilAN - tyto okuláry jsem zvolil protože jsou k mé hlavě doporučovány.
http://www.supra-dalekohledy.cz/binonas ... 18885.html
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#418

Příspěvek od Artaban »

Jožin110: Já mám problém sledovat s binem objekt až do kraje zor. pole. Tady je lepší asi jen samotný okulár. Uprostřed zor.pole. to ale fajn.
Takže ty zoom okuláry asi moc nepoužíváš. S okuláry 27 a 19mm bez násobiče, máš zvětšení 74x a 105x. Na planety moc málo.
Já bych spíš doporučil např. http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... -4170.html
Zvětšení 166x je akorát. Maj i širší zor. pole a do bina se hodí velice dobře.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24263
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#419

Příspěvek od MilAN »

Jožin110 píše: MilAN - tyto okuláry jsem zvolil protože jsou k mé hlavě doporučovány.
http://www.supra-dalekohledy.cz/binonas ... 18885.html
Samozřejmě, proti těm okulárům nic, lze je doporučit, ale ne každému se k tomu dá připasovat jeho obličej:) . Pro většinu lidí jsou tyhle očnice pro bino problematické.Stačí si zde na AF přečíst o okulárech do binohlav, kde se takové problémy uvádějí. Dívat se s tím nějak dá, chápu, že pokud tam mají být šroubovací stavitelné očnice, zvětšuje to průměr, ale je už hůře pochopitelné, proč ten průměr musí být i na okraji očnice, a ještě většinou zvětšený. Naštěstí se lidové tvořivosti meze nekladou, a většinou se to dá přebastlit směrem k normálnímu průměrů očnic
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Jožin110
Příspěvky: 227
Registrován: 15. 08. 2012, 19:49
Bydliště: Beroun
Věk: 68

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#420

Příspěvek od Jožin110 »

Artaban - okuláry mám ve dvojicích jen tyto. Větším zvětšením se mi obraz jen zhoršuje a nějaké detaily nehrozí. Včera jsem po setmění zkoušel bez bina, bez hranolu a bylo to hodně zamlžený. Ale pak jste tu psali o špatném počasí. Budu se asi muset zeptat jestli někdo v mém okolí nemá 8" SCT a porovnat. Připadá mi, že ve dne ukazuje hezky.
Odpovědět