Jaký koupit okulár?

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jaký koupit okulár?

#1051

Příspěvek od MilAN »

Já bych řekl, že většinu z té sady nikdy nepoužiješ.
Okulár F32 dává malé zvětšení = bude velká výstupní pupila, která by se hodila někde v prostředí s ideální oblohou. Okulár F4 - do něho se tak strašně dívá, že to je za trestr a hodně podobné to je i s F6. Z těch barevných filtrů je tak použitelný modrý ( na Jupitera a Saturna) ale s tímhle průměrem dalekohledu se bez nich určitě objedeš. Zrovna tak měsíční a polarizační - kdybys měl dalekohled D 300 mm a výše, nic bych proti tomu neměl.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
misa13
Příspěvky: 343
Registrován: 08. 09. 2016, 21:56
Bydliště: Prestice

Re: Jaký koupit okulár?

#1052

Příspěvek od misa13 »

A co treba jeden sirkouhly 82° 12(13) mm a jeden planetarni 6(7)mm?na bazaru se snad neco objevi.
Mam 6,3 spl a staci to.s tim sirokouhlym zase trosku obhlidka po znamych objektech (Andromeda,atd.)
Pokud mlzim,opravte me :D
Dobson 254/1200; TV Nagler 3,5-4,8-7-9-12-22;TS APO 80/480,Riccardi 0,75x,Fornax 50
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Jaký koupit okulár?

#1053

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Barry :

Do té setové 9ky, co je k tomu Dobsonu, se jakžtakž ještě dívá slušně, ale pro větší zvětšení to chce jiný typ okuláru ( ty kufříkové sady mají takovéto nepohodlné levné okuláry.. ).Když bude lepší seeing, tak se bude hodit 6 až 7mm ohnisko - za levný peníz lze vybrat z řady TS-Planetary ( 1900,-Kč v SUPRA, komfortní pohled, ale jen trochu širší zorné pole, než ten setový Plössl ) a za trochu větší peníz pak okuláry Explore Scientific 82° - konkrétně 6,7mm :

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... dicht.html

To větší pole je vhodné, také proto, že v Dobsonu bez pohonu budou objekty při větším zvětšení rychle utíkat ze zorného pole. No a pak to chce nějaký okulár pro menší zvětšení a spíše pro DSO a přehlídku oblohy - vzhledem k tomu, co máte ( 9 a 30mm ), tak např. 14 mm ES 82° :

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... dicht.html
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Jaký koupit okulár?

#1054

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Ještě doplnění :
Teď jsem si všiml, že TS má v akci ( 99,-€ za 82°okulár je velmi příznivá cena ) tyto inovované a jinak velmi slušné okuláry UWAN - např. ohniska 7 a 16mm :

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... sfeld.html
Barry
Příspěvky: 5
Registrován: 05. 12. 2017, 20:07

Re: Jaký koupit okulár?

#1055

Příspěvek od Barry »

Děkuji tímto všem, kteří se vyjádřili k mému dotazu. Odpoledne si to trochu sesumíruju a ještě zkusím nějaký závěr. Nicméně vidím, že moje podvědomé obavy (načerpané hlavně pročtením fora) - totiž že ta sada nebude zrovna nejvhodnější už z hlediska komfortu pozorování - se potvrdily. Takže zřejmě nebude sada, ale spíše jen 2 konkrétní okuláry. Ještě jednou díky, napíšu zavečer.
Barry
Příspěvky: 5
Registrován: 05. 12. 2017, 20:07

Re: Jaký koupit okulár?

#1056

Příspěvek od Barry »

Tak zdravím ještě jednou,
vracím se tímto ke včerejší diskusi ohledně nákupu "sady" okulárů a filtrů OMEGON.
Sadu jsem tedy zamítnul a v této fázi nebudu řešit ani filtry.
Zůstává tedy výběr okulárů - hodlám koupit 2 okuláry - "vybral" jsem tedy dvě varianty (dle Vašich doporučení) dle místa nákupu:
1. Supra-dalekohledy - T-S PLANETARY HR 6mm
- T-S PLANETARY HR 15mm i když bych se přikláněl k nějaké menší ohniskové vzdál., např DELTA OPTICAL PLANETARY
12.5mm, nebo CELESTRON #93424 X-CEL LX 12 ale nedokážu posoudit klady či zápory, zase bych
potřeboval trochu poradit od někoho s praktickými zkušenostmi

2. nákup na http://www.teleskop-express.de - UWAN 7mm - 82° field
- UWAN 16mm - 82° field
Tady bych prosil pana " SIRIUS_758" o případnou referenci o nákupu na tomto webu. Tady u této varianty už jsem tedy trochu na vážkách, protože cenově je to už docela jinde, navíc nějakou tu ohniskovou vzdálenost kolem 12-13 mm za snesitelnou cenu (pro mě) jsem nenašel. Pokud by to bylo vyloženě vhodnější dle Vašich názorů, tak bych to samozřejmě finančně ustál, ale proto se obracím na toto forum. Sám to posoudit nedokážu

Můžete mi prosím ještě jednou poradit v mém rozhodování?
Díky za jakoukoliv radu či informaci.
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký koupit okulár?

#1057

Příspěvek od Shark »

Zdravím a vítám tě na AF
SADY většinou za moc nestojí. Nevyplatí se investovat ,nic moc z nich nepoužiješ.
Dovol mi poznámku k okulárům, pro Dobsona 200/1200 bych volil také TS PLANETARY ale jenom bych vzal 7-8mm (zvět. 150x-177x upotřebíš častěji než zvět. 200x - tím 6 mm). Seeing mnohdy nedovolí použít 200x a více (zvět. 150x -180x je nejběžněji použivané zvětšení).
:arrow: Nemusíš okuláry koupit najednou - lepší postupně -časem poznáš který ti ještě bude chybět.
:arrow: Co se týká te druhé volby - koukal jsi např. na okuláry Baader Hyperion je to okulár střední třídy ( 68°) k Dobsonu by určitě seděl 13ti mm.
Mám hypíky 4 a jsem spokojen http://www.binox.cz/okulary-baader-hype ... anitarium/
:arrow: Jinak ten ES je prvotřídní okulár, tomu také odpovídá i cena.
Nežeň se za co největším zvětšením. Paradoxně mnohdy uvidíš více a lépe při menším zvětšení - obraz bude světlejší a kontrastnější.

Obecně dražší okuláry mají širší zorné pole a hezčí obraz u kraje. Cena ovšem roste mnohem rychleji než kvalita obrazu. Je tedy třeba vyzkoušet co komu vyhovuje a kolik je ochoten za to dát peněz.
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Jaký koupit okulár?

#1058

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Zboží od TS je možno objednat za stejnou cenu i v SUPRA Praha, což se takto činí ke spokojenosti už dlouhá léta.. Samozřejmě bez problému i přímo, ale nejspíš cena naroste o dopravu.

K výběru ohniskové vzdálenosti :
1. Vycházel jsem z toho, že si zatím ponecháte tu setovou devítku - k ní je pak vhodné pořídit jako silnější okulár 6 až 7 mm. A naopak jako slabší pak ideálně 13-14 mm. U menších zvětšení si většinou pořizujeme okuláry odstupňované s koeficientem 1,4-1,6x, u větších zvětšení je pak vhodnější koeficient i menší než 1,3
2. Pokud chcete nahradit i tu 9ku, pak na Měsíc a planety nejvhodnějším, resp. nejčastěji používaným, zvětšením by mělo být 120 až 150x, což není dáno možnostmi dalekohledu, ale obecně horším seeingem v našich podmínkách. Lepší seeing, který dovolí 200x je už zřídkavý, zvětšení 300x jde použít už velmi vzácně ( přičemž pro průměrně kvalitní 200ku je to v pohodě dosažitelná hodnota ).
Na objekty DSO platí zase jiná hlediska, protože omezujícím činitelem není seeing, ale světelné znečištění, čili u nás obecně přesvětlená obloha. Aby v zorném poli objekt vynikl, je potřeba volit zvětšení, které už dostatečně ztmaví oblohu-pozadí, na kterém DSO pak bude lépe vidět - pokud není člověk na kraji vesnice, ale spíš u města, tak jako základní minimální zvětšení se volí hodnota dávající výstupní pupilu cca 4 mm ( což je poměr průměru objektivu-zrcadla a zvětšení ), tedy pro 200mm je to 50x, tomu odpovídá okulár 24 mm. Je velice výhodné, aby tento nejslabší okulár měl co nejširší zorné pole, protože bude sloužit pro přehlídku oblohy a základní vyhledávání. Postačil by 68°okulár, který může být ještě 1,25" průměru. Jako další silnější pak může být kolem 16 mm. 30mm okulár, který máte, dává výst.pupilu 5mm, což už je na lepší oblohu, navíc má velmi malé zorné pole.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Jaký koupit okulár?

#1059

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Hyperion není špatný okulár, nicméně pouze průměrný.. Vzhledem k tomu, že stojí 110-120€, tak bych si určitě připlatil těch 20-30€ za okulár ES. Teď jsou navíc všude možně slevy, takže např. 68°ES 24mm se dá koupit za 99,-€, což je krásná cena.. :

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... dicht.html

..a stejného provedení 16ka stojí standardně 129,-€
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký koupit okulár?

#1060

Příspěvek od Shark »

SIRIUS_758 píše:Hyperion není špatný okulár, nicméně pouze průměrný.. Vzhledem k tomu, že stojí 110-120€, tak bych si určitě připlatil těch 20-30€ za okulár ES. Teď jsou navíc všude možně slevy, takže např. 68°ES 24mm se dá koupit za 99,-€, což je krásná cena.. :
:arrow: Ahoj ještě doplním - jsem jak se říká "sváteční pozorovatel" (přes jaro a léto, částečně podzim cca 2x týdně pokud čas dovolí), proto jsem volil okuláry Baader Hyperion , pro moji potřebu naprostá spokojenost, (za rozumné peníze dobrá kvalita). Okuláry ES jsou kvalitou o třídu víc, pro celoročního astronoma se vyplatí investovat.
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
Barry
Příspěvky: 5
Registrován: 05. 12. 2017, 20:07

Re: Jaký koupit okulár?

#1061

Příspěvek od Barry »

Zdravím ještě po několikáté,
díky za Vaše příspěvky. Já jsem jen občasný pozorovatel, ale na vesnici – Protivanov (nejvyšší bod Drahanské vrchoviny). Jsem tam převážně na víkendy a tím je vše dáno. Podmínky řekl bych velmi dobré, když se počasí zadaří!
Ale holka je tam teď víceméně natrvalo, a ta je hlavním „pozorovatelem“, třebaže ne nějak častým, ale de facto celoročním.
Takže se postupně díky Vašim informacím víc a víc přikláním k těm doporučeným UWAN 7mm - 82° a UWAN 16mm - 82°. Třebaže, jak už jsem psal, na peníze pro mě trochu víc, než jsem předpokládal.

To: SIRIUS_758 setovou 9ku si ponechávám, tento nákup je doplnění stávajících okulárů. Mám na Vás s dovolením ještě dotaz na nákup na http://www.teleskop-express.de. Můžete mi prosím napsat, jaké jsou Vaše zkušenosti s nákupem na tomto webu? Našel jsem něco ve foru, ale je to hodně staré, tak bych rád měl nějaké reference. Je tam možná i platba kartu přes internet?
Jinak velké díky za to, že mi věnujete Váš čas ! Vaše informace jsou pro mě jako neznalého dost zásadní!
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký koupit okulár?

#1062

Příspěvek od Shark »

:arrow: Přeji dobrou volbou ,ES okuláry jsou parádní 8-) , bude to podívání :shock:
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
Uživatelský avatar
stawq
Příspěvky: 229
Registrován: 03. 04. 2013, 07:36
Bydliště: Ratměřice
Věk: 63

Re: Jaký koupit okulár?

#1063

Příspěvek od stawq »

Nakupoval jsem přímo na Teleskop-express několikrát - vždycky jsem měl z nákupu perfektní pocit (holt asi německá preciznost - stav skladu, rychlost reakce obchodu, rychlost a bezproblémovost dodání do ČR). A platba kartou - jasně, že ano. S.
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Jaký koupit okulár?

#1064

Příspěvek od 4Brunco »

Teleskop-expres je solidny obchod, rovnako aj apm-telescopes.de , astroshop.eu . Astroshop ma tusim najlacnejsie posovne.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Jaký koupit okulár?

#1065

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Kolegové odověděli za mne.. :-) Naprostá většina astropříslušenství u nás, dovezená za poslední léta, pochází právě z TS, ať už přes prostředníka ( např. SUPRA ) nebo přímo.
Odpovědět