Filtrové závity na okulárech 2"

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Filtrové závity na okulárech 2"

#1

Příspěvek od zuzi »

Pořídil jsem před nedávnem nový okulár od Explore Scientific 9mm, 100° ve dvoupalci ( okulár ).
Bohužel při snaze nasadit 2" filtr OIII od Lumicon jsem zjistil že do sebe nepasují. Tedy závit v okuláru je o pád desetinek (stovek) větší a asi má i jiné stoupání. Pokud si dobře pamatuji tak vnější průměr na závitu filtru je 47,65 mm a vnitřní průměr na závitu v okuláru je 47,78 mm(setinky jsou orientační, měl jsem v ruce jen takovou obouchanou šupleru).
Otázka zní, jaké zavity se standardně dávají na filtry a jaké jsou možné u okulárů?
Nikdy mne to nenapadlo řešit, protože jak u TV nagleru, tak u seťáku, tak u redukcí mi to asi shodou okolností vždy pasovalo.
Případně nemáte nějaký tip na redukci?

Díky
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Filtrové závity na okulárech 2"

#2

Příspěvek od MilAN »

Ten závit bude stejný včetně stoupání. Bohužel, tolerance se někdy nesejdou :(
Stalo se mi to jak u Lumiconu, tak Baaderu, tak Televue. A je otázka, co reklamovat nebo vyměnit. Pokud máš více 2" filtrů a 2" okulárů nebo redukcí, mělo by to jít vyeliminovat
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Filtrové závity na okulárech 2"

#3

Příspěvek od zuzi »

Filtr mam jen jeden lumicon v OIII, ale nechce se mi to menit. Asi reseni bude jednoduche, koupim prodluzovaci tubusek ve dvoupalci s vnitrnim zavotem na filtr a snad tam pak filtr pujde. Nastesti mam kratky OV a tak tam stejne prodluzovaci potrebuji a bude vyreseno. Reklamovat okular se mi nechce a lumicom je stary snad 10 let :)
I tak diky za pomoc.
Ewers
Příspěvky: 218
Registrován: 24. 01. 2017, 16:28
Bydliště: Český Brod
Věk: 52

Re: Filtrové závity na okulárech 2"

#4

Příspěvek od Ewers »

S tímhle problémem nejsi sám, na zahraničních fórech to pár lidí řešilo také. Týká se to, pokud se dobře pamatuji, pouze 2palcových okulárů ES 100°. Ale ne všech. Asi špatná várka kovových barelů od dodavatele, ale každopádně chyba ES.
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Filtrové závity na okulárech 2"

#5

Příspěvek od zuzi »

Aha, to je vcelku zajmava informace, mozna to jeste napisu na teleskop expres, co oni na to. Ono tedy asi nejaka inovace u vyrobce probehla, neni jiz plneny dusikem, ale argonem (takova marketingova hra;)) . Poprosim jeste o link, kde jsi na to narazil. Ja nejak hledal, ale nenasel.
Uživatelský avatar
Stratus
Příspěvky: 709
Registrován: 03. 02. 2007, 20:55
Věk: 71

Re: Filtrové závity na okulárech 2"

#6

Příspěvek od Stratus »

Téhle reklamaci dodavatel těžko vyhoví. Nelze podle mně reklamovat, že k okuláru nejde použít 10 let starý filtr jiného výrobce. Doporučí Ti koupi fitru od ES.
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Filtrové závity na okulárech 2"

#7

Příspěvek od zuzi »

No otazka je zda tam es filtr pujde, jelikoz ten filtr jde zatim do vseho co mi rukama proslo, nemyslim si ze je nejak rozmerove mimo.
Nemate nekdo rozmery zavitu M48x0,75?
Uživatelský avatar
Vladimir Nadvornik
Příspěvky: 82
Registrován: 11. 10. 2015, 21:47
Věk: 47

Re: Filtrové závity na okulárech 2"

#8

Příspěvek od Vladimir Nadvornik »

Podobný problém jsem řešil tady. Asi u ES někdo něco špatně pochopil.
Ewers
Příspěvky: 218
Registrován: 24. 01. 2017, 16:28
Bydliště: Český Brod
Věk: 52

Re: Filtrové závity na okulárech 2"

#9

Příspěvek od Ewers »

zuzi píše:Aha, to je vcelku zajmava informace, mozna to jeste napisu na teleskop expres, co oni na to. Ono tedy asi nejaka inovace u vyrobce probehla, neni jiz plneny dusikem, ale argonem (takova marketingova hra;)) . Poprosim jeste o link, kde jsi na to narazil. Ja nejak hledal, ale nenasel.
Ten link jsem zatím nenašel. Bylo to někde zastrčené v diskuzi o ES, ale nepamatuju si server. Tenkrát jsem sbíral všechny informace o ES a narazil jsem na to. A protože mě to zaujalo, tak mi to zůstalo v hlavě. Pokud to dohledám, pošlu Ti odkaz v SZ.
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Filtrové závity na okulárech 2"

#10

Příspěvek od zuzi »

Díky za informace. Nicméně kdyby náhodou někdo měl rozměry toho M48x0.75 případně M48x1.0 tak bych se to pokusil změřit, abych případně mohl napsat dodavateli.
Uživatelský avatar
juh
Příspěvky: 2200
Registrován: 29. 09. 2011, 12:44

Re: Filtrové závity na okulárech 2"

#11

Příspěvek od juh »

V diskusiách sa popisujú dva rozmery filtrových závitov pre 2" rozmer a to M48x0.75 a M48x0.6. V jednej diskusii som našiel popis, že Lumicon používa ma filtroch M48x0.6, tak či to nie je tento pípad. Predávajú sa k tomu aj nejaké redukcie. Ja žiadny filter od Lumicon nevlastním, tak to neviem potvrdiť a ani vyvrátiť. Používané rozmery závitov spísal do prehľadnej tabuľky germán Rudi Reiser.
zuzi píše:Díky za informace. Nicméně kdyby náhodou někdo měl rozměry toho M48x0.75 případně M48x1.0 tak bych se to pokusil změřit, abych případně mohl napsat dodavateli.
V tomto prípade sa nejedná o štandardne používaný rozmer, tak čo takto použiť nejaký online kalkulátor? Jeden celkom použiteľný má zavesený na nete Advanced Mechanical Engineering Solutions, treba si tam zvoliť "Custom use" a v oddieli "CUSTOM USE" zadať Nominal Dia. M48, Pitch 0.75, tolerancie nechať aké sú a dať si prepočítať rozmery ("Calculate").
Naposledy upravil(a) juh dne 20. 09. 2017, 09:54, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Filtrové závity na okulárech 2"

#12

Příspěvek od MilAN »

Pro metrické závity platí tohle :
Obrázek
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Filtrové závity na okulárech 2"

#13

Příspěvek od zuzi »

Díky za info, doma to pořádně oměřím a podívám do tabulek od vás. Ale už začínám tušit přesně to co psal na začátku Milan, proste se to nepotkalo v tolerancích.
Odpovědět