Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#496

Příspěvek od Artaban »

adam.trhon : Tohle většinou dělá vakl okulárů. Né vše je dokonalé a tak zkus s okuláry pootočit a utáhnout je různou silou, nebo někdy skoro vůbec.
Dělám to tak, že do zorného pole si dám jasnější hvězdu a touto metodou to srovnám, abych viděl jen jednu hvězdu. Pak dám např. Mars a vím, že tu ukazuje OK.
To zaostření na každé oko je normální a někdy to je třeba. Nejdříve se zakryje třeba krytkou jeden okulár a na OV zaostříš na nejlepší obraz. Pak zakryješ druhý okulár a zaostříš na binohlavě.
Potom budou obě oči zaostřené a dál ostříš už je na OV pokud to je třeba.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
adam.trhon
Příspěvky: 216
Registrován: 08. 04. 2018, 20:18
Bydliště: Brno
Věk: 35

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#497

Příspěvek od adam.trhon »

Zakrýt to krytkou :o Aneb nejsložitější je dělat věci jednoduše. Já už začínal vážně přemýšlet o pásce na oko :lol:

Pohýbat s tím vyzkouším, díky!
Berta: GSO 300/1500, Bertík: SW 150/750, Celestron Granite 7x33
Tento příspěvěk napsal začátečník, proto by ho nikdo neměl číst.
Uživatelský avatar
holenda
Příspěvky: 160
Registrován: 08. 09. 2009, 00:04
Bydliště: Košice. SR
Věk: 39

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#498

Příspěvek od holenda »

Zdravim. Neriesili ste niekto skratenie optickej cesty k binohlave priamou redukciou z okularoveho vytahu na T2 (priamo nasrubovat hranol)? Konkretne moj pripad je: ED100 vytah konci vonkajsim zavitom M54x1; teda potreboval by som redukciu z M54x1 samice na T2(M42x0,75) samec - ak som to dobre pomeral... Zatial som ju nikde nenasiel. Ci jedina moznost je vyroba na zakazku?
SW ED100 + AZ-4; ES UL 305/1524;
ES 68' 24mm; Nagler 11mm, 9mm, 7mm, 5mm; barlow ULTIMA 2x; Lumicon UHC;
Panoptic 19mm, Pentax XF 8.5mm do bina MaxBright;
Cel 15x70; TS20x80
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#499

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Otázka je ta, jestli ta úspora cca 1 cm pomůže... Já myslím, že ne - že tam normálně chybí několik centimetrů. Takováto redukce se opravdu nedělá. Dělá se kroužek M54x1 -> T2, dokonce i pro SW výtah, ale pro Newtony - tam je ve výtahu totiž M54 vnitřní. Další otázka je pak, jak binohlavu spolehlivě polohovat, tedy v požadovaném natočení. Ten centimetr, který se snažíš nahnat oproti tomu, kdy v originál SW objímce na konci výtahu - M54->2" - použiješ tubusek 2" zakonšený T2 závitem, Ti s rezervou dá to, když místo zrcátka použiješ hranol.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#500

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Hele, teď si vybavuju, když jsem kdysi měl ED100ku, že tam byl závit M56, ne M54... ? Koukni na to..

Doplnění :
Je tam opravdu M56x1 vnější... To ale stejně nemění nic na tom, že redukce na T2 vnější se nedělá...
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#501

Příspěvek od 4Brunco »

Mne to pomohlo. A takuto redukciu som niekde (problematicky) zohnal. Akurat neviem co to bola M54 alebo M56 , mal som to na iny refrak. Dalo sa uplne tesne zaostrit s malym baader hranolom aj bez korektoru a s 1.25x GWK uplne pohodlne. Aj tak je lepsie pouzivat aspon tento najslabsi korektor, obraz u mna bol lepsi a hviezdy o chlp ostrejsie. Pozrem do mojho astrokufrika ci sa mi tam ta radukcia nahodou este nevala.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
holenda
Příspěvky: 160
Registrován: 08. 09. 2009, 00:04
Bydliště: Košice. SR
Věk: 39

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#502

Příspěvek od holenda »

Dik za odpovede. Este by som sa chcel opytat: aky medzikus je nutne pouzit na vlozenie baader korektoru (1,7x; 2,6x) medzi bino MaxBright a maly hranol Baader 2456005. Dik
SW ED100 + AZ-4; ES UL 305/1524;
ES 68' 24mm; Nagler 11mm, 9mm, 7mm, 5mm; barlow ULTIMA 2x; Lumicon UHC;
Panoptic 19mm, Pentax XF 8.5mm do bina MaxBright;
Cel 15x70; TS20x80
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#503

Příspěvek od MilAN »

Žádný mezikus není třeba. GWK se vloží mezi hranol a převlečnou matici binohlavy.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#504

Příspěvek od 4Brunco »

Baader to ma inteligentne vymyslene, na GWK aj v hranole je M34 zavit, ktorym sa nasrobuje priamo do hranolu. Ale v pripade ineho T2 prislusenstva nieje problem lebo priemer GWK je o malo mensi ako T2 zavit(cca 38mm). Ja som si ale niekedy vyrobil makku podlozku aby GWK sedel nadoraz.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#505

Příspěvek od 4Brunco »

Toto moze byt zaujimave pre vsetkych majitelov Skywatcher refraktorov a binohlav.

https://www.firstlightoptics.com/adapte ... tcher.html

S tymto kratkym adapterom (prirubou) sa da usetrit asi 1,5cm, co sa hodi pokia lclovek nechce skracovat dalekohlad.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
TH
Příspěvky: 616
Registrován: 02. 12. 2005, 05:31

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#506

Příspěvek od TH »

Sice se chystám refraktor SW Equinox ED 100/900 prodat, ale dostal jsem už dva dotazy na možné použití binokulárového nástavce bez prodlužovacího členu. Tak svou "úpravu" chci ukázat, třeba se to někomu bude hodit.
Používám binohlavu Baader MaxBright (optická délka cca 11cm). Bez nutnosti nějakého zkracování tubusu dalekohledu, jen s malou nedestruktivní a 100% vratnou úpravou lze použít tuto binohlavu i bez prodlužovače ohniska. Pouze jsem vyjmul mosazný přítlačný pásek z drážky 2" konce okul. výtahu. Vyšrouboval jsem plastový opěrný šroubek z otvoru naproti aretačnímu šroubku. Nahradil jsem jej delším šroubkem, který pak slouží jako aretační pro binohlavu. Vyrobil jsem si redukci na 1,25" s tenkou přírubou asi 2mm, kterou zasunu do 2" otvoru konce výtahu. Šroubek pro aretaci binohlavy prošroubuju skrz vsunutou redukci a z druhé strany tu redukci pak zaaretuju původním šroubkem pro aretaci v přírubě výtahu. S binohlavou používám hranol přímo našroubovaný k hlavici. V této sestavě lze zaostřit na nekonečno a ještě je tam rezerva asi 4mm. Používal jsem okuláry setové 25mm a SW Planetary 6mm a 4mm. Aby šlo binohlavu v takovéto sestavě používat, musí mít okuláry ohniskovou rovinu shodnou s rovinou dosedací plochy barelu okuláru. Když jsem si koupil 15mm okuláry GSO, tak jsem byl nemile překvapen, že s nimi nezaostřím. Mají totiž ohniskovou rovinu posunutou od dosedací plochy barelu okuláru směrem k oku o více než ty 4mm, které zbývaly k úplnému zasunutí výtahu.


Sestava s binohlavou Baader Max Bright:
Sestava s binohlavou.jpg
Sestava s binohlavou.jpg (110 KiB) Zobrazeno 3076 x
Redukce:
Redukce.jpg
Redukce.jpg (127.4 KiB) Zobrazeno 3076 x
Redukce má osazení asi 2mm. Levý šroubek aretuje binohlavu, pravý aretuje redukci ve výtahu.
Dalekohled + bino Baader = obraz viděný oběma očima současně, je fakt lepší ...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#507

Příspěvek od MilAN »

Ty máš světelnost refraktoru 1:9, takže se neviňetované pole zmenší na nějakých 10 mm. Při vyšší světelnosti toho tam moc už nezbude.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
TH
Příspěvky: 616
Registrován: 02. 12. 2005, 05:31

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#508

Příspěvek od TH »

Hlavně, alespoň pro mně je důležitá ta možnost pohledu oběma očima. A že to na okraji trochu vinětuje? To za to stojí, ikdyž skalní milovníci širokých mlhovin a rozsáhlých hvězdných polí to mohou vnímat jinak.
Dalekohled + bino Baader = obraz viděný oběma očima současně, je fakt lepší ...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#509

Příspěvek od MilAN »

Jasně, ale to, co tobě při té světelnosti nevadí a zasahuje viditelně jen okraj, tak u světelnějšího refraktoru se už bude týkat skoro celého pole a to už bude vadit každému.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#510

Příspěvek od 4Brunco »

Na znizenie vinetacie je jednoduchy a lacny sposob. Staci na hranol nasrobovat namiesto T2->1.25" adapter T2-> 2".
Vinetacia vnasana 1.25" tubuskom sa uz do sustavy vnasat nebude. Zostane iba vlastna vinetacia binohlavy, ktora sa da este ekne znizit najslabsim korektorom Baader GWK 1.25X, ktory este zvysi ostrost obrazu v binohlave. Sam to tak pouzivam k velkej spokojnosti v ED100. Pravda ze pri pouziti s F5 refraktora je vhodnejsi korektor 1.7X ale ten zas znizi plosu jasnost slabsich objektov v okularoch.
Naposledy ked som bol pod tmavou oblohou na Polane som porovnaval, ci je vhodnejsia mensia vinetacia( silnejsi korektor) ale vyssie zvacsenie alebo vacsia vinetacia slabsi korektor) ale nizsie zvacsnie.
Vyslo mi to viditelne v prospech slabsieho korektora. Testoval som z dvoma Edmund RKE 28mm okularmi a skutocne pri zaradenom slabsom korektore bol zisk plosnej jasnosti tak vyrazny, ze prekonal aj zvysenu vinetaciu.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Odpovědět