H-alfa filtr SOLAR SPEKTRUM

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

H-alfa filtr SOLAR SPEKTRUM

#1

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Prosím zdejší zdatné sluníčkáře o sdělení zkušeností a vědomostí k těmto H-alfa filtrům, které lze použít u vlastního dalekohledu :

http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... troem.html

Jde mi o to, že v praxi se u nás celkem hojně vyskytuje LUNT Solar System, převážně v podobě hotových dalekohledů. Ceny za léta dost narostly, takže kdybych chtěl 80 mm refaktor a ještě k tomu s dvojitým etalonem, tak už je to hodně velká investice... A proto se ptám, proč tady nikdo nemá výše uvedený h-alfa filtr, který je dokonce 0,5 Amgström a s aperturou 19 mm, takže ho mohu použít i k většímu refraktoru ? TS tam celkem straší s těmi nízkými teplotami a vlhkostí - jak jsou na tom v tomto ty běžné etalony ?

Dále přemýšlím o těchto skutečnostech :

1. Bohužel jsem neviděl žádné srovnání mezi slunečním dalekohledem sestaveným z prvků firmy Coronado ( četl jsem zkušenosti a srovnání MMyse s Luntem 60 ) Předpokládám, že dnes už nemá smysl shánět klasický Coronado PST a po přebastlení ho napasovat na větší refraktor - PST s jedním etalonem je za 27 tis., dále ( místo stand. 5 mm ) dokoupit větší blokační filtr 10 mm je dalších 19 tis. a přes 10 tis. za ERF 90 mm - takže cca 58 tis. investice pro použití na Vixenu ED 103. A ještě bych musel asi zkracovat tubus... Ale dost by mne zajímalo, jak by to s tím větším průměrem ukazovalo.

2. Nepochopil jsem úplně, kdy má h-alfa sluneční dalekohled centrální zástin, jak velký a tedy jak to degraduje kontrast. Jestli jsem správně pochopil, tak Lunty ten zástin mají. Honza Zahajský má v bazaru ještě jiný systém, který zástin nemá a prý ukazuje o poznání líp, než Lunt stejného průměru. Má s tímto někdo zkušenost ?

http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... 50278.html

3. Na MHV jsem si vyzkoušel další systém v podobě Daystar okulárového filtru. Špatně to neukazovalo, ale ta šílená časová prodleva po přeladění to dle mého názoru dost degraduje..


Tak i přes zklidňující se sluníčko budu vděčný za zkušenosti..
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: H-alfa filtr SOLAR SPEKTRUM

#2

Příspěvek od Beda »

Ahoj, sice asi nejsem jediný majitel Solar Spektrum u nás, ale pár postřehů uvedu:
Můj exemplář typ Serie 1, který jsem pořizoval od rakouského kolegy použitý, má pološířku propustnosti 0.45Ä při dodržení otvorového poměru alespoň f/30 ( lépe f/35 -f/40 ! ) a výrobcem předepsané pracovní teploty.
Elektronické vyhřívání těchto filtrů bylo zakladatelem firmy p. Wagnerem zcela přepracováno.
Od původního, relativně jednoduchého analogového termostatu, se liší složitější a hlavně spolehlivou elektronikou s digitálním řízením a displejem pro nastavení operační teploty. Ovládání je intuitivní a používá se peltierův článek.Ten také umožňuje rychlejší teplotní ladění. Elektroniku lze napájet napětím již od 80 V AC do 240 V AC
Apertura 19 mm mně osobně nevadí ani při delším efektivním ohnisku, sledují se většinou převážně vybrané aktivní oblasti. Rozhodně bych doporučil využít plnou aperturu refraktoru a doplnit teleskop ERF cool filtrem od Baader a TZ systémem 4x pro prodloužení ohniska.Při bídném seeingu lze zaclonit.
Komponenty filtru jsou spojeny speciálním silikonovým gelem, který nezatvrdne ani při hodně nízkých teplotách a omezuje vnitřní reflexy na minimum. Nevím, jaký gel se používal v dobách DayStar, ale dnes je standard optický tmel od Silicone Solutions, typ SS-988, který má prac. rozsah od -60 do +400 st.C. Používá se také na spojování optických kabelů. Nevím, do jaké míry je tento hygroskopický, ty dříve používané byly, a v tom byl někdy problém. Pokud nebyla optika systému dobře utěsněná a O kroužky dobře nedoléhaly, docházelo během let při nevhodném skladování k "nasávání" vlhkosti, která se v kombinaci s teplotami pod nulou mohla zviditelnit. I když toto dnes asi nehrozí, prodejci správně doporučují ochránit filtr před mrazem.
Velmi se mi osvědčila kombinace frontálního etalonu Coronado 90 mm, kdy jsem namísto běžného okulárového BF filtru použil tento Solar Spektrum. Výsledná kombinace dávala po vyladění a nastavení obou filtrů pološířku 0.25-0.3Ä a mohu potvrdit, že pohledy na chromosféru v takovéto modifikaci zatím nic, co jsem doposud viděl nepřekonalo 8-) .
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: H-alfa filtr SOLAR SPEKTRUM

#3

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Děkuji Bedřichu.. Zjistil jsem na stránkách Baaderů, co není na webu TS, že to chce, jak píšeš - výsledné ohnisko s cca F35. Potvrzuješ mi i to, co už mi začalo docházet, že jde o teplotní regulaci. Mezitím jsem se i od Honzy Zahajského dozvěděl, že původ těchto filtrů je u Daystaru a teď u Marka Wagnera. Takže teď už mi je to celkem jasné a začínám chápat, proč je tento systém méně rozšířený - potřeba natahovat hodně ohnisko a ta časová prodleva při teplotním ladění.

Můžeš, Bedřichu, napsat praktické zkušenosti s tím laděním ? Protože, jak píšu výše, ty Daystar okulárové filtry se mi na MHV kvůli tom moc nezamlouvaly... Je u toho Solar Spektra toto aspoň lepší ?
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: H-alfa filtr SOLAR SPEKTRUM

#4

Příspěvek od MMys »

Ten etalon se opravdu ladí teplotou, ale pokud jsi šikovný, lze udělat přípravek (vlastně v principu pouzdro), ve kterém se celý filtr umístí na naklápěcí mechanismus, a po nahřátí na pracovní teplotu lze už pak systém rychle přelaďovat náklonem. Právě tady kolegovi něco takového se starším analogovým Daystarem dokončuji, ještě právě v kombinaci s Lunt etalonem. A jsem zvědavý, jak to bude fungovat. Ale věřím, že parádně, není důvodu, aby nefungovalo.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: H-alfa filtr SOLAR SPEKTRUM

#5

Příspěvek od Beda »

Martin byl rychlejší, tak jen v rychlosti: Výhoda Solar Sectrum je v tom, že jeho elekronika díky většímu peltierovi reaguje skutečně rychle. Již vyhřátý filtr přeladíš do křídel za 30-60 vteřin. Ten mechanický náklon o kterém píše Martin jsem poprvé použil v r. 1981 a když šel filtr na opravu do USA, Woods to chválil. Používal jsem to také u doladění starších typů tzv. T-Scannerů pro hvězdárny Petřín, Hradec a Valmez, kde ten náklon měl ovšem jinou funkci v důsledku absence teplotní stabilizace etalonu. Myslím, že T-Scannery jsou už překonané a dnes je má v nabídce jen jedna US firma s H-alfa filtrem 0.9Ä. Dnešní peltierovy články a lehce/levně dostupná elektronika to naladění etalonů teplotou umožňuje přesněji a hlavně stabilněji.
Nicméně, obě firmy Solar Spectrum a DayStar mají dnes společný už jen princip využití etalonu v podobě tenoučké, oboustranně napařené slídové folie ( síla 0.01-0.02mm !), která se štípe ručně žiletkou (!) z kvalitní indické optické slídy. Získané kousky mají rovinnost podle kvality 1/50 - 1/100 L ( u velmi úzkopásmových etalonů i 1/150L a jsou tak hladké, že se nemusí leštit a jdou rovnou do napařovací komory. Že je u toho velký výmět, si lze snadno představit.
Náklon teplotně stabilizovaného filtru považuji za velkou výhodu. Snadno zachytí průvodní jevy aktivních oblastí, tzv.surges, které se rychle rozpínají a v důsledku doplerovského posuvu nejsou u optimálně, tedy na střed H-alfa, naladěného filtru viditelné.
Filozofie obou firem jsou rozdílné a pokud bych měl volit, tak M. Wagnera. Tam je kvalita a spolehlivost na prvním místě. Přeložil jsem jeho obslužné instrukce, které se na webu nenajdou. Pokud budeš mít Borisi zájem, pošli mail. adresu.
Martine, měl bych zájem o ten mechanický náklon pro můj Solar Spectrum, můžeš mi v tom směru nějak pomoci ? Díky.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: H-alfa filtr SOLAR SPEKTRUM

#6

Příspěvek od MMys »

Vydrž až vyzkoušíme tenhle výtvor (nevečír to kdyžtak nafotím nebo sem dám nějaké výkresey). Pak to případně zopakujem. Pokud máš ten s peltierem, tak to bude muset vypadat trochu jinak.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: H-alfa filtr SOLAR SPEKTRUM

#7

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Děkuji všem za cenné a podnětné informace, mám o čem přemýšlet... A o tom nadšenci z UK, co vyrábí ty 50 a 60 mm Solarview nikdo nic neví ?

http://www.astroshop.de/solarscope-uk-s ... ta/p,13091
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: H-alfa filtr SOLAR SPEKTRUM

#8

Příspěvek od Beda »

O této firmě by mohl podat fundované informace pan M. Matoušek, který je zastupuje v ČR.
Optickou kvalitou předčí, podle zahraničních zdrojů, konkurenci, ale cenově bohužel také :)
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: H-alfa filtr SOLAR SPEKTRUM

#9

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Firma Baader začala nabízet novou řadu filtrů Solar Spektrum - s názvem "Sundancer" - a ty už mají i ručně laděný náklon. Dále Baadeři dávají k dispozici další užitečné příslušenství, potřebné pro sestavení vlastního H-alfa dalekohledu... viz. :

http://www.baader-planetarium.com/de/bl ... obachtung/
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: H-alfa filtr SOLAR SPECTRUM

#10

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Na stránkách TS je už k dispozici bližší specifikace nových H-alfa filtrů Solar Spectrum - "SUNDANCER", včetně cenové kalkulace. Nejdražší filtr s průměrem 25mm a šířkou pásma 0,3 Ang. stojí 5 tis.€.

Typ fitru , průměr , max.efekt.ohnisko pro zobraz.celého Slunce => max.průměr refraktoru při F30 , cena

SUNDANCER 1 - 0,7 A : 19 mm , 1600 mm , cca 50 mm , 4 tis.€
SUNDANCER 1,5 - 0,5 A : 19 mm , 1600 mm , cca 50 mm , 4,4 tis.€
SUNDANCER 1,5 - 0,3 A : 25 mm , 2200 mm , cca 70 mm , 5 tis.€


http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... troem.html
Odpovědět