Baader Hyperion zoom 8 - 24mm Mark IV

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Baader Hyperion zoom 8 - 24mm Mark IV

#1

Příspěvek od zbignieww »

THE BEST !!!

Nedalo mi to, a ponevadz jsem zrovna delsi dobu v Polsku, koupil jsem ho v ASTROKRAKU v Krakowie. Presneji - koupila mi ho bezprostredne v kamennym obchode Sestra a dovezla mi ho vcera dopoledne: http://www.astrokrak.pl/2919-baader-zoom-8-24mm-.html

Nejsem odbornik na testy a recenze, v tom je nejlepsi - podle mne - SIRIUS_758 . Jemu, a taky Milanovi s Jablonce n.Nysou vdecim
za pomoc a uprimnost. Timto naznacim taky, ze rad bych - a myslim ze nejenom ja - uvital recenze zoomu na POSEC-u.

Jak jsem zacal v uvodu, je to - aspon pro mne - super zoom. Rekl bych ze pomer cena a vykon je srovnatelny s Dobsonem.

Nemel jsem moznost neco porovnat v noci, nepreje pocasi. Ale vcera odpoledne samozrejme jsem srovnaval s okularami : pentax xf 8,5mm, naglerem 13mm, SW 15mm 66 st. a meade 25 mm hd 60.
Byl jsem presvedceny, temer jisty, ze co se tyka kresby, barvy a transmise - neprekona pentaxa 8,5mm a meade 25mm . PREKONAL !!!

Testoval jsem na vzdalenych asi 2 km ode mne sloupach s mecami s doby I sv. valky umistenych na vojenskym hrbitove. Te 4 sloupy maji vysku asi
10m, slozene jsou s kamennych bloku,spojenych cementem. ( Okrajove : projekt celeho hrbitova vykonal znamy a uspesny v teto dobe slovensky architekt Dusan Jurkevic. Impozantni je sousedni mnohem vetsi vojensky hrbitov jeho projektu, dam odkaz na videjko, stoji to za to podivat se: https://www.youtube.com/watch?v=4GFd0fdM9fI ) Z dotaci EU je obnoveny, gontyna/hrbitovni kaple s dreva je nadherna a uplne nova, originalni shorela...

Ad rem : myslel jsem, ze co se tyka kresby, transmise a barvy - zoom absolutne neprekona pentaxa 8,5mm - na jednym konci zoomu a meade 25mm hd60 - na druhym . PREKONAL oba ty okulary, taky ty dalsi zminene.

Co se tyka diskutovaneho a kontroversniho vykresleneho pola na delce 24mm - absolutne nema 48 st. nebo 50 st - jak pise ASTROKRAK. Hodnotim to pole tak na max. 44 st.
Ale - ku podivu - v bino nastavci Baader Max Bright neni to pro mne az tak male pole, zda se mi, ze fizjologie oka a soucasne divani se dvema okularami - pusobi, że takove maksimum pole , to bude asi 60 st. V Max Bright Baadera NE VINETUJE na ty 24 mm.

Mozna Vas prekvapi, ze nejvic mnou porovnavana barva obrazu ukazuje, ze jak pentax 8,5mm tak meade 25mm - vnasi vic zlute barvy od zoomu.

Jedina vec, ktera neni prijemna a mohla by byt - tak si myslim - lip vyresena, to click stop. Je velmi, velmi jemny, neni to na tezkou medvedi dlan.
Behem dne neni to tak velky problem, clovek se diva a soucasne toci - tak ze zastavi kde potrebuje. Ale horsi to bude pravdepodobne v noci, spolehat jen na cit v ruce - bude to pecka !

Jak jsem psal v uvodu, nejsem obornik na extra testy, ale myslim si , ze kdokoliv o necem takovem premysli v obdobne cene - myslim ze tento zoom nema konkurence ! Mel jsem zoom pentaxa xf 6,5 - 21,5mm a vnasel obrovskou aberraci na zrcadlu, zbavil jsem se ho, stejne jak jeden cesky kolega. Psalisme o tom zklamani.

Samozrejme cekam na cistou nocni oblohu, neco porovnam - prvni bude Jupiter, prestoze uz je nizko, pak Saturn a pak jasne hvezdy,
Pokud mate nejake napady a pripominky, co a jak mohl bych porovnat - napiste. Uvitam a pokud to zvladnu - udelam.!!!

:)
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Re: Baader Hyperion zoom 8 - 24mm Mark IV

#2

Příspěvek od zbignieww »

Ted jsem zjistil, ze exsistuje vlakno o zoom okularech firmy Baader. Prosim moderatora o premisteni, at tady nestrasi :) Kladny okamzik je ten, ze vlakno neovlivnilo mojich postrehu, protoze jsem je necetl a v nekterych vecech uvahy se shoduji.
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
zbignieww
Příspěvky: 1993
Registrován: 23. 02. 2007, 18:54
Bydliště: Ostrava
Věk: 81

Re: Baader Hyperion zoom 8 - 24mm Mark IV

#3

Příspěvek od zbignieww »

Vcera pozoroval a porovnaval jsem dotycny zoom okular s pentaxem xf 8,5mm a meade 25mm hd60 na nocni obloze. Pro Saturna pouzil jsem barlow celestron ultima 2x 1,25". Napisu strucne - kdybych nevedel, co je vsunute do okularoveho vytahu refraktoru - nebyl bych schopen bezchybne urcit: ten nebo ten.
Na Saturnu s pouzitim APM 107/700 , zoomu 8mm a barlowa 2x - zretelne videl jsem Cassiniho deleni. Seeing byl dobry
Na Dobsonu jsem nezkousel, nemam ho tady ve vybave.

:)
Cassegrain GSO 6", TS APO 102/f.7 na FPl 53, Spektiv 80/430, EQM-35 GoTo, AZ5,
AZ3-R Pronto, bino MaxBright II, Sky Master, PRO 15x70, Canon EOS 650 mod
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm
Uživatelský avatar
Duponte
Příspěvky: 63
Registrován: 05. 05. 2008, 19:31
Bydliště: Parndorf

Re: Baader Hyperion zoom 8 - 24mm Mark IV

#4

Příspěvek od Duponte »

Ahoj

tiež som si ho doprial a som spokojný, čo to dokáže. Mám ho k ED80 a kreslí to nádherne. Parfokálnosť drží veľmi dobre, až pri 8mm ho musím jemne doostrovať. Ale len minimálne. Pravdou je, že som ešte nemal čas ho vyskúšať na planétach pri ozaj kľudnej atmosfére, doposiaľ ten seeing bol priemerný. Ale aj tak som veľmi prekvapený. M15 mi krásne rozbilo na jednotlivé hviezdy, doposiaľ som to videl len ako machuľu, bez náznaku hviezd (zase nemám moc luxusné okuláre na porovnanie). Zoom efekt je tiež veľmi návykový. Nemal som možnosť ho porovnávať s inými zoom okulármi, preto verím tvojím testom a skúsenostiam a som o to radšej.
SW ED80, N130/1070
Odpovědět