Barlow

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Re: Barlow

#151

Příspěvek od Shark »

:arrow: Místo Barlowa (který je naprosto zbytečný) bych radší investoval do 2" zrcátka a širokouhleho okuláru k dalekohledu 102/500 se určitě vyplatí, má-li se využít největší přednost tohoto refraktoru - široké pole při menších zvětšení. K tomuto je tento dalekohled primárně určen.
:arrow: Malá zvětšení 25x - 50x a široké zorné pole to je hlavní přednost refraktoru 102/500
Na kulové a otevřené hvězdokupy lze použít i větší zv. cca 60x-80x. Nesnaž se o max. zvětše/ní, mnohdy uvidíš více při menším zvětšení ...
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Barlow

#152

Příspěvek od Artaban »

Kozlik01 píše:Používám okulár SW 2,5 mm na můj dalekohled 102/500 při zvětšení 200x jednou jsem se ptal jestli to jde vůbec použít a psali jste mi že tento okulár je moc silný a že budu trpět barevnou vadou. Pozoroval jsem měsíc a žádná barevná vada tam nebyla vůbec. Ale spět k věci myslíte že bych s barlow čočkou 5x něco viděl klidně i s hodně špatným seeingem alespon trochu něco
To spíš vypadá, že jsi toho moc neviděl zvětšením 200x na Měsíci. Co jsi tedy viděl a co by jsi vidět chtěl?
Je celkem zvláštní, že nevidíš barevnou vadu u achromátu 102/500 za zvětšení 200x.
Určitě bys měl vidět barevný lem ( na jedné straně do modra a na druhé víc do žluta) kolem Měsíce. To samé pak na objektech ( krátery a pohoří) na samotném povrchu Měsíce.
Tohle jsou ale bohužel jen první známky barevné vady objektivu. Horší je, že tím, jak přidáváš zvětšení, tak bar. vada se samozřejmě víc projevuje. Čím bude zvětšení větší, tím víc bude obraz rozmazaný a nepůjde jako by dobře zaostřit. Tím pádem není možné využít max. průměr objektivu pro rozlišovací schopnost. Pak určitě menším, ale kvalitním dalekohledem uvidíš víc detailů, než větším, ale horším objektivem.
Píšeš vidět více. Za slušných podmínek, bys měl na Měsíci vidět kráter o průměru asi 2,5km, jako jamku. Zkus to.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Barlow

#153

Příspěvek od Cztwerec »

Kozlik01 píše:Používám okulár SW 2,5 mm na můj dalekohled 102/500 při zvětšení 200x jednou jsem se ptal jestli to jde vůbec použít a psali jste mi že tento okulár je moc silný a že budu trpět barevnou vadou. Pozoroval jsem měsíc a žádná barevná vada tam nebyla vůbec. Ale spět k věci myslíte že bych s barlow čočkou 5x něco viděl klidně i s hodně špatným seeingem alespon trochu něco
Pane kolego, z Vás mluví absolutní nezkušenost.

Barlow 5x určitě na pozorování s tímto přístrojem nebrat, jsou to vyhozené peníze, obzvlášť pokud by se nejednalo o kvalitní barlow.

Jednou jsem to zkoušel s tím samým přístrojem, jako test při výjimečných podmínkách na fotografování v continuu, na Slunci a je to nesmysl. A na pozorování v podstatě nezaostřitelné. Není tam obraz co by šel zaostřit, barvy rozhozené, což se dá čekat už při menších zvětšeních.
Lectorem iustus...
Kozlik01
Příspěvky: 26
Registrován: 06. 02. 2018, 16:33

Re: Barlow

#154

Příspěvek od Kozlik01 »

A barlov 2x nebo 3x by na můj dalekohled šlo použít s okzlárem 2.5mm
Kozlik01
Příspěvky: 26
Registrován: 06. 02. 2018, 16:33

Re: Barlow

#155

Příspěvek od Kozlik01 »

Chtěl bych pozorovat mars když je v opozici
martin b
Příspěvky: 247
Registrován: 28. 07. 2016, 10:40
Bydliště: Praha

Re: Barlow

#156

Příspěvek od martin b »

Už tu několikrát padlo, že i zvětšení 200 je pro tento dalekohled příliš. Sám jste si stěžoval, že obraz vám nejde pořádně zaostřit. Čili nevím, proč se zaobíráte zvětšením 400 a 600.

Barlow 2× a podobné někdo na pozorování používá, například pokud má jen okuláry 20 mm a 15 mm, neboť si z nich může udělat zvětšení odpovídající 10mm a 7,5mm okulárům. Jinými slovy, pokud si člověk předem vhodně navolí okuláry a koupí si k nim vhodně zvolený barlow člen, tak s pár okuláry dosáhne poměrně velkého a jemného rozsahu zvětšení.

Pokud byste chtěl nějak slušně pozorovat Mars v opozici a nejen jej, ale všechny planety a Měsíc, tak je nevyhnutelné koupit jiný dalekohled.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Barlow

#157

Příspěvek od MilAN »

Kolega evidentně odmítá naše scestná doporučení a nemíní se smířit s tím, že jeho dalekohled nedá dobrý obraz při zvětšení větším jak 80-100x.
Potom nezbývá, než jednoduchá zkouška.
Namířit dalekohled na jasnou hvězdu ( ne Sirius, ten je moc nízko) zaostřit a podívat se, co je vidět. Pokud to bude čistý bod, bez jakýchkoliv paprsků, barevných lemů, neostrého okraje "bodu", popřípadě bramborového tvaru, je to správné zvětšení. Jakmile se tam něco objeví, je to zvětšení moc velké. To všechno, co tam je vidět mimo bod, tam nepatří, je to světlo, které chybí v obraze ( zde v bodu) a ruší kontrast a tedy rozlišení dalekohledu. Takže evidentně takové zvětšení ničemu nemůže pomoci, ale naopak obrazu a rozlišení jen ubližuje. Tak už o bude i tím okulárem F=2,5mm a čímkoliv dalším, čím to budeš posilovat.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Barlow

#158

Příspěvek od Cztwerec »

Je to škoda, protože ten přístroj špatný není. Dnes bych volil radši bresser 100/600, ale pořád je to jen achromát pro malá zvětšení. Proto jsem například já šel za cenu menšího průměru do malého ED. Na druhou stranu i cena je dvojnásobná, což je bohužel daň za vyšší kvalitu obrazu při zachování čočky.

Pokud na planety, jako rozumné minimum pro začátečníka bych bral klidně i levný (ale opravdu vynikající) newton 150/1200. Není to tak líbivé řešení, ale výkon je diametrálně jinde.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Barlow

#159

Příspěvek od majklus »

Osobně ten hon za mnohoset násobným zvětšením moc nechápu. Jako první dalekohled jsem měl 10cm newton Proximus od Meopty (psal se rok 1992) a k němu byly okuláry pro zvětšení 43x a 70x. Žádné jiné jsem sehnat tehdy jako cca 15ti letý nedokázal, až po pár letech jsem se zmohl na 8mm erfle od ATC, ten dával cca 130x a jaká to pro mě byla paráda, Jupiter, Saturn, Měsíc, vše mi přišlo naprosto úžasný a vidět byla spousta věcí, spíš se člověk koukat neuměl. Dva roky jsem tehdy vydržel s tím 70nás zvětšením a pořád mě to bavilo. Myslím že ten 10cm F5 achromát těch 70 - 80x dá pěkně a než se koukat na tmavý rozostřený fleky, zůstal bych u toho.
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3423
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Re: Barlow

#160

Příspěvek od hamr »

Přifařím se sem do téhle diskuze. Objednávám si 2" Barlow 2x a zjistil jsem, že má 0,5kg. Ptám se? Klasika je asi dalekohled (refraktor), zrcátko, Barlow, okulár? Vzhledem k váze a velikosti Barlowa je možná i varianta dalekohled, Barlow, zrcátko, okulár???..................aby prostě nečuměl nad výtahem do strany 20cm dlouhý komín.........
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Barlow

#161

Příspěvek od MilAN »

Tak dá-li se Barlow před zrcátko, určitě nebude dodržena vzdálenost Barlow -okulár. To ve většině případů bude znamenat značně větší poměr zvětšení. Jaký to bude mít vliv na výslednou kvalitu, je také otázkou.
Podstatný problém bych viděl ale v geometrii. Barlow bude vyžadovat vytažený okulárový výtah, jako kdyby tam nebylo zrcátko ale chtěli bychom tam umístit přímo okulár. S tím většinou refraktory nepočítají a bude tam muset být ještě prodloužení OV.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3423
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Re: Barlow

#162

Příspěvek od hamr »

Tak uvidím, pořád by bylo lepší prodloužit výtah než zkracovat tubus. Pořídil jsem totiž zoom Mark 4 a zvětšení 50-150 u refraktoru s ohniskem 1200 bude na Měsíc a planety málo, takže chci zkusit ten Barlow na 100-300. Mám vyzkoušený, že refraktor třeba těch 240 ještě docela zvládá.
Pakliže to nepůjde, musel bych se pro velké zvětšení vratit k samostatnému okuláru, čemuž jsem se chtěl vyhnout....
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Barlow

#163

Příspěvek od Bill »

Podle mne k okuláru který má max. 24mm a 48°je 2" příslušenství zbytečné... Já ho používám s 1.25" powermate...

I když k němu dáš 2" kroužek, tak optika zůstane pořád stejně malá...

Obrázek
M:736 750 113
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Barlow

#164

Příspěvek od MilAN »

hamr píše:Tak uvidím, pořád by bylo lepší prodloužit výtah než zkracovat tubus. .
Já nevím, jestli si rozumíme. Pokud dáš Barlow před hranol, může být jeho zvětšení ne 2x, ale i více než 3x.
A proč zkracovat tubus? Pokud používáš teď hranol + okulár, tak by s Barlowem nemusel být žádný podstatný problém. Nebo snad s hranolem + okulárem jsi s ostřením na doraz vpředu ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3423
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Re: Barlow

#165

Příspěvek od hamr »

Bill
Jasně, ke koupi 2" Barlowa mě vedlo estetické hledisko, aby prostě z 2" zrcátka nevedla slabší trubička zas do mohutného okuláru...

Milan
Já se jen neobratně vyjádřil. Po tom co se tu napsalo, půjde ohnisko při použití Barlowa směrem ven z dalekohledu a já chtěl jen napsat, že pokud by délka výtahu nestačila, je pořád technický jednodušší prodlužovat, než kdyby se muselo zkracovat......
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Odpovědět