Jaký koupit okulár?

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
RomanOn
Příspěvky: 12
Registrován: 16. 02. 2008, 17:43

Jaký koupit okulár?

#16

Příspěvek od RomanOn »

no pytal som sa na ten Plossl 4mm a ze vstupna sosovka ma cca 2mm tak to je ozaj brutal...
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Jaký koupit okulár?

#17

Příspěvek od Sasa3 »

RomanOn napsal: no pytal som sa na ten Plossl 4mm a ze vstupna sosovka ma cca 2mm tak to je ozaj brutal...
Ten můj 4mm ortho je na tom podobně. Ale žádné problémy při pozorování planet a Měsíce nepozoruji. DSO (občas nějaká ta malá planetárka) je něco jiného. Díky té malé čočce a tmavému pozadí někdy ani nevím, jestli se koukám do okuláru a nebo jen na černou objímku...

Tyhlety levnější krátkoohniskové, širokoúhlé okuláry s velkou výstupní pupilou jsou vždy o nějakém kompromisu. Nejsem v tom moc expert, loni jsem si ale v Liticích zkoušel nějaké ty krátkoohniskové okuláry. TS-planetary mi tehdy vycházely jako nejlepší, dávaly docela pěkný obraz, ale na můj vkus tam bylo třeba u Saturnu pořád moc rozptýleného světla. Na základě těchto zkušeností a po přečtení různých recenzí jsem se pak rozhodl zkusit ten ortoskopický okulár. Zatím toho nelituji. Naopak dokonce zvažuji, že své levné "širokoúhlé" 9 a 15mm okuláry nahradím právě těmi ortho.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
cocky
Příspěvky: 416
Registrován: 22. 05. 2006, 13:56
Bydliště: Praha

Jaký koupit okulár?

#18

Příspěvek od cocky »

Ortoskopické okuláry mívají zorné pole tuším něco přes 40°, nemáš s tím problémy? Jinak si ortoskopické okuláry všichni chválí, ale sám s nimi mám zkušenost před tolika léty, že už jakoby nebyla.
Bresser 10x50, Dobson 97/1000, GSO 200E, VMC110L
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Jaký koupit okulár?

#19

Příspěvek od Sasa3 »

cocky napsal: Ortoskopické okuláry mívají zorné pole tuším něco přes 40°, nemáš s tím problémy? Jinak si ortoskopické okuláry všichni chválí, ale sám s nimi mám zkušenost před tolika léty, že už jakoby nebyla.
Nemám a to pozoruji na azimutální montáži. Ta má ale jemné pohyby. Nevím jak moc by se člověk nahonil na Dobsonově montáži. To může být problém, hlavně pokud se nepohybuje hladce a poskakuje. Jo a ještě jedna věc. Musí být perfektně seřízený hledáček.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Jaký koupit okulár?

#20

Příspěvek od g »

Vyzkoušel jsem celou řadu "planetárních" okulárů- zmíním především ty lepší: Radian, Plőssl TV, superplőssl TAL, ortho UO a ortho UO HD od Baaderu. Musím říct, že je těžké hodnotit kvalitu neboť ta je spojena zároveň s přístrojem. Např. plőssly dávaly lepší obraz v refraktoru neboť pole TAL100R nebylo zcela rovné a vlastní zakřivení obrazu v kraji plősslu TV i TAL(kde ještě lépe) vadu kompenzovalo. Radiany byly horší v katadioptrech - změkčení obrazu (zkoušeno na, zmíním jen hlavní/: newton 150/1600, katadioptr klevzov, refraktor 100R). Plössly byly výborné v refraktorech, ortho pak nejlepší v dlouhém newtonu a klevcovovi. Oční vzdálenost plősslu f=10mm je srovnatelná se vzdálenosti u ortho f=7mm. Ortho 7mm a plőssl f=10mm jsou hraniční, co se týká pohodlnosti pozorování. K dosažení většího zvětšení jsem zkoušel barlow (TAL, Ultima). Obraz pro okuláry do f=15mm a šířky pole 50° netrpí vinětaci (pro barlow 1,25'') - s dělšími ohnisky a širším polem je rozeznatelné ztmavení cca 1/10 okraje zorného pole hl. za šírání. U dobsonu, ale dochází s barlow k převažování přístroje, manipulace je méně pohodlná při výměnách zvětšení, obraz Venuše trpí s barlow větším rozptylem kolem planety (ortho 9mm+2xultima : ortho 5mm)
ortho UO baader mají 45°
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
cocky
Příspěvky: 416
Registrován: 22. 05. 2006, 13:56
Bydliště: Praha

Jaký koupit okulár?

#21

Příspěvek od cocky »

Teď jsem dostal k tomu změřit průměr oční clonky okuláru Soligor PE 4mm - je 3.5 mm, tedy ne 2 mm.
Bresser 10x50, Dobson 97/1000, GSO 200E, VMC110L
Uživatelský avatar
SKYklop
Příspěvky: 32
Registrován: 23. 01. 2009, 23:37

Jaký koupit okulár?

#22

Příspěvek od SKYklop »

Okulár SW Planetary 4 mm používám v newtonu 150/750 mm a má především větší zorné pole 58° a vzdálenost výstupní pupily 20 mm. V Čechách se nechá sehnat u "SUPRY Praha" a je ho možné doručit na dobírku i na Slovensko. Cenový rozdíl je oproti okuláru Soligor 4 mm minimální.Jeho využití u danného dalekohledu bude spíše příležitostné vzhledem k seeingu, Je za hranicí průměru zrcadla.

HablAhoj
chapem to spravne, podla zorneho pola je to sirokouhly objektiv... je to tento: http://www.celestron.cz/phpscripts/obra ... dzb=871250?

ma na spodu zavit na barlowa, alebo je treba pouzit do vytahu duty tubus s nasrobovanym barlowom na spodu?
KoMar
Příspěvky: 603
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Jaký koupit okulár?

#23

Příspěvek od KoMar »


ma na spodu zavit na barlowa, alebo je treba pouzit do vytahu duty tubus s nasrobovanym barlowom na spodu?
Na spodku to má normální filtrový závit. Je možno připojit i negativní člen z některých Barlow (ne každý typ ho má ale oddělitelný), pokud je Barlow na tento závit dělaný. Při tomto přímém spojení ale Barlow nenásobí 2x, ale méně (dle typu a dalších podmínek cca. 1,5x). Jinak je ho možno použít do každého běžného 1 1/4" výtahu nebo redukce nebo Barlowa.
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Jaký koupit okulár?

#24

Příspěvek od stana »

To Skyklop: Jestli kombinuješ jiné okuláry s Barlovem, tak O.K., ale dělat to cíleně, tak planetární s Barlowem je už v tomto konkrétním případě trochu moc skla a lepší je radši samotný a kratší SKY Planetary okulár...Nejlépe by to chtělo od někoho půjčit a vyzkoušet to kombo Barlow a Planetary Sky Watcher okulár.
Mám tucha, že kombinovat okulár nižší až střední třídy s Barlowem střední třídy v součtu nebude asi to pravé..
/Jen ale moje spekulace, jisté ale je, že nekvalitní Barlow pokazí obraz i kvalitního okuláru../
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
lefi
Příspěvky: 111
Registrován: 24. 01. 2004, 03:16
Věk: 48

Jaký koupit okulár?

#25

Příspěvek od lefi »

Již delší dobu pozoruju že mi chybí nějaký okulár, který by zaplnil díru mezi 15mm Vixen NPL a 10mmTV Radianem. Často je zvětšení 120x málo a přitom 180x už moc. Primárně se věnuju planetám a měsíci, nicméně mám rád pohodlí a to širší zorné pole Radianu.
Možnosti co mě napadají:
1. Dost přemýšlím o Pentaxu XF 12 mm, který by dal 150x a podle ohlasů zde je skvělý.
2. Jenže, bude to stačit? Nebylo by lépe pořídit dva, něco kolem 140x a 160x? Tady mě napadá jen Baader ortho 12.5mm a TV Plössl 11mm, také skvělé, jen to pohodlí je menší.
3. Nějaký kvalitnější zoom by byl ideální. Např. Pentax . Určitě by to nebyla kvalita ortho ale zas to pohodlí...Máte s ním někdo zkušenost?

Co myslíte?


"Muzika je tvůj vlastní prožitek, tvoje myšlenky, tvá moudrost. Pokud ji nežiješ, z trumpety ti nevyjde."  ( Charlie Parker )
Uživatelský avatar
PetrV
Příspěvky: 765
Registrován: 12. 09. 2008, 14:35
Bydliště: Praha

Jaký koupit okulár?

#26

Příspěvek od PetrV »

Ahoj. TV Plössl 11 mm jsem si před pár dny koupil (s barlowem) na pozorování kompaktních objektů - planety, detaily na Měsíci, kulové hvězdokupy. Zatím jsem neměl moc příležitostí ho vyzkoušet, v několika věcech mám už ale jasno:
- perfektní zpracování a ostrý obraz, což je pro daný účel podstatné,
- co se pohodlí týká, je vzdálenost výstupní pupily 8 mm, tedy tak na hraně,
- v Newtonu opravdu vinětuje - ve 130/650 je to cca 1/5 průměru zorného pole. Vzhledem k účelu okuláru mi to tak nevadí, ale upozorňuji na to, protože pokud chceš perfektní zorné pole až ke kraji, tak bys mohl být zklamán.

Vím, že je to trochu off-topic, ale jaký je ten NPL 15? Uvažuju o něm poté, co jsem vzdal úvahy o TV Plösslu 15.

Petr
lefi
Příspěvky: 111
Registrován: 24. 01. 2004, 03:16
Věk: 48

Jaký koupit okulár?

#27

Příspěvek od lefi »

Příjde mi OK,jako normálně dobrý plössl. Při mé světelnosti f9 a f12 je obraz ostrý až do úplného kraje. Reflexů jsem si zatím nevšiml, mám ho skoro rok. Časem ho třeba vyměním asi právě za TV ale teď to neřeším.
Proč jsi se vzdal úvahy o TV?
"Muzika je tvůj vlastní prožitek, tvoje myšlenky, tvá moudrost. Pokud ji nežiješ, z trumpety ti nevyjde."  ( Charlie Parker )
Uživatelský avatar
PetrV
Příspěvky: 765
Registrován: 12. 09. 2008, 14:35
Bydliště: Praha

Jaký koupit okulár?

#28

Příspěvek od PetrV »

... kvůli té vinětaci. Chtěl jsem 15 mm jako základní a univerzální okulár, ale pokud by tam měl být poměrně široký okraj pole s vinětací, tak to pro řadu použití na DSO ztrácí smysl.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jaký koupit okulár?

#29

Příspěvek od MilAN »

Jenže to, co u toho krátkého ohniska pozoruješ, není vinětace , ale to, že se již svým okem nedostaneš do místa výstupní pupily a proto nevidíš okraj zorného pole - polní clonu. A to u delších ohnisek nehrozí. Tohle je případ všech okulárů s malou vzdáleností výstupní pupily. To není vlastnost Plösslů TV. Odzkoušej si to u jiných Plösslů
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
PetrV
Příspěvky: 765
Registrován: 12. 09. 2008, 14:35
Bydliště: Praha

Jaký koupit okulár?

#30

Příspěvek od PetrV »

Díky, ještě to ověřím. Co jsem viděl, byl poměrně zřetelný okraj ZP a směrem k němu postupné ztmavování zhruba v poslední 1/5 poloměru. U jiných plosslů jsem to nepozoroval.
P.
Odpovědět