Uvolňující se Crayford

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
rob.kr
Příspěvky: 1598
Registrován: 13. 06. 2008, 01:35
Bydliště: Brno

Uvolňující se Crayford

#1

Příspěvek od rob.kr »

Ahoj,
chtěl bych se zeptat, zda někdo nemáte následující zkušenost a případně mi poradil řešení než výtah celý rozeberu případně koupím nový, značkový. U refraktoru Meade 5" na originálním výtahu mám následující problém. Když nastavím přítlak, tak, aby vybavení (zrcátko, bino, hyperiony, tedy značná váha) bezproblémů drželo a neposouvalo se ani v extrémní poloze, tak po několika výměnách okuláru a/nebo opakovaném přeostřování začne ujíždět a je třeba znovu nastavit přítlak, cca po půlhodině pozorování při střídání pozorovatelů. Při focení jsem to zkoušel též (Canon 450D, žádný lehký kompakt), začně samovolně pomalu vyjíždět cca po hodině. Samozřejmě nikoli při zaaretování výtahu, jen pokud drží nastavením přítlaku. Původně jsem si myslel, že každým znovunastavením přítlaku zašroubovávám stavěcí imbusy hlouběji, ale dělal jsem to již tolikrát, že by musely být na konci závitu a to nejsou, proto jsem přesvědčený, že je pokaždé nastavím do +- stejné polohy. Jediné vysvětlení, co mě napadá je změna teploty, ale aby se projevila takto moc, s tím jsem se nesetkal. Má někdo z vás podobnou zkušenost a ideálně i její řešení?
Děkuji
Rob
refraktor Meade, dobson Drbohlav
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Uvolňující se Crayford

#2

Příspěvek od Regulus »

Mě se to stávalo na ED100ce občas, ale spravilo to právě to poštelování těch imbusů...
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
Jožin110
Příspěvky: 227
Registrován: 15. 08. 2012, 19:49
Bydliště: Beroun
Věk: 68

Uvolňující se Crayford

#3

Příspěvek od Jožin110 »

Dooobry den,
to, že mi výtah nedrží v poloze, nebo se po dotknutí okem změní poloha, to řeším již dlouho. Neustálym přitahováním došlo k tomu, že mi na několik kusů praskla hmota co přitlačuje hřídelku. Vyrobil jsem jinou z pružnější hmoty. Dalším krokem je  namontování hřebínku s pastorkem. To by mělo samovolný, nebo snadný nežádoucí pohyb ztížit. Ale dost možná, že jsem si pořídil špatný výtah k SCT :)


Uživatelský avatar
Jožin110
Příspěvky: 227
Registrován: 15. 08. 2012, 19:49
Bydliště: Beroun
Věk: 68

Uvolňující se Crayford

#4

Příspěvek od Jožin110 »

Když to tak po sobě s odstupem čtu, zjistil jsem, že by mohlo dojít k nejasnostem. Protože jsem výtah koupil zde na bazaru, musím zdůraznit, že výtah byl v pořádku. Měl jsem asi napsat, že jsem si měl koupit jiný typ. Pokud existuje s hřebenem. Ale to jsem stejně v době koupě nevěděl. :)
Včera jsem zkoušel úpravu a je to o poznání lepší. Sice se převodovka po zatlačení roztočí, ale je potřeba vyvinout podstatně větší sílu. To se nechá ještě přitvrdit přítlakem.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Uvolňující se Crayford

#5

Příspěvek od MilAN »

Crayford není samosvorný, takže vždy bude potřeba (hlavně pro focení) ho aretovat. Už kdysi firma JMI prodávala tyhle výtahy podle dovolené zátěže. Pokud bude opatřen Crayfod hřebínkem , odstraní se jedna třecí plocha,výrazně se to vylepší, ale ani tak to není na 100% bez aretace.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Uvolňující se Crayford

#6

Příspěvek od MMys »

Druhá možnost je samosvornost zajistit přidáním motorového pohonu, ten jeho zpětný převod dorychla už obvykle nepřetočí ani váha těžké kamery. U mě to funguje na 100%

Nesmí samozřejmě dojít k prokluzu v třecím převodu, ale to zajistí odpovídající přítlak.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 434
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Uvolňující se Crayford

#7

Příspěvek od LaH »

Podobně se mi Crayfordy chovaly u LB12 i ED100.
Poštelování bez rozebrání a pochopení mechanismu bych nedoporučoval, ona se tam nastavuje taky rovnoběžnost přítlačné destičky s osou a zde by právě mohl být zakopaný pes (obr. s červeným textem "screws to parallelize .." v prvním odkazu).
Něco takového jako http://www.teleskop-shop.at/testphotos/ ... crofoc.pdf jsem na AF už dával.
Podobně jako v odkazu https://www.youtube.com/watch?v=ofOSAMlqZWw jsem plošky vzal pilníkem. Když se to všechno udělá pečlivě, je chod sametový a výtah přesto udrží i větší hmotnost bez aretace.
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
Jožin110
Příspěvky: 227
Registrován: 15. 08. 2012, 19:49
Bydliště: Beroun
Věk: 68

Uvolňující se Crayford

#8

Příspěvek od Jožin110 »

No, řeči nerozumím. Ale upnout hliníkový, nebo duralový alespoň u mě eloxovaný kus do svěráku bez nějaké podložky (alespoň papír, nebo hadr) považuju za prasárnu Nedovolim si tvrdit, že bych pak pilníkem, nebo nějakym brouskem udržel rovinu. Sice nás to v učení učili, ale ani do toho bych nešel. Nehledě na to, že si úplně odstranim tu tvrdou eloxovanou vrstvu. Potom to ale může mít jiné vlastnosti a bude to líp držet polohu. Elox, pokud to je elox, tak ten se používá např. u pneuválců, aby snižoval tření a zmenšil opotřebení.
Uživatelský avatar
rob.kr
Příspěvky: 1598
Registrován: 13. 06. 2008, 01:35
Bydliště: Brno

Uvolňující se Crayford

#9

Příspěvek od rob.kr »

Děkuji za rady, ohledně nastavování Crayfordů, tam jsem přesvědčen, že jsem nechybil, prošla mi rukama už řada, od SW po výtahy pro SC a MAKy a mám trpělivost si s tím vyhrát. V tomto případě jde spíše o to, že se tam něco během pozorování změní, je třeba to povolit a nastavit de facto stejně a zase je to na chvíli ok. Hřebínek zatím přidávat nebudu, to by ten Crayford ztratil svůj účel, stejně tak motor momentálně řešit nechci, ale zaujalo mě to jemné zbroušení a zhrubení kontaktní plochy. V týdnu jej rozeberu a případně zkusím jemně tuto metodu, budu informovat, jak jsem dopadl.
Díky!
refraktor Meade, dobson Drbohlav
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Uvolňující se Crayford

#10

Příspěvek od MMys »

Než začneš cokoli řešit, je třeba si ujasnit, co ti "prokluzuje" Ono totiž nemusí prokluzovat nic.

Skutečný prokluz znamená, že se hřídelka ostření netočí, ale tubusek proklouzne, protože je nedostatečný přítlak. To je chybná funkce, a dá se řešit.

Také ti to ale může ujiždět díky tomu, že ten třecí převod není samosvorný a má relativně malý valivý odpor. Pokdu zatahneš/zatlačíš na tubusek, a pootočí se ti samo kolečko ostření, nejde o prokluz, ale o normální vyjetí výtahu, jelikož ten převod není samosvorný, jak už psal Milan. V tomto případě se do výtahu vůbec nevrtej, nepomůžeš si. Pokud je to tenhle případ, utahuje aretační šroubek.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
rob.kr
Příspěvky: 1598
Registrován: 13. 06. 2008, 01:35
Bydliště: Brno

Uvolňující se Crayford

#11

Příspěvek od rob.kr »

Já to zkusím lépe popsat. Po nastavení s výtahem sotva pohnu rukou značnou silou, kolečka se točí, vše jak má být. Jak začne být volný jde vysunout úchopem dvěma prsty, bez použití síly, kolečka se točí neadekvátně méně, když se s tím pohne rychle, proklouzne to na hřídelce úplně. Znovunastavím přítlak, situace se opakuje atd. Zkrátka během chvíle značná změna vlastností. Není to ani jedna z nabízených popsaných situací, je to rychlá změna vlastností výtahu, co mě trápí. Vysvětlil bych to uskočením přítlačných ložisek do jiné polohy po jisté době přítlaku a jejich navrácením na původní místo poté, co povolím přítlak z hřídelky na tubus a přeneseně na ložiska, ale to je samozřejmě nesmysl, jen popisuji, jak se to chová.
refraktor Meade, dobson Drbohlav
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 434
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Uvolňující se Crayford

#12

Příspěvek od LaH »

Nemá některý z těch imbusů, které definují přítlak destičky, vydřený závit? Tedy že by hřídelka, která najede na nerovnost plošky, způsobila přes přítlačnou destičku při ostření (změna okuláru) nevratné a náhlé přeskočení vykotlaného závitu? Ono by to potom mohlo jít zase utáhnout a situace se bude opakovat. A postupně horšit.
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
rob.kr
Příspěvky: 1598
Registrován: 13. 06. 2008, 01:35
Bydliště: Brno

Uvolňující se Crayford

#13

Příspěvek od rob.kr »

Ozývám se s vyřešením problému, tedy pravděpodobným. Po rozebrání výtahu jsem našel na jeho tubusku a bohužel i všude jinde kolem velké množství žmolků průhledné hmoty, místy přecházejících z tuhé hmoty do trochu měkčí. Předpokládám, že se jedná o původní mazivo, které z nějakého důvodu (zahřátí při pozorování Slunce?) ztratilo své vlastnosti, napadá mě paralela se šupinkováním přestárlého mazacího oleje.
Pokud je toto jediný problém (podrobněji jsem ještě netestoval, ale na první pokus se zdá být vše již ok), předpokládám, že se žmolky hmoty dostaly někam k ložiskům nebo jejich silnější vrstva na opačnou stranu tubusku než je přítlak a nastavování tedy neproběhlo vůči pevnému dorazu ale přes tuto hmotu, která po chvíli hýbání výtahu nebo delším tlaku se asi rozprostřela a při dalším nastavování po povolení se zase "nafoukla" nebo vznikly jiné žmolky a situace se opakovala.
Z tubusku výtahu jsem snad již všechno vybral pinzetou, ale z tubusu dalekohledu to bude na dlouho, něco zapadlo docela hluboko, naštěstí nic není na objektivu, ale jak je to trochu lepivé, nejde to vysát a špatně se k tomu dostává, hold budu chvíli bojovat.
Děkuji všem za postřehy a rady, třeba až se s tím někdo setká, bude mu to k něčemu dobré a nebude bádat tak dlouho jako já :).
refraktor Meade, dobson Drbohlav
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Uvolňující se Crayford

#14

Příspěvek od MMys »

Nějak mi hlava nebere, co by tam mělo dělat mazivo. Crayford je "suchá" záležitost, na jedné straně se odvaluje v ložiscích, na druhé straně hřídelka přes destičku. Jakékoli mazivo je tam nežádoucí, protože snižuje tření a tím i přídržnou sílu. Pokud jsi tam cokoli našel, tak to všechno omyj do sucha technickým benzínem a znovu slož.

Ještě mě napadá, jestli se ti neubrousila, nerozdrobila ta plastová přítlačná destička se žlábkem, co tlačí z druhé strany na hřídelku ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
rob.kr
Příspěvky: 1598
Registrován: 13. 06. 2008, 01:35
Bydliště: Brno

Uvolňující se Crayford

#15

Příspěvek od rob.kr »

Další možností je, že tam někdy něco zateklo, je to hmota podobná silikonu, zvenku nic nebylo (ani při vytažení výtahu, koncová objímka to dobře stírala a zástalo to "vevnitř"). Vše očištěno, chodí to dobře, s větší zátěží vyzkouším v nejbližších dnech. Mechanika je kompletní, nic nepoškozeno, nic nechybí, tedy nic zjevného, leda že by tam ještě někde byla nějaká vložka, ale musela by být docela velká, nebylo toho úplně málo. Ale částečně to bylo vazké, ještě mě napadá třeba lepidlo na bafly, je to přeci jen Čína, ale zase je to APO Meade, to by měli mít podchycené...
refraktor Meade, dobson Drbohlav
Odpovědět