Opětovné ustavení hledáčku

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Shark
Příspěvky: 448
Registrován: 06. 01. 2017, 16:35
Bydliště: Chrudim
Věk: 57
Kontaktovat uživatele:

Opětovné ustavení hledáčku

#1

Příspěvek od Shark »

Zdravím kolegy na AF
:arrow: neustálé seřizování hledáčku to je můj problém při každém sestavení mých dvou teleskopů - oba teleskopy mám v přepravních taškách, samozřejmně bez hledáčků-ty jsou uloženy mimo.
:arrow: Při každém sestavení je nutno hledáček sesousosit s tubusem, ve dne to není problém ale v noci za tmy je to problém velký. Ve městě na planety a měsíc hledáček není skoro zapotřebí, ale není problém zaměřit vzdálenou lampu a je to, ale vyjedu-li do přírody mimo město ... sestavím teleskop a hledáček seřizuji pomocí nějaké jasnější hvězdy - jde to ,ale je to vopruz.
Nemáte někdo nějaký "fígl". :twisted: podělte se o Vaše zkušenosti
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30
GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS
Astronomie pro každého
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Opětovné ustavení hledáčku

#2

Příspěvek od MMys »

Pokud je alespoň trochu bytelný, tak nesundávat. A nebo pořídit/vyrobit robustenější úchyt s jednozančně definovanou polohou.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
billy
Příspěvky: 162
Registrován: 23. 09. 2014, 21:18
Bydliště: Ružomberok
Věk: 69

Re: Opětovné ustavení hledáčku

#3

Příspěvek od billy »

No neviem, ak používaš klasický úchyt hľadáčikov (vpredu objímka s gumou, vzadu 3 nastavovacie šrouby) asi to nebude nikdy spoľahlivé. Pravdepodobne by boli lepšie od Baader MQR III alebo MQR IV (podľa priemeru tubusov) a asi najlepšie riešenie je: lišty aj na vrchu ďalekohľadov a niečo ako toto: https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... mmung.html
Ja používam síce Red Dot, ale podobne ako posledné navrhované riešenie, t.j. na lištu 3" Losmandy na vrchu tubusu a nie je potrebné žiadne ďaľšie nastavovanie (zosúosenie) po demontáži a spätnej montáži na tubus.
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 852
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Opětovné ustavení hledáčku

#4

Příspěvek od MiniMistr »

Ahoj.
Já v tom nevidím problém, seřízení v noci je otázkou sekund. ;)
Neumím si představit, že by jsi to měl napevno tak, aby to bylo 100% stejné po jakémkoli převozu....
Hlavně optický hledáček musíš mít přesný - pokud se tedy věnuješ DSO jako já.
Při převozu byť jen pár metrů do garáže hrozí ulomení, lepší je to oddělat a pak seřídit.
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Re: Opětovné ustavení hledáčku

#5

Příspěvek od biker.fm »

Ja pouzivam 2 hledacky (reddot a opticky). Oba sundavam pri prevozu a jedine co je, tak ten opticky mirne dosteluji pokud je zapotrebi. Reddot jsem snad v posledni dobe vubec neserizoval. Reddot-em je pro "hrube/priblizne" nasmerovani na objekt a opticky pro finalizaci. Tim ze mam ted reddot, tak se mi jeste nestalo abych nemel pozadovany objekt v zornem poli opickeho hledacku, vetsinou je skoro ve stredu. Samozrejme oba hledacky mam pri prevozu ulozene v kufriku s mirelonem.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Odpovědět