Filtry

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ondo
Příspěvky: 125
Registrován: 17. 01. 2014, 14:13
Bydliště: Povazska Bystrica
Věk: 31
Kontaktovat uživatele:

Re: Filtry

#226

Příspěvek od Ondo »

Dakujem pani za velmi vycerpavajuce info, necakal som az taku odozvu :D
Vidim, ze asi nema zmysel ist do agresivneho UHC filtru, aj kvoli tym rozhodenym farbam hviezd.

V poslednej dobe som si vsimol, ze vela ludi zacalo pouzivat tento filter, ako pre sirokouhle objektivy aj pre teleskopy.
https://www.optolong.com/en/products/as ... lter-l-pro
Co na to hovorite? Ostanu farby hviezd rovnake ? (Co som si vsimol, ze je hlavny problem)

Primarne mi ide o to aby to odstranilo/potlacilo airglow. Vacsinou fotim pod relativne tmavou oblohou a tam uz dokaze ten airglow narobit poriadny bordel, ako napr. ked som fotil v Chorvatskom Mazine Rho Ophiuchi. Na vyslednej fotke bol taky gradient, ze to bolo takmer nepouzitelne. Vid animaciu.
http://astrofotky.cz/gallery.php?show=O ... 330235.gif
Canon 6Dmod, Sigma 35mm, f1.4, Canon 70-200, f4, Samyang 85mm, f1.4, Star Adventurer
https://www.flickr.com/photos/130056684@N07/
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Filtry

#227

Příspěvek od MMys »

Ten Optolong by asi šel. Ještě si překontroluj polohu emisních čar airglow a jejich polohu proti tomu spektrogamu filtru. Ale podle mě je to škoda pod tak parádní oblohou. A pokud tam ten aiglow nechceš, tak podle mne je sndno odstranitelný úpravou obrazu. Na výsledné složenině určitě, tam zmizí jeho pruhová struktura. Problém to může být v dílčích snímcích.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Gringo
Příspěvky: 26
Registrován: 10. 01. 2014, 10:22

Re: Filtry

#228

Příspěvek od Gringo »

Dobrý deň priatelia,
prosím Vás o radu, som začiatočník a plánujem si kúpiť UHC filter otázka je či to má byť rovno 2in. alebo 1,25, UHC by mal ísť na okulár BAADER Hyperion. Podotázka má Hyperion závit na spodnej strane 1,25 nádstavca ?

Ďakujem.
Uživatelský avatar
borg
Příspěvky: 282
Registrován: 15. 04. 2006, 23:59

Re: Filtry

#229

Příspěvek od borg »

Gringo píše:Dobrý deň priatelia,
prosím Vás o radu, som začiatočník a plánujem si kúpiť UHC filter otázka je či to má byť rovno 2in. alebo 1,25, UHC by mal ísť na okulár BAADER Hyperion. Podotázka má Hyperion závit na spodnej strane 1,25 nádstavca ?

Ďakujem.
mam hyperiony a pouzivam UHC a OIII filtre na nich a maju na spodku zavit, kde tie filtre naskrutkujes.
Uživatelský avatar
Gringo
Příspěvky: 26
Registrován: 10. 01. 2014, 10:22

Re: Filtry

#230

Příspěvek od Gringo »

borg píše:
Gringo píše:Dobrý deň priatelia,
prosím Vás o radu, som začiatočník a plánujem si kúpiť UHC filter otázka je či to má byť rovno 2in. alebo 1,25, UHC by mal ísť na okulár BAADER Hyperion. Podotázka má Hyperion závit na spodnej strane 1,25 nádstavca ?

Ďakujem.
mam hyperiony a pouzivam UHC a OIII filtre na nich a maju na spodku zavit, kde tie filtre naskrutkujes.
Ahoj, ďakujem za odpoveď.
V prípade že by som kúpil 2" filter, bude problém keď ho budem vkladať medzi 2" a 1,25" nádstavec ? Jedná sa o to že asi budem využívať 2 aj 1,25 (som komplikovaný :D).
Uživatelský avatar
billy
Příspěvky: 162
Registrován: 23. 09. 2014, 21:18
Bydliště: Ružomberok
Věk: 69

Re: Filtry

#231

Příspěvek od billy »

Zrejme máš na mysli redukciu 2"/1,25". Pokiaľ použiješ 2" okulár, našroubuješ filter do neho, pri použití 1,25" okulárov do redukcie, ale over si, či tubusok okuláru nevyčnieva zo spodku redukcie (neviem aký dlhý tubus majú Hyperiony), aby si pri zasunutí okuláru nepoškodil alebo nabodaj nerozbil filter.
Uživatelský avatar
Gringo
Příspěvky: 26
Registrován: 10. 01. 2014, 10:22

Re: Filtry

#232

Příspěvek od Gringo »

billy píše:Zrejme máš na mysli redukciu 2"/1,25". Pokiaľ použiješ 2" okulár, našroubuješ filter do neho, pri použití 1,25" okulárov do redukcie, ale over si, či tubusok okuláru nevyčnieva zo spodku redukcie (neviem aký dlhý tubus majú Hyperiony), aby si pri zasunutí okuláru nepoškodil alebo nabodaj nerozbil filter.
Ani nie, hyperion ako vieš je hybrid, a ja by som ho chcel použiť na 1,25 s 2" filtrom, takže ho musím vložiť medzi 2 a 1,25, určite sa mi zmení ohnisko. Bude takéto použitie filtra problém ?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Filtry

#233

Příspěvek od MilAN »

Předpokládám, že tvůj dalekohled končí 2" šachtou ( pokud tedy jde o CPC, o kterém ale píšeš zase jinde), takže Ty Hyperiony můžeš vkládat přímo jejich 2" koncem, nebo použít redukci 2"/1 1/4" a do ní strkat okuláry tím 1 1/4" koncem.Potom vpředu na tu redukce můžeš našroubovat 2
" filtr resp. je to filtr se závitem M48 x0,5. A jak psal bill, je to třeba tohle odzkoušet, protože u některých okulárů je ten nos i dost dlouhý. A u 2" okulárů je závit pro filtr přímo v nich. Samozřejmě budeš muset přeostřit, protože se změní rovina ohniska - což ničemu nevadí. U CPC, obecně u katadioptrů, kde se ostří pohybem primárního zrcadla, se tím změní ohnisková vzdálenost, což asi ani v tomhle případě nepostřehneš. Jen pro výpočet zvětšení u katadioptrů nikdy neznáš přesnou hodnotu ohniskové vzdálenosti dalekohledu - ale to je myslím detail, který nikoho netrápí. A pkud ano, jsou metody, jak jednoduše tu vzdálenost pozorováním zjistit. ale ona je stejně vždy jiná, jakmile se sáhne na ostření
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Gringo
Příspěvky: 26
Registrován: 10. 01. 2014, 10:22

Re: Filtry

#234

Příspěvek od Gringo »

MilAN píše:Předpokládám, že tvůj dalekohled končí 2" šachtou ( pokud tedy jde o CPC, o kterém ale píšeš zase jinde), takže Ty Hyperiony můžeš vkládat přímo jejich 2" koncem, nebo použít redukci 2"/1 1/4" a do ní strkat okuláry tím 1 1/4" koncem.Potom vpředu na tu redukce můžeš našroubovat 2
" filtr resp. je to filtr se závitem M48 x0,5. A jak psal bill, je to třeba tohle odzkoušet, protože u některých okulárů je ten nos i dost dlouhý. A u 2" okulárů je závit pro filtr přímo v nich. Samozřejmě budeš muset přeostřit, protože se změní rovina ohniska - což ničemu nevadí. U CPC, obecně u katadioptrů, kde se ostří pohybem primárního zrcadla, se tím změní ohnisková vzdálenost, což asi ani v tomhle případě nepostřehneš. Jen pro výpočet zvětšení u katadioptrů nikdy neznáš přesnou hodnotu ohniskové vzdálenosti dalekohledu - ale to je myslím detail, který nikoho netrápí. A pkud ano, jsou metody, jak jednoduše tu vzdálenost pozorováním zjistit. ale ona je stejně vždy jiná, jakmile se sáhne na ostření
Ahoj, ďakujem za vysvetlenie, zatiaľ som na 1,25. Pýtam sa preto lebo ak to nebude problém, čo teda nie je, idem rovno do 2" filtra a na 1,25" redukciu, ktorú časom po výmene šachty/hranola zhodím a som na 2".
Uživatelský avatar
LiborChovanec
Příspěvky: 99
Registrován: 06. 11. 2016, 03:11
Věk: 57

Re: Filtry

#235

Příspěvek od LiborChovanec »

Ahoj máte někdo zkušenost s UHC filtry od firmy OPTOLONG"2"vyjde na ALI NA 60§ . Jeden jsem koupil ale ještě nevyzkoušel a nemám možnost porovnat . Libor
Sky Watcher dobson goto flex tube 300/1200. Daystar Solar Scout 60, Sky watcher GTI mont, Mak 127/1900,
Hyperion Mark 3 zoom, Baader ortho 10mm,6mm. ,GSO 32mm 2,"Hyperion 10, 25mm.
Bresser Full HD cam .Zwo asi 462 .
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Filtry

#236

Příspěvek od Dansemacabre »

LiborChovanec píše:Ahoj máte někdo zkušenost s UHC filtry od firmy OPTOLONG"2"vyjde na ALI NA 60§
Řešily se tady už několikrát, stačí se vrátit o pár příspěvků dolů. Na vizuál jsou naprosto v pohodě, na focení se dají použít taky. Jsou cca o třetinu propustnější (méně kontrastní) než Astronomik. viz http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... 92#p357892 a níže.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Filtry

#237

Příspěvek od pedrosanchez »

Dobrý den, chtěl bych se zeptat těch zkušených....žiji na předměstí města a samozřejmě pozorovací podmínky nic moc, ale občas je seing ucházející. Vidím třeba galaxii v Andromedě jako takovou mlhavou skvrnku. Mám newtona 200/1000 a okuláry baader ortho. Myslíte, že by mi pomohl nějaký vhodný filtr nebo lepší okulár (hyperion, nagler)? Chápu, že bych především měl vyjet někam do hor za město, ale na to nemám moc čas ani možnosti, to udělám párkrát za rok. A když bych si chtěl udělat nějaký hezký snímek jako vy tady, zejména galaxie nebo mlhoviny, zkrátka DSO, tak to je asi záležitost pro kvalitní digitální zrcadlovku a delší expozici, že? Trochu mne z toho jímá hrůza, když čtu vaše vlákna, např. o ostření atd.
Mám jenom astrokamerku, vesměs planetární (DBK Imaging Source). Nechci zůstat jen u Měsíce (který také celý nedostanu do zorného pole kamerky).
Na druhou stranu je tu mezi námi uživatel Howking, který docela obstojně fotí mobilem. Má samozřejmě větší aparaturu a lepší vybavení.

Jestli mohu ještě druhý, nesouvisející dotaz, tak jak to děláte s napájením vašich dalekohledů, když pozorozujete někde na louce v přírodě? Máte nějaké vhodné powerbanky nebo to jedete přes autobaterii? Děkuji za případnou reakci, jsem zatím málo zkušený, byť nadšený, amatér.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Filtry

#238

Příspěvek od Artaban »

pedrosanchez: Myslím, že o filtrech, tady je dost informací. V každém případě na galaxie pomáhá jen dobrá tma a lepší je ukulár s širším polem. Např. http://www.dalekohledy.cz/webmagazine/p ... 2&idp=2235
Okulár 18 mm dá s ohniskem 1000mm zvětšení 55x a menší zvětšení bych do průměrných podmínek nebral.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Filtry

#239

Příspěvek od MMys »

Kde bydlíš ? Jak je to velké město a v jaké části republiky ?
Z okraje města to je opravdu bída. Na emisní mlhoviny ještě pomůže UHC či OIII filtr, ale na galaxie nepomůže bohužel nic. Prostě to je nutné sbalit, a odjet za tmou. A nebo pozorovat jiné objekty než galaxie, ale i tak, u města je to prostě jen slabý odvar toho, jak ty objekty vypadají na opravdu tmavé obloze.

Okulár s širším polem ? No já nevím. Když pominu M31 a M101, tak všechny ostatní galaxie jsou už maličké. U své 400-ky Newtona s ohniskem 1600mm používám na galaxie obvykl 13mm a na ty drobné i 7mm okulár. Obloha už hezky ztmavne, a na galaxiích je něco vidět. Je jasné, že ten 7mm asi bude už při průměru 200mm dávat moc tmavý obraz, ale na plošně jasnější galaxie a planetární mlhoviny půjde.

Jaké okluáry vlastně máš ?

Astrofoto: To vůbec na dlouhé expozice nemusí jít. Na jaké to máš montáži ? S jakým pohonem ?

Měsíc co nevleze do pole se řeší složením z mozaiky. Nasnímáš více polí s přesahem, a seskládáš.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Filtry

#240

Příspěvek od pedrosanchez »

Děkuji za reakce, přátelé. Já bydlím na předměstí Prahy, Ořech, Řeporyje, tato oblast. Mám tedy možnost občas zajet na zahrádku do Milína (u Příbrami) do vyšší nadm. výšky. Ale v zimě se tam být nedá (nocovat). To převážení tam bude taky zábava, aby se mi nerozkolimovala zrcadla, je tam drsná cesta. Vím, že jsou nějaké filtry na světelné znečištění, abych viděl třeba M42, ale přeci jen to něco stojí.

Já mám montáž NEQ 5 goto a newtona SW 203/1000. Okuláry Baader Classic Orto a jeden Ploessl (v rozmezí 6-32 mm). Pak dva setové, co byly ke skywatcheru (10 a 25 mm). Pak mám ještě Sky Watcher WA Plossl 7 mm okulár SWA 58°. Ještě mám barevnou DBK astrokamerku Imaging Source 21.
Na skládání snímků v nějakém Registaxu apod. se zatím necítím, ale kluci, já se chci dostat k focení! Alespoň aby to z poloviny vypadalo jako snímky místních uživatelů. Udělám pro to maximum. Je mi jasné, že je to ještě běh na dlouho trať, ale přinejmenším Jupiter, Saturn a nějakou tu DSO bych někdy moc rád.
Učím se a jsem docela trpělivý. Nějaké investice bych ještě zkousnul. Větší průměr dalekohledu si zatím neumím představit a motorizaci k tomu.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Odpovědět