Spektroskop Star analyser 100

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Michal N
Příspěvky: 10
Registrován: 08. 06. 2009, 11:56

Spektroskop Star analyser 100

#1

Příspěvek od Michal N »


Rád bych se někdy podíval na spektrum hvězd a dalších objektů. Našel jsem spektroskop v provedení "filtr na okulár", konkrétně Star analyser 100, viz www.shelyak.com, který se mi zdá že je za rozumnou cenu (možná až moc rozumnou?).
Máte s tímto kouskem (případně s nějakým podobným) zkušenosti? Uvažuji o koupi a nevím, co od toho mohu očekávat.

Díky
Newton 254/1200 + EQ6 SkyScan
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Spektroskop Star analyser 100

#2

Příspěvek od KpS »

Na webu lze najít řadu zajímavých výsledků získaných touto mřížkou. K přímému "podívání se" toho moc není, ale s autopointací a CCD kamerou jsou možnosti poměrně rozsáhlé. Např. už s 10-ti palcovým objektivem přeměřit rudý posuv kvasaru 3C273. Je však třeba říci, že mnohem více času než u dalekohledu strávíte při zpracování, měření a studiu.
Karel
Uživatelský avatar
Michal N
Příspěvky: 10
Registrován: 08. 06. 2009, 11:56

Spektroskop Star analyser 100

#3

Příspěvek od Michal N »

Na web jsem se samozřejmě díval. Zajímala by mě osobní zkušenost někoho z fóra.
Tedy jestli ji někdo vůbec má.
Newton 254/1200 + EQ6 SkyScan
Uživatelský avatar
t0mas
Příspěvky: 226
Registrován: 17. 09. 2006, 18:29

Spektroskop Star analyser 100

#4

Příspěvek od t0mas »

zaujimavy to pristroj... len z akym najmensim dalekohladom sa z neho daju vytiahnut este nejake relevantne vysledy v amaterskych podmienkach?
Hyperion 13mm,  SQM;  nikon CF 10x50
Uživatelský avatar
Michal N
Příspěvky: 10
Registrován: 08. 06. 2009, 11:56

Spektroskop Star analyser 100

#5

Příspěvek od Michal N »

Že by ho v tady nikdo neměl? O důvod víc ho vyzkoušet :)
Newton 254/1200 + EQ6 SkyScan
Uživatelský avatar
Vejr
Příspěvky: 851
Registrován: 02. 05. 2007, 18:22

Spektroskop Star analyser 100

#6

Příspěvek od Vejr »

Otazka je, jake vysledky s tim docilis. Dost mi to pripomina spektroskopii pomoci fotografickeho filtru #40 od Cokin
http://www.astrosurf.fr/buil/us/spe1/spectro3.htm
Mimochodem - ten Cokin ma 240 linek na mm, a ten Star Analyzer jenom 100. Takze mam pocit, ze s tim fotografickym filtrem se da docilit lepsiho rozliseni. Ale samozrejme je tam probem - dodelej si doma ;-)
Jsem zacatecnik, ale lecim se :-)
Uživatelský avatar
Michal N
Příspěvky: 10
Registrován: 08. 06. 2009, 11:56

Spektroskop Star analyser 100

#7

Příspěvek od Michal N »

Jo, to je podobné.
Ještě jsem našel od rainbow optics (www.starspectroscope.com) podobný kousek za dvojnásobnou cenu. Ten by ale měl mít 200čar/mm. Je na trhu již poměrně dlouho. Nemá s ním někdo zkušenost???

Tak nevím... Nechám to trošku uležet v hlavě a uvidím.
Newton 254/1200 + EQ6 SkyScan
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Spektroskop Star analyser 100

#8

Příspěvek od Dansemacabre »

Oživím tohle vlákno.

Napadlo mě pro účely jedné větší (lehce psychedelické) hudební akce použít spektroskopii jako základ videosignálu pro obrazový podkres hudby, tak se chci poradit, jestli je to vůbec možné.

Můj nápad je: základem by byl dalekohled s tímhle "star analyser" filtrem a barevnou ASI kamerkou - výstup z kamery by šel do notebooku "video-umělce", který by získaný signál po základním zpracování míchal do jiného obrazového podkresu nebo používal klidně samotný a jen ho různě ohýbal a hrál si s ním a výsledek pak přes projektor promítal na velké plátno za kapely. V případě dobrého počasí by se s tím pak dalo pohrát například mířením dalekohledu na různé zdroje světla.
Mělo by vlastně jít o jakýsi druh konceptuálního video-artu vycházejícího z real-time "vědy".

Nevím jestli je to úplně srozumitelné a možná jsem právě vymyslel naprostou blbost, ale rád se nechám poučit. Zvlášť v případě, že to není tak jednoduché jak si představuju a "koupit a našroubovat sklíčko" nestačí.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Spektroskop Star analyser 100

#9

Příspěvek od MilAN »

Pro tyhle účely by stačilo použít hranol a jen rozložit světlo. Jen nevím, jaké zdroje chceš používat. U Slunce budeš mít stále totéž, u umělých zdrojů budeš mít tak 3 -4 různá spektra. A hlavně to budou stále stejné statické objekty. To si už můžeš přefotit hotová spektra a s nimi dělat cokoliv. Jaké zdroje bys chtěl používat ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Spektroskop Star analyser 100

#10

Příspěvek od Dansemacabre »

MilAN píše:Pro tyhle účely by stačilo použít hranol a jen rozložit světlo.
myslíš směřovat paprsek světla na hranol a pak snímat, co to vykreslí na papíře? To by určitě šlo jako prezentace ve dne, ale mně jde spíš opravdu o hrátky s různým typem spektra snímaným na kameru a posíláním signálu projekci. Nebo by šla "duha" udělat do kamery i jinak než přes mřížku?

Namátkou, na co všechno se dá zamířit během jasné noci na takovém festivalu: Měsíc, Jupiter, Saturn, cca 20 opravdu jasných hvězd, oheň, displej telefonu, UV zářivka, LED reflektor, různé barvy bodového osvětlení v okolí. A teoreticky při vyšším gainu by se dal udělat zajímavý obrázek po zamíření na skupinu jasnějších hvězd nebo bodových světel, pokud by to udělalo spektrum u každé.

Asi nejjednodušší bude, když si to vyzkouším nanečisto přes vykuchané CD, abych dostal ponětí o tom, co z toho může vylézt.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Spektroskop Star analyser 100

#11

Příspěvek od MilAN »

Spektrum lze vytvořit jak hranolem, tak mřížkou. Uspořádání pro snímání se trochu liší - ale techniku lze na netu dohledat. Ty nepotřebuješ analyzovat spektrum, tak na disperzi až tolik nezáleží.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět