Sluneční filtr

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Sluneční filtr

#16

Příspěvek od Beda »

Martine, kupodivu si ještě vzpomenu :D ! Ale ke sluníčku. Obloha se nám bohužel zatáhla a tak další vývoj dnešní pěkné protuberance neuvidíme, nicméně není eruptivního charakteru, takže snad zítřek ukáže ...
K aplikaci Herschelova hranolu na světelné triplety. Neměl jsem na mysli nevratné poškození ploch, ale jejich dočasnou deformaci v nedostatečně teplotně kompenzované objímce. Ne všechny objímky mají z tohoto hlediska optimální konstrukci a optické laboratoře s dílnou a možností kovoobrábění ( Grzybowski, Rohr ) mají v tomto směru nedobré zkušenosti. Zvláště Wolfgang Grzybowski občas takové "vydařené" konstrukce opravuje a foto dokumentuje. Googel napoví...
Kdysi dávno jsem fotil fotosféru s achromátem Unitron 102/1500 mm na orthochromatický film a i tato relativně malá apertura a dobře uložená optika, se znatelné zahřívala, takže nejlepší snímky byly vždy ty pořízené v prvních cca. 5-10 minutách. Pravda, bydlel jsem tenkrát 920m n.m. ;)
U Tvého tripletu je uložení čoček pravděpodobně v pořádku (inspekce u W.Rohra), ale určitě doporučuji udělat před objektiv jednoduchou klapku s otvorem cca.40 mm a při pauzách s ní zaclonit.
Bezdotykové mini infračervené teploměry jsou dnes za pakatel ( užívám už léta tento: Pollin IRT-220 ), pořiď si to a budeš překvapen, jak je vstupní plocha Herschelova hranolu při nepřetržitém pozorování na refra 130/900mm zahřátá... (čočky jsem neměřil) ;)
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Sluneční filtr

#17

Příspěvek od Cztwerec »

Tak to jsem rád, že to je takhle :) ten teploměr koupím, zajímalo by mě naměřit více věcí. A bydlet v 1000 m n.m. to je sen :)
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Jan Češík
Příspěvky: 111
Registrován: 08. 10. 2014, 16:58

Re: Sluneční filtr

#18

Příspěvek od Jan Češík »

Zdravim, narazil jsem na AliExpressu na slunecni folii za zajimavou cenu. Podle feedbacku soudim, ze to oci nevypaluje.. :D Co vy na to?

https://www.aliexpress.com/item/10pcs-2 ... autifyAB=0
Dalekohled: Sky-Watcher 6" 150/750 mm
Montáž: EQ-3-2
DSLR: Canon 450D
Kamera: Philips SPC 900NC, i-Tec iCam Tracer
Web: zednajena.blogspot.cz
tomhala
Příspěvky: 33
Registrován: 21. 04. 2018, 13:52

Vlastní sluneční filtry

#19

Příspěvek od tomhala »

Ahoj, našel jsem u dědy nějaké filtry(červené, zelené, modré, šedé) a mě napadlo jestli když je dám před sebe, tak jestli mi vnikne sluneční filtr. Jenže se bojím to otestovat, aby mi to nepoškodilo zrak. Nevíte kde bych to mohl nechat otestovat?
IMG_20180805_085650_390.jpg
IMG_20180805_085650_390.jpg (468.72 KiB) Zobrazeno 5088 x
Uživatelský avatar
L@dis
Příspěvky: 488
Registrován: 09. 03. 2010, 14:08
Bydliště: Sedlec
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlastní sluneční filtry

#20

Příspěvek od L@dis »

Ahoj.
Hledal bych jine vyuziti v astronomii. I kdyz je das vsechny pres sebe, stejne slunce bezpecne nezastini.
Prodavane slunecni folie propousti jen male procento slunecnich paprsku. Toho filtry urcite nadosahnes..
12" dobson s OnStep GoTo, SW 80/400mm,
okuláry Explore Scientific 68°/82°, 2” Baader Aspherical 36mm. 2” filtry UHC, OIII, CLS, RED.
Binokuláry 8x32, 10x50.
SkySafari 7 PRO
Hvězdárna Benátky nad Jizerou
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Sluneční filtry H-alfa SUNO

#21

Příspěvek od Beda »

firma SolarSpectrum nabízí nové typy úzkopásmových H-alfa filtrů typu SUNO. Dodávají se s aperturou 25 nabo 32 mm a se základní pološířkou propustnosti 0.65Ä. Filtry se ladí teplotně a s pomocí náklonu lze nastavit i menší pološířku propustnosti ( 0.5-0.55Ä) na observaci aktivních regionů na disku, nebo větší pološířku (0.75-0.8Ä) pro sledování okrajových protuberancí.
Více na : https://solarspectrumopticalfilters.com/ ( mail na Mark Wegnera : solarspectrum54@gmail.com ).
Přílohy
nová serie SolarSpectrum filtrů SUNA.png
nová serie SolarSpectrum filtrů SUNA.png (400.08 KiB) Zobrazeno 4170 x
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Sluneční filtr

#22

Příspěvek od Beda »

označení nových H-alfa filtrů od SolarSpectrum: správně SUNA !
viz https://solarspectrumopticalfilters.com/
The New Suna series -TEC controlled with tilting
Uživatelský avatar
RomanN
Příspěvky: 17
Registrován: 18. 07. 2015, 00:49

Baader filtr

#23

Příspěvek od RomanN »

Dobrý den,
chtěl bych zkusit vyfotografovat zatmění slunce pomocí objektivu Sigma 150-600 mm, tak jsem se chtěl zeptat, zdá někdo s tímto nějakou zkušenost. A také jsem chtěl požádat o radu jaký baader filtr n tento objektiv použít. Našel jsem různé druhy a já se v tom moc nevyznám. Děkuji za rady.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Baader filtr

#24

Příspěvek od Cztwerec »

Sluneční folie Baader Astro Solar Safety Film.

Doporučil bych ND 3,8.

Martin
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Yarkho
Příspěvky: 1466
Registrován: 23. 07. 2018, 18:20
Bydliště: Říčany
Věk: 42

Re: Baader filtr

#25

Příspěvek od Yarkho »

V prípade úplného zatmenia to ide i bez ND filtra. Tu sa o tom dá dočítať viac (ArXiv verzia článku voľne prístupná):
https://ui.adsabs.harvard.edu/abs/2020A ... B/abstract
Celestron C11 Edge HD - C8 Edge HD - C6 XLT - TS Apo 125mm f/7.8, 102mm f/7, 80mm f/7
AZ-EQ6; HEQ-5; AZ-GTiX ; AM5 - bino MaxBright II / okuláry TV Panoptic / Vixen SSW / Baader Morpheus / SW Aero ED
http://astrofotky.cz/~Yarkho
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Baader filtr

#26

Příspěvek od MilAN »

Cztwerec píše:Sluneční folie Baader Astro Solar Safety Film.

Doporučil bych ND 3,8.

Martin
Radši bych doporučil ND5, protože zřejmě nepůjde o to v ohnisku fotit projekcí a zvětšovat ( a tím i zeslabovat intenzitu) a potom je potřeba, aby měl fotoaparát tak krátkou expoziční dobu.
A také se ten filtr dá dále používat na koukání na slunce, předpokládám, že s tímhle objektivem nebude kolega mít ambice fotit moc detaily
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Baader filtr

#27

Příspěvek od Cztwerec »

Já na focení používám ND 3,8 vždy a všude, i při krátkém ohnisku. Ono se dá i zaclonit, nebo přidat filtr... Zeslabit si to dodatečně můžeme vždycky. Ale je pravda, že ND 5 bohatě stačí a objektiv může posloužit s příslušnou redukcí i jako "solární dalekohled" pro vizuál a nemusím řešit další filtry.
Lectorem iustus...
Marwingarden
Příspěvky: 929
Registrován: 14. 05. 2020, 08:56
Bydliště: Praha

Re: Sluneční filtr

#28

Příspěvek od Marwingarden »

Chtěl bych zkusit chromový filtr, ale na začátku tohoto tématu se moc chvály na tento filtr nepíše. Rozdíl mezi herschelovým hranolem a folií znám, ale chr. filtr jsem ještě neměl možnost odzkoušet. Je to opravdu bez přínosu, jak se tu píše? Pozorovat se bude s achromátem 100/1530.
Nějak se mi nechce věřit, že by se takhle drahý filtr vyráběl a neměl by nějaký přínos.

Díky Marwin
Ta obloha je prostě nádherná...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Sluneční filtr

#29

Příspěvek od MilAN »

Cena skleněného chromového filtru je dána tím, že je potřeba vybrousit a vyleštit planparalelní desku s optickou přesností - jinak dojde k porušení přicházející vlnoplochy.
Před příchodem mylarových filtrů a Baader solar filtrů, to byla spolu s Herschelovým hranolem jediná možnost, jak pozorovat Slunce v bílém světle
Fólie je laciná a kazí vlnoplochu na úrovni la/4. Filtr by bylo možno vyrobit přesněji (teoreticky určitě) , ale bez skutečného měřeného atestu to může být dost problematická investice.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Sluneční filtr

#30

Příspěvek od Beda »

Firma SolarSpectrum přichází s novým typem H-alfa filtru " SunDancer II ". Oproti starému typu obsahuje telecentrický systém 3x pro prodloužení ohniska. Teplotní elektrické ladění a ladění náklonem zůstává zachované. Na vstupu je jako energetická ochrana umístěn H-alfa filtr 2nm.
Toto kompaktní "okulárové" provedení lze použít bez objektivního ERF filtru u refraktorů do apertury 80 mm ! 1 kus starého typu SunDancer je u fi. Baader na prodej se slevou 690,-Eur.
Přílohy
SunDancer II , 0.6Ä, včetně TZ3x a mechan. náklonu.png
SunDancer II , 0.6Ä, včetně TZ3x a mechan. náklonu.png (923.32 KiB) Zobrazeno 2698 x
SunDancer II , 0.6Ä, v teleskopu.png
SunDancer II , 0.6Ä, v teleskopu.png (95.2 KiB) Zobrazeno 2698 x
SunDancer  0.65Ä.png
SunDancer 0.65Ä.png (158.79 KiB) Zobrazeno 2698 x
Odpovědět