Filtry

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Filtry

#196

Příspěvek od Dansemacabre »

Máš přehled, jak jsou na tom s antireflexy a povrchovou úpravou obecně? UHC od Astronomicu jsem bez obav leštil kapesníkem, u těchhle čínských bych se možná trochu bál.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

Re: Filtry

#197

Příspěvek od dablik »

Mam na test Optolon L-pro, co by mela byt konkurence pro LPS a zda se, ze je to celkem obstojne vyrobeno. Taky jsem to cistil (omylem jsem na tom udelal otisk) a zadnou viditelnou zmenu jsem nezaznamenal. Testovaci snimky postnu, jakmile bude cas na zpracovani.
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Filtry

#198

Příspěvek od MilAN »

O povrch filtrů bych se neobával, stejně jich je většina vyrobena s podobných podmínkách v Asii.
Nevím, odkud se bere stále to tvrzení, že pro menší průměry jsou vhodnější slabší (ekonomické ...) filtry. Chápu, že to má jakési opodstatnění v okamžiku, kdy stojí dalekohled 2. 000 a filtr 6.000. Jinak je to celkem zavádějící, filtr si nepořizuji, abych viděl hvězdy, ale abych viděl mlhovinu. a čím silnější filtr, tím bude větší kontrast mezi pozadím a mlhovinou a tím ji víc uvidím . Čím více uvidím hvězd, tím jasnější bude obloha a TÍM méně uvidím mlhovinu - to je jednoduchá fyzika.
O "síle" filtrů vypovídá pološířka propustnosti , a ta vypadá zhruba takhle u těch běžných filtrů :
Baader UHC-S : 62nm
TeleVue Nebustar : 40nm
Astronomik UHC : 34nm
Lumicon UHC : 24nm

U toho Optolongu to z grafu vychází na nějakých 48 nm

Na foto bych nepoužil žádný z filtrů, které zobrazují zároveň OIII a H-alfa-určitě ne u achromatů. U dobrého APO by to mohlo vyjít, u čistě zrcadlové soustavy bez doplňků je to bez problémů. Jinak je potřeba otestovat, nakolik je sestava dobře chromaticky korigována ( rovnače, zkracovače, prodlužovače, korekční desky)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Filtry

#199

Příspěvek od Dansemacabre »

MilAN píše: Baader UHC-S: 62nm
U toho Optolongu to z grafu vychází na nějakých 48 nm
Díky za upozornění!! Byl jsem na vážkách, jestli jít do toho jejich 2" UHC a vyzkoušet ho místo svého aktuálního UHC-S, ale jestli je tam rozdíl jen nějakých 14nm, tak to asi zas takové terno a rozdíl nebude... Leda by to lépe korigovalo IR a nedělalo takový bordel kolem červených hvězd.
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Filtry

#200

Příspěvek od MilAN »

Dansemacabre píše:
MilAN píše: Baader UHC-S: 62nm
Leda by to lépe korigovalo IR a nedělalo takový bordel kolem červených hvězd.
Oblast H-alfa to propuští spolehlivě plně, takže pokud jsi měl problémy u jednoho filtru, tady to bude stejné. A pokud lze věřit grafu, tak i za H-alfou to má plnou propustnost, takže to tam ještě může vnést další halo z delších vlnových délek
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Filtry

#201

Příspěvek od Bill »

MilAN píše:Nevím, odkud se bere stále to tvrzení, že pro menší průměry jsou vhodnější slabší (ekonomické ...) filtry
No z webu prodejců:
http://www.supra-dalekohledy.cz/filtr-a ... -4796.html

"Doporučuje se pro dalekohledy alespoň o průměru 15 cm (6”), jeho účinek se však nejlépe projeví u dalekohledů s průměrem větším než 25 cm (10”)."


https://www.fotopazdera.cz/katalog/zboz ... -uhc-profi
UHC.PNG
UHC.PNG (15.06 KiB) Zobrazeno 3612 x
Očekával bych, že to bude přímo v popisu od výrobce...
=========
Není:
http://www.astronomik.com/en/visual-fil ... ilter.html
Astronomik UHC filters’ astounding high light transmission brings better views of deep-sky-objects even to small telescopes! The high transmission of our optical glass filters means that enough light is available to allow successful visual observations with telescopes beginning at 2" (50mm) aperture.
Naposledy upravil(a) Bill dne 20. 06. 2017, 16:01, celkem upraveno 1 x.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Filtry

#202

Příspěvek od MilAN »

No,jo, jenže účinek je naprosto stejný u jakýchkoliv dalekohledů. Mlhovina zůstane stejně jasná jak bez filtru , ta i s filtrem, pozadí se u všech dalekohledů zeslabí stejným poměrem podle pološířky filtrů, plošná jasnost závisí jen na světelnosti dalekohledů - při stejné světelnosti a stejně velké výstupní pupile bude plošná jasnost objektu stejná bez ohledu na velikost dalekohledu
..........
Samozřejmě, že chápu snahu výrobců a prodejců nějak zdůvodnit, proč si má neinformovaný laik, který by si určitě nekoupil drahý filtr, alespoň koupit ten laciný. Ale tohle bychom nemuseli praktikovat u poučené skupiny amatérů, tady my měly zaznít skutečné argumenty. Tak sem s nimi, !
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Filtry

#203

Příspěvek od Bill »

No mi to neříkej. Já jsem jenom odpověděl na otázku odkud se to bere :lol:
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Filtry

#204

Příspěvek od Dansemacabre »

Na základě nedávné debaty o Optolong UHC (48nm) vs Baader UHC-S (62nm) jsem se rozhodl to prubnout, ten Optolong objednal a pak cvaknul s každým z těch filrů jednu zkušební pětiminutovku přes modifikovaný 40D. Tady je výsledek - čistý výstup z foťáku bez jakýchkoli úprav. (UHC-S jsem bohužel nezaostřil úplně 100%)
Osobně si z toho beru to, že Optolong za tisícovku Baaderu za dva a půl směle konkuruje, na vizuál je rozhodně lepší (na klasické UHC ovšem nemá). Červené halo kolem hvězd na fotkách mi bohužel dělají oba (řeším v jiném vlákně - http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... 94#p357894).
UHC.jpg
UHC.jpg (375.13 KiB) Zobrazeno 3461 x
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
Uživatelský avatar
kolec
Příspěvky: 550
Registrován: 15. 03. 2007, 20:01

Re: Filtry

#205

Příspěvek od kolec »

Ma niekdo skusenost s novym baaderom?

http://www.baader-planetarium.com/en/fi ... ilter.html

kolec
Pavol Kollárik - kolec
http://astrofotky.cz/~kolec
Davifi
Příspěvky: 172
Registrován: 29. 08. 2017, 23:06
Bydliště: Příbram
Věk: 27

Re: Filtry

#206

Příspěvek od Davifi »

Zdravím všechny, jaký má tento filtr účel a vyplatí se ho koupit ? Například hodí se k zeslabení svitu Měsíce nebo Saturnu aby vynikly detaily ?

http://www.binox.cz/filtry-okularove/fi ... dy-96-0-9/
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: Filtry

#207

Příspěvek od martin b »

Je to prostý šedý filtr, tedy "ztmavovací sklíčko". U Měsíce se to určitě hodí, ten nepříjemně oslňuje, u planet leda ve velkém dalekohledu.
Pro zvýraznění nějakých struktur se u planet se používají spíše barevné filtry, toto skutečně jen ztmaví obraz.
Uživatelský avatar
billy
Příspěvky: 162
Registrován: 23. 09. 2014, 21:18
Bydliště: Ružomberok
Věk: 69

Re: Filtry

#208

Příspěvek od billy »

Práve som kúpil na Teleskop Service Astronomik UHC filter. Na všetkých dostupných obrázkoch včetne stránky Astronomiku je uvedené: Astronomik Profi UHC, na mojom je: Astronomik UHC 0020031326. To by som nepovažoval za podstatné. Pochybnosti vo mne vzbudzuje údaj na krabičke: T max: 93,9%.
Domnievam sa, že je to údaj o maximálnej transmisii, čo by ale bolo hlboko pod deklarovanými 99% v čiarach H-beta a OIII a 96% H-alpha. Podotýkam, že podľa toho čísla a aj celého označenia sa mi nepodarilo nájsť žiadne údaje a stránka výrobcu poskytne pri vyhľadávaní "No results found".
Vie mi niekto povedať - poradiť, čo som vlastne kúpil, prípadne, či je údaj T max niečo iné ako sa domnievam a filter je v poriadku? Ďakujem.
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Filtry

#209

Příspěvek od Chef »

Na CN jsem viděl link na pěknou tabulku s porovnáním barevných / planetárních filtrů a jejich použití (na který objekt se hodí apod):

Choosing a Color / Planetary Filter
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 509
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Filtry

#210

Příspěvek od PetrK »

billy píše:Práve som kúpil na Teleskop Service Astronomik UHC filter. Na všetkých dostupných obrázkoch včetne stránky Astronomiku je uvedené: Astronomik Profi UHC, na mojom je: Astronomik UHC 0020031326. To by som nepovažoval za podstatné. Pochybnosti vo mne vzbudzuje údaj na krabičke: T max: 93,9%.
Domnievam sa, že je to údaj o maximálnej transmisii, čo by ale bolo hlboko pod deklarovanými 99% v čiarach H-beta a OIII a 96% H-alpha. Podotýkam, že podľa toho čísla a aj celého označenia sa mi nepodarilo nájsť žiadne údaje a stránka výrobcu poskytne pri vyhľadávaní "No results found".
Vie mi niekto povedať - poradiť, čo som vlastne kúpil, prípadne, či je údaj T max niečo iné ako sa domnievam a filter je v poriadku? Ďakujem.
Já mám už pár let Astronomik UHC Profi ze Supry a také nemá na krabičce ani na filtru nápis Profi. Na krabičce mám T max 94.0 %. To dlouhé číslo je sériové číslo konkrétního kusu. Propustnosti odpovídají měřením:
http://carlostapia.es/curvas_filtros/as ... k_uhc.html
http://www.astroamateur.de/filter/uhc.html
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Odpovědět