Jaký koupit okulár?

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Jaký koupit okulár?

#931

Příspěvek od Howking »

Doufám, že jsi to napustil destilovanou vodou, jinak o tom vůbec nemá smysl uvažovat!!!!!
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jaký koupit okulár?

#932

Příspěvek od MilAN »

Určitě ne. Vady se korigují tam, kde vznikají a členem, který s těmi vadami a jejich velikostí počítá. Ale to, cos vytvořil, nebude určitě použitelné jako objektiv k něčemu, ale jen jako nejobyčejnější velká lupa
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Jaký koupit okulár?

#933

Příspěvek od 4Brunco »

Alnitak píše:Ahoj chtěl bych poprosit o radu, do ted jsem mel jenom dalekohledy malo svetelne, ale nyní bych si chtěl poridit vzhledem k tomu ze jsem nepojizdny a zacal jsem kvůli nevyhovujici obloze za tmou cestovat snadno prenosny refraktor, jde o 102/460 s ed sklem, mam, ale jenom jeden okular který nevim jestli bych mohl na tento velmi svetelny dalekohled pouzit jde o Omegon swa 20mm 70 stupnu, mam i okular 40mm, ale to uz na tento dalekohled pouzit nemuzu vzhledem k vystupni pupile 8,87mm, jde mi o to jestli bude okular Omegon swa vhodny i pro tento dalekohled? Uvitam rady jaky okuláry na takto svetelny dalekohled pouzit, Pozorovat budu z mist s velmi tmavou oblohou v odlehlých castech Sumavy a v oblasti Drahanske Vrchoviny, dalekohled chci používat na pozorovani komet a kochani se velkym zornym polem, používat budu prevazne malych a strednich zvetseni, pocitam se zvetsenimi cca 20, 40 a 66, na poslední zvetseni uz okular mam pouziji okular DeLite 7mm. Jen bych chtěl poradit ty dva vhodne okuláry pro takto svetelny dalekohled, cenovy limit nemam. Nechtel bych sahnout vedle a nekoupit něco co bude pro tento dalekohled nepouzitelne a pak to budu s prodelkem prodávat . Okular Omegon swa pouzivam na svém newtonu 150/1200 kde mi vyhovuje, takze bych chtěl rovněž okuláry sirokouhle, drive jsem pouzival Plossly ,ale při pohledu do Omegonu toho vidim diky vetsi prostorovosti při bocnim videni vice, coz jsem si několikrát i overil, tak by ty okulary mohli byt i 82 stupnove. Predem dekuji
Pri mojich upravach hladacikov F4 som testoval ako okulare su pozuitelne a naozaj SWA70deg boli na tom velmi zle, obrovsky rozdiel medzi F4 a F5. Vpodstate akekolvek lacnejsie sirokace su v takto rychlich systemoch v podstate nepouzitelne. Vyborne obstali jednoduche konstrukcie Ortho(abbe), Plossl a pomerne slusne aj Kellner (reverzny kellner SW Super25 bol dost nanic). A s tych sirsich solidne su napriklad ES 68 okulary 24mm ale celkom este aj Hyperiony.
Inak ten Bresser ED achromat 102/460 je zaujimava novinka, ktora by mohla celkom dobre nahradit moj 102/500, tak ked ho budses mat, rad by som pocul nejaky report.
rikoz píše:Zdravim, podarilo sa mi zostrojit dost velku sosovku, cocku, priemer 750mm :) ... povodne zamyslanu na ine vyuzitie ... je to vodna sosovka (z dvoch stresnych svetlikovych kupol z pvc), napustena vodou. Aktualne rozmyslam na vyuzitie ako teleskop :)
viac o sosovke... https://www.youtube.com/watch?v=s_AUTX8yB6s
sosovka ma ohniskovu vzdialenost 0,85m a velmi velku svetelnost, cca 1.1, a ma velke vady, zhanam nejaky okular, ktory koriguje komu, aberaciu, aj stigmatizmus, vedeli by ste nejaky okular poradit? prip link?
dik.
Ako pise Milan, na dalekohlad to nebude, vyrobit korektor pre sklenenu singlet sosovku s dlhym ohniskom (viz Zerochromat) je veda a tato sosovka nebude ani dlhodobo tvarovo stala. Ale inak je to krasne a umiestnit to do zimnej zahrady alebo tak by mohlo vyzerat super :), len aby to nic nezapalilo :D
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
Alnitak
Příspěvky: 578
Registrován: 05. 07. 2011, 12:27
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký koupit okulár?

#934

Příspěvek od Alnitak »

4Brunco - diky za info ano jde o Bresser Messier 102/460 sice uvadeji ze jde o achromat, ale je u neho pouzitelny jeden opticky ED člen, nevim presne o jake sklo jde, to jsem se nikde nedocet. Refrak mne zaujal zejména kvůli vaze 2,8 kg bude idealni se stativem Baader astro nature který by ho ještě mel unest, havne ho chci mit na cesty vlakem za tmou. Po okulárech Explore Scientific jsem pokukoval zaujal mne 24mm se zornym polem 82 stupnu, od te doby co mam 70 stupnovy Omegon, tak jsem s nim velmi spokojeny kresli moc hezky, teda na newtonu f 8 a taky na refraku f 10 je s nim lepsi prostorovost napr. u komet , ta byla patrna oproti klasickému Plosslu, ktery jsem nedavno kvůli tomu prodal a u tohoto refraku se barevne vady neobavam, budu ho používat prevazne na prehlidky . Na ten 68 stupnovy okular se ještě mrknu je za dobrou cenu. Na Mesic a Planety stejne budu koukat ze zahrady z města Newtonem. Az poridim refrak dam info jak se s nim pozoruje. ;)
rikoz
Příspěvky: 68
Registrován: 25. 05. 2017, 11:31
Bydliště: Poprad
Věk: 50

Re: Jaký koupit okulár?

#935

Příspěvek od rikoz »

Howking píše:Doufám, že jsi to napustil destilovanou vodou, jinak o tom vůbec nemá smysl uvažovat!!!!!

Preco destilovanou? ... ak myslis na bakterie, staci raz za tyzden tam naliat pol deci sava a je vydezinfikovana voda. ..
rikoz
Příspěvky: 68
Registrován: 25. 05. 2017, 11:31
Bydliště: Poprad
Věk: 50

Re: Jaký koupit okulár?

#936

Příspěvek od rikoz »

MilAN píše:Určitě ne. Vady se korigují tam, kde vznikají a členem, který s těmi vadami a jejich velikostí počítá. Ale to, cos vytvořil, nebude určitě použitelné jako objektiv k něčemu, ale jen jako nejobyčejnější velká lupa
jj vznikla tam vada a chcem ju vykorigovat :) ... mam taky kvazy binokular dalekohlad made in russia, 6cm predna sosovka ,.. odmontoval som prednu sosovku aj okular , a testoval s vodnou mojou cockou za jej ohniskom trochu a kupodivu sa obraz (fotbalovej lopty na trave) vylepsil o cca 25% , .. ale je to stale malo ... nejake ine okulare by to chcelo...
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7203
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Jaký koupit okulár?

#937

Příspěvek od Artaban »

rikoz píše: Howking píše:
Doufám, že jsi to napustil destilovanou vodou, jinak o tom vůbec nemá smysl uvažovat!!!!!


Preco destilovanou? ... ak myslis na bakterie, staci raz za tyzden tam naliat pol deci sava a je vydezinfikovana voda. ..
Tohle spíš patří do vlákna ,, Astrohumor né? :D
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Jaký koupit okulár?

#938

Příspěvek od Howking »

rikoz píše:Preco destilovanou? ... ak myslis na bakterie, staci raz za tyzden tam naliat pol deci sava a je vydezinfikovana voda. ..
- nene, to je jen přidaná hodnota. Destilovaná voda je daleko homogennější chod paprsků méně zkresluje. Navíc netrpí tak barevnou vadou, protože má nižší disperseamibilitu!!! :-D
rikoz
Příspěvky: 68
Registrován: 25. 05. 2017, 11:31
Bydliště: Poprad
Věk: 50

Re: Jaký koupit okulár?

#939

Příspěvek od rikoz »

4Brunco píše:
Ako pise Milan, na dalekohlad to nebude, vyrobit korektor pre sklenenu singlet sosovku s dlhym ohniskom (viz Zerochromat) je veda a tato sosovka nebude ani dlhodobo tvarovo stala. Ale inak je to krasne a umiestnit to do zimnej zahrady alebo tak by mohlo vyzerat super :), len aby to nic nezapalilo :D
praveze voda je 2,5 krat lahsia ako sklo, teda ovela menej bude posobyt gravitacna deformacia ... ak myslit na to .... zerochromat vyzera zaujimavo, ... svetlo prepusta a dost, len ho nejak lepsie usmernit , okularom, ...
jj na slnku je to death ray :) ... ohnisko slnka cca 5cm, take rozostrene..
rikoz
Příspěvky: 68
Registrován: 25. 05. 2017, 11:31
Bydliště: Poprad
Věk: 50

Re: Jaký koupit okulár?

#940

Příspěvek od rikoz »

Howking píše:
rikoz píše:Preco destilovanou? ... ak myslis na bakterie, staci raz za tyzden tam naliat pol deci sava a je vydezinfikovana voda. ..
- nene, to je jen přidaná hodnota. Destilovaná voda je daleko homogennější chod paprsků méně zkresluje. Navíc netrpí tak barevnou vadou, protože má nižší disperseamibilitu!!! :-D
nejak si pleties slova :)
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7203
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Jaký koupit okulár?

#941

Příspěvek od Artaban »

rikoz:
rikoz píše:jj vznikla tam vada a chcem ju vykorigovat
Myslím, že kolega MilAN, to napsal jasně. Tohle nic zásadně nevylepší a věř, že třeba na Měsíci uvidím víc detailů refráčkem AD 800, který mám. To má průměr objektivu, jen 56mm. Když bys to pak porovnal s refrákem o průměru JEN 172mm, s kterým bys měl dojem, že budeš brzo na tom Měsíci přistávat, tak bys pochopil ;).
Možná to ale bude dobře ohřívat vodu do bazénu.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Jaký koupit okulár?

#942

Příspěvek od Howking »

rikoz píše:nejak si pleties slova :)
- ne, jen si je vymýšlím :-) Ale ty jsi začal s tou srandou. Tohle jsi přece nemyslel vážně ne? Pročti si tady jak borci řeší nerovnosti optických ploch v rámci zlomků velikosti vlnových délek použitého světla cca 100 nm a ty tam budeš mít nerovnosti 1 cm (odchylku od ideální plochy) - tedy 100000x větší :-D nehledě na zbytek o kterém už vůbec nemá cenu v tomto světle mluvit.
rikoz
Příspěvky: 68
Registrován: 25. 05. 2017, 11:31
Bydliště: Poprad
Věk: 50

Re: Jaký koupit okulár?

#943

Příspěvek od rikoz »

Artaban

jj je to mozne ze to nepojde, ... ale ked rusky dalekohlad to vylepsil o 25% (co je kvalita slaba) tak lepsi olular by to mal vylepsit o viac logicky, ...
rikoz
Příspěvky: 68
Registrován: 25. 05. 2017, 11:31
Bydliště: Poprad
Věk: 50

Re: Jaký koupit okulár?

#944

Příspěvek od rikoz »

jj viem nm a mm su dolezite :) ... idem surfovat nejake koma korektory :)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24318
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jaký koupit okulár?

#945

Příspěvek od MilAN »

No,možná jednou pochopíš, že okulár není od toho , aby vylepšoval nějaké vady. A že kvalitní okulár je kvalitní právě proto, že žádné vady nemá a s obrazem, který vytvoří objektiv, nic nedělá. Takže obraz s vadami ten okulár zobrazí korektně a to znamená právě s těmi vadami. Žádný komakorektor ti neodstraní aberace té nejsprostší "čočky", lépe řečeno akvária. Dej tam rybičky a bude to hezká dekorace :) , jinou funkci to nemá.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět