Okuláry Televue

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Okuláry Televue

#556

Příspěvek od Regulus »

Ceny nenapíšu protože je neznám :). Přijde mi ale zvláštní, že by si renomovaní čeští prodejci nezávisle na sobě vymýšleli?  :-?
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Krysarr
Příspěvky: 91
Registrován: 27. 03. 2009, 23:45
Bydliště: Par km od Ondrejova
Kontaktovat uživatele:

Okuláry Televue

#557

Příspěvek od Krysarr »

SW exDobson 203/1200, HEQ-5, Minolta 10x50 a mraky serepeticek :)
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Okuláry Televue

#558

Příspěvek od stana »


Já si až budu při penězích si koupím Ethose 13 mm..Kdy to bude nevím...
Nicméně tento okulár je pro Dobsony živá voda a stačí Vám dva...13 a 8 mm... A pak už jen "čistá obloha"...
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Okuláry Televue

#559

Příspěvek od Rekmarik »

Bych si dovolil trošku oživit vlákno odkazem na jedno testování 10mm okulárů.
Připadalo mi zbytečné zakládat jiné vlákno, i když se tu hovoří i o jiných okulárech, v mém zájmu jsou především ty TeleVue..


Delos 10mm
Ethos 10mm
Pentax XW10
TAKAHASHI TAK10-UW
NIKON NAV10-SW
CELESTRON LUMINOS

http://www.cieletespace.fr/files/Instru ... s_10mm.pdf


Je docela těžké najít objektivní srovnávání prvních tří zmiňovaných okulárů, člověk narazí většinou jen na reklamní uživatelská svědectví a pak nějaké zkušenosti uživatelů napříč astrofóry - samozřejmě díky za ně včetně těch na našem AF.

Docela zajímavý přehled okulárů je na úvodní stránce známé FaintFuzzies.com
http://www.faintfuzzies.com/AboutUs2.html
(odkaz na fr. test je právě zde)

Tohledo povídání + odkazovaná recenze nahoře mě nalomilo k tomu abych šel cestou 72° :)

Pokud byste tu někdo měl další zkušenosti se svými Delosy, postřehy připomínky, sem s nimi

Komu se nechce rozklikávat odkazy - tady souhrnná tabulka:





Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Okuláry Televue

#560

Příspěvek od Sasa3 »

Muzu potvrdit, Delos 10mm je opravdu vynikajici. Snad prvni universalni okular, ktery jsem mel v ruce (radeji jsem  se nekoukal Pentax XW, abych nebyl v pokuseni si je poridit...) - siroke zorne (tedy na muj vkus) v kombinaci s dlouhou vzdalenosti vystupni pupily, vyborna ostrost az ke kraji (coz pravda v mych refracich f/13.3 az f/20 nic neznamena) a az na velmi mirne odlesky je vynikajici i na planety a Mesic (lepsi nez stary 0.965" Zeiss ortho 10mm).

Z meho hlediska ma je jednu vadu - je moc velky a tezky... A tak stejne casteji pozoruji starym 0.965" CZJ orthem. Degradace obrazu je jen mirna, ale misto jednoho Delose se mi jich do kapsy vejde cela rada, se kterou si vystacim po cele pozorovani.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Okuláry Televue

#561

Příspěvek od Rekmarik »

Muzu potvrdit, Delos 10mm je opravdu vynikajici. Snad prvni universalni okular, ktery jsem mel v ruce
Taková informace potěší, no a pokud je jedinou vadou jeho váha, tak to jsme ochoten akceptovat :)

Dovedu si představit, že některé úzkoohniskové okuláry (kolem 50°) by mohly ostrostí a kresbou předčít tenhleten Delos, ale pokud bych nechtěl slevit od 70° zorného pole, a zároveň nevyžadoval víc stupňů - tak mám vpodstatě na výběr mezi Pentaxem XW a Delosem ?

Jsou tu ještě jiní hráči ?
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Okuláry Televue

#562

Příspěvek od Sasa3 »

V 70 stupnich jeste asi ES okulary, ale ty jsem nemel v ruce.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Okuláry Televue

#563

Příspěvek od Rekmarik »

V 70 stupnich jeste asi ES okulary, ale ty jsem nemel v ruce.  
Pokud máš na mysli ty novější 70° (68°) ES tak tady mám vyzkoušený jen 20mm. Nestěžuju si, je lehký, dobře se do něho kouká, v mém případě už mám dost světlé zorné pole.

Ale čekal bych, jak je tady různě zmiňováno, že mezi ES a TeleVue prostě ten kvalitativní skok bude ..
(klon vers. originál?) a nebo je to jen hra s čísly testy a měřeními a norm. oko to prostě nepozná ?

S ES okuláry tu je již spousta uživatelských zkušeností na různá ohniska, na ty Delosy je toho poskromnu.
Delos 10mm jsem měl možnost vyzkoušet na minulém MHV, ale příliš jsem to nezkoumal bylo to takové spíš narychlo porovnávání s ES podobných ohnisek, nějaký závratný rozdíl mě do očí nepraštil, ale jak říkám bylo to opravdu jen rychlé pokoukání.

Subjektivně kvalitativní odskok ES 82°od Hyperionů je docela patrný, čekal bych podobný odskok Delosů od ES  :)
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Okuláry Televue

#564

Příspěvek od Rekmarik »

Našel jsem několik zajímavých diskůzí ohledně osobních zkušeností s Delosy v porovnání s ostatními TeleVue okuláry.
Převážně jsou to tzv. světelní dobsonisté - takže něco přesně pro mě :)

Jedná se samozřejmě o subjektivní dojmy a zkušenosti u dalekohledu, ale myslím, že můžou také hodně přinést těm, které to zajímá.

http://www.deepskyforum.com/showthread. ... s-v-Nagler

http://www.astrotreff.de/topic.asp?TOPIC_ID=145159

Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Okuláry Televue

#565

Příspěvek od stana »


Já si až budu při penězích si koupím Ethose 13 mm..Kdy to bude nevím...
Nicméně tento okulár je pro Dobsony živá voda a stačí Vám dva...13 a 8 mm... A pak už jen "čistá obloha"...Zdravím kolegy! K tématu řeknu jen tolik, co už jsem říkal...Pro Dobson 1:5 zrcadla Dn 200-400 tak k těmto strojům je  Ethos šitý na míru a vím o čem mluvím.. Kamarádi laici, co jsem jim ukazoval oblohu a i naše planety, tak se okamžitě sžili s tím pohodlným pozorováním a velkým zorným polem...P.S. "vichřice mi odnesla E - 13 ale aspoň mi zůstala "jenom" E-osmička....
Při vší úctě, kdo má na Ethosy, tak asi nekoupí Delosy...
:-[
Můj názor...
;)
P.S. Můj názor naprosto koresponduje s výše uvedeným mým starým názorem, co jsem psal tak asi ne až tak včera..
;)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Okuláry Televue

#566

Příspěvek od Rekmarik »

Pro Dobson 1:5 zrcadla Dn 200-400 tak k těmto strojům jeEthos šitý na míru a vím o čem mluvím.. Kamarádi laici, co jsem jim ukazoval oblohu a i naše planety, tak se okamžitě sžili s tím pohodlným pozorováním a velkým zorným polem...

Taktéž zdravím kolego !

Rozhodně souhlasím že kombinace Ethose 100° ZP kde už oko vpodstatě nevnímá omezení okrajem okuláru s Dobsonem 300-400mm je pod tmavou oblohou jeden z nejúžasnějších pohledů do vesmíru.
Když jsem si takový pohled zkoušel s Ethosem 13mm byl jsem naprosto nadšen, o tom žádná.
Ale člověk ne vždycky pozoruje kochacím stylem, menší zorná pole se hodí při detekci slabých DSO kdy chci mít co nejostřejší obraz na ose co nejmenší ztráty světla na skle případně univerzální zabarvení objektu .. a v tomto podle všeho vítězí spíše Delos ..

Jo a gratuluju ke konzistentním názorům ! A toho tvýho Ethosíka je mi upřímně líto .. bylo by fajn, kdyby nám nějaká ekonomická vichřice přivála nějakou tu zeleň. :)

Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Okuláry Televue

#567

Příspěvek od stana »

JJ..Ono ať je názor takový či jiný, jisto je, že vyskladnění-zasazení skla do kufříku je určitý vývojový proces limitovaný cenou a subjektivními požadavky a taky kukrem...Proč o tom mluvím, že když začne čovek hned pokukovat po zelených, tak jde v podstatě zkratkou a možná bude o něco ochuzen, ale paradoxně nákupem drahých okulárů v podstatě ušetří...
Jo, a taky je of course super, bráno z druhé strany, že je tolika výrobců okulárů v tolika cenových hladinách, že si jistě vybere každý..
Ufff...
Clear sky!
;)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Okuláry Televue

#568

Příspěvek od stana »

Asi odpovím i na otázku, kterou si položte i vy tazatelé..
První Televue 100 ° byl Ethos 13 mm a následoval po snad roce E-8 Ethos..
Toš kua ste natvrdlí, když se mě ptáte, jaký okulár je k Dobsonu THE BEST!?  
Pro Dobson 1 : 4 až 1 : 6 není problém..
Toš tak..
:)
Snad jen "Tlusťochu zaplať..." Stando!! :-X
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Okuláry Televue

#569

Příspěvek od Rekmarik »

Při vší úctě, kdo má na Ethosy, tak asi nekoupí Delosy
jooo a ještě taková legrácka -
nechci být vyložene rýpal ale v mém výše zmiňovaném odkazu (http://www.faintfuzzies.com/AboutUs2.html ) autor po testování oulárů ..(citace: " The end result is that after my experience at OSP 2011, I sold all of my Ethos and acquired the above Delos " konec citace). .
prodal všechny své Ethosy a nahradil je Delosy ;)
Vzhledem k napozorovaným zkušenostem a vybavení bych tento počin nepřikládal ekonomické krizi ani krizi středního věku ani jiné krizi ..

Ještě malou poznámku - možná jen můj názor - ale u světelnosti f4 je 100°pole už poněkud víc komatické - a zasluhuje zkorigovat, jinými slovy 13,8 Ethosy v f3-4 dalekohledu jsou bez paracorru tak trochu plýtvání prostorem nebo zkrátka škoda si tak brilantní obraz nechat zkomatizovat .. nevím jak to napsat líp, ale jistě rozumíš ..



Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Okuláry Televue

#570

Příspěvek od MilAN »

Od světelnosti 1:6,3 níže patří Paracorr vždy. Už v Plösslu 1:5 je koma bohatě vidět a ruší !
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět