Zabudovat čočku z brýlí do okuláru

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Odpovědět
Janek8
Příspěvky: 508
Registrován: 30. 01. 2006, 03:06

Zabudovat čočku z brýlí do okuláru

#1

Příspěvek od Janek8 »

Zdravím,

Nedávno jsem začal nosit brýle. Mám slabý astigmatismus a přeostřit mi nepomůže.

Mám sadu Naglerů s malým očním reliéfem, 16mm Nagler má pouze 12mm oční reliéf. Přejít na jiné okuláry nemohu/nechci, dobson snese max 300 gramů. Rád bych proto našel způsom jak okulár upravit pro použití s brýlemi.

Optik mi řekl že plastové čočky do brýlí lze uříznout jako 2cm kotouček. Tím by se vešly dovnitř očnice, za výstupní čočku, a mohly se stát součástí okuláru. Očnice na okulárech jsou oddělávací.

Momentálně řeším detaily, ale nic jsem nenašel, a uvítal bych radu.
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Zabudovat čočku z brýlí do okuláru

#2

Příspěvek od mitovka »

Tiež mám astigmatizmus a presne nad týmto som rozmýšľal - ale ešte nevyskúšal.

V TV dačo podobné aj vyrábajú:
https://www.astronomics.com/tele-vue-di ... s_c91.aspx
mitovka
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 482
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Zabudovat čočku z brýlí do okuláru

#3

Příspěvek od Michal1 »

Astigmatismus mám také a pozoruji s brýlemi. Ze všech okulárů, které vlastním, se mi nejlépe kouká do Nagleru 11mm, protože jeho vzdálenost výstupní pupily pro pozorování s brýlemi je tak akorát :). Asi je to o zvyk. Pro ty, kdo nechtějí pozorovat s brýlemi, je na korekci astigmatismu určený dioptrx od TeleVue. Tvrdí se, že propouští více světla než brýle. Než tomu uvěřím, raději bych si našel nějaké měření, ten dioptrx by mohl mít dost skla. S krátkoohniskovými okuláry se dá pozorovat i bez brýlí nebo dioptrxu a astigmatismus se tolik neprojevuje. Vyzkoušej si to. A tohle povídání je taky přiložené v krabičkách od TV okulárů.
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Janek8
Příspěvky: 508
Registrován: 30. 01. 2006, 03:06

Zabudovat čočku z brýlí do okuláru

#4

Příspěvek od Janek8 »

Diky vsem, koupim tu vec od TV, jestli pujde nekde sehnat.

A jen pro zabavu necham vybrousit jednu cocku. Poslu sem update
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Zabudovat čočku z brýlí do okuláru

#5

Příspěvek od MMys »

I ty plastové čočky mívají antireflexní vrstvy. Podle mě ztrátu nepoznáš. Otázkou je, kolik stoji ta vyřízlá brýlová čočka, a kolik dioptrix. Když vyvereš ty brýlové z těch levných, asi to vyjde levněji. A pod očnicí by to asi mělo držet.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Zabudovat čočku z brýlí do okuláru

#6

Příspěvek od Vabra »

Malinko z jiného souviejícího soudku. Když jsem od kolegy zde na foru kupoval středně velký binokulár, tak jsme přišli na to že bez svých brýlí správně nezaostřím na nekonečno (kvůli svým -3D krátkozrakosti).

Koukání přes brýle by nebylo pohodlené a tak jsme se domluvili a jednoduché brýlové čočky mi kolega zabudoval přímo do systému hranolů. Výsledkem je povytažení ohniska o pár milimetrů a možnost pozorování i bez brýlí.

funguje to úžasně a jsem velmi spokojen.
Jen si nejsem jist zda podobná úprava může řešit i astigmatismus...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Zabudovat čočku z brýlí do okuláru

#7

Příspěvek od MilAN »

No, já si myslím, že tyhle brýlové čočky nepatří jinam než tam, kde mají být. Takže pokud zabudovat, tak na výstupu z okulárů. Pokud jsou těsně před okuláry, u triedru by to mělo ještě být O.K.
Krátkozrakost je problém, u dalekozrakosti je vhodnější udělat mezikroužek před okulár
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
billy
Příspěvky: 162
Registrován: 23. 09. 2014, 21:18
Bydliště: Ružomberok
Věk: 69

Zabudovat čočku z brýlí do okuláru

#8

Příspěvek od billy »

Pri astigmatizme vloženie okuliarovej šošovky do očnice okuláru nepomôže, to by sa musela dať otáčať a tak nastaviť aj potrebný uhol. Riešením je aj použitie kontaktných šošoviek, keďže sa vyrábajú aj na korekciu astigmatizmu.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Zabudovat čočku z brýlí do okuláru

#9

Příspěvek od Psion »

Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Zabudovat čočku z brýlí do okuláru

#10

Příspěvek od mitovka »

Pri astigmatizme vloženie okuliarovej šošovky do očnice okuláru nepomôže, to by sa musela dať otáčať a tak nastaviť aj potrebný uhol.
ale veď točiť by sa dalo aj celým okulárom
mitovka
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Re: Zabudovat čočku z brýlí do okuláru

#11

Příspěvek od g »

Má krátkozrakost vliv na vzdálenost výstupní pupily? V minulosti jsem měl Nagler f=7mm s 10mm výstupní pupilou a viděl jsem pohodlně celé pole (-1,75D) nyní mám typ 6 f=7mm s 12mm očním reliéfem a mám značné potíže (zajímavé, že ne u stejného f=3,5mm apod.) obsáhnout celé pole bez černání (po ca 15 letech mám -3,5D). Pokud by to tak bylo - vyléčím zakoupením jednorázových kontaktních čoček na dobu pozorování.
Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
KpS
Příspěvky: 2547
Registrován: 04. 09. 2006, 02:26
Bydliště: Praha Lužiny
Věk: 78
Kontaktovat uživatele:

Re: Zabudovat čočku z brýlí do okuláru

#12

Příspěvek od KpS »

g píše:Má krátkozrakost vliv na vzdálenost výstupní pupily?
Výstupní pupila je obraz objektivu vytvořený okulárem. I když se vzdálenost mezi objektivem a okulárem pro různá zaostření mění, je tato vzdálenost vůči ohniskové délce okuláru velká a tak se poloha výstupní pupily vůči okuláru sice mění, ale jen nepatrně.
Karel
Odpovědět