Okuláry Televue

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Medved
Příspěvky: 427
Registrován: 02. 09. 2002, 21:28

Okuláry Televue

#586

Příspěvek od Medved »

Díky za recenzi.

Bylo by možné přímé srovnání i s Radiany? Třeba časem... :-)
Toš tak na světě...
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Okuláry Televue

#587

Příspěvek od Sasa3 »

Dik za recenzi, je fajn, ze tady mame odborniky na okulary, kteri se takhle venuji jejich systematickemu porovnavani.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Okuláry Televue

#588

Příspěvek od Regulus »

Podrobna recenze, davam palec nahoru [smiley=thumbsup.gif]
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Okuláry Televue

#589

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Medved :

Přímé srovnání s Radiany pokládám za ztrátu času... A to z několika důvodů. Technický pokrok nelze zastavit a ten rozdíl díky použitým sklům musí být vidět. Radiany, aspoň některá ohniska, jsem zkoušel dvakrát - když jsem je chtěl porovnat s Naglery T6 a TV Plössly, a později, když jsem pořizoval Pentaxy XF. Mě osobně tyto TV okuláry nikdy neoslovily a těžko jsem na nich hledal vícero předností, tedy z pohledu kvality zobrazení. Že by byly celkově lepší Naglerů, je velmi diskutabilní ... Když jsem chtěl hmatatelnější zlepšení v některém parametru, musel jsem použít TV Plössl. Ano, když se objevily TMB Planetary a pak jejich klony HR Planetary, tak Radian byl lepší. Ale když jsem 8 mm Radian porovnával s Pentaxem XF 8,5, tak Radian prohrál o třídu nejen na planetách, ale i na DSO.

Takže, když shrnu nedostatky Radianů ( z pohledu modernějších okulárů ) :

1. Mimo osu rychle získává barevné lemy
2. Pohled do něj není vůbec tak komfortní, jak člověk očekává, a jak se tvrdívá. Oko musí hledat delší dobu optimální polohu.
3. Barevné podání není neutrální, ale je podobně jako u Naglerů teplejší až nažloutlé.
4. Horší transmise, kterou jsem oproti Naglerům čekal lepší
5. Ostrostí mne taktéž oproti Naglerům neuchvátily
6. Brilance "jen" velmi dobrá
7. Ergonomicky nepovedený okulár - velmi těžký ( především jeho barelová část ) a mohutný na to, že má "jen" 60° pole. Výsuvná očnice časem poruchová.

A teď obráceně - přednosti okulárů DeLite :

1. Náznaky barevných lemů se projevují až bezprostředně u clony.
2. Komfort pohledu je velmi dobrý až vynikající
3. Vzorová barevná neutralita
4. Vynikající transmise
5. Ostrost je také vynikající, lepší než leckteré pravé Abbé ortho okuláry
6. Vynikající brilance
7. Ergonomie není dokonalá, ale oproti Radianům o třídu lepší. Kratší ohniska jsou výrazně lehčí a výsuvná očnice lépe provedená

Okuláry DeLite se dravě dotahují na vyhlášené planetární speciály. Zkušený Bill Paolini ( m.j. uznávaný odborník na okuláry ) o nich píše, že i trasmisí a neutralitou jsou malinlo lepší v tomto vyhlášených Pentaxů.

http://astronomyconnect.com/forums/arti ... t-review.1
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5405
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Okuláry Televue

#590

Příspěvek od vla »

Trošku se radianů zastanu, v porovnání s naglery mi zobrazují planety výrazně brilantněji a kontrastněji, proto je mám. Jinak princip vysouvání očnice je nepříjemný a vlastně i nestabilní, rozhodí se při každém vyjmutí okuláru z dalekohledu, protože je velká a vždy jej za ni uchopím, zarachtá to a já se leknu, že se rozpadá. Nějaká zvláštní náročnost na zosení oka a okuláru mi nepřijde nutná, nicménš výrobce se vyrábí s velkou výstupní čočkou okuláru a pak k okuláru přidá clonu, kterou lze na tuto čočku nasadit za účelem lepšího komfortu pozorování, takže někomu to sesouosení asi problémy dělat bude. Za mě dávám optické kvalitě 1-2, protože neznám všechny planetární okuláry a mechanické provedené 3-, za vlastní hmotnost, mechanismus výsunu očnice a tu prapodivnou clonu.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Okuláry Televue

#591

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Já si Vláďo pamatuju, když jsi tady psal, jak tě příjemně překvapil Radian 5 mm oproti Nagleru při bezprostředním srovnání.. Mně se to ale takto výrazně nikdy nepovedlo docílit.. Naopak na MHV jsem ukazoval zájemcům, jak malý rozdíl je v reálu mezi Naglerem 5 a Pentaxem XO 5. Podotýkám ale, že toto nezkoumám ve světelném Dobsonu, který nevlastním. Tak tam třeba může být rozdíl větší.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11538
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Okuláry Televue

#592

Příspěvek od Psion »

Já jsem zkoušel na planety kdeco a vždy jsem zůstal u Naglerů (v refra). Nezkoušel jsem ještě TV Plossl, to bych mohl zase na MHV něco otestovat.
Medved
Příspěvky: 427
Registrován: 02. 09. 2002, 21:28

Okuláry Televue

#593

Příspěvek od Medved »

SIRIUS díky.

1. Mimo osu rychle získává barevné lemy
Tak na to se budu muset zaměřit - nějak mi uniká.

2. Pohled do něj není vůbec tak komfortní, jak člověk očekává, a jak se tvrdívá. Oko musí hledat delší dobu optimální polohu.
Asi o zvyku - nemám problém (člověk si zvykne na všechno )

3. Barevné podání není neutrální, ale je podobně jako u Naglerů teplejší až nažloutlé.
Tady naprostý souhlas.

4. Horší transmise, kterou jsem oproti Naglerům čekal lepší
Tady mám přímé srovnání s TV Plössly a Delosem. U Plösslů je to předpokládatelné díky jednodušší konstrukci. U Delosu díky vývoji. Rozdíl Delos (10 mm) a Plössl (11 mm) mi přijde neznatelný a je fakt, že 10 mm Radian od přibytí Delosu leží nevyužit - rozdíl znatelný.

5. Ostrostí mne taktéž oproti Naglerům neuchvátily
S Naglery přímé srovnání nemám, ale s Delosem asi jako 4

6. Brilance "jen" velmi dobrá
Též asi jako 4

7. Ergonomicky nepovedený okulár - velmi těžký ( především jeho barelová část ) a mohutný na to, že má "jen" 60° pole. Výsuvná očnice časem poruchová.
Co se ergonomie a hmotnosti týká, tak mi to nepřijde nějak zvlášť "divné" - asi zvyk.
Očnice - řekl bych, že ta výsuvná očnice je celá taková zvláštní, většinou ji mám zasunutou, ale dá se s tím žít - jako 2 = člověk si zvykne na všechno.

Celkově jsem s nimi (Radiany) vcelku spokojen, ale jako všechno, mají své mouchy.

Škoda, že už mám docela pokryto, dlouhá ohniska Panoptiky, kratší a krátká Radiany + Delos.

Momentálně mi chybí jen něco kvalitního kolem 15 mm a asi půjdu do Delosu 14 mm.

No a pokud by časem přibyla ještě kratší ohniska u DeLite (tak 3 mm, 2,5 mm - tady občas zašilhám po Nagleru, ale 82° je trochu mimo můj zájem), tak ve výhledu bych asi ty Radiany možná snad i nahradil Zatím to tak nevypadá - respektive přibývají spíš delší.

Ech, tolik mé hlasité přemýšlení...
Toš tak na světě...
Uživatelský avatar
piper
Příspěvky: 24
Registrován: 19. 05. 2015, 03:12

Re: Okuláry Televue

#594

Příspěvek od piper »

Vážení přátelé, Mám dalekohled vixen 95 L Mak a hodlám do budoucna pořídit dalekohled cca 200mm dobson.
Mám okuláry 40,20 mm plosl Tele Vue.
Dotaz jaké okuláry bych si měl ještě pořídit od TeleVue. Je to strašně drahý , tak bych si chtěl pořídit ještě nějaké dva jiné optické soustavy a nerad bych koupil něco zbytečného. Myslel jsem nějaký Nágler.
Díky za odpověď. Vladan
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Okuláry Televue

#595

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Firma Tele Vue opět rozšířila řadu okulárů "DeLite" a to o 3, 4 a 13 mm ohniska. K dispozici budou ještě před koncem roku. Zda-li už je řada kompletní, uvedeno není, ale nejspíše ano... I když směrem dolů by snadno něco přes 2 mm být mohlo, já bych uvítal na druhém konci něco kolem 22 - 23 mm. Podle fotografií je potěšitelné, že ta nejkratší ohniska nejsou větší ( = delší ), než dosavadní nejdelší 5ka. Což je velmi dobře, protože předchůdce Radian v ohnisku 3 mm připomínal ruční granát.

Nabízené ohniskové vzdálenosti : 3 - 4 - 5 - 7 - 9 - 11 - 13 - 15 - 18,2 mm
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 515
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Okuláry Televue

#596

Příspěvek od rys »

Tak asi po dvou měsíčním hledání tady na AF a netu,kdy už jsem v tom měl takový guláš, mi dnes přišel Delos 14mm od p.Matouška který mi velice ochotně poradil.Řek mi to naprosto jasně, na f4,7 jestli už nechci měnit tak by byl nelepší 15mm Panoptic,ale už se nedělá,Nagler bez komakorektoru je plýtváním zorným polem,a u 100°okuláru ani nemluvě.Takže Delos jasná volba už jen pro tu 20mm.pupilu a štelovací očnici.Ještě jsem chtěl ES 82° 14mm ale na ní tady nejsou moc dobré reference,a tak si rikám že nejsem tak bohatý abych mohl kupovat levné věci.Takže už jen jasnou oblohu,a dofat že to bude dobrý okulár.To jen můj názor.
Uživatelský avatar
Ungaro
Příspěvky: 13
Registrován: 27. 07. 2015, 20:57

Re: Okuláry Televue

#597

Příspěvek od Ungaro »

Ahoj na dopuruceni a cenne rady jsem si na Ebay koupil tedy jeste Dobson 153/1200, a sam jsem si vybral jeste Ts apo photoline 130/910 na Mesic, planety , ale oba dalekohledy jsou bez okularu, tak chci koupit okulary od Televue hlavne pro ten refraktor a chtel bych poprosit zda koupit panoptic 19mm ? nebo panoptic 24mm ? Pro vetsi zvetseni vybiram bud 5mm delite, nebo 7 delite mm a pro dobson uvazuji o 11mm nagleru, tak bych si tedy do zacatku prozatim poridil tri okulary, jen si nejsem jisty jestli jsou mnou vybrane ohniska vhodna pro tyto dalekohledy? Financni limit nemam, jde mi o koupi velmi kvalitnich okularu ktere budu mit nadosmrti. Jeste pridam poznamku ohledne vhodne vystupni pupily a vhodnych okularu ze nejslabsi hvezdy ze zahrady co vidim okem v zenitu maji cca 5 az 5,5mag. Predem vsem dekuji za rady.
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Okuláry Televue

#598

Příspěvek od Rekmarik »

Ungaro píše:hlavne pro ten refraktor a chtel bych poprosit zda koupit panoptic 19mm ? nebo panoptic 24mm ? Pro vetsi zvetseni vybiram bud 5mm delite, nebo 7 delite mm a pro dobson uvazuji o 11mm nagleru, tak bych si tedy do zacatku prozatim poridil tri okulary, jen si nejsem jisty jestli jsou mnou vybrane ohniska vhodna pro tyto dalekohledy?
To je docela zajímavá varianta tyhlety dva dalekohledy - zajímalo by mě, jak moc lepší bude (a nebo možná ani tak moc ne ?) oproti zrcadlu ten refrák na planetách.
Mi připadá, že ti tam chybí ta podstatná zvětšení 150 - 250x
Pokud jsi zatím ještě moc nepozoroval (nevím přesně) tak je těžké radit hlavně z hlediska vstupní pupily, a z hlediska zorného pole. O tom pak je celé to vybírání domnívám se. Dají se vypíchnout nějaké povedené okuláry v konkrétní řadě, ale myslím že je to stejně hodně individuální. A není to tak uplně jen o ohnisku a ZP ale taky jsou různé velikosti okulárů samotných - hmotnost, nebo vysouvatelná očnice, velikost vstupní čočky (Delos/Nagler např ..) Takže s tou myšlenkou okulárů na celý život bych ještě počkal - ale proč nevyzkoušet různé řady od TeleVue že :)
edit: budeš mít na tom refráku nějaký pohon ? tedy z hlediska kreslení planet, kráterů, DSO to větší zorné pole není k zahození .. (ale stále velmi individuální věc)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Okuláry Televue

#599

Příspěvek od MilAN »

Na tvém místě bych moc nedal na rady, co koupit. Těch názorů se ti stejně sejde několik na různé sestavy a vždy to bude jen preference onoho dotyčného. Z toho důvodu ti také nanapíši máš koupit, mohlo by to dopadnout ve výsledku stejně, jako s tím<, proč a jaké dalekohledy jsi si pořídil.
Pokud máš MHV někde na úrovni 5mag, tak bych nešel s výstupní pupilou přes 4 mm. Na planety se sice doporučují různá zvětšení, ale mnohým vadí výstupní pupila pod 0,7 mm. A jaké konkrétní ohniska budeš potřebovat, ve výsledku stejně záleží na tom, jaké budeš mít dalekohledy - nemyslím, že si ponecháš tyhle dva současně :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Ungaro
Příspěvky: 13
Registrován: 27. 07. 2015, 20:57

Re: Okuláry Televue

#600

Příspěvek od Ungaro »

Pro Rekmařík refrak bude na montazi EQ6 goto, kvuli to u ze budu kreslit Mesic, ktery jsem pozoroval uz nekolik let refraktorem AD 55/800 ty okulary Televue co jsem psal by mi meli dat zvetseni 182 pri 5 mm delite, pri 7mm 130, nicmene jsem dostal k informaci z Nemecka od Wolfiho ze 5mm delite ma ze vsech okularu o jednu cocku mene, nekolik negativnich nazoru na 5mm delite jei na strankach Cloudy night , ale ostatni ohniska jsou velmi dobre , 7mm je udajne vynikajici ,tak si ho asi koupim, na strankach Posec je v clanku uvedeno ze by bylo vhodne zavit okularu Delite zacernit jeste cernym fixem kvuli odrazum.Newton jsem vybral kvuli tomu ze ho budu vyuzivat ze zahrady na dso, kde bude v venku v zahradnim domku . Pro mensi zvetseni vezmu ten Panotic 24mm u Newtona bude vystupni pupila 3mm a u refraku 3,4mm takze neprasahnu pupilu 4mm o ktere se zminil Milan. Pro stredni zvetseni jsem chtel okular Nagler 11mm u dobsona by mi dal zvetseni 111 a 7mm delite mi u neho da zvetseni 171 takze zvetseni mezi 150- 250 budu mit, u refraku budu mit nejvetsi zvetseni 130, casem koupim jeste mozna Televue barlow 2. Refrak tedy bude slouzit krome deatailniho pozorovani Mesice i na astrofoto a rozsahle DSO.
Odpovědět