Filtry

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Filtry

#166

Příspěvek od Karell »

Tady máš přímé porovnání D1 a P2 a tady zase graf propustnosti filtru ve variantě V4.
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Filtry

#167

Příspěvek od Shark »

Zdravím
PROSÍM MOHL BY MI NĚKDO ZE ZKUŠENÝCH PORADIT S BAREVNÝMI FILTRY
:arrow: je rozdíl v kvalitě pokud koupím sadu barevných filtrů z "číny" CENA CCA 400,-
:arrow: v našich obchodech je cena kolem 2000,-
http://www.dalekohledy.com/set-zakladni ... alekohledy
sada z ciny obsahuje 4 ks - žluty 12 oranžový 21 modrý 80A a zelený 56
děkuji za odpovědi
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
Uživatelský avatar
wizard_Kysi
Příspěvky: 224
Registrován: 10. 09. 2015, 00:38

Re: Filtry

#168

Příspěvek od wizard_Kysi »

Ahoj, spíš se zkušenějších zeptej, jestli jsou tyhle barevný filtry vůbec k něčemu.. ty chceš barvit třeba měsíc na červeno?
NWT 150/750 EQ3, sovětské bino Tento 10x50
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Filtry

#169

Příspěvek od MilAN »

A ty poznáš, z fotografie na netu, jaký je v nich rozdíl ? A jde také o to, na co tu sadu filtrů potřebuješ ? Většina ji kupuje jen na to, aby ji měla :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Filtry

#170

Příspěvek od Shark »

MilAN píše:A ty poznáš, z fotografie na netu, jaký je v nich rozdíl ? A jde také o to, na co tu sadu filtrů potřebuješ ? Většina ji kupuje jen na to, aby ji měla :)
:arrow: Jasně že nelze poznat kvalitu z foto
:arrow: Myslel jsem to tak zdali někdo zde na foru nekupoval tyto čínské produkty a jakou má zkušenost.
:arrow: všude čtu, že pozorování planet je s nimi lepší tak se ptám - nechci koupit něco co bych nevyužil ;)
:arrow: cca před 2mi měsíci jsem koupil měsíční filtr http://www.novedalekohledy.cz/catalog/f ... swmoon125/
s pohled s filtrem na jasný měsíc je parádní 8-)
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Filtry

#171

Příspěvek od MilAN »

Problém je v tom, že většina těchto obyčejných barevných filtrů, které tady koupíš pod různými značkami, má výrobce opět v Číně :). Velký rozdíl bych v těchto filtrech nehledal. Kromě toho modrého, který je někdy vhodný na Jupitera, ty ostatní zřejmě nevyužiješ. Někdo ti možná napíše , že ještě oranžový na Mars. Ale abys něco na Marsu viděl, musíš použít dost velké zvětšení a tak obraz už je dost slabý a přes filtr to už bude bída. Tohle se dá trochu využít u průměrů 300 mm a výše, ale je to jen takové možná ano, možná ne.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
billy
Příspěvky: 162
Registrován: 23. 09. 2014, 21:18
Bydliště: Ružomberok
Věk: 69

Re: Filtry

#172

Příspěvek od billy »

Zdravím, vedel by mi niekto poradiť, či sa dá filter zo zadnej objímky SC vložiť do prázdnej 2" objímky? Vzhľadom na to, že prerábam SCT na ClickLock systém, nebudem ho môcť používať v pôvodnej objímke. Napadlo ma teda, že ho vyberiem a vložím do 2" objímky. Iste, nie je taká drahá a mohol by som to risknúť, kúpiť ju a potom uvidím, ale ak už má niekto takúto skúsenosť, budem rád za vaše názory.
Uživatelský avatar
billy
Příspěvky: 162
Registrován: 23. 09. 2014, 21:18
Bydliště: Ružomberok
Věk: 69

Re: Filtry

#173

Příspěvek od billy »

Tak nakoniec som to vyskúšal a filter z SC objímky je o máličko menší, prepadáva cez 2" objímku.
p.s.: neviem, možno je vhodnejšie vlákno Jednoduchá otázka - jednoduchá odpoveď. Rozhodnutie nechám na moderátoroch.
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Filtry

#174

Příspěvek od Dansemacabre »

Přecházím pomalu na 2" příslušenství a navíc mám nově možnost zapojit 2" filtr i do fotosestavy, takže dotaz stran "univerzálního filtru": poslouží mi UHC-S/UHC-E na focení (nahradil by CLS) stejně jako na vizuál (kde by nahradil 1,25" UHC), nebo bude lepší pořídit klasický 2" UHC profi? (jenže pak zas problém, že "plnohodnotné" UHC mi zmrší barvy na focení ještě víc než CLS). Stále mám v merku i IDAS LPS -P2, ale ten zas není na vizuál ani na horší příměstské podmínky.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Filtry

#175

Příspěvek od Bill »

Ahoj.

Já jsem měl/mám UHC profi, UHC-S, CLS, IDAS LPS P2, O3

Vizuál mlhoviny - IDAS=nic, CLS skoro nic. UHC-S a UHC profi jsem neměl najednou, ale UHC-S je znatelný ale spíše slabší a UHC-profi mi přijde lepší.
Ale - viz jiné vlákno - tyčinkové vidění není citlivé na Ha, takže když je UHC-S málo, tak O3=bomba (ale ber to z rezervou, skoro nepozoruju)

Focení:
1) objekty se spojitým spektrem - pouze IDAS LPS. Zbytek zmrší barvy a sežere spoustu světla = výsledek je spíše horší. Jediné lepší řešení je tma.

2) emisní mlhoviny - pro zrcadlovku mám UHC-S s tím, že z toho dostaneš v podstatě bikolor. Na hvězdy můžeš použít expozice bez filtru nebo s IDASem. Ale moc jsem toho takhle nenafotil, protože mám kameru a samozřejmě Ha + O3 z kamery je lepší volba...

Na mlhoviny trošičku pomůže i IDAS - tohle je moje jedna z mála zrcadlovkových fotek - ale je to z tmavého místo, kde mléčná dráha občas "svítí" a na Venuši jsem si posledně sklopil v autě sluneční clonu :-)

Obrázek
Naposledy upravil(a) Bill dne 02. 03. 2017, 11:31, celkem upraveno 1 x.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Filtry

#176

Příspěvek od Dansemacabre »

Díky, v podstatě mi potvrzuješ, co jsem měl jako variantu: zbavit se 1,25" UHC i CLS clipu a místo nich pořídit na vizuál i focení mlhovin z příměstí 2" UHC-S. Na spojité spektrum a mlhoviny ze tmy IDAS-LPS P2.
(jezdím teď za tmou docela často, čili silnější efekt UHC profi není na vizuál až tak potřebný jako býval, když jsem koukal a fotil hlavně z Prahy)
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Filtry

#177

Příspěvek od Bill »

Dansemacabre píše:Díky, v podstatě mi potvrzuješ, co jsem měl jako variantu: zbavit se 1,25" UHC i CLS clipu a místo nich pořídit na vizuál i focení mlhovin z příměstí 2" UHC-S. Na spojité spektrum a mlhoviny ze tmy IDAS-LPS P2.
(jezdím teď za tmou docela často, čili silnější efekt UHC profi není na vizuál až tak potřebný jako býval, když jsem koukal a fotil hlavně z Prahy)
No vidím, že máme opravdu stejné vybavení, zbavil jsem se 1,25" UHC profi i CLS clipu a místo nich si pořídil na vizuál i focení mlhovin
2" UHC-S a na spojité spektrum a mlhoviny ze tmy IDAS-LPS P2 :-D

Kromě toho mám ke kameře klasickou sadu Ha/O3/SII - pokud je na vizuál UHC-S málo, tak vytáhnu O3 ze sady...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Filtry

#178

Příspěvek od Dansemacabre »

Když mám foťák očesaný až na čip, musím při použití UHC-S (našroubovaný do reduktoru) nechat nasazený i L-clip filtr ve foťáku? (bojím se, aby mi to při 15cm vzdálenosti filtrů od sebe třeba nedělalo nějaké artefakty na hvězdách).
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Filtry

#179

Příspěvek od Bill »

Bohužel asi jo :-(

Obrázek

Ale ta vzdálenost je velká -určitě horší je vzdálenost L klipu a lesklého čipu...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Filtry

#180

Příspěvek od MilAN »

Při té vzdálenosti se mezi filtry nic dít nebude. Jen si myslím, že tam je v případě UHC-S na DSLR filtr L už zbytečný
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět