Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#466

Příspěvek od vla »

Siruus: Jsem hroznej šťoura a nějak nemohu zkousnout rozdíl v délkách sestav 30cm. Není to tím, že jedna je optická soustava je zalomena a tím pádem už z principu musí vyjít o dost kratší, nebo bylo měřeno ve stejné mechanické sestavě obou porovnávaných dalekohledů?
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#467

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Samozřejmě, že je to i tím, že sestava s Baader MarkV je zalomená... ;) Ten poměr délek 60/90 cm udává prostě praktický pohled na rozdíl v velikosti - kompaktnosti s ohledem na komfort pozorování a hlavně možnost vyvážení na AZ montáži. Původní sestava má zkrácený tubus, protože cílem bylo i malé zvětšení, tedy bez korektoru-násobiče. V sestavě s TECNOSKY je tubus refraktoru v plné délce a navíc musel Honza použít dva prodlužovací tubusky...
Uživatelský avatar
Honza OV
Příspěvky: 481
Registrován: 31. 07. 2008, 05:09
Bydliště: klimkovice
Věk: 47

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#468

Příspěvek od Honza OV »

Rozdil v celkove delce je pouze 15cm ,ale je rozdil chodit kolem sestavy dlouhe 60cm a zbytek se zlomi nahoru a nebo kolem téměř metrové trubky.Měl jsem strach že dotoho kdykoliv se nekam pohnu vrazim.Ale o to nešlo. To bych pominul,kdyby byla binohlava opticky perfektni.Nebyla.
Triplet TS 115/800 a triedry různých značek a velikostí
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#469

Příspěvek od vla »

To je právě to co mi vadí, proč se neporovnávají obě soustavy zalomené, nebo rovné. Jen tehdy bude výsledek vypovídající.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#470

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Ale to je Vláďo jaksi nepochopení... Hlavu Teckosky nemůžeš přeci dávat na hranol, protože bys neměl správně orientovaný obraz.. ;)
Uživatelský avatar
Honza OV
Příspěvky: 481
Registrován: 31. 07. 2008, 05:09
Bydliště: klimkovice
Věk: 47

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#471

Příspěvek od Honza OV »

Vůbec zde nehrála roli délka nebo lomení sestavy.To patřilo až do kategorie plusy a mínusy.Šlo mi o kvalitní stranově i výškově správný obraz v refraktoru,pro denní použití.Zatímco sestavu s amici hranolem 90°a binohlavou mám odzkoušenou ,tak binohlavu tecnosky jsem chtěl hlavně kvůli pohodlí při denním pozorování,protože má již správně orientovaný obraz a do přímohledného dalekohledu se do přírody kouká pohodlněji než do mého lomeného..Nebylo ani zapotřebí to porovnávat,protože obraz byl jednoznačně horší už na první pohled.
Triplet TS 115/800 a triedry různých značek a velikostí
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#472

Příspěvek od zbignieww »

Honzo ! Pises, ze pohodlnejsi pozorovani prirody je bez zrcatka/hranolu 90 st.

Ten refraktor 90/600 neumoznuje prime pozorovani ? Coz na tom, ze musel bys si nejdriv otocit ptacka ? ;)

Ale ad rem : mels to bino v ruce, zkouseli jste to na refraktoru a vratili Ludesovi. Proc jste neudelali nejake zkousky na newtonu ?

Zdravim, Zbyszek
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
Honza OV
Příspěvky: 481
Registrován: 31. 07. 2008, 05:09
Bydliště: klimkovice
Věk: 47

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#473

Příspěvek od Honza OV »

Newtona nemám, a neměl jsem potřebu k někomu jezdit a zkoušet něco,co vůbec nevyužiju..Měl jsem to doma jen na výkend a stejně bylo většinou zamračeno.Byl jsem rád že jsem to mohl vrátit,takže jsem s tím neotálel.
Triplet TS 115/800 a triedry různých značek a velikostí
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 502
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#474

Příspěvek od rys »

Zdravím,chtěl bych poradit.Potřebuji koupit k N250x1200mm okulár s ohniskem 8mm,volbu mám jasnou,Delos,a nebo koupit binohlavu Lacerta a k ní 25mm TeleVue Plossl.Jde mi hlavně o konfort pozorování.Delos je jasný mám 14tku.Max. spokojenost.Zřejmě bych to používal jenom na měsíc.Nedávno jsem zde pro tyto účely koupil ES 8,8mm a byl jsem zklamán.absolutně pro mě malá pupila 14mm,a nehorázně se mlžil někdy nevydržel ani 10s.tak že jsem ho vubec nepoužíval.binohlavu jsem zkoušel na MHV díky Bobovi,a byl jsem z to nadšen.Ale trvalo mi tak 15min.než se mi obraz na měsíci spojil,na saturnu se mi nespojil vůbec.Tak babo rad.Děkuji za případné rady,a doufám že mě nebudete kamenovat za hloupé dotazy.prosím o případné přesunutí do jiného vlákna.Děkuji.Tomáš.
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#475

Příspěvek od zbignieww »

Kamenovat nebudeme, ale mam otazku : uvedomujes si, cos napsal ? Pupila 14mm, nebo 1,4mm, nebo dokonce 1,8mm ??? 15 minut cekani, az v binohlave se Mesic spoji v jeden obraz ? Uvedomujes si, ze 15 minut to je "vecnost ? Jak to vidis - spatna binohlava, nebo vada zraku ? Mels vyzkouset na jine binohlave, nebo snazit se prijit k tomu, PROC obraz se nespojuje - ne ??? Okular se mlzi po PAR SEKUNDACH ??? Na mrazu prece mel bys mit vytemperovany jak tubus Newtona, tak okulary a jinou optiku, kterou budes pouzivat. Jsi zklamany z 8,8mm - a premyslis jestli 8 mm, nebo Lacertu ????
Uz to mas zmapovane, jestli binohlava bude Ti ostrit v Nevtonu ? A jaky budes k ni mit korektor ohniska ? Proc plossle tele vue a ne okulary s vetsim vlastnim polem, np. Meade 25mm HD 60 ?
Konicek astro vyzaduje presnost ve vyjadrovani, myslenkovou disciplinu...
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 502
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#476

Příspěvek od rys »

Ano myslel jsem vstupní pulilu okuláru ES 8,8mm který má 14mm,pro mě nedostatečné,Delos má 20mm a je to ok.Npř.Nagler mi nevyhovuje ještě více.A když jsem k vytemperovanýmu okuláru ES přiložil oko tak za 10 vteřin byl celý zamlžený,delos vydržel 15 minut pozorování.A ES 24mm vydržel tak 5 minut nezamlžený.Ale byla asi velká vlkost vzduchu.A TeleVue plossl proto že jsem zde vyčetl že jsou do binohlav bezproblémové a větší zorné pole stejně ořeže binohlava.A to že se mi obraz spojil po 15 minutách zrejmě proto že jsem se s ní neuměl dívat,pak už to bylo po každém kouknutí v pohodě.Takže otázka zněla jestli koupit Delos který bude více univerzální i na DSO a nebo Lacertu jenom na měsíc.protože po kouknutí binohlavou se to s mono pohledem nedalo srovnat.Samozrejmě na tom posslu netrvám je možné že mi také nemusi vyhovovat,ale mám vzkoušeno že okuláry s pupilou pod 15mm jsou nevyhovující,třeba SW Planetary,Hyperion jsou ok.Díky.
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#477

Příspěvek od zbignieww »

To uz zni vic srozumitelne, ale neplet pupili s ER ! Dal uz to nebudu pitvat, precti si, co je to ER a co ocni pupila - a jak se onu pupilu vypocitava, protoze ER
je dano konstrukci okularu a je nemenne a ocni pupilu si sami volime podle zvetseni v konkretnim dalekohledu

:)
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#478

Příspěvek od vla »

Jen taková drobnost, píšeš, že okuláry se vzdáleností výstupní pupily pod 15mm jsou pro tebe nepoužitelné. Takže prakticky všechny plossly pod 25mm ohniska budou taky nepoužitelné a to včetně TV.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 502
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#479

Příspěvek od rys »

Samozřejmě jsem myslel výstupní pupilu danou konsrukcí okuláru,A ještě k zprovoznění binohlavy bych použil korekor 2,6x když to tady tak vyřešil snad každý na stelný typ dalekohledu.Tak proto plossl 25mm,protože dodávané 20mm okuláry v setu by dávaly zv.156x a to už je asi dost.samozřejmě bych to prvně zkusil,bál jsem se na toto zeptat a taky to dopadlo jak jsem předpokládal.Stejně se více přikláním k Delosu,pro lepší komfort a větší univerzalitu ale ten pohled přes bino mi stejně nedá spát.A když ted vidím co jsem napsal, tak na to se snad nedá ani odpovědět,tak se nezlobte a klidně to celé smažte.Díky.PS:pro Vla:TeleVue plossl 25mm má 17mm.
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#480

Příspěvek od 4Brunco »

Temperovanie okularov je nezmysel, okulare treba drzat v teple inak sa budu mlzit a nebude s pozorovania nic.
Bezne som v mrazoch pouzival aj okulare s kratsou puilou, pekne v teple vo vnutornom vrecku.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Odpovědět