Okuláry Baader MORPHEUS

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Okuláry Baader MORPHEUS

#1

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Po tříletém vývoji dnes firma Baader představila řadu nových širokoúhlých okulárů MORPHEUS se zdánlivým zorným polem 76°. Výrobce slibuje nadprůměrnou ostrost nejen na ose, ale až k samému okraji pole, a to při minimálním zkreslení. Hyperionům podobná koncepce skýtá bohaté příslušenství již ve standardní dodávce, včetně textilního pouzdra :

http://www.baader-planetarium.de/sektio ... -gross.jpg

Okuláry mají po obvodu luminiscenční pásek, který má v noci umožnit snadnou identifikaci ohniska. Doufejme, že jeho zelená barva nebude příliš intenzívní... Cena 245 € není úplně lidová, ale věřím tomu, že okuláry budou opravdu kvalitní a stanou se velkou konkurencí TV Delosům. Kompletní popis, atd., je k dispozici zde :

http://www.baader-planetarium.de/sektio ... 7.htm#45mm
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4469
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Okuláry Baader MORPHEUS

#2

Příspěvek od dvader »

Hmm...
Že bych vyměnil stávající Hyperiony 17 a 13 mm za nové? ;)
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Okuláry Baader MORPHEUS

#3

Příspěvek od Peťa »

Tak se mi dostal do ruky párek o ohnisku 6.5mm.

Bohužel, počasí nepřeje, tak aspoň první dojmy z pozemních cílů a pár vteřin Měsíce mezi mraky:

- velmi dobrá ergonomie pro binohlavu, dost místa pro můj nos, příznivá váha ve srovnání s Delosy

- hezky se do nich kouká, obraz nečerná tak rychle jako třeba u Radianů a když už, tak postupně od kraje - toto je opět příjemné jak pro začátečníky, tak pro použití v binohlavě

- testoval jsem zatím jen na ED100, tam jsou ostré do krajů a nezaznamenal jsem v té rychlosti k mému překvapení žádné sklenutí pole

- na většině pole bez barevné vady nebo s minimální barevnou vadou (respektive neurčitelnou vzhledem ke zbytkové barevné vadě mého byť i kvalitního refraktoru), jen v těsném okolí clony barevná vada rychle přibývá, ale není to nic dramatického.

Jsou to jen první dojmy zcela bez záruky, v dalekohledu byly ty okuláry dohromady tak čtvrt hodiny vzhledem k dešti větru a mrakům...ale celkově samá pozitiva a sociální jistoty. Tyhle okuláry budou TeleVue hodně nepříjemně dýchat na záda, a to za podstatně nižší cenu...

Pokračování příště....
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Okuláry Baader MORPHEUS

#4

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Věřím, že budou dobré... Ale s tím "nepříjemným dýcháním na záda TV " ...bych byl hodně opatrný. Delos je sice dražší Naglera T6, ale já bych si osobně daleko radši připlatil a koupil podstatně menšího právě toho Naglera.. Nehledě na to, že nové DeLite se už reálně začínají prodávat za 250 dolarů - až si to všimne Wolfi Ransburg, tak tu svou nadsazenou cenu 325 € taky sundá.. ;D ;)
Takže Baadeři s jejich novinkou za 250 € se budou muset hodně snažit přesvědčovat lidi... Už i třeba proto, že budou muset prokázat, že jsou lepší než třeba okuláry ES 82° - a ty jsou za 140 až 160 € .... a jak jsou kompaktní.

Takže já Baaderům radím jít honem rychle pod 200 € .. ;)
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Okuláry Baader MORPHEUS

#5

Příspěvek od Peťa »

Stále zataženo...ale alespoň jsem našel toto: http://www.eastmidlandsstargazers.org.u ... -eyepiece/.
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Okuláry Baader MORPHEUS

#6

Příspěvek od Peťa »

Znovu jsem se do mých vypůjčených Morpheů několikrát podíval - v krátkém rychlém tripletu jsem nejprve pozoroval přes Herschel a Mark V binohlavu Slunce. Co se týče ostrosti ve středu pole nemám výhrady, mohl jsem využít ranního dobrého seeingu a nezdálo se mi, že by to bylo nějak podstatně horší než s mými obvyklými BCO (ale nepřehazoval jsem okuláry a tedy to není objektivní srovnání), u kraje jsem musel přeostřovat vzhledem k sklenutí pole refraktoru.

Doma na ED100 mne dnes trápil seeing, nicméně na blízkých pozemních cílech jsem si potvrdil, to co jsem psal už dříve - nenašel jsem žádné sklenutí pole, ostrost velmi dobrá až do kraje, teprve velmi těsně u clony neostrost a barevná vada - clona je lemovaná modře, což mi vadí méně než žlutá u BCO. Skoro mi ten okulár přišel lepší, než je popsáno v testu co jsem linkoval v minulém příspěvku - buď nejsem tak náročný a důkladný pozorovatel, nebo se to kratší ohnisko více povedlo.

Okuláry pro všeobecné použití (tj. mimo planetárních speciálů) jsem si až do teď dělil na první ligu (Pentax XW, TeleVue) a zbytek, Morpheus 6.5mm jsem si zařadil do první ligy a jsem moc zvědavý, jaký bude verdikt zkušenějších pozorovatelů. Mne ohromilo zejména to, že výborná ostrost je k dispozici u více než 90% zorného pole a potěšila dobrá ergonomie. V každém případě se termín vrácení blíží a to mne vůbec netěší...
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Okuláry Baader MORPHEUS

#7

Příspěvek od Peťa »

Tak jsem si právě dal další kolo mého nesystematického testování. Tentokrát bylo cílovým objektem Slunce, použil jsem triplet s krátkým ohniskem, výsledné zvětšení kolem 90x, Mark V bino, Baader Herschel, a k tomu Baader Classic Ortho 6mm jako reference.

Podmínky při testování: postupné zhoršení od Ant II na Ant III. Soustředil jsem se zejména na jemné vykreslení detailů a struktur v penumbře, dále pak na vykreslení a snadnost spatření granulace a také viditelnost nejslabších skvrnek/pórů dále od středu skupiny.

Vždy jsem se snažil pozorovat totéž třikrát: Morpheus na ose, Morpheus na kraji pole (po přeostření vzhledem ke sklenutí pole refraktoru, na dlouhém refráku přeostřovat netřeba), BCO na ose. Kupodivu jsem se nedopracoval k žádnému hmatatelnému výsledku: vždy když se mi zdálo, že jsem objevil nějaký rozdíl se ukázalo, že šlo o změnu podmínek a že za pozorovaný rozdíl může seeing a nikoliv okulár. Už i na dovolené jsem měl dojem, že Morpheus za BCO nikterak podstatně nezaostává, a teď se mi to jen potvrdilo. Zkoušel jsem i Slunce posouvat mimo obraz a hledat nepřístojnosti okolo clony, odlesky apod. - okulár se choval zcela mravně, neměl jsem co vytknout.

Uvidíme co na tento okulár řeknou "referenční pozorovatelé" jako Sasa3 a SIRIUS_758, nějaký úpadek ostrosti zejména na kraji pole asi najdou, svým úsudkem jsem si jistý tak na 95% a jsem zvědavý na to, co v těch posledních pěti procentech vyduchaří.

Faktory které negativně ovlivnily "testování": proměnlivý seeing, nereferenční pozorovatel, rozdíl ohniskové vzdálenosti okulárů, pozorování v monochromatickém světle vzhledem k vestavěnému Solar Continuum filtru v Herschelu.
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Okuláry Baader MORPHEUS

#8

Příspěvek od Peťa »

A ještě poslední obhlédnutí Měsíce: sestava podobná jako dopoledne na Slunce, pouze jsem přidal bádeří 1.25 GWK pro redukci barevné vady (ale měl jsem místo zenitového zrcátka jen prizma, takže sestava sama o sobě moc barevně čistá nebyla).

Přehazoval jsem BCO a Morpheus, a bylo jasné, že oba okuláry mají naprosto jiný charakter - ostrost BCO mnohem rychleji upadá když se vzdaluji od osy. U Morphea se cestou od osy ke kraji zorného pole na kraji Měsíce začíná objevovat lehká a až těsně u kraje výrazně zesilující barevná vada, ale obraz zůstává na naprosté většině pole ostrý. Při binokulárním pozorování už tak velké zorné pole (76°) kompletně neobsáhnu - tj. při normálním pozorování je to barevné až v místech, které jsou zcela mimo oblast kterou podrobněji vnímám a kde jsou pozorované objekty a barevného okraje Měsíce si všimnu až když začnu hledat hnidy. Při monokulárním pozorování zase při obhlížení krajů pole nejen koulím očima, ale i posunuji hlavu - při vhodné poloze většina barevné vady vymizí. Opakuji, že toto se týká pouze okolí clony, jinak je většina zorného pole bezproblémová.

Co se týče nějakého posunu podání barev jsem nic negativního nepozoroval, v obou okulárech byl Měsíc obdobně chladně šedý.

Po umístění Měsíce do určité vzdálenosti mimo zorné pole se objevily reflexy, nikterak dramatické, způsobené evidentně kombinací binohlava a prizma - se všemi okuláry to bylo podobné, Morpheus nepřidával žádné další.

Okuláry jsou zabalené a připravené na vrácení, bude se mi stýskat - ale člověk nemůže mít vše, co by se mu líbilo...
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Okuláry Baader MORPHEUS

#9

Příspěvek od Artaban »

Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Okuláry Baader MORPHEUS

#10

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Je to pěkná a podrobná recenze.. A protože Paolini je zkušený chlapík, bude mít "Peťa" pravdu, že Morpheové patří do první ligy..
Jako planetární nadšenec si musím postesknout a závidět autorovi ty podmínky- jak tam Paolini popisuje to "nepřeberné množství detailů" na Saturnu, včetně haxagonu..
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Okuláry Baader MORPHEUS

#11

Příspěvek od Artaban »

A jsou tu a tuším o asi 400 kaček levnější, než se původně říkalo.

http://www.supra-dalekohledy.cz/vyhleda ... s=Morpheus

Jestli někdo koupí, tak prosím reportík. Já mám zálusk na 9mm kousek.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Lisa
Příspěvky: 302
Registrován: 29. 06. 2016, 17:49
Bydliště: České Budějovice
Věk: 56

Okuláry Baader MORPHEUS

#12

Příspěvek od Lisa »

Před zamýšleným nákupem wide field ok. kolem 13mm jsem hledal nějaké info, tak přikládám odkaz na další recenzi :
http://jaysastronomyobservingblog.blogs ... place.html

a ještě nové info od Baadera:
http://www.baader-planetarium.com/en/ne ... nsion.html
" From approx. February 2017 included in scope of supply of all Morpheus eyepieces "
což by mohlo pomoci s úpravou vzdálenosti očnice - http://assets.baader-planetarium.com/me ... on-da2.jpg
18'' OnStep GoTo DocTelescope, SW GoTo FlexTube 12", -
Ok.: Lunt Eng., Vixen, TV Ethos,Nagler,Panoptic..., SX el.FW, Bino MaxBright® II
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Okuláry Baader MORPHEUS

#13

Příspěvek od 4Brunco »

Pokusenie v bazare bolo prilis velke a tak som sa stal majitelom (takmer) noveho B.Morpheus 12.5mm. Cez vikend bolo dobre pocasie, slusny seeing a este som bol pod tmavou oblohou.
Spracovanie okularu je na dobrej urovni, ale lepsie na mna posobi napriklad ES alebo TV. Vyhoda Mor. je ze je vzhladom na svoju velkost mimoriadne lahky a pre binohlavu vhodny, a tiez ma vrubkovany barel, co vy mohol mat kazdy okular. Kazdy kto ma binohlavu urcite uz zapasil s spravnym zrovnanim okularu, a ten bezpecnostny vyrez tomu vobec nepomaha.

Obraz v F8 refraktore bol velmi cisty a ostry ako britva az k okraju. Musim povedat ze oproti Hyperionu 13mm, je to naozaj velky rozidel (Hyperion ma aj na ose maksi obraz) a pokial som to porovnal s ES okularmi, tak ostrost a brilancia mi prisla v Mor. subjektivne o nieco lepsia. Nevidel som ziadne stopy po astigmatizme, jedine co neviem posudit ze farebna chyba, pretoze mam achromat, ale nebolo videt ziadnu C.A. pridanu okularom.
Testoval som hlavne na DSO, ale pozrel som aj Jupiter, Saturn, Mesiac a kometu ...Kresak. Pri planetach som mu nemohol nic vytknut a aj ked som pouzil 2x barlow, v ramci seeingu bola ostrost aj kontrast prefektrne a detailov vela. Toto som porovnaval s Hyperion Zoom MKII. Tento zoom povazujem za velmi vydareny a Morpheus mi prisiel kontrastnejsi.

Co bolo ale najlepsie a rozhodne sila tohto okularu boli DSO. Pri relativne malom priemere 150mm je priepustnost okularu celkom dolezita a tento Morpheus ju ma vskutku ukazkovu. Antireflexne vrstvy vyzeraju dobre uz na pohlad , sfarbenie je tmava fialova a odraza sa od nich velmi malo svetla. V praxi sa to potvrdilo a Morpheus ma spickovu priepustnot.
Prvy krat som som naozaj pekne videl bocnym pohladom spiralove rameno (len jedno) vo virovej galaxii M51, zvysok ramien splyval dokopy ale to jedno som videl jasne. Dalej tmavu strukturu v Cigarovej M82 (aj ked nie prvy krat). Skutocne ma ale posadila na zadok M13 v herkulovy, ktora som na hviezdy rozlisil az uplne do stredu a tych hviezd bolo neskutocne vela. Necakal som ze by som takto mohol videl gulovku v 150mm dalkohlade ale podmienky boli skvele a kvalitny okular uplne zaziaril. skusil som tiez M92 a bola tiez uchvatna, opat hviezdy rozlisene az takmer po stred.

Ale aby som nenapisal len chvalospevy, tak vec co sa mi nepacila je ze okular je relativne ctlivi na polhu oka a pri prilisnom priblizeni blackoutuje.
Myslim ze vzhladom na tento fakt mohla byt lepsie vyriesena ocnica. Nakones som si nasiel polohu, pri ktorej sa vieckom mierne dotykam ocnice na jednej strane. Da sa stym zit, ale pokial clovek trosku popije moze to byt celkom otravne.

Kazdopadne okular si nechavam a keby nahodou chcel zlacnet, tak si k nemu mozno prikupim aj druhy do binohlavy.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Okuláry Baader MORPHEUS

#14

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Chvála za podělení se o zkušenosti s těmito okuláry... Já k tomu dodám jen to, že bohužel ten pohled do nich je takový, jak je výše popsáno, a ve dne je to ještě horší. Toto je nejmarkantnější rozdíl od dražších 83°Vixenů. Z dlouhodobých zkušeností s Hyperiony se nutně vkrádá důležitá otázka - jaké budou výkyvy v kvalitě - což další praxe v delším časovém úseku teprve ukáže. Píši to proto, že u Hyperionů byl občas ten rozptyl hodně velký - sám jsem měl půjčené 3 ks 13 mm, z čehož jeden bylo těžké rozeznat od Naglera 13, zato ten nejhorší kreslil mizerně nejen v ED 100, ale i SW MAKu 180. S ohniskem 24 mm to samé - diametrální rozdíl v kresbě ke kraji pole. Co se u Morpheů fakt povedlo, je ta výborná propustnost a dost dobrá odolnost proti odleskům a rozptylu.
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Okuláry Baader MORPHEUS

#15

Příspěvek od 4Brunco »

Nuz rad by som sa pozrel do tych 83°Vixenov (skoda ze su take drahe). Inak fakt ze na vnutorne odlesky som uplne zabudol, ale ja prave preto ze som nic obtazujuce u toho Morfea nezaznamenal.
Este by som rad napisal ze som mal stastie na naozaj vynikajuce podmienky, ktore sa zidu spolu malokedy a to tmava oblast, vyborna transparentost oblohy a dobry seeing, takze sa Morfeus naozaj mohol predviest. Zial nemal som cas na systematicke porovnavanie s inymi okularmi. Ono to chce este cas a aj ma celkom zaujima ako bude kreslit v rychlejsich systemoch. Spravim test aj v F5 refraktore aj v F4 hladaciku ked bude cas.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Odpovědět