Green Laser 10mW

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Green Laser 10mW

#16

Příspěvek od MMys »

Tak na tom se myslím shodneme už všichni, a tím bych to uzavřel. Pro případné nevěřící mohu vzít na nadcházející MHV ukazovátko, a kdyby nebylo jasno, můžeme udělat pokus. Také jsem to ještě neviděl.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
KEnik
Příspěvky: 104
Registrován: 21. 10. 2006, 22:53

Green Laser 10mW

#17

Příspěvek od KEnik »

Přidám svoje zkušenosti.
Mám <5mW laser z dealextreme.com za 17$ nic silnejsiho jsem nechtel.Bal jsem se aby to stacilo - vsichni tu mluví o 10mW ,ale 5mW je opravdu hodně.Když jsem si zkusil co to všechno dovede (svicení do rybníka, svíce do stropu a osvětlení celé místnosti ..apd.) tak mám opravdu velký respekt a dávam si sakra bacha abych se pohyboval mimo paprsek:)

5mW pro zaměření opravdu stačí

Nyní zaměřuji tak že zapnu laser .Vezmu binokular 10x50 a dalekohledm (laserem)najedu tam kde je hledaný objekt. A pak hned GL vypnu.

Takto vždy naleznu velice rychle a vyhnu se zkákání po hvězdách přes okulár kdy malé zorné pole je naobtíž.
TSC/GSO-200C DOBSON 8” 200/1200mm f/6 CRAYFORD
grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

Green Laser 10mW

#18

Příspěvek od grajda »

Jak vidím, rozjela se tady docela zajímavá diskuse. Tady má vliv ještě jedna věc, kvůli které nemusí být pohled na GL až tak vražedný. Naše oko dělá docela rychle mikropohyby (jinak by bylo ostré zorné pole jen, mám pocit, 2°), proto nemusí k destruktivnímu lokálnímu přehřátí sítnice dojít.

Ale je tady ještě jeden úhel náhledu: Při pohledu do Slunce se sítnice může přehřát za několik sekund. Při pohledu do GL předpokládám exponovanou plošku na sítnici 30'', tj. 3600 krát menší, než je plocha, kterou exponuje Sluníčko. Výkon, který jde do oční čočky od Slunce je pi()*d*d/4/1*1367W/m^2, kde d zorničky je řekněme 0,5mm, tj. asi 270µW.
Tedy v našem zeleném případě, například akorát ze vzdálenosti, kdy má paprsek průměr stejný, jako zornička, např. 5mm (docela daleko), a kdy se taky GL jeví jako bod, může dojít k případu, kdy je výkon na 3600 krát menší plošce sítnice 37 krát vyšší!!! Doba, po kterou tohle sítnice vydrží by tedy měla být v jednotkách, maximálně desítkách µs.

Popravdě rychlost těch mikropohybů neznám- chtělo by to znát, jakou asi opíše 30'' (nebo třeba 1') zdroj světla na sítnici- tj. třeba střední úhlovou rychlost mikropohybu.

Už dávno jsem to nevydržel, a do črv laseru jsem se podíval. Nic se mě nestalo. Otázka je, proč? Jednak měl výkon podstatně menší, jednak to bylo za denního světla (menší zornička), jednak z tak malé vzdálenosti nebyl bodovým zdrojem... A možná i kvůli mikropohybům. Ale když se najde více náhod najednou a Laser má dost velký výkon k tomu, aby propíchnul nafukovací balónek, nebo zapálil zápalku, asi bude mít dostatek výkonu k tomu, aby vypálil na sítnici například mikroskopickou, na první pohled třeba i neznatelnou čáru, či bod.
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Green Laser 10mW

#19

Příspěvek od zdenek »

Koukam ze by to nebylo AF, aby se cas od casu neobjevil spor o Gl.

1. Normy o laserech hovori zcela jasne. Verte proste tomu, ze nevznikly jen tak, aby vas otravovali, ale naopak chranili.

2. Kazdy laser ma bezpecnou vzdalenost na kterou jiz neohrozuje zrak. Vypocet neni ale zas az tak trivialni (rozdeleni energie v paprsku neni rovnomerne ale napr. v nejcasteji pouzivanem modu TEM 0-0 spise Gausovske).

3. Nebezpecny tedy vykonejsi GL rozhodne je, ( tedy zadny blabol). Jde jen o to jaka je jeho min. bezpecna vzdalenost. A ta rozhodne neni pri vyssich vykonech par metru. A prave o tech par metru jde. Nejvice urazu s lasery je prave zpusobeno obsluhujicim ci prihlizejicim.

4. Predstava louky plne GL vyssich vykonu v rukou nepoucenych osob  mne naplnuje hruzou. Je jen otazkou casu kdy se stane maler.

5. Proto ostatne smi vykonejsi lasery obsluhovat pouze osoba poucena, popr. znala. Pokud Vam jej prodejce proda bez patricneho pouceni, nicemu to nevadi. Pokud jej vsak pouzijete vy bez patricnych znalosti, zenete se pri prvnim uraze do prusvihu. (S ohledem na to, ze jsem casto skolicim v teto oblasti, vim o cem mluvim).

6. Ohledne min potrebneho vykonu: vezmu na MHV cejchovany regulovatelny zeleny laser s vykonem 1-250mW. Sami si pak muzete udelat obrazek o potrebnem vykonu. Onech 5 mW (tedy skuetcnych, ne to co udava casto prodejce) bohate staci.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Green Laser 10mW

#20

Příspěvek od zdenek »

grajda napsal: ...
Tedy v našem zeleném případě, například akorát ze vzdálenosti, kdy má paprsek průměr stejný, jako zornička, např. 5mm (docela daleko), a kdy se taky GL jeví jako bod, může dojít k případu, kdy je výkon na 3600 krát menší plošce sítnice 37 krát vyšší!!! Doba, po kterou tohle sítnice vydrží by tedy měla být v jednotkách, maximálně desítkách µs.
....Sice trosku nepresne (v zavislosti na divergenci svazku a skutecnem vykonu GL jde o trosku jina cisla) ale v podstate jsi uhodil hrebicek presne na hlavicku. Nejhorsi na tom opravdu je, ze popaleni sitnice je velmi male a mozek si s nim velmi rychle poradi. Byt tam obraz nevidi, proste si jej domysli. V tom je jedna z hlavnich zakernosti vykonejsich laseru.
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Green Laser 10mW

#21

Příspěvek od KDan »

Ach jo. Většina podobných diskuzí se vždycky tak podivně zakroutí...

Myslel jsem, že se věnujeme možnému devastujícímu účinku GL 10mW na vzdálenost 10km, k tomu směřoval můj odhad na oko dopadajícího zářivého toku, a najednou je z toho svícení do oka ze vzdálenosti několika metrů. Pak je závěr samozřejmě jiný a jasný - vždyť v něm se skrývá sama podstata toho, co LASER je.

Apropos, mávat na MHV ve vzduchu zeleným laserem s výkonem až 250mW by se asi konat nemělo, na to jsou snad potřeba pro takový účel speciální a bezpečné prostory.
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Green Laser 10mW

#22

Příspěvek od Regulus »

Mám 5mW a když jsem nedávno skupince laiků ukazoval něco z krás letního nebe, tak to bohatě stačilo jako ukazovátko. Je to parádní věc, ale snažím se zacházet opravdu opatrně, na zaměřování dalekohledu to nepoužívám (jsem spokojen s RedDot hleáčkem). Jen bych upozornil že není výkon jako výkon. Aspoň já mám trochu problém, že když není ta trubička zahřátá alespoň na 25 °C tak ztrácí výkon. Jde ho podle výrobce "rozpálit" delším svícením, ale mě se víc osvědčuje zahřívat v kapse, v podpaží ;D Pak teprve ukáže co v něm je...
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Green Laser 10mW

#23

Příspěvek od MMys »

KDan napsal:

Apropos, mávat na MHV ve vzduchu zeleným laserem s výkonem až 250mW by se asi konat nemělo, na to jsou snad potřeba pro takový účel speciální a bezpečné prostory.
Pochybuju, že by tím Zdeněk mával mezi lidmi, resp. že by to vůbec šlo. Tipuju že to bude spíš malá skříňka s nějakým elektronickým řízením, než ukazovátko do ruky
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Green Laser 10mW

#24

Příspěvek od KDan »

No, to asi ne. Chtěl jsem tím jen říct, že bych se toho bál, je to hezky nebezpečné. Já jsem v laboratoři fyziky laserů byl - a je to zvláštní pocit. Ten paprsek totiž vypadá naprosto nevinně a neškodně a elegantně, dokud...  

Četl jsem někde, že podobná věc je v reálné výzbroji nějakých jednotek NATO. Laser s výkonem řádově snad až wattů, který slouží k oslepení nepřítele na velkou vzdálenost. Nepsali tam sice, jestli se jedná o oslepení trvalé, nebo krátkodobé, ale každopádně to je zrůdně sofistikované zařízení. Snad to mělo být namontované přímo na nějaké lehčí palné zbrani.



grajda
Příspěvky: 1592
Registrován: 31. 03. 2008, 00:29

Green Laser 10mW

#25

Příspěvek od grajda »

Teď by mě ale docela zajímalo, jak "výkonný" laser je vlastně bezpečný, co přesně naše oko vydrží, jak rychle uhne, jak rychlé jsou jeho mikropohyby a podobně. Nechcete sem někdo hodit odkaz, kde by byl problém komplet vysvětlenej, aby z té diskuse tady něco vzešlo?
SW planetary 58°-2,5/400/8,7 (f/zv/zp')
SW 1,25/2''-70°-3,5/286/15+5/200/21+8/125/34+13/77/55
SW 2''-80°-20/50/96
Hyperion zoom-24-8/42-130/72-33
Filtry:ATC-všechny barevné+FX2,polarizační OMEGON
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Green Laser 10mW

#26

Příspěvek od zdenek »

Pochybuju, že by tím Zdeněk mával mezi lidmi, resp. že by to vůbec šlo. Tipuju že to bude spíš malá skříňka s nějakým elektronickým řízením, než ukazovátko do ruky Presne tak je to skrinka (dokonce s klickem, aby ji nemohl zapnout jen tak nekdo) a k ni krabicka s vlastnim laserem (tu je treba radne uchytit na stativ, jinak pojistka zablokuje vyssi vykony laseru). Rozhodne ji ale nebudu zapinat na louce plne lidi ci s ni mavat ani na ty nizsi vykony a na max. vykon ji rozhodne nezapnu (paprsek bude i tak bocne videt pri mnohem nizsich vykonech).  Preci jen pri techto vykonech jde temer o zbran a jako s takovou s ni je treba zachazet.

 Apropo, laserovych zarizeni je na vojenske technice cela rada. Napr. velmi vykonnylaser maji ruske tanky T90 pro niceni naletajicich navadenych PTRS (nici jeji eloniku, nikoliv strelu samotnou).
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Green Laser 10mW

#27

Příspěvek od zdenek »

grajda napsal: Teď by mě ale docela zajímalo, jak "výkonný" laser je vlastně bezpečný...Vse resi normy (ony opravdu nevznikly jen tak).
Nasi platnou normu jsem ulozil ZDE. Pokud te zajima bezpecna vzdalenost (tak jak se na ni divaji vojaci) mrkni na tuto normu MIL.
Uživatelský avatar
KDan
Příspěvky: 1469
Registrován: 15. 06. 2007, 16:40

Green Laser 10mW

#28

Příspěvek od KDan »

Odhaduju, že ten tankový laser zničí čidla těch naváděných střel. To musí být velký výkon. Určitě bude ale existovat i něco lehčího, co ničí i zraková čidla "živého" nepřítele...

grajda napsal: Teď by mě ale docela zajímalo, jak "výkonný" laser je vlastně bezpečný, co přesně naše oko vydrží, jak rychle uhne, jak rychlé jsou jeho mikropohyby a podobně. Nechcete sem někdo hodit odkaz, kde by byl problém komplet vysvětlenej, aby z té diskuse tady něco vzešlo?
Zkus se podívat po parametrech nějakých laserů pro oftalmologii, používaných pro korekce očních vad. Takový laser už zřejmě oko evidentně spolehlivě nevratně poškodí, pokud s ním nemanipuluje znalý oční chirurg. Bude se pravděpodobně ale jednat o bilanci impulzních výkonů.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Green Laser 10mW

#29

Příspěvek od MMys »

Jenomže lasery pro korekci očních vad pracují v takové oblasti spektra, která je pohlcována už oční rohovkou či čočkou. Na sítnici tyto vlnové délky prakticky neprojdou.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Green Laser 10mW

#30

Příspěvek od ladis »

Snad zadneho blazna nenapadne vzit laser na MHV! Doufam, ze poradatele by ho za to hnali! Jde o bezpecnost nasich oci...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Odpovědět