Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#481

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Rys :

Binohlavy bych se nebál, oči i mozek si pak zvyknou.. :-) Při větší zimě, či vlkosti, je lepší gumové očnice okulárů sklopit, aby se prostor mezi okem a oční čočkou odvětrával. Vyplatí se dýchat přes šálu, rapidně se tím sníží pravděpodobnost zamlžení stoupajícím teplým vzduchem z úst. Při troše cviku se mi už Naglery nezamlžují :-)

Co se týče okulárů, tak 25mm Plössly TV jsou dobrá volba, cca 125x zvětšení. Nebál bych se i většího - cca 170x za TV DeLite 18 mm nebo nějakou levnější variantou. Pokud pojedeš na MHV, tak se přihlaš a můžeš dosyta zkoušet.. :-)
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#482

Příspěvek od majklus »

Jen dávám ke zvážení - mám bino lacerta s násobičem 2,6x, používám na AR127/1200, takže stejný ohnisko jako máš ty a také vlastním ony setové 20mm okuláry. Zvětšení 156x se mi teda na planety a Měsíc nezdá předimenzované, připadá mi naprosto ok pro běžný seeing. Pokud jsou podmínky lepší, tak bych v binohlavě užil i větší zvětšení a to mám proti tobě o dost menší průměr objektivu. 125x je pro tebe 0,5D, to mi připadá zbytečně málo...

EDIT: tak jsem o pár vteřin druhej... :-D
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 502
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#483

Příspěvek od rys »

Diky moc za cenné rady a nabítky vyzkoušení hlavně SIRIUS a majklus,na MHV snad pojedu tak vyzkouším.S tou sklopenou očnocí jsem zkoušel,u Delosu ji mám totiž pořád sklopenou a vytaženou na max. totiž to štelování výšky okuláru je pro mě velice dobrá věc,protože když očnici nechám zvedlou tak ji musím trochu zasunut abych viděl celé pole, tak už to není tak pohodlné protože je poměrně veliká a hlavně měká a někde se ohrne kolem oka dovnitř a někde ven,přes sklopenou gumovou očnici na ni mohu na tvrdo přitisknout oko a je to ok,a právě že je veliká tak nikdy celá nepřilehne kolem oka a proto se zřejmě nemlží.Ale u toho ESka když jsem jí sklopil tak jsem řasama ometal čočku a pořád jsem hledal správnou vzdálenost od čočky a mezitim se orosil.A i tak mi neseděl celé pole stejně vidět nebylo,pro mě je ideál kolem 70°.Ale ES 24mm je v pohodě.Takže s nákupem počkám po MHV.Mockrát děkuji.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#484

Příspěvek od Artaban »

rys: Taky si pak vyzkoušej macatější okuláry. Pokud bys měl menší rozteč očí, tak můžou být až nepoužitelné.
Dvojitý obraz v binu, dělá taky vyklající okulár. Je třeba ho na hvězdě poštělovat, abys neviděl hvězdy dvě.
rys píše:Takže otázka zněla jestli koupit Delos který bude více univerzální i na DSO a nebo Lacertu jenom na měsíc.protože po kouknutí binohlavou se to s mono pohledem nedalo srovnat
Tohle ale přece nikdo nemůže za tebe rozhodovat. Malé bino především na Měsíc a planety. Na DSO jsou třeba trochu jiné hračky.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 502
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#485

Příspěvek od rys »

Ano,mám extrémě malou rozteč očí i u Kowy YF 8x30 abych viděl ideálně tak mě očnice na nose trochu tlačí, hlavně ve dne,je to asi blbost ale v noci je mohu trochu roztáhnout a vidím parádně a nic netlačí.Takže macatější okuláry asi nepřipadají v ůvahu,proto také z té binohlavy mám takové obavy,samozřejmě ideální vyzkoušet.Můj systém pokus omyl má jendu velikou nevýhodu, že mě to vyjde stršně draho,a jednu výhodu, bohužel né pro mě,že by se to oběvilo zde v bazaru.A jak píše Artaban až se podívám přes velkou binohlavu tak budu mít dilema ještě větší,jestli jsi měl na mysli toto.Děkuji.
Uživatelský avatar
Alnitak
Příspěvky: 577
Registrován: 05. 07. 2011, 12:27
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#486

Příspěvek od Alnitak »

Ahoj uvazuji o koupi binohlavy, vybiram ze tri Orion, Sky Watcher a TS optic , Sky Watcher je nejlevnejsi a nabizi ji firma ATC vcetne dvou korektoru jen jsem nikde nenasel jestli jsou v ni hranoly BAK -4 ? Na binohlavu od Orionu jsem tady zadnou recenzi nenasel? Budu rad za pripadne info v pripade ze ji nekdo zde na foru vlastni. Binohlavu chci na Mesic a Planety.Diky predem za pripadne info
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#487

Příspěvek od Artaban »

Alnitak:
Alnitak píše:Sky Watcher je nejlevnejsi a nabizi ji firma ATC vcetne dvou korektoru jen jsem nikde nenasel jestli jsou v ni hranoly BAK -4 ?
Jsou tam hranoly BK7 http://www.supra-dalekohledy.cz/binonas ... -4387.html
TS, je ještě o litr levnější http://www.supra-dalekohledy.cz/binonas ... -4866.html
Já mám Lacertu a můžu jen doporučit. Jsou k ní dva 20mm okuláry, které se hodí hlavně na okuk Měsíce menším zvětšením.
Sice k ní není Barlow, ale ten bych koupil přesně na míru k dalekohledu. Je možné, že ty dodáváné násobiče nebudou vyhovovat. Podstatné je, aby šlo zaostřit. No a pak koupit okuláry s nejvodnějším ohniskem.
Příští týden možná budou Konojedy, tak se tam ukaž a zkusíš různé možnosti.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#488

Příspěvek od MilAN »

Artaban píše: Je možné, že ty dodáváné násobiče nebudou vyhovovat. Podstatné je, aby šlo zaostřit. No a pak koupit okuláry s nejvodnějším ohniskem.
Tihle tvrzení bys měl asi trochu rozvést. Proč by neměly vyhovovat ? Není přeci ani podstatné, jestli mají poměr 1,7 nebo v skutečnosti 1,5 a pod ( ostatně ani u kombinace Baader hlava + GWK ten poměr zdaleka nesouhlasí) , ale jde o to , že by ty násobiče měly být vybrané z hlediska funkčnosti a minimalizace vad s danou binohlavou. Což bych u výrobku, který je od výrobce prodáván v setu, předpokládal, že bude.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Alnitak
Příspěvky: 577
Registrován: 05. 07. 2011, 12:27
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#489

Příspěvek od Alnitak »

Ahoj Karle a Milane diky Vam obema za info, ja chci do te binohlavy dat max 6000 kc, nakonec jsem pred chvili zjistil ze Sky Watcher vyrabi asi 2 binohlavy, jednu co jsi poslal odkaz Supry a druhou kterou ma Astroshop.de , ten uvadi ze jsou v nich hranoly ze skel BK-4 , ktere jsou i v binohlave od Orionu, kde je barlow 2*,
u Omegonu jsou 2 korektory. Okulary v paru uz mam, pockam do pristiho tydne, mam volny vikend, snad vyjde i pocasi a prijedu do Konojed.
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#490

Příspěvek od Roman (Rick) »

Ja používam TS binohlavu: http://www.supra-dalekohledy.cz/binonas ... -4866.html s 20mm širokouhlými okulármi: https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... Field.html a v kombinácii s ich APO refraktorom https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... cuser.html viem zaostriť aj bez použitia akéhokoľvek barlowa. Obraz je nádherný jasný, ostrý kontrastný a na Mesiaci a dokonca i pri pohľade na planéty mám výrazný dojem plastickosti, trojrozmernosti objektov ;). V prípade potreby väčšieho zväčšenia používam 1.6x GPC, prípadne 2.5x TV Powermate.
pozorovatel
Příspěvky: 15
Registrován: 17. 10. 2017, 00:32

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#491

Příspěvek od pozorovatel »

Ahoj, poradil byste mi někdo jaký pořídit korektor (kvalitní) na binohlavu v kombinaci s newtonem 10" F5? Mám tuto hlavu -

https://www.aliexpress.com/item/CELESTR ... 78030.html

ale s dodávaným členem 3x nezaostřím a druhý 1,85x je asi opticky příliš špatný, na měsíc ještě ok, ale Jupiter už je jen rozmazané kolečko.

zkoušel jsem obyčejný barlow 2x, to se dostanu do ohniska, ale kvalitativně je to snad ještě horší. Co třeba nějaký APO barlow?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#492

Příspěvek od MilAN »

A s jakými okuláry jsi to zkoušel ( ohnisko, typ ?)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
pozorovatel
Příspěvky: 15
Registrován: 17. 10. 2017, 00:32

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#493

Příspěvek od pozorovatel »

MilAN píše:A s jakými okuláry jsi to zkoušel ( ohnisko, typ ?)
mám tam okuláry plössl 25mm
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Bino Lacerta - reálný koeficient prodloužení ohniska

#494

Příspěvek od majklus »

V sobotu v Konojedech jsme s Karlem zjistili, že moje bino Lacerta s násobičem 2.6x ukazuje poněkud většího Jupitera, než by jí přináleželo. Brouzdal jsem po netu a nenašel nic, tak jsem splodil malý experiment. Do mého ED 72/432 jsem postupně naládoval okuláry ES 16mm 68deg, Baader ortho 18mm a jakýsi erfle 20mm a pozoroval jsem z 25m na fošnu natažené 3m pásmo. Počítal jsem milimetry, jednou s bino, jednou "nahoře bez" tj bez bina. Dospěl jsem k poměrům 3,01; 3,02; 3,01.

Domnívám se, že pravý násobící faktor je 3x, samozřejmě se mi asi nepovedlo pokaždé umístit pásmo přes dokonalý střed zorného pole, ale výsledky vyšly pěkně ve shodě.

Takže moje 20mm erfly a 18mm ortha dávají na mém refraktoru 127/1200 zvětšení 180x a 200x, místo původně spočtených 156x a 173x. Budu tedy potřebovat ještě nejspíš nějakou dvojici okulárů okolo 24mm na horší seeing.

Zajímalo by mě, jak na tom bude ten násobič 1.6x. Pokud by poměry byly stejné, vycházel by reálně něco přes 1.9x. Jen kdyby někdo narazil na podobný problém.

Trošičku je to ale i zklamání, původně odhadovaných "...to bude minimálně 250x..." se asi teda nekoná. Kdyby to tak bylo, byl by to na 127 F 9.4 achro pěkný výsledek. I tak ale, při 200x je obraz v binu pořád dobře koukatelný, byť už trochu tmavý. Na Měsíc to ale neva...

EDIT: mimochodem u Baaderáckého ortha 18mm na dalekohledu s F6 je zlepšení v kresbě na kraji pole (s použítím téhle binohlavy s tedy 3x extenderem) markatní, minimálně o dva řády. :-) na milimetrovém vzorku u pásma to bylo skvěle vidět.
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
adam.trhon
Příspěvky: 216
Registrován: 08. 04. 2018, 20:18
Bydliště: Brno
Věk: 35

Re: Binohlavy - zkušenosti, srovnání...

#495

Příspěvek od adam.trhon »

Zdravím, snad je tohle správné vlákno: v nové binohlavě mívám rozdvojený obraz (ne permanentně) a nevím, co s tím.

Koupil jsem si binohlavu tady v bazaru, jsem třetí majitel. První pozorování bylo super.

Ale po tom, co jsem pohnul zaostřováním okulárů, se začaly objevovat problémy. Každé oko jsem zaostřil zvlášť, a když jsem se podíval do binohlavy, obrazy hvězdy na sebe neseděly. Zkusil jsem oba okuláry zaostřit nastejno a problém zmizel.

Další den už stejné zaostření okulárů nepomohlo. Myslím že pomohla až výměna okulárů. Nicméně ten "zlobivý" pár předtím fungoval normálně.

Na zem mi binohlava samozřejmě nespadla, tipuju to na nějakou chybu mezi botama a okulárem.

Ať se mám od čeho odpíchnout, dá se v domácích podmínkách ověřit kolimace binohlavy? Napadá mě následující postup:
1. Vložím binohlavu bez barlowa. Do jednoho okuláru laserový kolimátor, do druhého vyrobím kolimační terčík.
2. Zkontroluju kolimaci v terčíku, měla by aspoň trochu odpovídat.
3. Prohodím kolimátor a terčík a znovu zkontroluju terčík.
Berta: GSO 300/1500, Bertík: SW 150/750, Celestron Granite 7x33
Tento příspěvěk napsal začátečník, proto by ho nikdo neměl číst.
Odpovědět