Okuláry Televue

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Honza_K
Příspěvky: 157
Registrován: 29. 12. 2014, 19:24
Bydliště: Brno
Věk: 36

Okuláry Televue

#571

Příspěvek od Honza_K »

Ahoj, je v dnešní době ještě nějaký pohodlnější způsob, jak sehnat Radiany než je náhodou zahlédnout na bazaru v náhodném ohnisku? V podstatě, jestli je ještě možné si udělat ucelenou řadu (4-5-6 nebo 5-6-8 apod.) jinak, než x-letou sběratelskou snahou.
Orion Optics UK VX10L f/6,3 Dobson; ES 68°Series Ar 24, Vixen LVW 13/8, Omegon LE Planetary 6/5; BDP Moon&Skyglow/Double polarising, Lumicon UHC/Comet
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Okuláry Televue

#572

Příspěvek od dvader »

Už se nevyrábějí a prodejci už je také nemají - takže jedině přes bazary...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Medved
Příspěvky: 427
Registrován: 02. 09. 2002, 21:28

Okuláry Televue

#573

Příspěvek od Medved »

Zdravím všechny.

Momentálně mi celkem chybí kvalitní okulár okolo 15mm, spíše na DSO, v kombinaci s newtonem 1:4,5.

Má / měl někdo možnost srovnání okulárů:

Panoptic 15mm
Radian 14mm
Delos 14mm
?

I subjektivní srovnání třeba z různých dob jsou vítána (při vědomí zkreslení daných časovým odstupem).

S Radiany i Panoptiky mám velmi dobrou zkušenost, s Delosy jsem ještě neměl tu čest se potkat, ovšem zkušenosti jiných zde i jinde jsou též dobré.

Panoptic se bude asi těžko shánět (ovšem zamlouval by se mi nejvíc). Radian ješte hůře (ale ani na DSO bych se ho nebál, přesto, že Panoptic je asi vhodnější ). Delos je dle zkušeností jiných vynikající a jediný bez problému k sehnání.

Radian má nejmenší zorné pole (mě v celku stačí, po velmi širokoúhlých nad cca 70 stupňů netoužím), u zbylých dvou je rozdíl 0,0 nic.

Radian asi neseženu, Panoptic sháním, na Delos zkusím škudlit a ono to už nějak dopadne :-)

A než to dopadne, tak zatím jen tak špekuluju a rád k tomu uvítám zkušenosti, dojmy a postřehy jiných.

Předem díky za ně.

Toš tak na světě...
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Okuláry Televue

#574

Příspěvek od SIRIUS_758 »

To "Medved" :

Panoptiků 15mm je tady u nás velmi poskrovnu a vůbec bude těžko sehnatelný, delší dobu se nevyrábí. Je velmi ostrý, ale komfortem pozorování ze všech Pano.. nejhorší.
Radiany byly taky velmi ostré a brilantní a o třídu lepší, než všechny ty později se objevivší okuláry typu TMB Planetary. Na rozdíl od Pano 15mm, což je malinký okulár o velikosti 20mm Plösslu, jsou Radiany poměrně velké okuláry ( na to, že mají "pouze" 60°pole ).
Dnes bych si místo Radianů koupil určitě Delosy. Jsou neméně "macaté", ale velmi kvalitní - tzn. velmi ostré a s vynikajícím kontrastem, vyrobené už z novějších skel s lepší propustností. Jediné, v čem Delosy nedostihly absolutní špičku ve třídě okulárů s polem cca 70° - Pentaxy XW - je komfort pozorování, který dodnes zůstal u těchto Pentaxů nepokořen. Tyto XW širokoúhlé okuláry kralovaly dlouhá léta s TV Panoptiky na absolutní špičce této třídy okulárů, kdy zbytek světa byl až o dvě třídy za nimi..( Později se do tohoto velkého kvalitativ.odstupu vtěsnala firma Explore Scientific ).  Delosy jsou už v něčem lepší Panoptikům. Je potřeba si uvědomit, že u všech tří typů okulárů je v odborných testech naměřená vynikající rozliš. schopnost, která vyhoví i na planetární pozorování, protože hned tak nějaký Plössl ji nedosahuje.

Do Tvého výčtu bych tedy přidal i zmiňovaný Pentax XW 14mm. Mírný handicap bude pouze v tom, že tyto okuláry jsou vynikající až do kraje pouze do světelnosti F/6. Ale v brilanci obrazu na ně stačí jen Delosy.
Další okulár, který je vynikající, je 1,25" TV Nagler 16mm. Je pouze 5-ti čočokový a je to nejostřejší Nagler ze všech 1,25" ohnisek. Sice se do něj kouká o něco hůře, než do ostatních Naglerů, ale v binohlavě je to vynikající "univerzální" okulár  8-)

Pokud ovšem budeš preferovat spíše DSO, jak píšeš, vůbec bych se nebál šáhnout do sortimentu firmy Explore Scientific - okuláry vzorově mechanicky provedené( lépe než Tele Vue ), opticky o třídu níž, což ovšem běžný uživatel nepozná.. Rozhodně vynikající poměr cena / výkon.
Naopak, kdybys chtěl levný "speciál" na planety ( a nevadilo by menší pole ), tak je k mání 15mm RKE okulár od Edmund Optics.

Odkaz na 14mm okulár ES :

http://www.explorescientific.de/Okulare ... -1-25.html
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Okuláry Televue

#575

Příspěvek od Rekmarik »

Jediné, v čem Delosy nedostihly absolutní špičku ve třídě okulárů s polem cca 70° - Pentaxy XW - je komfort pozorování, který dodnes zůstal u těchto Pentaxů nepokořen

Možné to je, nicméně při optimalizaci nastavení vysunovatelné očnice, se do Delosů kouká velmi komfortně i díky velmi široké vstupní čočce.

Porovnával jsem sám pro sebe Delos 10mm a Pentax XW 10mm na snadnějších DSO objektech a z hlediska kvality obrazu bylo docela obtížné najít nějaké rozdíly.

U Delosů je opravdu brát v potaz velikost a váhu

(obrázek jsem natáhnul z: http://www.cloudynights.com/topic/46271 ... elos-10mm/
kde se mimojiné téma taky rozebírá )
Celá sada se rozhodně po kapsách nosit nedá a naopak ES 82° se po kapsách nosit dají celkem v pohodě ..
Uživatelský avatar
Jan Labuť
Příspěvky: 112
Registrován: 08. 06. 2009, 11:31
Bydliště: Chrudim
Věk: 44

Okuláry Televue

#576

Příspěvek od Jan Labuť »

Uživatelský avatar
Jan Labuť
Příspěvky: 112
Registrován: 08. 06. 2009, 11:31
Bydliště: Chrudim
Věk: 44

Okuláry Televue

#577

Příspěvek od Jan Labuť »

Je to tak. Nová řada okulárů DeLite, 62° a 20mm vzdálenost výstupní pupily.
http://televue.com/engine/TV3b_page.asp ... TH0N62eDGc
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Okuláry Televue

#578

Příspěvek od Peťa »

Váha 200g , cena $250, rozměry jako dělané pro binohlavu - uvidíme co dokážou na planetách a Měsíci...
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Okuláry Televue

#579

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Tak konečně něco od Tele Vue víc pro planetárníky.. ;)

Nové okuláry Tele Vue DeLite - neboli "Delos light" okuláry. Prostě Delosy jsou moc velké a "tlusté", Radiany taky nebyly zrovna akurátní velikosti, tak bylo potřeba něco vymyslet.. 8-)

http://www.televue.com/engine/TV3b_page.asp?id=238

Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Okuláry Televue

#580

Příspěvek od Psion »

Cena 250 USD je celkem příjemná. Já jsem zatím vyhodnotil pro moje použití jako nejlepší planetární okuláry Nagler nebo Panoptic, kupodivu okuláry, které většina řadí na pozorování DSO.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Okuláry Televue

#581

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Řada okulárů "DeLite" se rozrůstá ...

K dosavadním okulárům s ohnisky 7, 11 a 18,2 přibývají 5, 9 a 15 mm. K dispozici od léta.

http://www.astroshop.de/teleskop-zubeho ... rie=DeLite
Uživatelský avatar
Fabo
Příspěvky: 159
Registrován: 10. 06. 2012, 09:37

Okuláry Televue

#582

Příspěvek od Fabo »

Někde jsem tady četl,že někdo chtěl okuláry Radian.Posílám odkaz.Objednával jsem u nich Radian 12mm a vše bylo o.k.Jěště je mají skladem..... http://www.robtics.nl/index.php?cPath=28_46
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Okuláry Televue

#583

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Tak konečně se daly sehnat k testování ... 8-)




Obsáhlá porovnávací recenze brzy na POSECu ...
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Okuláry Televue

#584

Příspěvek od Sasa3 »

Tyhle vypadaji lakave. Skoda, ze uz mam vse, co potrebuji (teda az na 8mm)...
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Okuláry Televue

#585

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Recenze okulárů "DeLite" je už k dispozici :

http://posec.astro.cz/index.php/clanky/ ... vou-dirkou
Odpovědět