Komakorektor

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

komakorektor

#16

Příspěvek od MP »

MMys napsal:
U výše avízované nové verze to ale bude o něco asi jinak. Tu novou verzi uz jsem si byl prohlednout u J. Zahajskeho. Je uplne stejna, az na to osazeni. To je vyssi ( asi 4mm ) a jeho predni konec ( smerem k vytahu ) je ve stejne poloze, jako u toho puvodniho provedeni. T2 zavit je take stejne dlouhy, zadni cast sroubovaciho osazeni tedy presahuje pres predni konec T2 zavitu ( mezi zavity M48 a T2 je tedy mezera ). Pokud se tedy T-krouzek nasroubuje pri nasroubovanem krouzku M48, bude fotak zhruba o 2 mm dal ( rozdil vysky puvodniho osazeni a toho krouzku ). Pokud se krouzek M48 odsroubuje, fotak bude ve stejne vzdalenosti, jako u puvodniho MPCC, jen to osazeni tam nebude a pujde to tedy o ty 2mm hloubeji do vytahu ( zastavi se to az o T-krouzek ).
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

komakorektor

#17

Příspěvek od MP »

Libor napsal: ale tu starsi verzi uz asi nekoupim, takze by me zajimal spis ten novy typ. V Supre byly jeste pred 2 tydny obe verze.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

komakorektor

#18

Příspěvek od MMys »

Ale ten od ATC bude možná lepší. Není náhodou tříčočkový ? Jaký typ od ATC máš ? Jaký máš okulárový výtah, že do něj neschováš 36mm ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Libor
Příspěvky: 405
Registrován: 19. 11. 2003, 16:02

komakorektor

#19

Příspěvek od Libor »

ATC prodava nekolik komakorektoru, ale zrejme se lisi jen mechanickym provedenim, napr. zakoncenim. Ten co mam je typ CCF5 (snad si to pamatuji dobre, mam ho doma a ted jsem v praci) a nevidel jsem nikde nejake testy nebo porovnani s Baader MPCC. Zrejme je to ale obdobna konstrukce, pravdepodobne take dvoucockova, ale nevim jak to zjistit. Podrobnejsi dokumentaci k nemu nemam a rozebrat to nejde. Podle odrazu na cockach jsou tam dve, ale samozrejme takto nezjistim pripadny stmeleny dublet.

Okularovy vytah vyrabim specialni konstrukce, kdy posuv je mimo osu vytahu, takze jej tvori jen nosny prstenec tlusty cca 15mm, se kterym je mozne dojet az k tubusu. Obdobna konstrukce se mi jiz osvedcila u 355mm Newtona. Nemam to jeste zcela hotove, ale mohu sem pripadne dat nejakou fotku toho vytahu pro predstavu jak to vypada. Ale az v pondeli, ted tu delame udrzbu serveru.
Libor
Příspěvky: 405
Registrován: 19. 11. 2003, 16:02

komakorektor

#20

Příspěvek od Libor »

Tak přikládám ten slíbený obrázek neobvyklého okulárového výtahu. Ještě to není úplně hotové a také nevím, jak se to osvědčí, ale představu si z toho snad uděláte. To bílé pod výtahem je laminátový tubus, který také ještě není dokončen. Ten posuvný mechanizmus jsem získal z nějakého vyřazeného přístroje a je docela pevný, z masivní mosazi, ale jestli to bude dostatečné, to se teprve ukáže.

Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 465
Registrován: 24. 10. 2009, 21:39

komakorektor

#21

Příspěvek od Dominik »

Ako funguje komakorektor?
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

komakorektor

#22

Příspěvek od MMys »

Libor napsal: Tak přikládám ten slíbený obrázek neobvyklého okulárového výtahu. Ještě to není úplně hotové a také nevím, jak se to osvědčí, ale představu si z toho snad uděláte. To bílé pod výtahem je laminátový tubus, který také ještě není dokončen. Ten posuvný mechanizmus jsem získal z nějakého vyřazeného přístroje a je docela pevný, z masivní mosazi, ale jestli to bude dostatečné, to se teprve ukáže.


Takový drobný detail - když utopíš korektor ve výtahu, tak za ním pak bude už jen T2/Canon kroužek. To je tak 10mm. Já si myslím, že ti bude grip foťáku (EOS 300D) drhnout o to ostření, ne ? Pak nebudeš moci otáčet foťákem libovolně pro potřebnou kompozici.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Libor
Příspěvky: 405
Registrován: 19. 11. 2003, 16:02

komakorektor

#23

Příspěvek od Libor »

MMys napsal:
Takový drobný detail - když utopíš korektor ve výtahu, tak za ním pak bude už jen T2/Canon kroužek. To je tak 10mm. Já si myslím, že ti bude grip foťáku (EOS 300D) drhnout o to ostření, ne ? Pak nebudeš moci otáčet foťákem libovolně pro potřebnou kompozici.
Ten prstenec jsem samozrejme vyrobil tak velky, aby tam ten fotak sel dat. Tedy je mozne ho dat ve dvou vzajemne kolmych polohach - zaber na sirku a na vysku. Libovolne otoceny, napr. o 45° uz se tam opravdu nevejde, ale to me snad nebude vadit.
Libor
Příspěvky: 405
Registrován: 19. 11. 2003, 16:02

komakorektor

#24

Příspěvek od Libor »

Dominik napsal: Ako funguje komakorektor?Uz to tu bylo nekolikrat zmineno, takze strucne - komakorektor je opticky clen, ktery se umistuje pred ohnisko dalekohledu a koriguje komu parabolickeho zrcadla. Koma je vada zobrazeni, ktera se projevuje u svetelnych parabolickych zrcadel mimo optickou osu.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

komakorektor

#25

Příspěvek od MMys »

Libor napsal:
Ten prstenec jsem samozrejme vyrobil tak velky, aby tam ten fotak sel dat. Tedy je mozne ho dat ve dvou vzajemne kolmych polohach - zaber na sirku a na vysku. Libovolne otoceny, napr. o 45° uz se tam opravdu nevejde, ale to me snad nebude vadit.
No, uvidíš. Mě to přijde jako dost velké omezení. Spousta objektů je při nějaké ohniskové vzdálenosti tak akorát do zorného pole, a pak to chce mít možnost natočit přesně na míru, jinak je po estetickém dojmu z kompozice záběru. Jde ti to aspoň na 45 stupňů gripem pryč od ostření ? A nebo je to tak těsné, že to nejde na 45st. a podobně nikdy ? No, uvidíš sám, jestli ti to bude vyhovovat.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Libor
Příspěvky: 405
Registrován: 19. 11. 2003, 16:02

komakorektor

#26

Příspěvek od Libor »

MMys napsal:
Jde ti to aspoň na 45 stupňů gripem pryč od ostření ? A nebo je to tak těsné, že to nejde na 45st. a podobně nikdy ? No, uvidíš sám, jestli ti to bude vyhovovat.
No uvidim. Trochu to pootocit jde, ale v navrhu jsem s tim ani nepocital. Zatim jsem vsechny fotky fotil bud na sirku nebo na vysku a nejak me to ani nevadilo. Tak snad to nebude tak strasne.
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 465
Registrován: 24. 10. 2009, 21:39

komakorektor

#27

Příspěvek od Dominik »

Libor napsal:
Uz to tu bylo nekolikrat zmineno, takze strucne - komakorektor je opticky clen, ktery se umistuje pred ohnisko dalekohledu a koriguje komu parabolickeho zrcadla. Koma je vada zobrazeni, ktera se projevuje u svetelnych parabolickych zrcadel mimo optickou osu.
Ďakujem to viem, ale ja som chcel vedieť jak to koriguje?
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

komakorektor

#28

Příspěvek od MilAN »

A jakou chceš odpověď ?
- koriguje dobře
- koriguje opticky
- z komatického obrazu hvězdy udělá bod

Polož otázku tak, aby Ti bylo možno odpovědět, a aby bylo též jasno, co o tom vlastně také víš.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Listy3
Příspěvky: 376
Registrován: 29. 12. 2004, 02:34

komakorektor

#29

Příspěvek od Listy3 »

Dominik napsal:

Ďakujem to viem, ale ja som chcel vedieť jak to koriguje?

Skus si přečíst toto, možná Ti to bude stačit.
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1110614085
Newton 250/1250 ve výstavbě&&Newton 130/1000 GS montáž&&triedr 10x50 a 8-24x50&&Lidlteleskop 70/700
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 465
Registrován: 24. 10. 2009, 21:39

komakorektor

#30

Příspěvek od Dominik »

MilAN napsal: A jakou chceš odpověď ?
- koriguje dobře
- koriguje opticky
- z komatického obrazu hvězdy udělá bod

Polož otázku tak, aby Ti bylo možno odpovědět, a aby bylo též jasno, co o tom vlastně také víš.
Pardon >:( .
Čo znamená otázka ako fonguje komakorektor? :
Viem, že koriguje koma, ale ako? Aký mechanizmus
spôsobuje to, že koma nieje? Z čoho sa skladá? ;D

Aky je rozdiel medzi mojou a tvojou otazkou?
03/23/05 - 21:37:04, Listy napsal:
Dá se nějak jednoduše popsat jak funguje takový běžný komakorektor?
Odpovědět