Komakorektor

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
DoctorStrange23
Příspěvky: 11
Registrován: 04. 11. 2016, 00:11

Re: komakorektor

#61

Příspěvek od DoctorStrange23 »

Rekmarik píše:
DoctorStrange23 píše:moc dekuju za odpoved..
Prave ze uz nejakou chvili pozoruju a muzu ti urcite rict , ze pouze pri velkych zvetsenich ( treba 4.5mm ) se obraz stava necistym , zlehka rozmazanym
a ztraci i na jasnosti.
To co popisuješ je zcela normální a logické - ztráta ostrosti a snížení jasnosti se vzrůstajícím zvětšením přichází vždy, komakorektor tomu nemůže zabránit ani to vylepšit .. (tady je to sice složitější a dalo by se o tom diskutovat, ale zjednodušeně a hlavně prakticky tomu tak je :)
Jestli se nepletu, tak paracorr je typ komakorektoru vyráběný firmou Televue - jedná se o parabola-corrector tedy korektor komy pro parabolická zrcadla .. Obecně je vícero druhů komakorektorů vhodných jak pro pozorování tak pro focení ...

Blbé na tom je to že čím víc skla dáš do optické cesty tím větší nároky na kvalitu optiky je třeba zachovat ... aby výsledný obraz nebyl spíš horší než lepší .. takže "levné"-nekvalitní okuláry, filtry, korektory, barlowy .. obraz nějakým způsobem degradují, a je na tobě, jakým členem si ten obraz chceš nechat zkazit :)
jasny.. chapu teda aspon myslim.. kazdopadne moc dekuju za tipy.. prave ze okulary mam slusny. Meade HD-60.. mam 9mm . pres ten je radost sledovat oblohu. ale ten druhej je 4.5 mm proste pokulhava a ja nevedel proc tomu tak je.. stal docela dost penez a tak sem doufal ze tim koma korektorem to napravim (kontrast atd.) ale rikas ze to koma korektor nezlepsi. chapu. kazdopadne uz velmi brzy budu mit newton 200/1000 od GSO.
http://teleskopy.pl/product_info.php?cP ... _M-CRF_OTA
protoze citim ze je treba prilepsit a sem fakt zvedavy na rozdil ( jak sem cetl , vetsi zrcadlo nashromazdi vice svetla ).
Existuje koma korektor ci ten eee paracorr , ktery by si mi doporucil ciste pro pozorovani pro ten 200/1000??? Predem moc dekuju za tvuj cas. :)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: komakorektor

#62

Příspěvek od MilAN »

Jediný komakorektor, který je asi vhodný na vizuální pozorování a neničí obraz na ose pro velká zvětšení při planetárním pozorování, je Tele Vue Paracorr.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
DoctorStrange23
Příspěvky: 11
Registrován: 04. 11. 2016, 00:11

koma korektor

#63

Příspěvek od DoctorStrange23 »

Zdar lidi.

Muze mi nekdo poradit jaky koma korektor bude nejlepsi na newtonu ciste pro PORADNE pozorovani? vytah je 1.25"

Diky.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: komakorektor

#64

Příspěvek od vla »

Máš docela krátkou paměť. V příspěvku 56 ti Milan jasně píše, že se korektory pro 1,25" nedělají. Tak nevím proč se ptáš znovu, lepší to prostě nebude. Ještě pokud uvažuješ o newtonu 200mm, bude na vizuál určitě lepší 200/1200, třeba i kvůli menší komě bez korektoru a pravděpodobně i menšímu centrálnímu stínění.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: komakorektor

#65

Příspěvek od MilAN »

Komakorektory se dělají pro průměry okulárového výtahu 2" a větší. Vzhledem k cenám a kvalitám těch laciných se dají doporučovat takové, které svojí cenou převyšují cenou dalekohledy, (které mají průměr OV 1 1/4)". Navíc, tyhle dalekohledy nemají extrémní světelnost 1:4 nebo 1:4,5, kde už vliv komakorektoru je markantní, a ani nepoužívají drahé okuláry se širokým zorným polem. A ty lacinější širokoúhlé tam zase vnášejí jiné vady, většinou převyšující komu parabolického zrcadla.
ad : pořádné pozorování
Pořádné pozorování záleží na pozorovateli :)
.........
vla byl rychlejší. Nevím proč se ptáš dvakrát na to samé,. A navíc, na tohle téma tu je už hezká řádka odpovědí a nevymyslí se nic nového.Většina dotazů směřuje na vylepšení obrazu, jen nevím, kolik z těch lidí ví a dovede rozlišit , co je způsobeno v jejich dalekohledech komou.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Komakorektor

#66

Příspěvek od Roman (Rick) »

Ahojte, nechcel som zakladať nové vlákno, tak by som skúsil pokračovať tu. Mám doma TV paracorr, ale nedarí sa mi z neho dostať bodové hviezdy. Popravde, obraz je horší, ako bez komakorektora. Neviem ale, čo robím zle. Toto je ten lepší výsledok zo včera a stále je to otrasné https://ibb.co/byOOEa.

Fotím cez GSO Newton 150/750mm s kamerkou ASI1600mmc. Pôvodne som hneď nastavil backfocus na 55mm ako TeleVue uvádza, ale to mi dalo ešte horší výsledok. Posúvaním ďalej (tento snímok bol asi pri 70mm) sa to zlepšuje, ale ďalej sa teraz nedostanem, lebo už nemám ďalšie medzikrúžky. I tak sa mi to nezdá, že je to ok.

Ďalšia vec je, že som musel samotný korektor trochu vysunúť z tubusu, aby som mohol vôbec zaostriť (okulárový výťah som musel vysunúť úplne nadoraz, aby som mohol zaostriť). Myslel som si, že zaostrenie bude niekde pri začiatku, ako to bolo s MPCC. Zatial fotím kamerkou pripojenou napriamo bez filtrového kolesa a iného príslušenstva (filter je tesne nad senzorom pripojeny cez T2/1.25" redukciu).

Budem vdačný za každú radu, tip, čo by mohlo byť príčinou.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Komakorektor

#67

Příspěvek od MilAN »

Já bych příliš nelaboroval se změnou backfocusu - v několika mm se neprojeví a větší by byl oproti výpočtu TV. Je tam evidentně něco šikmo, podívej se, kam směřuje koma a kde je jako by střed. Začni kontrolou kolimace laserovým kolimáorem ( bez Paracorru ) a pak se podívej, jak komponenty dosedají na sebe.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Komakorektor

#68

Příspěvek od Bill »

Roman (Rick) píše:Budem vdačný za každú radu, tip, čo by mohlo byť príčinou.
No někde (možná v tomto vlákně) je uvedeno, že dlouhé komakorektory bývají háklivější na kolimaci - třeba se ti po zatížení KK + kamera prohne tubus, uhne výtah...

Když už budeš dělat nový tubus, tak ho můžeš udělat delší (já mám nový o cca 2cm delší), aby byl výtah zaostřený v rozumném místě :-)
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Komakorektor

#69

Příspěvek od Roman (Rick) »

Páni vďaka za odpoveď. Okulárový výťah sa mi zdá pevný, tak dúfam, že s tým nebudem musieť nič robiť, ale tá kolimácia je trochu off. Nenapadlo ma, že to bude mať až také následky.
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5573
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Komakorektor

#70

Příspěvek od Karell »

Dej tam kolimátor a pak na něj navěš stejnou hmotnost, jakou fotíš. A uvidíš, jak pevnou či nepevnou máš celou soustavu.
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Komakorektor

#71

Příspěvek od Roman (Rick) »

Kolimátor nemám, vždy som to riešil na hviezdach. Ale ak sa to aj bude ohýbať, neviem, či niečo budem vedieť spraviť. Nie som technický typ, čo by si zbastlil niečo na počkanie len tak :cry:.
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Komakorektor

#72

Příspěvek od Roman (Rick) »

Ďakujem páni za rýchlu pomoc. Kolimácia to zlepšila o 90%. Niečo bude robiť asi nie úplne tuhý okulárový výťah.
Howking
Příspěvky: 1513
Registrován: 31. 08. 2015, 12:02

Re: Komakorektor

#73

Příspěvek od Howking »

Koupil jsem si Baader MPCC Mark III Komakorektor.
Zatím jsem ten komakorektor vyřešil vsunutím s vymezením folii (i docela velkou silou to nejde vytáhnout) do vnitřku okulárového výtahu a kupodivu to k ohniskové hraně okuláru má zrovna těch požadovaných 55mm, ale mám obavy aby se folie časem nevymačkala a komakorektor mi nevypadl rovnou na zrcadlo. Co mám koupit pro profi řešení a kde?
mpcc.jpg
Uživatelský avatar
AstroM
Příspěvky: 84
Registrován: 16. 01. 2016, 16:03
Bydliště: Bratislava - Ružinov
Věk: 22
Kontaktovat uživatele:

Komakorektor pre f/4 astrograf

#74

Příspěvek od AstroM »

ahoj, vedeli by ste mi poradiť, do akého komakorektoru ísť? Bude použitý na fotografovanie, ale aj optické pozorovanie cez SW 250/1000.
Rozmýšľal som nad komakorektorom od skywatcheru: https://www.dalekohlad-mikroskop.sk/pro ... alekohlady
Ale budem rád, ak mi poradíte nejaký ekvivalent, v podobnej cene, prípadne lacnejší alebo drahší. A ak by ste šli do drahšieho, viete mi prosím povedať, v čom bude lepší?

P.S.: To Howking: a aké s ním máš skúsenosti? Ako vidím, máš rovnaký teleskop ako ja
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Komakorektor

#75

Příspěvek od MilAN »

Howking píše:Koupil jsem si Baader MPCC Mark III Komakorektor.
Zatím jsem ten komakorektor vyřešil vsunutím s vymezením folii (i docela velkou silou to nejde vytáhnout) do vnitřku okulárového výtahu a kupodivu to k ohniskové hraně okuláru má zrovna těch požadovaných 55mm, ale mám obavy aby se folie časem nevymačkala a komakorektor mi nevypadl rovnou na zrcadlo. Co mám koupit pro profi řešení a kde?mpcc.jpg
A už jsi zkusil na planetách pozorovat při stejném zvětšení s tím komakorektorem a bez něj ? Jak hezky mrší obraz /kontrast planety? A to jak na ose, tak i mimo?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Odpovědět