Zenitová zrcátka

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Stratus
Příspěvky: 709
Registrován: 03. 02. 2007, 20:55
Věk: 71

Zenitová zrcátka

#31

Příspěvek od Stratus »

MMys napsal:
Může být pravda, že s tímto zrcátkem je to na konkrétním kusu optiky lepší než s jiným. Ale při vší úctě, to, že s tímto zrcátkem to je LEPŠÍ než s ŽÁDNÝM Máte asi pravdu, nechal jsem se unést po nařčení, že jsem měl vadné zrcátko. Bez zrcátka jsem pozoroval pouze jednou, ale po nákupu diel.zrcátka již ne. Nebylo tudíž provedeno porovnání ve stejný den a ve stejný čas a na stejném objektu.
Přesto moje zkušenost je taková, že doporučuji majitelům OTA Celestron C6S s XLT vrstvami (nové provedení) výměnu zrcátka za dielektrické. Ještě bych na závěr mého posledního příspěvku k tomuto tématu chtěl odpovědět na otázku MilaNa co vlastně vidím: skelný pohled, zářící, nikoli matná mlhovina, s prostorovým vjemem uprostřed naprosto černého vesmíru. Jablonec je vysoko v horách tam je to možná samozřejmé, já pozoruji doma v cca 200m nad mořem a tak je možná rozdíl mnohem více vidět.

Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

Zenitová zrcátka

#32

Příspěvek od MP »

No tady se teda resi veci :D
Mit vase problemy a kuvajtskou naftu, byl bych docela spokojeny.

Ale k veci :
Kvalitu se zrcatkem / bez zrcatka snad neni treba komentovat, tam je to jasne. K tomu "dielektrickemu" zrcatku : vzhledem k tomu, ze takto sva zrcatka oznacuji jen dva vyrobci a distributori, kteri je od nich prebiraji, jde v podstate o reklamu. Existuje spousta ruznych zrcatek a prevazna vetsina jich dnes ma odrazivost pres 95%, pokud jsou nove a ciste.

A v tom je kamen urazu : po par vlhkych a mrazivych pozorovacich nocich, po dalsi noci na prasne louce apod. ma kazde zrcatko odrazivost o desitky procent horsi a je uplne jedno, jestli nove melo 96 nebo 99 procent. Kupte si JAKEKOLIV nove a budete nadseni a v tom zachvatu nadseni budete tvrdit, ze je lepsi, nez vsechna ostatni zrcatka na svete.

A jeste jedna drobnost : mnohonasobne dulezitejsi, nez odrazivost, je kvalita opticke plochy zrcatka. Ani ta rovinna plocha neni zadarmo, pokud ma byt opravdu rovinna a nekazit presne zobrazeni objektivu.



e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Zenitová zrcátka

#33

Příspěvek od MilAN »

to : skraban :  Pokud se nemýlím, pozorujeme oba stejným přístrojem i  stejným zrcátkem, ty okulárem WO, já Tele Vue. Takže  ačkoliv souhlasím  s tím , co píše pan Reichmann, dovoĺím si tvrdit že mohu srovnávat a tudíž nemohu akceptovat jeho vývody  různých podmínkách, přístrojích a pod.

Úkolem zrcátka je :
1/ odchýlit paprsky o 90°
2/ odrazit co nejvíce světla
3/ minimálně deformovat obraz

Pokud by se to teoreticky vše povedlo na 100 %, bude obraz na výstupu ze zrcátka přesně takový, jako na jeho vstupu. Všechny ostatní případy znamenají, že bude na výstupu horší.
Opačné tvrzení by bylo asi takový blábol, jako že je  "bílá bělejší ...."
...................
P.S. vím, co to je skelný pohled, ale to snad nezpůsobuje zrcátko ;D
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Zenitová zrcátka

#34

Příspěvek od Regulus »

No nevim, ale ja myslim (i kdyz je to velmi nepravdepodobne;D) ze je cist teoreticky ;D mozne aby pokud objektiv vykazuje jistou vadu a zrcatko by melo vadu "opacnou" tak to obraz zlepsi no ne ???
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

Zenitová zrcátka

#35

Příspěvek od SKLP »

to snad ani ne-e ..... "zkažené světlo je zkažené" a jak jej chces napravit?
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
mpe
Příspěvky: 524
Registrován: 03. 08. 2005, 16:57

Zenitová zrcátka

#36

Příspěvek od mpe »

SKLP napsal: to snad ani ne-e ..... "zkažené světlo je zkažené" a jak jej chces napravit?
Nevím. Teoreticky to možné je, ostatně podobně fungují katadioptrické systémy, různé rovnače, apod. ale prakticky asi ne.

Uživatelský avatar
Kubajz
Příspěvky: 402
Registrován: 20. 11. 2006, 23:05
Bydliště: Praha

Zenitová zrcátka

#37

Příspěvek od Kubajz »

jasně,"teoreticky" to možné bude,achromát má také čočku "navíc" a ta obraz rozhodně nekazí,o apochromátu nemluvě ;D,ale nevím že by někdo vyráběl udělátka typu "komakorekční zenitové zrcátko" nebo "zenitové zrcátko korigující barevnou vadu" ::)(pokud jo,tak mě opravte).Aneb jak řiká Milan a další,pokud je zrcátko dobré,obraz je prakticky stejný jako bez něj
Jakub Kristek
Obrázek
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Zenitová zrcátka

#38

Příspěvek od Regulus »

Trošku to téma opráším Chtěl bych se zeptat majitelů 1,25" zenitového zrcátka od SW, jestli nevinětuje. Možná blbý dotaz, ale chtěl bych mít jistotu - v případě převracecího hranolu od SW je totiž výstupní svazek omezený jakousi clonkou. Mám na to zrcátko zálusk, chtěl bych jej použít na "Malokuka" s Panoptikem 24 a tam je každé zůžení kritické...
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Jiri_Skalsky
Příspěvky: 527
Registrován: 21. 06. 2006, 16:08

Zenitová zrcátka

#39

Příspěvek od Jiri_Skalsky »

Jenom jednu drobnost bych dodal.Pokud by objektiv byl astigmatický a zrcátko torické,skutečně by mohlo v jejich soustavě dojít k odečtení nebo i sečtení jejich zbytkových vad. Ale těch "kdyby " je v této úloze moc.
1)Objektiv má nějakou velikost astigmatismu.
2)Zrcátko má vhodnou velikost astigmatismu.
3)Osy astigmatismu objektivu jsou vhodně natočeny.
4)Osy astigmatismu zrcátka jsou vůči ose astigmatismu objektivu vhodně  natočeny
5)Vzdálenost zrcátka od ohniskové plochy musí být správná,aby   součet příspěvků astigmatismu od objektivu a zrcátka dal nulu.

Těch kdyby je prostě moc,ale myslím,že existují takové systémy,kde se takto astigmatismus kompenzuje.



J.S.  
Uživatelský avatar
Vláďa
Příspěvky: 49
Registrován: 14. 01. 2010, 14:41

Zenitová zrcátka

#40

Příspěvek od Vláďa »

Dočetl jsem to celé až sem a napadá mi, zda tu bylo probráno, že dvě zrcátka se stejnou odrazivostí (suma světla na výstupu k sumě na výstupu, což by bylo asi měřitelné fotometrem) a se stejnou rovinností jako optický člen (bez deformace obrazu) mohou mít různou kvalitu povrchu (poměr "hrbolatosti povrchu" k lambda).Díky více vrstvám by se tenhle parametr mohl i lišit pro různé vlnové délky.A pak by mohl být rozdíl pozorovatelný a subjektivní názory diskutujících pak odrážejí skutečnost...
Uživatelský avatar
jasse
Příspěvky: 20
Registrován: 12. 11. 2010, 20:37

Zenitová zrcátka

#41

Příspěvek od jasse »

Máte někdo skušenosti s použitím zenitového zrcátka u newtona?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Zenitová zrcátka

#42

Příspěvek od MilAN »

Po pravdě netuším, k čemu by tam bylo.
Ve většině případů není ohnisko vyvedeno tak daleko mimo tubus, aby šlo i teoreticky použít. Navíc, bude vinětace neúměrně velká - a to buď od tohoto zrcátka nebo od sekundáru.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
jasse
Příspěvky: 20
Registrován: 12. 11. 2010, 20:37

Zenitová zrcátka

#43

Příspěvek od jasse »

Mám newtona 300 na EQ6 stativu ,tudiž některé pozorovací pozice jsou dosti krkolomné. A myslím ,že 45 stupňové zrcátko by pozorování dost zpříjemnilo.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Zenitová zrcátka

#44

Příspěvek od vla »

Jenže jak píše Milan ohnisko není od tubusu tak daleko, aby to jednoduše šlo realizovat. Osobně právě řeším podobný problém s newt. 300/4 a půjdu cestou maximálního zkrácení nohou montáže.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Fieldy-cz
Příspěvky: 336
Registrován: 22. 04. 2012, 10:28

Zenitová zrcátka

#45

Příspěvek od Fieldy-cz »

Ahoj, měl bych jeden krátký dotaz. U katadioptrických dalekohledů vidím často jako přislušenství zenitové zrcátko ? To ale narozdíl od převracecího hranolu rovná obraz jen výškově. Proč se nepoužívá spíš hranol, když dává správně orientovaný obraz ? Hraje zde roli menší " ztráta " světla v případě zrcátka ? Díky
Odpovědět