Zkušenosti s okuláry ATC f5,5N-V a ATC f4N-V

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
grimpo
Příspěvky: 6
Registrován: 24. 04. 2018, 13:25

Zkušenosti s okuláry ATC f5,5N-V a ATC f4N-V

#1

Příspěvek od grimpo »

Dobrý den. Byl by nějaký vlastník ochotný podělit se o zkušenosti s těmito okuláry použitelnými na Meopta Sport 25x70?
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Zkušenosti s okuláry ATC f5,5N-V a ATC f4N-V

#2

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Jedna věc je kvalita okuláru a druhá, zda daný objektiv takovéto zvětšení ještě unese... Okuláry jsou velice slušné, s pěknými 68°, ale u tak světelného objektivu je už potřeba počítat s hodně viditelnou barevnou vadou. Dalekohlídků Sport 25x70 jsem měl kdysi několik a nejlepší obraz byl právě s tím základním okulárem Es 13 mm, který je velice povedený a dává oněch 25x. S okulárem Erfle 8 mm už byla barevná vada dost vidět, ale je to samozřejmě o individuálním pohledu a nárocích na kvalitu obrazu.
grimpo
Příspěvky: 6
Registrován: 24. 04. 2018, 13:25

Re: Zkušenosti s okuláry ATC f5,5N-V a ATC f4N-V

#3

Příspěvek od grimpo »

Díky za reakci. Jde mi o kontrolu zásahů. Konkrétně 5.56 mm. Na 100 m je to už docela na hraně, 40x je lepší. Ale rád bych měl rezervu do cca 200-250 m. Samozřejmě předpokládám slušné počasí a žádné podvečerní nebo noční střelby.
Na stránkách ATC je sice něco o testu rozeznatelnosti pětice 5 mm teček, ale to je trochu něco jiného, než hledat 6mm díru v černé ploše, když za terčem není kontrasní pozadí.
Bál jsem se víc ztráty světelnosti než aberace. Takže se rád nechám poučit.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Zkušenosti s okuláry ATC f5,5N-V a ATC f4N-V

#4

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Hmm... Obávám se, že máte na vaší potřebu už dost velké požadavky na optiku - neboli to bude chtít o dost větší průměr objektivu. Na 250 m bude totiž pravděpodobně málo i 100 mm. Nejlepší by bylo zajet do SUPRA Praha, kde si před prodejnou můžete toto snadno vyzkoušet, protože dostupných cílů je okolo dost, včetně vzdálených cedulí. Kromě toho si rovnou vyzkoušíte i kvalitu různě drahých pozorovacích dalekohledů.
grimpo
Příspěvky: 6
Registrován: 24. 04. 2018, 13:25

Re: Zkušenosti s okuláry ATC f5,5N-V a ATC f4N-V

#5

Příspěvek od grimpo »

"Profi" řešení se právě chci vyhnout. V podstatě jsem si několik let vystačil s - pro zdejší členy nejspíš "hrůzou" - v podobě Praktiky 20-60x77, ale to bylo na 100-150 m a 8 mm díry. Na 60x už byla aberace strašná, to chtělo docela světlo a zároveň ne bezvětří kvůli tetelení vzduchu. Při 40-50x se s tím dalo přežít. Ale tu 6 mm díru tak na těch 100 m. Když jsme s tím koukali na měsíc, tak max. 30x. Od té Meopty si v porovnání s tím dost slibuju. Ale nerad bych ji např. tím f4 okulárem srazil na úroveň té Praktiky. Doufám že díky pevnému zvětšení by to stále mohlo být výrazně lepší. 30k + za "profi" variábl je pro použití 5-10x za rok zbytečný luxus.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Zkušenosti s okuláry ATC f5,5N-V a ATC f4N-V

#6

Příspěvek od MilAN »

Mám vážné pochybnosti o tom, že tohle má reálné řešení. Ta dírka představuje na tu vzdálenost úhlový rozměr 5" . To je celkem problém i na astronomické objekty, nevystavené turbulenci vzduchu v přízemní vrstvě. Vzhledem ke kontrastu to vyžaduje zvětšení tak 70x. Jenže při tom bude u toho dalekohledu průměr výstupní pupily 1 mm, a to je i za dobrých světelných poměrů a slušném kontrastu cíle dost problém. Ten obraz už bude dost tmavý, pro oko se tím velmi ztíží rozlišovací schopnost. A turbulence vzduchu tohle zvětšení naprosto znehodnotí.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
grimpo
Příspěvky: 6
Registrován: 24. 04. 2018, 13:25

Re: Zkušenosti s okuláry ATC f5,5N-V a ATC f4N-V

#7

Příspěvek od grimpo »

Ten poslední příspěvek je předpokládám vztažen zejména k tomu okuláru f4, tedy 82x?

Také jsem přemýšlel o zlepšení kontrastu použitím žlutého fotofiltru před objektivem. Barvy vidět nepotřebuji, zlepšený kontrast by pomohl čtení. A žlutý filtr by ubral i méně světla.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Zkušenosti s okuláry ATC f5,5N-V a ATC f4N-V

#8

Příspěvek od MilAN »

grimpo píše:Ten poslední příspěvek je předpokládám vztažen zejména k tomu okuláru f4, tedy 82x?
Ne, ten příspěvek je úplně obecný. Pro okulár F5,5 je zvětšení 59x, průměr výstupní pupily1,18 mm, pro F4 je zetšení 82x, průměr pupily 0,85mm. Závěr : výsledek podobný a podle mne to moc nevyhoví účelu. Možná tak za ideálního nasvětlení sluncem.
Z hlediska kontrastu je určitě lepší menší zvětšení. Jde ale o to, jestli bude stačit na rozlišení
Naposledy upravil(a) MilAN dne 22. 05. 2018, 11:25, celkem upraveno 1 x.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Zkušenosti s okuláry ATC f5,5N-V a ATC f4N-V

#9

Příspěvek od Bill »

grimpo píše:"Profi" řešení se právě chci vyhnout. V podstatě jsem si několik let vystačil s - pro zdejší členy nejspíš "hrůzou" - v podobě Praktiky 20-60x77, ale to bylo na 100-150 m a 8 mm díry. Na 60x už byla aberace strašná, to chtělo docela světlo a zároveň ne bezvětří kvůli tetelení vzduchu. Při 40-50x se s tím dalo přežít. Ale tu 6 mm díru tak na těch 100 m. Když jsme s tím koukali na měsíc, tak max. 30x. Od té Meopty si v porovnání s tím dost slibuju. Ale nerad bych ji např. tím f4 okulárem srazil na úroveň té Praktiky. Doufám že díky pevnému zvětšení by to stále mohlo být výrazně lepší. 30k + za "profi" variábl je pro použití 5-10x za rok zbytečný luxus.
Otázka, zda by nebyl lepší 80mm ED refrák z bazaru. Bývají okolo 10kKč, třeba tady: http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=33&t=22893

Ale samozřejmě + hranol + vhodný okulár... i tak by cana byla poloviční oproti "30k + za "profi" variábl". Takový snese v pohodě zvětšení přes 100x, ale samozřejmě vlnění vzduchu člověk neošidí...

Bude ale asi těžší, než nějaký pozorovací dalekohled: Tube weight: 2.9kg / length 540mm / diameter 105mm
M:736 750 113
grimpo
Příspěvky: 6
Registrován: 24. 04. 2018, 13:25

Re: Zkušenosti s okuláry ATC f5,5N-V a ATC f4N-V

#10

Příspěvek od grimpo »

Tak poslední příspěvek v posledním řádku vzpoměl parametr, který jsem nebral v úvahu, ale který je významný. Rozměry, hmotnost. Hlavně ta hmotnost. Tři kila, to už je skoro jako další "železo", nebo dvojnásobná dávka krmiva.
Dobře tedy. Vzhledem k tomu, že tu Meoptu nepořizuji, ale již ji mám, nejspíš se přikloním k f5,5 a uvidím, jestli to alespoň do 200 m na 6 mm díry bude stačit. V rozumném dosahu mám stejně pouze 150 m, cokoli delšího je pouze výjimečné, stěží 2x za rok.

Děkuji za všechny odpovědi.
Odpovědět