Okuláry Baader MORPHEUS

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
Krysarr
Příspěvky: 91
Registrován: 27. 03. 2009, 23:45
Bydliště: Par km od Ondrejova
Kontaktovat uživatele:

Re: Okuláry Baader MORPHEUS

#31

Příspěvek od Krysarr »

Petre diky moc, take jsem hledal, ale zadne srovnani nenasel. Tak jsem moc rad za to jedno, hned jdu cist :)
SW exDobson 203/1200, HEQ-5, Minolta 10x50 a mraky serepeticek :)
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2743
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Okuláry Baader MORPHEUS

#32

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Není to sice srovnání s TV Delosem, nýbrž s Pentaxem XW, je za to ale tato velmi podrobná recenze maximálně vypovídající.. :

https://www.cloudynights.com/articles/c ... heus-r3003

Trochu obezřetný jsem v tom, že jsem na CN vytušil, že W.Paolini měl k dispozici sadu Morpheů dřív, než se začaly prodávat. Dotyčný astronom má na stránkách Baaderů několik recenzí, takže jeho názor je nejen v USA, ale i v Evropě, pokládán za velmi fundovaný.
Čas ukáže, zda budou Baadeři v dlouhém čase schopni držet potřebnou kvalitu.. U Hyperionů toto zrovna nebylo jejich výsadou..

Jinak do SUPRA je na cestě zásilka TV okulárů, včetně Delose 17 mm, takže se chystá podrobné srovnání s Morpheem 17,5 :P
Uživatelský avatar
4Brunco
Příspěvky: 1138
Registrován: 14. 03. 2013, 11:37

Re: Okuláry Baader MORPHEUS

#33

Příspěvek od 4Brunco »

Tak som neodolal a uz je doma 17.5mm :).
Dokoknca mi obloha vcera dovolila (na 2 hodiny cca) ho hned vyskusat. No musim povedat ze ma nesklamal, prave naopak.
Konstrukcne musi pochvalit Baader na vyslisanie prosieb pozorovatelov a vylepsili ocnicu, ktora je teraz naozaj perfektna. Vacsia a srobovacia.
Este pribalili k okularu aj predlzovaci tubusok, ktorym som hned osadil na moj druhy morpheus okular - 12.5mm.

Zial Seeing sa menil z biedneho na horsi, tak som ani neskusal testovanie na hviezdokopach, obzvlast Gulovky su pre mna vyborny test pre ostrost a rozlisovaciu schopnost okualrov. Ale som sa vacsinu casu kochal M42 a snazil som va vypozorovat co najviac detailov. Prvy krat tuto zimu sa mi ju podarilo videt v mojom novom Drbohlavsone 400. Strktur bolo vela aj napriek horsiemu seeingu a jas hmloviny bol az neskutocny a cim som bol prekvapeny ze, na rozdiel od inych okularov v podobnych ohniskach, som videl farebny rozdiel medzi jadrom M42 a ramenami.

Dalo by sa povedat ze ramena mali ruzovkasty nadych (staroruzova skor do hneda) a jadro bolo vyslovene biele. Skusal som viacero okularov ale podarilo sa mi to videt iba v 30mm UWA 80*(tam uz bol ale celkom mizerny kontrast pozadia koli svetelnemu smogu) a v Morpheu 17.5mm. Pozrel som este zopar obligatnych galaxii ako M81,2 a Leo triplet a potom prisla vysoka oblacnost. Tesim sa ked bude seeing aspon taky, ze hviezdy nebudu knedliky pri zvacseni 120x. Ale vlastne mozem byt rad, pretoze som mohol po takmer 6 mesiacoch dobsona vobec vytiahnut.
ES Dobson 300/1500, APO 127 ... Binohlavky, Binokukatka
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 863
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Okuláry Baader MORPHEUS

#34

Příspěvek od MiniMistr »

SIRIUS_758 píše:Není to sice srovnání s TV Delosem, nýbrž s Pentaxem XW, je za to ale tato velmi podrobná recenze maximálně vypovídající.. :

https://www.cloudynights.com/articles/c ... heus-r3003

Trochu obezřetný jsem v tom, že jsem na CN vytušil, že W.Paolini měl k dispozici sadu Morpheů dřív, než se začaly prodávat. Dotyčný astronom má na stránkách Baaderů několik recenzí, takže jeho názor je nejen v USA, ale i v Evropě, pokládán za velmi fundovaný.
Čas ukáže, zda budou Baadeři v dlouhém čase schopni držet potřebnou kvalitu.. U Hyperionů toto zrovna nebylo jejich výsadou..

Jinak do SUPRA je na cestě zásilka TV okulárů, včetně Delose 17 mm, takže se chystá podrobné srovnání s Morpheem 17,5 :P
Ahoj.
To srovnání budeš dělat ty prosím?
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
Nicholas
Příspěvky: 238
Registrován: 10. 07. 2020, 13:42
Bydliště: Býšť

Re: Okuláry Baader MORPHEUS

#35

Příspěvek od Nicholas »

Zajímalo by mě, jak funguje projekce přes okulár s kamerou, nezkoušel někdo? Je mi jasné, že většina asi šáhne po barlowu, ale když morpheusy umí eyepiece projection, tak by mě zajímalo, jak je to použitelné na planety / Měsíc pro větší zvětšení než jen se samotným teleskopem.
Celestron SCT 9.25", Evolution montáž, Baader Zeiss hranol 90°, 1.25" okuláry Baader Morpheus 76° a APM 24mm 65°
Uživatelský avatar
bobek
Příspěvky: 274
Registrován: 25. 05. 2005, 23:57
Bydliště: Brno

Re: Okuláry Baader MORPHEUS

#36

Příspěvek od bobek »

Díky vstřícnosti pana Zahajského jsem měl v prosinci minulého roku možnost v Supře vyzkoušet Morpheusy 17,5 mm a další okuláry v binokuláru APM. Protože mám oči blízko sebe (62 mm), měl jsem obavy, jestli se mi mezi ně vejde nos. Díky dostatečně dlouhé vzdálenosti výstupní pupily stačilo jen ohrnout gumové očnice a lehce se jich dotýkat kořenem nosu. Sedly mi na první pokus.

Minulý týden jsem zakoupil dva kousky 12,5 mm a plný očekávání je vyzkoušel ve dne na okolních budovách v binokuláru APM 82 SD APO 90° při zvětšení 37,6x a v refraktoru Takahashi FC-76DCU s binohlavou Mark V s hranolem a korektorem Baader při zvětšení asi 64x.

Zde jsou první dojmy.

Musím konstatovat, že to nejsou okuláry úplně vhodné pro denní pozorování.
Vyžadují naprosto přesnou polohu oka, kdy je periferně vidět celé, ostře ohraničené zorné pole. Je-li oko blíž, objeví se tmavé fleky a je-li dál, jsou na okraji pole žluté lemy. Očima se nedá koulet skrz celé zorné pole, pouze mírně kolem středu. Jinak se opět objeví žluté lemy a tmavé fleky. Při větším natočení očí se musí pootáčet i hlavou, aby zorničky byly stále poblíž potřebné polohy.

Už kousek od středu zorného pole je vidět barevná vada na kontrastnějších přechodech, u okraje pole větší.

Okuláry jsou v celém poli ostré, ale mají velké poduškovité zkreslení.

Polohu očí jsem si asi po půl hodině zkoušení našel opět při lehkém doteku kořene nosu a ohrnutých gumových očnic nebo při nahrazení očnic kovovými kroužky, které jsou součástí dodávky. Kroužky jsem si omotal izolační páskou, aby nestudily.

Ve čtvrtek se vyjasnilo, tak jsem na tmavé obloze na chatě Morpheusy asi 4 hodiny potrápil v binokuláru APM 100 SA 90° při zvětšení 44x na viditelných DSO při venkovní teplotě kolem -3°C. Na okulárech jsem měl namontované prodlužovací kroužky místo očnic. Zde jsem zažil opravdu WOW :-). Prostorově, kontrastně a ostře vykreslené celé zorné pole.
Při důkladnějším pohledu a koulení očima byly v pravém okuláru hvězdičky ostré až k okraji, v levém byly u okraje mírně rozostřené. Byl to ale spíše projev rozdílných vlastností každého oka a ne úplně přesné polohy při natáčení hlavou. To se potvrdilo při vzájemném střídání očí a okulárů při mono pohledu.
Barevná vada byla viditelná jako modrofialový lem pouze u jasnějších hvězd kvůli achromatickým objektivům binokuláru.

Poloha očí při přímém pohledu nebyla tak kritická jako ve dne (žluté lemy na okraji pole nebyly v noci vidět). Po hodině pozorování se začínal levý okulár mlžit. Po výměně kovových kroužků za ohrnuté gumové očnice se již okuláry kvůli lepšímu odvětrávání nemlžily.

Díky rovným a přesným upevňovacím tubuskům sedly oba okuláry v binu vždy naprosto přesně. Nebylo nutné je natáčet kvůli sesouhlasení obrazu, jako např. u okulárů ES.

Chvíli jsem koukal i přes ES 14 mm 82° při zvětšení 39x. Oproti Morpheům nevyžadují přesnou polohu oka, tak se do nich někomu může lépe koukat, ale to je, kromě rozměrů a ceny, asi jejich jediné pozitivum.

Vzhledem k malému zvětšení jsem nezkoumal viditelnost detailů v mlhovinách a galaxiích. I když jsem používal červenou čelovku, oči jsem neměl úplně adaptované na tmu. Odbíhal jsem přikládat dřevo do kamen a pro čaj s medem, citronem a ovocnými kapkami :-).

Pamatuji si, že mě první noční mono pohled do Morphea kolegy Petra Kůry před rokem vůbec neoslovil. Člověk prostě musí dozrát :-) a mít dostatek času na případné vyzkoušení. Proto je velmi těžké a záludné odpovědět na otázku jaký koupit okulár.

V binokulárech APM pro malá zvětšení používám okuláry, kde není problém s nalezením správné polohy očí: Panoptiky 19 mm, ES 16 mm 68°, ES 14 mm 82°. Naglery mi nesedly díky krátké vzdálenosti výstupní pupily vzhledem k průměru očnice. V tomto jsou pro mě trochu lepší Vixeny SSW.
Po půlhodinovém učení se správnému koukání za denního světla jsou však Morpheusy jednoznačným favoritem. Nyní je chci vyzkoušet v binohlavě při pozorování Měsíce.

V Supře jsem vyzkoušel i Delosy, ale to větší zorné pole Morpheusů je vidět a cena samozřejmě taky :-).
Uživatelský avatar
peta62
Příspěvky: 2245
Registrován: 19. 05. 2016, 11:14
Bydliště: 49.7328008N, 13.3733147E

Re: Okuláry Baader MORPHEUS

#37

Příspěvek od peta62 »

Skvely report, ja budu cekat na vysledek na Mesici. Ja mam ctyri Morphey jiz dost dlouho, binohlavu od podzimniho MHV, smesi me liknavosti a extremne dlouheho obdobi mraku u nas jsem se k poradnemu vyzkouseni binohlavy za noci dostal az zacatkem brezna. Na dalekohledu mi Morphey vyhovuji perfektne, ale na Mesici mi binohlavou nejak nesedely, porad jsem hledal polohu a porad to nebylo ono. Pockam na popis Vasich zkusenosti, zda mne treba nekam take neposunou.
Celestron C9.25, LZOS 115 mm, Lunt 80mm, Losmandy G11
Uživatelský avatar
bobek
Příspěvky: 274
Registrován: 25. 05. 2005, 23:57
Bydliště: Brno

Re: Okuláry Baader MORPHEUS

#38

Příspěvek od bobek »

Konečně jsem měl příležitost během týdne vyzkoušet Morpheusy 12,5 mm v binohlavě při pozorování Měsíce. Bohužel jen krátkodobě dírami v oblačnosti. Koukal jsem refraktory Omegon ED 66 / 400 mm (zv. 45x), Takahashi FC-76DCU (zv. 119x) a TS-102 / 714 mm (zv. 80x a 150x). Další příslušenství bylo od Baaderů: zenitový hranol (2456095), korektory GWK 1,7x a 2,6x a binohlava Mark V.

Při zvětšení 45x v ED 66 nebyla poloha očí tak kritická, jako ve dne. Ostrý a kontrastní Měsíc uprostřed obrovského zorného pole šel snadno celý přehlédnout bez „koulení očima“. Případné žluté lemy na okraji zorného pole při nedodržení polohy očí zanikly na tmavém pozadí. Kolem disku Měsíce byla slabá žlutá, ale nerušivá barevná vada. Při nastavení okraje Měsíce do středu pole barevná vada zmizela. Směrem k okraji pole se Měsíc mírně natahoval do tvaru elipsy, barevná vada se zvětšovala, ale obraz byl stále ostrý.

Při zvětšení 80x a 119x už bylo nutné přesnou polohu očí dodržet. Měsíc vyplnil většinu zorného pole a při celkové prohlídce jeho povrchu bylo potřeba očima více koulet. Při tom často docházelo ke vzniku žlutohnědých lemů i při nepatrném oddálení zorniček od správné polohy. Bylo dokonce poznat mírné kývání těla při pozorování ve stoje a i polohu binohlavy bylo nutné velmi přesně vyladit. Při silnějším přitisknutí hlavy k očnicím se sice omezilo kývání těla, ale zase byl problém hýbat očima a současně měnit polohu hlavy hlavně do boku. Řešení bylo povrch Měsíce obhlížet postupně při pohybu dalekohledem a pozorovanou část si nastavit do středu. Ale to zase nemělo ten efekt obrovského Měsíce v celém zorném poli.

Při podobném zvětšení jsem zkoušel okuláry Delite 11 mm, Vixen SSW 14 mm a Nikon NAV SW 14 mm, které nejsou na polohu oka tak citlivé a bez problémů umožňují prohlédnout celý povrch Měsíce. Jejich zorné pole je však menší (Vixeny SSW sice mají zorné pole 83°, ale vzhledem ke krátké výstupní pupile a většímu průměru očnic vidím při bino pohledu ve skutečnosti kolem 65°).

Při zvětšení 150x se již celý Měsíc do zorného pole nevešel, což spíše vybízelo k pozorování vybraných detailů na jeho povrchu. Přitom periferně viděné celé zorné pole s detailem uprostřed vytvořilo výborný prostorový dojem, hlavně při pozorování v okolí terminátoru. Správnou polohu očí však bylo potřeba stále dodržovat, protože jakákoliv změna byla na osvětleném povrchu ihned vidět. Nechat pozorovaný detail přejíždět přes celé zorné pole se mi neosvědčilo. I když je obraz stále ostrý, na okraji pole je dost zatížen barevnou vadou a vychýlení očí k okraji pole vede ke vzniku žlutohnědých lemů a tmavých skvrn. Natáčet oči i hlavu nahoru a dolů pro zachování správné polohy zorničky při bino pohledu problém není, ale do boku vlevo a vpravo už je, protože se vždy mění vzdálenost jednoho oka od okuláru. V tomto je pohled pouze jedním okem pohodlnější.

Když jsem se přímo zaměřil na clonu v okuláru, tak oproti měsíčnímu povrchu jsem ji neviděl úplně ostře a měla slabý zelenomodrý lem, který však při koukání do středu zorného pole nebyl vidět.

Jako každé okuláry mají i Morpheusy své klady i zápory a oblast použití, kde se tyto vlastnosti více nebo méně projevují. Chtěl jsem si je hlavně vyzkoušet při pozorování oběma očima. V tomto mě naprosto dostaly v binokuláru při pozorování hvězdné oblohy. Nebránil bych se jim ani při pozorování celého povrchu Měsíce společně s pozadím při menším zvětšení (orientačně do 60x) a při pozorování měsíčních detailů při zvětšení 150x a více. Pro zvětšení, kdy Měsíc vyplní téměř celé zorné pole (orientačně 70x – 130x) bych s velkou pravděpodobností pro bino pohled zvolil jiné okuláry, méně náchylné na správnou polohu oka.

Bohužel jsem neměl možnost Morpheusy vyzkoušet při pozorování Jupiteru a Saturnu, kde může být vše jinak.

Okuláry mám zatím velmi krátkou dobu. Po získání zkušeností může být i při pozorování Měsíce vše jinak :-). A protože jsme každý člověk individualita, může to další pozorovatel vidět úplně jinak :-). Proto doporučuji, je-li možnost, před koupí pro bino pozorování Morpheusy jednoznačně vyzkoušet.
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 863
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Okuláry Baader MORPHEUS

#39

Příspěvek od MiniMistr »

Já už je zkouším 5 let :)
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7199
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Okuláry Baader MORPHEUS

#40

Příspěvek od Artaban »

bobek: Pěkný report.
Ten TS 102 má sklo FLP53/LANTH. nebo (Ohara ED).
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
bobek
Příspěvky: 274
Registrován: 25. 05. 2005, 23:57
Bydliště: Brno

Re: Okuláry Baader MORPHEUS

#41

Příspěvek od bobek »

MiniMistr: Tak to máš výdrž. Po takové době už bych si je asi koupil :-).
Naposledy upravil(a) bobek dne 06. 04. 2023, 07:43, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
bobek
Příspěvky: 274
Registrován: 25. 05. 2005, 23:57
Bydliště: Brno

Re: Okuláry Baader MORPHEUS

#42

Příspěvek od bobek »

Artaban: TS 102 je 10 let starý triplet s FPL-53. Lehkou barevnou vadu má a při zv. 230x už trošku měkne obraz, ale jinak je to moje nejpoužívanější kukátko na pozorování Měsíce díky rychlé temperaci, snadné přenosnosti a solidnímu výkonu vzhledem k pozorovacím podmínkám.
Uživatelský avatar
MiniMistr
Příspěvky: 863
Registrován: 05. 05. 2014, 20:11
Věk: 55

Re: Okuláry Baader MORPHEUS

#43

Příspěvek od MiniMistr »

Špatně pochopena moje poznámka, samozřejmě že jsem si je koupil. Mám všechna ohniska
Petr
Dobson ES 400/1825
Refra TS 125/975 ED APO
Refra WO 72/430 ED APO
Lunt 80mm
trpělivost....
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 872
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Re: Okuláry Baader MORPHEUS

#44

Příspěvek od Stanislavxyz »

bobek píše: 06. 04. 2023, 07:35 MiniMistr: Tak to máš výdrž. Po takové době už bych si je asi koupil :-).
Naopak, pokud by mi někdo půjčoval věci na pět (a více) let, nekupoval bych si vůbec nic.

Omlouvám se za (možná jenom rádoby) vtipnou poznámku a OT příspěvek.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
bobek
Příspěvky: 274
Registrován: 25. 05. 2005, 23:57
Bydliště: Brno

Re: Okuláry Baader MORPHEUS

#45

Příspěvek od bobek »

MiniMistr: Poznámku jsem pochopil dobře, jen jsem téma chtěl trochu "odlehčit" v souvislosti s tím vyzkoušením před koupí :-). Omlouvám se :-).
Odpovědět