Zenitová zrcátka

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Zenitová zrcátka

#91

Příspěvek od 4Brunco »

Diky opat za velmi vyzivnu recenziu. Presne ako autor pise, hranol je aj proti kvalitnemu dielektrickemu zrdadlu posun dopredu ale zss za seba musim povedat ze dielektricke zrkadlo bolo viditelnym posunom pri pozorovani slabych DSO pod tmavou oblohou, pri planetach som s neho veru nadseny nebol.
Glow okolo jasnych planet je pomerne vyrazny. Inak dlho som pozoroval s obycajnym hlinikovym 2" skywatcher zrkadlom, a opticky bolo slusne ale zial trpelo inimy neduhmi a hlavne mechanicky nezvladalo tazsie okulare a prehybalo sa.

Inak s umiernstnenim korektora je najlepsie sa pohrat a vyskusat ja som pri kazdom optickom systeme som zaznamenal inu idealnu polohu. Dokonca pri karadioptrickom F12 mi pride obraz najlepsi bez korektora ale moze to byt subjektivny dojem.


Konečně jsem se dostal k dopsání slibované recenze :

ZRCÁTKA A HRANOLY - 2. díl

http://posec.astro.cz/index.php/clanky/ ... oly-dil-ii
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Zenitová zrcátka

#92

Příspěvek od Psion »

Konečně jsem se dostal k dopsání slibované recenze :

ZRCÁTKA A HRANOLY - 2. díl

http://posec.astro.cz/index.php/clanky/ ... oly-dil-ii
Pěkný článek, díky!

Já používám především 2" zrcátko od WO nebo Baader, jak píšeš u hranolu jsem ve spojeni s APO F7 zaznamenal menší nárůst chromatické aberace. Rozptyl kolem planet jsem neřešil, v poslední době byl často slabý zákal ve vysokých vrstvách atmosféry, který se projevoval ještě hůře. Nečistoty na okulárech mi taky vadí, zvláště při pozorování s dalekohledem F12 se projevují razantně. Bohužel musel bych okuláry čistit snad před každým druhým, třetím pozorováním a to mi přijde velmi zásadní "útok" na antireflexní vrstvy. Každopádně každý si z článku vezme pro sebe to, co potřebuje a méně nároční lidé pozorují optikou starou 30-60 let a jsou nadšeni, byť kvalita řady produktů z té doby se nedá srovnat s dnešní špičkou.
Repro
Příspěvky: 1
Registrován: 09. 09. 2016, 21:18

Re: Zenitová zrcátka

#93

Příspěvek od Repro »

Dobrý deň
Potreboval by som vedieť, či sa dá kúpiť zrkadielko do hranola. Lebo pri čistení som ho poškodil.
Ďakujem
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Zenitová zrcátka

#94

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Docela masakr...za velké peníze...3" zrcátko od ES :

http://r2.astro-foren.com/index.php/de/ ... gel-gebaut
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Zenitová zrcátka

#95

Příspěvek od majklus »

Přečetl jsem článek mistra SIRIUSE_758 ohledně zenitových zrcátek a odnesl si jako největší moudro že mnohem víc záleží na vyčernění vnitřku zrcátka než na jednotkách procent odrazivosti. Proto jsem se pustil do vyčernění 2" zrcátka Bresser, které bylo k mému achromátu v setu. Nečekal jsem žádnoukvalitu, ale byl jsem docela šokován, že zrcátko je upevněno přímo tlakem kovového tělesa na sklo:

Obrázek

Je to takhle normální? Mě se to teda vůbec nezdá. Vlepil jsem tam sametku, aby se zrcátko neškrábalo a založil jsem rovnou prasátko na nové.

Vylepení sametkou proběhlo OK, ale zrcátko je strašně křivé, při pokusu s laserovým kolimátorem je obraz laseru na objektivu skoro 2cm mimo jeho střed. Seřídit ale moc není čím, pokusy jsem zjistil, že křivě je vyříznutý závit na 2" nos do okulárové šachty...

A to jsem si myslel, že mi ještě nějakou dobu vydrží... :-(
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Zenitová zrcátka

#96

Příspěvek od MilAN »

Sklo na kov je přesně to, co tam má být. Když se to neopře o něco pevného, rovného , tak to zrcátko cokoliv zkřiví nebo v lepším případě nasměruje paprsek jinam, než má. Takže se nediv :)
A hlavně, ať to nikdo neopakuje. Výrobci většinou vědí , co dělají, i když se snaží ušetřit na čemkoliv
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Zenitová zrcátka

#97

Příspěvek od majklus »

Nechci a nemůžu se přít s o mnoho zkušenějším, ale ta rozkolimovanost tam samozřejmě byla už předtím, na tom se nic nezměnilo. Ale opřít optickou plochu o kovový povrch s drsností v nejlepším 6.3 mi připadá divné, to se tam opravdu nedává žádný "měkký" dosed? Nebo by dosedová plocha neměla být nějak kvalitněji obrobena? Takhle mi připadá, že při kařdém rozebrání si zrcátko sedne trochu jinak a vykoukne poškozený okraj.

Nebo je nějaký důvod, proč se tím velurem věci ublíží?
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Zenitová zrcátka

#98

Příspěvek od MilAN »

Určitě se žádný měkký dosed nedělá ( měkká poddajná část je z druhé strany, kde nemá vliv na seřízení - byť to není seřizovatelné ale zajištěné obrobenou plochou). Zrovna tak se ukládají čočky v objektivu, a to tak , že gravitací ve funkční poloze dosedají na obrobenou plochu ( kovovou) a z druhé strany jsou přitlačovány pružným, opět kovovým kroužkem.
A jen tak mimo: opravdu si myslíš, že někdo rozebírá zenitová zrcátka ( a ještě opakovaně -) Napadá tě nějaký rozumný důvod ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
majklus
Příspěvky: 970
Registrován: 12. 06. 2014, 09:18
Bydliště: Tehov u Říčan
Věk: 45

Re: Zenitová zrcátka

#99

Příspěvek od majklus »

OK, asi jsem tedy udělal hovadinu, co ničemu nepomohla ale doufám nic nepodělala. Možná, kdyby dosedací povrch byl obroben a ne ve kvalitě ingotu z pece, tak bych se nad tím ani nepozastavil...

Ad rozebírání zrcátka: Ano, o důvodu vím, několikrát jsem zrcátko rozebíral, abych zjistil tu příčinu nekolmosti. Zjistil jsem, že je je opravdu v tom křivě udělaném závitu na 2" nos ( výpočtem ze změřených věcí je osa závitu o 1.16st mimo optickou, to opravdu udělá tohle). Nic s tím neudělám, závit přetahovat nebudu a ani s náklonem zrcátka se nedá v tomto systému uložení pracovat.

Vím, že je to celkem hovadina a ničemu to moc nevadí, ale mám rád věci správně, proto jsem se pustil do koumání.
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Uživatelský avatar
Alnitak
Příspěvky: 577
Registrován: 05. 07. 2011, 12:27
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Re: Zenitová zrcátka

#100

Příspěvek od Alnitak »

Ahoj chtel bych si koupit hranol pro refraktor 90/800, ten který pouzivam je prevraceci a je v cenove relaci do 1000kc, chtěl bych poprosit o tip s velmi kvalitním obrazem a neprevracejici , soucasny mi zanasi do obrazu barevnou vadu . Velikost asi bude stacit 31,75 mm cenovy limit asi do 6000. Do budoucna bych ten hranol chtěl pouzil na vetsi apo refraktor který planuji. Predem za pripadne rady dekuji. Zdenek
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Zenitová zrcátka

#101

Příspěvek od SIRIUS_758 »

http://www.supra-dalekohledy.cz/hranol- ... 18041.html

Tento T2 hranol s optickým průměrem 35 mm je velice kvalitní a doporučuji ho přednostně před menším 32 mm, v odkazu níže :

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... ption.html

Jde o stejný hranol, jaký nabízí v černém provedení i Baader ( 109/135€ ). Hranol je rovněž kvalitní a také ze skla BaK4, ale těch 32 mm apertury je pro 1,25" bez rezervy a někdy zdrojem reflexů ( typicky s binohlavou ). U toho achromátu ten hranol malý vliv na barevnou vadu mít bude a nedá se předem odhadnout jaký - nejpravděpodobnější je to, že se změní trochu její charakter, než velikost. U APO refraktoru to však bude mít vliv zásadní a to chce určitě předem vyzkoušet.
Jiný vliv na barevnou vadu objektivu refraktoru bude mít hranol ze skla BK7, který v 2" provedení a za slušnou cenu nabízí APM :

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... etung.html

Ale jak říkám, nedá se to, především u kvalitních APO refraktorů, předem odhadnout.
Uživatelský avatar
Alnitak
Příspěvky: 577
Registrován: 05. 07. 2011, 12:27
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Re: Zenitová zrcátka

#102

Příspěvek od Alnitak »

pro Sirius _ 758 dekuji moc koupim první variantu, ten hranol budu casem chtit pouzivat hlavne i pro budouci refraktor ts apo 125/975 .
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Zenitová zrcátka

#103

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Tak u toho nového TS ED APO 125mm je to už vyzkoušené a je to výborná kombinace :) .
Uživatelský avatar
Chef
Příspěvky: 1740
Registrován: 29. 12. 2006, 03:01
Věk: 42

Re: Zenitová zrcátka

#104

Příspěvek od Chef »

Nema nekdo zkusenosti s:
http://www.supra-dalekohledy.cz/hranol- ... -4591.html
?

Pripadne prosim o nazory ... :)
20” SW DOBSON GoTo, APM APO 152, Officina Stellare APO LZOS 130, TS APO 80, EQ8R, AZ-EQ6, Dobson SW 12", SW MAK 180, RASA 8, iOptron Pro AZ, 10" DK R. F. Royce; TeleVue EP; ASI294MC; ASI462MC; ASI2600MM; Zeiss Bino; Quark Ha; ADC Gutekunst; FFC
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Zenitová zrcátka

#105

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Asi budu zatím u nás první, kdo ho má.. :-) I když jen zapůjčený na testování. Zatím na to nebyl čas a taky čekám, jestli se povede pro porovnání opatřit podobný z APM. Tak vydrž, přinejhorším se bude testovat na MHV.
Odpovědět