Komakorektor

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

komakorektor

#31

Příspěvek od MilAN »

Dominik napsal:

Pardon   >:( .
Čo znamená otázka ako fonguje komakorektor? :
Viem, že koriguje koma, ale ako? Aký mechanizmus
spôsobuje to, že koma nieje? Z čoho sa skladá?      ;D

Já bych řekl, že vše je obsaženo v odpovědi Libora.
Je to optický člen- to je tvoje druhá otázka, že? Skládá se z minimálně 2 čoček.
A jak funguje ?Nejbližší příměr je asi takový, že je to jako u achromatického objektivu.Spojná čočka se svoji barevnou vadou je korigováno rozptylkou, která  ji ma také,ale celý výpočet je udělán tak, aby vada byla v podstatě s opačným znaménkem, než má spojka. A tím se vada koriguje.  A obdobně u komakorektoru   je snaha ty "deformované" paprsky opět dostat do "bodu".
Pokud bys to chtěl   odborněji, bude to jen matematika.A pořádná.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 465
Registrován: 24. 10. 2009, 21:39

komakorektor

#32

Příspěvek od Dominik »

MilAN napsal:
Já bych řekl, že vše je obsaženo v odpovědi Libora.
Je to optický člen- to je tvoje druhá otázka, že? Skládá se z minimálně 2 čoček.
A jak funguje ?Nejbližší příměr je asi takový, že je to jako u achromatického objektivu.Spojná čočka se svoji barevnou vadou je korigováno rozptylkou, která ji ma také,ale celý výpočet je udělán tak, aby vada byla v podstatě s opačným znaménkem, než má spojka. A tím se vada koriguje. A obdobně u komakorektoru je snaha ty "deformované" paprsky opět dostat do "bodu".
Pokud bys to chtěl odborněji, bude to jen matematika.A pořádná.

Díky to som chcel vedieť už som si to prečítal v inej debate. A prepáčte za zle formulovanú otázku.
Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

komakorektor

#33

Příspěvek od BiF »

Prosím majitele Baader MPCC (novější typ se sundavací přírubou):

1. o změření celkové délky komakorektoru (na obrázku hodnota "a"; MMys tu psal 23.5+délka závitu?)
2. o změření délky závitu
3. o informaci, zda ona vzdálenost 55 mm se měří od polohy "b" či "c"
4. pokud jste to někdo měřil, tak jaká je hloubka těla EOS 300D (od přední plochy bajonetu po čip; na fóru to tu jistě je, pokud se dobře pamatuji, tak by to mělo být 43 mm, ale nemůžu to najít)

Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

komakorektor

#34

Příspěvek od MP »

Zmeri to snad nekdo jiny - ja ted nemam korektor u sebe a rozmery si nepamatuji. K te vzdalenosti od chipu :

Meri se od predniho konce T2 zavitu, tedy od mista, kde ma osazeni ta puvodni verze MPCC a od mista, kde konci utazeny T-krouzek, kdyz se z nove verze MPCC odsroubuje ten krouzek s 2" zavitem. Tedy jeste kousek pred pozici "c". A vzhledem k tomu, ze tech 55mm je "normalizovana" vzdalenost pro T2 prislusenstvi k fotakum, odpovidaji tomu i prodavane T-krouzky. T-krouzek na Canon EOS je dlouhy asi 11.5mm, aby "dorovnal" tech 43.5mm mezi filmem ( chipem ) a bajonetem na 55mm. T-krouzky pro M42 nebo pro Nikon jsou o nejaky milimetr kratsi.
e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 866
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

komakorektor

#35

Příspěvek od zdenek »

Fra napsal: Prosím majitele Baader MPCC (novější typ se sundavací přírubou):
...
Takze novy MCC od BP ma:
celkova vyska korektoru a= 28.5mm
velikost stoupani mezi b a c pri vysroubovanem dorazovem krouzku: b-c = 5mm

Uživatelský avatar
BiF
Příspěvky: 1143
Registrován: 10. 11. 2002, 02:00
Bydliště: Trhové Sviny
Věk: 52
Kontaktovat uživatele:

komakorektor

#36

Příspěvek od BiF »

MP napsal: K te vzdalenosti od chipu :

Meri se od predniho konce T2 zavitu, tedy od mista, kde ma osazeni ta puvodni verze MPCC a od mista, kde konci utazeny T-krouzek, kdyz se z nove verze MPCC odsroubuje ten krouzek s 2" zavitem. Tedy jeste kousek pred pozici "c".
Takže od pozice "c" by to bylo nějakých ~56 mm?

MP napsal: A vzhledem k tomu, ze tech 55mm je "normalizovana" vzdalenost pro T2 prislusenstvi k fotakum, odpovidaji tomu i prodavane T-krouzky. T-krouzek na Canon EOS je dlouhy asi 11.5mm, aby "dorovnal" tech 43.5mm mezi filmem ( chipem ) a bajonetem na 55mm. T-krouzky pro M42 nebo pro Nikon jsou o nejaky milimetr kratsi.
Mě jde o to, že se mi nechce kupovat redukci T2>Canon, protože mám redukci M42x1>Canon a chci ji využít. Vnitřní průměr mého ok. výtahu je 60 mm, takže si chci vyrobit takovýto tubusek:



K tomu jsem potřeboval znát ty rozměry. Jak je vidět, tak to půjde.
Díky.
Fra
Newtony 300/1200, 200/860, 100/600; SkyMaster 15x70; paralaktická montáž vlastní výroby; QHY163M; ASI120M; Canon EOS 300D; Philips ToUcam Pro; http://bilek.astronomie.cz/ , email: frantabilek(at)gmail(dot)com
Uživatelský avatar
Duk
Příspěvky: 2539
Registrován: 23. 01. 2005, 11:09

komakorektor

#37

Příspěvek od Duk »

Zdravím všechny přispívatele do této sekce,
trochu mě zaráží vaše stanoviska ke kvalitě výsledku a vlastně funkčnosti komakorektorů.
Bohužel jsem žil v domnění, že komakorektor je věc zcela, abych to nazval tím správným výrazem, diskrétní záležitostí jednotlivého dalekohledu.
Vyrazilo mi dech jaká je spokojenost nad sériově vyráběnými komakorektory???
Otázka, která mě VELICE zajímá, komakorektor od fi. SW funguje na dalrkohledech SW, nebo nezávisle i na jiných ???
Zřejmě mi můžete odpovědět a posoudit VY, kteří to již používáte bez např. rozdílu výrobce.
Závěrěm: můj názor byl, že každé vyrobené zrcadlo má svoji laicky řečeno velikost kómy a v závislosti na těchto parametrech je nutno vyrobit komakorektor. Hm, nepřichází mi to trocha logické?
Najde se někdo, kdo mi přispěje vysvětlením ???
Pročetl jsem všechny tři strany, ovšem nikde jsem na tuto otázku nenarazil, ovšem pokud něco takového nemělo vyznít od Domindy.
Dík předem za vysvětlenou.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

komakorektor

#38

Příspěvek od MilAN »

Duk napsal: .
  Bohužel jsem žil v domnění, že komakorektor je věc zcela, abych to nazval tím správným výrazem, diskrétní záležitostí jednotlivého dalekohledu.
  Vyrazilo mi dech jaká je spokojenost nad sériově vyráběnými komakorektory???
  Otázka, která mě VELICE zajímá, komakorektor od fi. SW funguje na dalrkohledech SW, nebo nezávisle i na jiných ???
.
   Závěrěm: můj názor byl, že každé vyrobené zrcadlo má svoji laicky řečeno velikost kómy a v závislosti na těchto parametrech je nutno vyrobit komakorektor. Hm, nepřichází mi to trocha logické?
 Najde se někdo, kdo mi přispěje vysvětlením ???
Pročetl jsem všechny tři strany, ovšem nikde jsem na tuto otázku nenarazil, ovšem pokud něco takového nemělo vyznít od Domindy.
Dík předem za vysvětlenou. 1/ velikost komy záleží pouze na relativním otvoru zrcadla- tím je zodpovězeno více Tvých otázek.
2/ Takže komakorerktor by měl být uzpůsoben ne každému dalekohlecdu individuálně, ale vždy pro dalekohledy stejného relativního otvoru.
3/ Protože se zrcadla vyrábějí v relativních otvorech od 1:4 do 1:10, přičemž od relativního otvoru 1:7 není v podstatě potřeba korigovat komu, protože již tak neruší. Proto se komakorektory optimalizují tak, aby bylo možno jedním korektorem pokrýt celý rozsah( zhruba 1:4 až 1:7)
4/Pokuid vím S-W nedělá komakorektory. U nás jsou běžně pooužívány korektory od firem Baader a Tele Vue.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

komakorektor

#39

Příspěvek od MMys »

To Duk:
Myslím, že to, co tvrdíš, není pravda. Koma parabolického zrcada je jednoznačná, a v konkrétním místě je daná dvěma parametry: Světelností zrcadla a tím místem - tedy vzdáleností od optické osy. To znamená, že komakorektor lze udělat naprosto univerzální, podle typu konstrukce limitovaný pro nějakou maximální světelnost, při které je ještě schopen komu korigovat na určitou únosnou míru v konkrétním průměru zorného pole, pro které je navržen. Takový komakorektor pak samozřejmě funguje i při světelnostech nižších. A bez ohledu na to, jestli to je například zrcadlo 200/1000 nebo 400/2000.

Jednotlivé typy komakorektorů se od sebe liší kromě ceny pouze korekcí ostatních aberací, které naopak zanášejí do obrazu. Čím dražší typ, tím méně vad do obrazu zanese. Ale i ten nejlevnější dvoučočkový typ zanese do obrazu výrazně méně aberací, než je velikost komy, kterou odstranil. Ve všech případech je u světelnějších zrcadel (řekněme do f/5) účinek jasně viditelný na první pohled.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MP
Příspěvky: 2920
Registrován: 20. 05. 2003, 00:06

komakorektor

#40

Příspěvek od MP »

MilAN napsal: Proto se komakorektory optimalizují tak, aby bylo možno jedním korektorem pokrýt celý rozsah( zhruba 1:4 až 1:7)Jen pro upresneni : Baader MPCC je optimalizovany pro f/4.5 a doporuceny pro zrcadla od f/4 do f/6. Pri obvyklem f/5 je prizpusobeny temer dokonale a protoze s klesajicim relativnim otvorem se koma meni pomaleji, nez s rostoucim, tak az do f/6 je pouzitelny dobre. Pri f/4 u kratkych expozic s velkym zornym polem a velkym rozlisenim videt, ze obraz je v okraji malinko nedokorigovany, ale zbytkova koma je prakticky zanedbatelna, pro delsich expozicich zmizi v rozmazani hvezd seeingem.

e-mail : mpec(at)cce(dot)cz&&
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

komakorektor

#41

Příspěvek od MilAN »

Tele Vue udává stejné hodnoty pro Paracorr.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Libor
Příspěvky: 405
Registrován: 19. 11. 2003, 16:02

komakorektor

#42

Příspěvek od Libor »

MMys napsal: Ano. Paracorr je konstruován pro parabolické zrcadlo. Zvolil jsem podle specifikace nejvyšší světelnost, pro kterou byl ještě spot v rozích APS formátu přijatelný. A vypadá to, že jsem se trefil. O větším formátu neuvažuji, pokud bych měl někdy kameru s větším senzorem, stejně by musel být korektor vyššího průměru, nemohl bych použít 2" výtah a spousta dalších komplikací.
Mel bych jeste dotaz k tomu Paracorru - Tele Vue vyrabi 2 typy, vizualni a fotograficky. Oba se udajne lisi jen prumerm vystupni cocky (vizualni je vetsi). Jaky jsi pouzil? Vykresli ten fotograficky paracorr format APS bez vinetace?

Dale bych se chtel zeptat, jestli jsi nedelal pripadne nejake testy (porovnani) Paracorru s MPCC. Zajimalo by me, jestli bych si pomohl, kdybych nahradil MPCC Paracorrem u dalekohledu 140/600 mm nebo je uz pri teto svetelnosti prinos Paracorru nepodstatny.

Diky Libor

Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

komakorektor

#43

Příspěvek od MMys »

Mám fotografický. Primár je 185/610 a vinětuje to jen trochu. Ty budeš mít nižší světelnost, takže z hlediska vinětace na tom budeš lépe. Ale pozor - Paracorr oproti MPCC prodlužuje ohnisko, 1.15x pokud se nepletu. Takže ti trochu klesne světelnost. Pokud ti MPCC vyhovuje (což by měl při tvé světelnosti) nebude přínos příliš velký. MPCC s tvojí soustavou bude mít pouze malinkou barevnou vadu, jinak by měl korigovat dobře, ne ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Libor
Příspěvky: 405
Registrován: 19. 11. 2003, 16:02

komakorektor

#44

Příspěvek od Libor »

MMys napsal: Pokud ti MPCC vyhovuje (což by měl při tvé světelnosti) nebude přínos příliš velký. MPCC s tvojí soustavou bude mít pouze malinkou barevnou vadu, jinak by měl korigovat dobře, ne ?No ja nevim, zas tak moc s kresbou spokojeny nejsem. Podivej se pripadne na testovaci snimek ve 100%:

http://home.zcu.cz/~smid/forum/CRW_0981.jpg

Oproti kresbe bez komakorektoru je to samozrejme podstatne lepsi (i kdyz mi prijde, ze bez KK je kresba ve stredu pole lepsi), ale zejmena v rozich uz je to dost rozostrene. Mozna by se jeste dalo experimentovat se vzdalenosti KK od cipu nebo delam neco spatne. ???
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

komakorektor

#45

Příspěvek od MMys »

No, není to zase tak zlé. Ale zkus oddálit senzor o pár mm od komakorektoru. Mělo by se to o něco zlepšit.

Ano, bez korektoru je kresba na ose lepší. Korektor trochu zhorší kresbu na ose ale zase ji značně zlepší v kraji. To je realita.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět