Jaký koupit okulár?

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jaký koupit okulár?

#916

Příspěvek od MilAN »

Janush píše:no moc sa tomu ešte nerozumiem ale snaha je :-) a aké mam použiť ohnisko?
Na galaxie a obecně DSO pro začátek tak zv 120x, na planety pro začátek něco pod 200x. Ćas a zkušenost ukáže, nakolik je potřeba větší zvětšení a na jaké objekty půjde použít v dané lokalitě.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Janush
Příspěvky: 76
Registrován: 25. 01. 2017, 21:57
Bydliště: Dohnany

Re: Jaký koupit okulár?

#917

Příspěvek od Janush »

tak uz som sa rozhodla http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... -4134.html dakujem za kazdu radu
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Jaký koupit okulár?

#918

Příspěvek od Howking »

Existuje okulár 8,7mm s aspoň 60° kvalitně vykresleným polem (8,7-8,6) (jde mi o to aby výstupní pupila u mého dalekohledu 254/1000 měla 2.2mm)
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Jaký koupit okulár?

#919

Příspěvek od Howking »

Byl by někdo z vlastníků Pentax XF 8,5mm ochoten mi jej půjčit na vyzkoušení? (já si ho klidně pak koupím nový, ale u nás v Česku nikde k mání není - že bych jej koupil vyzkoušel a do 14-ti dnů vrátil a z venku ta možnost ne vždy funguje) Jde mi o to, zda by mi fungoval s mobilem. Zjistil jsem totiž že i u drahých okulárů není samozřejmostí výstupní pupila v jednom místě (stejně vzdálená od okuláru a v optické ose) pro celé zorné pole. Což oku s dírou 6-8mm (podle věku) nikterak nevadí, ale u mobilu, kde se potřebuji výstupní pupilou 2,2mm trefit na 2,2mm objektiv pro celé zorné pole už nastává problém.
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Jaký koupit okulár?

#920

Příspěvek od Rekmarik »

Ješte docela blízko by mohl být tvým požadavkům ES 8,8mm
Zrovna mají i nějaké slevy na ES okuláry včetně 92° i 100°
ES 8,8mm 82°
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jaký koupit okulár?

#921

Příspěvek od MilAN »

Howking píše: Zjistil jsem totiž že i u drahých okulárů není samozřejmostí výstupní pupila v jednom místě (stejně vzdálená od okuláru a v optické ose) pro celé zorné pole.
Zkus nevymýšlet kvůli iPhonu nové teorie.
Pokud vezmeš širokoúhlý okulár s velkou oční čočkou, je vystupující svazek pod velkým úhlem . Takže výstupní pupila bude v jednom místě ( můžeš si tam dát i stínítko a vidíš ji ostře a můžeš změřit její průměr. ). Co ale nezvládne tvůj mobil + ty, je to , aby to přesto nevinětovalo. Ono se to hezky kreslí graficky, když složitý objektiv nahradíš jednoduchou slabou čočkou, ale tak to v reálu nikdy nevypadá. Nevíš, kde je optický střed objektivu.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Jaký koupit okulár?

#922

Příspěvek od Howking »

MilAN píše:Zkus nevymýšlet kvůli iPhonu nové teorie.
- nevymýšlím. A můžeš si to klidně sám ověřit. Dej si za okulár stínítko a zaostři si výstupní pupilu (okulárem promítnutý obraz objektivu) při pohledu na modrou oblohu. Pokud ho prostě beze zbytku nezaostříš, tak je to první důkaz. Pokud namíříš na jasný bodový zdroj (tak aby jsi měl viditelný obraz výstupní pupily na stínítku) a zaostříš výstupní pupilu, pak z následné dírky v místě pupily neuvidíš celé zorné pole, ale budeš muset blíž, druhý důkaz. A třetí důkaz bez dalekohledu jen s okulárem a tvým mobilem. Pokud mobil přiblížíš k okuláru blíž, jako je vzdálenost výstupní pupily, tak pro pohyb s celkem při pohledu na světelný zdroj na displayi mobilu putuje rozostřený obraz zdroje normálně s pohybem. Pokud mobil vzdálíš od okuláru dál, než je vzdálenost výstupní pupily, tak pro pohyb s celkem při pohledu na světelný zdroj na displayi mobilu putuje rozostřený obraz zdroje opačně s pohybem (je převrácený).To je taky nejlepší metoda pro fotiče mobilem za okulárem, jak umístit mobil přesně do správné vzdálenosti od okuláru - když je přesně, nelze je osvětlené celé zorné pole a nelze rozhodnout při pohybu, zda je tam náznak souhlasného, či protipohybu na displayi. Pokud se ale stane že prostřední část pole jeví pohyb souhlasný a okraje pohyb opačný, pak je zcela jasné, že výstupní pupila pro okraje zorného pole má kratší vzdálenost od okuláru jako pro střed - důkaz č.3. Takže neteoretizuj bez podkladů a zkoušej. Mám okuláry které mají výstupní pupilu pro celé pole stejně vzdálenou a vyzkoušel jsem i okuláry, kde tomu tak není.

Tady ukázka jak to myslím s tím mobilem
http://alefnula.wz.cz/astro/04112017_160403.mp4, nebo
http://alefnula.wz.cz/astro/04112017_160403.webm pro ty co jim mp4 prohlížeč nepřehraje
Taky návod pro fotiče za okulárem (nejen mobilem, ale i foťákem, jak správně odhadnout vzdálenost od okuláru v optické ose).

ps: i na tom mém okuláru je vidět při tom "správném" umístění, že střed jde trošinku s pohybem a okraje naopak - ale minimálně. Zažil jsem však okuláry, kde to bylo velmi výrazné. Proto potřebuji okulár otestovat, než ho koupím - mohu klidně i u vás doma, nemusím ho nikam vozit - jen vyzkouším to co teď na tom videu.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jaký koupit okulár?

#923

Příspěvek od MilAN »

Ty víš, kde má tvůj mobil( objektiv) optický střed ? A ty víš, kam se má umístit vůči výstupní pupile dalekohledu ?
Co je to výstupní pupila okuláru bez dalekohledu ? To je naprostý nesmyls. Pokud dáš okulár před objektiv foťáku, tak se to bude v lepším případě chovat jako předsádková čočka a usuzovat ( dokazovat) to něco okvíce polohách VP určitě nebude.
Tak si dál teoretizuj, třeba ti k tomu někdo něco i napíše, pokud to také nebude považovat za ztrátu času.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Jaký koupit okulár?

#924

Příspěvek od Howking »

MilAN píše:Ty víš, kde má tvůj mobil( objektiv) optický střed ? A ty víš, kam se má umístit vůči výstupní pupile dalekohledu ?
Co je to výstupní pupila okuláru bez dalekohledu ? To je naprostý nesmyls. Pokud dáš okulár před objektiv foťáku, tak se to bude v lepším případě chovat jako předsádková čočka a usuzovat ( dokazovat) to něco okvíce polohách VP určitě nebude.
Tak si dál teoretizuj, třeba ti k tomu někdo něco i napíše, pokud to také nebude považovat za ztrátu času.
Je mi jedno, kde má optický střed - tou metodou viz video to nastavím tak, abych do něj přesně trefil. Pokud chci být echt přesný, pak koukám na světelný zdroj vzdálený od okuláru přesně ohniskovou vzdálenost mého zrcadla. (ale není to tak citlivé - pro krátkou ohniskovou vzdálenost výstupní pupily je obraz z metru vůči obrazu z nekonečna posunut o zlomky mm - rukou to stejně tak přesně nenastavím). Výstupní pupila je obraz objektivu promítnutý okulárem. Takže stejně dobře mohu nastavovat na jakémkoli obrazu promítnutém okulárem z předmětové vzdálenosti shodné s vzdáleností objektivu. Pokud dáš za okulár objektiv foťáku s velkým průměrem - nemusíš se tak přesně trefit na jeho optický střed. Vlastně se můžeš minout přesně o tolik, aby zorné pole okuláru tvořilo menší uhel, jako průměr objektivu foťáku mínus průměr výstupní pupily z místa o kolik jsi se minul. Pokud je průměr objektivu foťáku stejný jako výstupní pupily, pak se musíš trefit přesně. (a to nejen pro mobil - pokud budeš mít okulár o dlouhém ohnisku kdy výstupní pupila bude třeba 8 mm a průměr objektivu foťáku u kompaktu bude také 8mm, tak se stejně tak musíš trefit přesně)

A proto jsem říkal, že lehce nestejná vzdálenost výstupní pupily pro střed a okraj pole oku nevadí - protože většinou právě koukáš okem 7mm v noci a pupilou 0.5-5mm(podle zvětšení) a je tam přesah. Dokonce je možná u některý okuláru i úmyslně jiná, protože při koukání "za roh" pro velké zorné úhly čočka oka opustí optickou osu okuláru.

A z nás dvou to nejsem já, kdo teoretizuje - za mnou stojí i praxe, nejen teorie. Přesně vím o čem mluvím. A vůbec, tahle debata patří asi jinam. Já jen zmínil, že potřebuju před nákupem okulár vyzkoušet z toho a toho důvodu a důvod byl správný. Nebylo třeba rozebírat a rozporovat. A když je potřeba, tak na toto téma vyvolat třeba nové vlákno. Rád se přidám. :-)
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký koupit okulár?

#925

Příspěvek od Shark »

Zdravím
:arrow: prosím o názor zkušených ohledně plan. okuárů řady TS - tento typ
http://www.novedalekohledy.cz/catalog/e ... t_no_6162/
Uvažuji o koupi okuláru (f 7-8 mm - pro MAK 127/1500) pro pozor. měsíce a planet zvět. cca 180x-200x. Jsem jak se říká "sváteční pozorovatel" , proto nechci kupovat drahou optiku . Zde na AF jsem se dočetl, že HR-TS dávají slušný obraz.

Na aliexpresu jsem našel
https://www.aliexpress.com/item/1-25-2- ... d3df&tpp=1
je to to samé (pouze cena je poloviční)
:arrow: Prosím má někdo zkušenost s TS-HR okuláry - děkuji
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
Uživatelský avatar
miro75
Příspěvky: 221
Registrován: 25. 11. 2015, 15:53
Bydliště: Nové Mesto n.V.
Věk: 48

Re: Jaký koupit okulár?

#926

Příspěvek od miro75 »

Ja mám tie TMB z druhého odkazu. Ale mám ich priamo z Číny ☺.Za 35€ sú výborné. Porovnateľné minimálne s SW Plantary. Tie majú o niečo väčšie zorné pole, je to pár stupňov. Podľa všetkého ich vyrába táto firma :
http://www.barride-optics.com/html/Astr ... s_608.html
SW Dobson 200/1200, Zeiss 50/540, TS Plössl 32, SW Magellan 20 , Hyperion 13, TMB Planetary 9,7,4,2.5, SW Planetary 5, Trieder 20x50.
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký koupit okulár?

#927

Příspěvek od Shark »

miro75 píše:Ja mám tie TMB z druhého odkazu. Ale mám ich priamo z Číny ☺.Za 35€ sú výborné. Porovnateľné minimálne s SW Plantary. Tie majú o niečo väčšie zorné pole, je to pár stupňov. Podľa všetkého ich vyrába táto firma :
http://www.barride-optics.com/html/Astr ... s_608.html
:arrow: díky za názor u nás cena 1990,- + 100,- za dopravu. Z aliexpresu to vyjde včetně dopravy(zdarma) na 840,-/ks,- (34,85€) :twisted:
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
Uživatelský avatar
Alnitak
Příspěvky: 577
Registrován: 05. 07. 2011, 12:27
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký koupit okulár?

#928

Příspěvek od Alnitak »

Ahoj chtěl bych poprosit o radu, do ted jsem mel jenom dalekohledy malo svetelne, ale nyní bych si chtěl poridit vzhledem k tomu ze jsem nepojizdny a zacal jsem kvůli nevyhovujici obloze za tmou cestovat snadno prenosny refraktor, jde o 102/460 s ed sklem, mam, ale jenom jeden okular který nevim jestli bych mohl na tento velmi svetelny dalekohled pouzit jde o Omegon swa 20mm 70 stupnu, mam i okular 40mm, ale to uz na tento dalekohled pouzit nemuzu vzhledem k vystupni pupile 8,87mm, jde mi o to jestli bude okular Omegon swa vhodny i pro tento dalekohled? Uvitam rady jaky okuláry na takto svetelny dalekohled pouzit, Pozorovat budu z mist s velmi tmavou oblohou v odlehlých castech Sumavy a v oblasti Drahanske Vrchoviny, dalekohled chci používat na pozorovani komet a kochani se velkym zornym polem, používat budu prevazne malych a strednich zvetseni, pocitam se zvetsenimi cca 20, 40 a 66, na poslední zvetseni uz okular mam pouziji okular DeLite 7mm. Jen bych chtěl poradit ty dva vhodne okuláry pro takto svetelny dalekohled, cenovy limit nemam. Nechtel bych sahnout vedle a nekoupit něco co bude pro tento dalekohled nepouzitelne a pak to budu s prodelkem prodávat . Okular Omegon swa pouzivam na svém newtonu 150/1200 kde mi vyhovuje, takze bych chtěl rovněž okuláry sirokouhle, drive jsem pouzival Plossly ,ale při pohledu do Omegonu toho vidim diky vetsi prostorovosti při bocnim videni vice, coz jsem si několikrát i overil, tak by ty okulary mohli byt i 82 stupnove. Predem dekuji
ms
Příspěvky: 205
Registrován: 06. 07. 2012, 17:48
Bydliště: Trenčín
Věk: 51

Re: Jaký koupit okulár?

#929

Příspěvek od ms »

Panoptic 24 a Pentax XW 10. Mam to odskusane na 254/1000, 190/1000, 100/900, 100/700. Obraz bez kompromisov.
rikoz
Příspěvky: 68
Registrován: 25. 05. 2017, 11:31
Bydliště: Poprad
Věk: 50

Re: Jaký koupit okulár?

#930

Příspěvek od rikoz »

Zdravim, podarilo sa mi zostrojit dost velku sosovku, cocku, priemer 750mm :) ... povodne zamyslanu na ine vyuzitie ... je to vodna sosovka (z dvoch stresnych svetlikovych kupol z pvc), napustena vodou. Aktualne rozmyslam na vyuzitie ako teleskop :)
viac o sosovke... https://www.youtube.com/watch?v=s_AUTX8yB6s
sosovka ma ohniskovu vzdialenost 0,85m a velmi velku svetelnost, cca 1.1, a ma velke vady, zhanam nejaky okular, ktory koriguje komu, aberaciu, aj stigmatizmus, vedeli by ste nejaky okular poradit? prip link?
dik.
Odpovědět