Nový držák na sekundár

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Nový držák na sekundár

#1

Příspěvek od alda »

Zdravím, rád bych si nechal udělat nový  držák na  sekundár a vyměnil tak stávající pavouk. je to na 200/800.Důvodem je lepší uchycení sekundáru a zpevnění tubusu z vnitřní strany.
Líbí se mi řešení, které má Miloš Hroch a vymýšleli to s Martinem Myslivcem. Návrh je tu: http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1314797149

Měl bych k tomu, ale několik dotazů a třeba se to bude hodit i dalším kutilům.

- Miloš má pod sekundárem clonku malinko větší než sekundár na vymezení apertury sekundáru
Dotaz: předpokládám, že je clona kruhová, podle mne by stačilo 1mm zvětšit než sekundár, ale nevím, jestli ji není potřeba nějak vystředit kvůli ofsetu, nebo je soustředná s kruhem pro uchycení sekundáru.

- Jestli clonu dávat tesně nad sekundár, nebo rovnou zvětšit středový kruh a pak by nebyla potřeba, nebo má nějaký vliv vzdálenost clony od sekundáru.

- jak udělat silné vzpěry pavouka, aby byly hezké difrakční kříže a ještě to bylo dost tuhé

- celé bych to chtěl z 10mm silného materiálu - dural, jestli je to dostatečné.

Je to dotaz spíše na Martina a Miloše, ale třeba je tu více lidí s konkrétními zkušenostmi.

Díky moc Aleš
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Nový držák na sekundár

#2

Příspěvek od MilAN »

Nevím, co budeš považovat za "hezké " difrakční paprsky . Čím budou ramena silnější, tím budou paprsky sice kratší, ale za to silnější a obraz hvězd určité jasnosti se bude jevit jako "čtvercový"
Tyhle pavouci se frézují z jednoho kusu materiálu . kvůli tuhosti a hlavně přesnosti. Je potřeba , aby byly hladce opracovány.
Pokud chceš udělat centrální clonku, je dobré, aby byla centrální =bez ofsetu.Slabou, s ostře definovanou hladkou hranou.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Nový držák na sekundár

#3

Příspěvek od alda »

No je mi jasné hajý vkiv má síla na paprsek, jen mne zajímá nějaké doporučení z hlediska kompromisu tuhost/tenké paprsky.

U té clonky pak musím udělat větší a s ofsetem počítat ? Mám zrcátko klsické 70mm, nevím oprvadu jakou velikost, jestli stačí 72mm a uchycené ve středu a jestli ji vůbec dělat nebo nechat takto velký střed pavouku.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Nový držák na sekundár

#4

Příspěvek od MilAN »

Větší střed pavouka nebude dobrý - vzniknou ti tam zbytečné boční plochy, které tam vnesou další odlesky. Slabá clona je ideální .Clona uchycená za střed a musí krýt zrcátko i s ofsetem. Kolik to máš, budeš muset zjistit. Průměr clony= průměr zrcátka + 2x offset
Pavouka na 8" mám frázovaného z duralu tl. 20 mm, síla paprsků nějakých 2,5 mm. Nevím jaký kompromis by ještě vyhovoval, ale tohle je ve všech směrech O.K.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Nový držák na sekundár

#5

Příspěvek od MMys »

Na 180-ku jsem to při posledních úpravách zfrézoval na 2.5mm při tloušťce 14mm. Tuhost OK pro 70mm sekundár.
Miloš na 200-ce má myslím 3mm při stejné tloušťce základního materiálu, na 250-ce mám 4mm, a na 300-ku je nechám asi taky.

Jo, a vzhled difrakčních paprsků nezáleží na tloušťce jako takové, nýbrž na poměru k apertuře (průměru zrcadla).

Clonka musí mít hladkou ostrou hranu a dávám ji středově. Tedy schovávám i offset.

Zkosený střed pavouka, na kterém drží sekundár, je dobré mít co nejlehčí (dutý), hlavně u větších přístrojů. Sníží to páku na ramena a riziko zkrucování pokud to míří níž k obzoru.

Jinak není problém jakýkoli držák namodelovat, zatížit předpokládaným monetem (od váhy středu + zrcátka) a nechat si pomocí metody konečných prvků spočítat deformaci, a odvodit z náklonu vliv na fotku. Ale to co píše Milan a já jako přibližné vodítko bude stačit. 10mm tloušťka není moc, tam by to chtělo širší, tak 3-4mm.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 861
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Nový držák na sekundár

#6

Příspěvek od Stanislavxyz »

Pardon že se vám do toho pletu, ale kdyby se clonilo způsobem "větší střed pavouka" a tento střed měl ofrézované hrany třeba na 45° tak by odlesky být nemusely, nebo je prostě lepší clona pod středem?
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Nový držák na sekundár

#7

Příspěvek od MMys »

Pardon že se vám do toho pletu, ale kdyby se clonilo způsobem "větší střed pavouka" a tento střed měl ofrézované hrany třeba na 45° tak by odlesky být nemusely, nebo je prostě lepší clona pod středem?
Nedokážu si představit, jak budeš při frézování středu pavouka do úkosu řešit přechod v rozích u ramen. Normální frézkou s otočným stolem to neuděláš. 5-osé CNC-čko by si s tím ale poradit mělo, pomocí náklonu stolu, aby se nástroj dostal až do rohu. Fungovat to samozřejmě bude. Jde jen o to udělat tam PO CELÉM OBVODU pro paprsky ostrou definovanou hranu, narozdíl od boku sekundáru, kde není hrana moc dobře definovaná. Jak toho dosáhneš je celkem jedno.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Nový držák na sekundár

#8

Příspěvek od alda »



Zkosený střed pavouka, na kterém drží sekundár, je dobré mít co nejlehčí (dutý), hlavně u větších přístrojů. Sníží to páku na ramena a riziko zkrucování pokud to míří níž k obzoru.  


No, chtěl bych použít stávající zkosené uchycení sekundáru, mám strach z odlupování a pak následného lepení zrcátka a z toho, že bych ho nalepil blbě se špatným offsetem či jinak špatně.

edit2: Offset mi vyšel při 200/800 a zrcátku 70mm na 4,375 to bych musel udělat clonu min 78,75mm tedy clona tak 80mm, sakra to je ale moc jestli jsem to dobře spočítal
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 861
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Nový držák na sekundár

#9

Příspěvek od Stanislavxyz »

MMys: Díky za vysvětlení- myslel jsem to čistě teoreticky a je mi jasné že výrobně to bude dost náročnější jak clona umístěná zvlášť.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Nový držák na sekundár

#10

Příspěvek od MilAN »

alda:
Na focení to nevadí,( stínění  16% oproti 12,2 %  z plochy)  a na vizuál s pozorováním planet / kde by to nejvíc vadilo/, není zase světelnost 1:4 to pravé. I z jiných důvodů než jen centrálního stínění.  
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Nový držák na sekundár

#11

Příspěvek od alda »

Milane a Martine, diky moc za cenné rady, nakonec to udělám z 20mm silného materiálu, kříže budou 2.5mm široké, střed bude 60mm.

Jen ještě k cloně, chtěl bych ji použít jako podložku pro stavěcí tlačné šrouby (protože je držák celkem úzký), možná bych ji ještě přilepil k držáku sekundáru. Snad je to dobré řešení.


Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Nový držák na sekundár

#12

Příspěvek od alda »

Prosím ještě bych měl jeden dotaz ohledně uchycení celého držáku do tubusu dalekohledu.
Šrouby na přichycení obruče do tubusu vycházejí přesně v místě kde jsou čtyři střední paprsky. Pokud bych v tom místě dělal díry pro šrouby k uchycení do tubusu, zbytečně bych ztenčil materiál.
Ptám se, pokud pootočím celým držákem (abych dělal díry v jiném místě), co to udělá s fotkou - otočí se i difrakční kříže na fotkách, je to tak nebo se pletu ?

Díky moc
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Nový držák na sekundár

#13

Příspěvek od MilAN »

Difrakční kříže jsou souhlasné s natočením pavouka=otočíš-li pavoukem,otočí se o stejný úhel difrakční kříže
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
michalc
Příspěvky: 102
Registrován: 27. 06. 2009, 14:03

Nový držák na sekundár

#14

Příspěvek od michalc »

Ahojte
pomalu chystám výkresy na přestavbu zakoupeného carbonového astrografu 254/1000 od TS a potřebuji přestavbu za konečně robustní držák sekundáru alá Martin M.
Dělal jsem něco podobného pro 200vku co mám ale ještě mě to čeká u kolegy na dodělání frézkou...
Proto bych chtěl další výrobek udělat vodním paprskem abych si ušetřil spoustu práce na CNC strojích ale potřeboval bych schválení od vás hlavně Martina i Milana. Představuji si výšku 16 - 20mm  a tloušťku ramen cca 4mm
Nebo další myšlenka pro eliminaci difrakčních křížů je provést ramena o šířce cca 3mm a výšce 20mm a přes vršek nalepit 4mm širokou plastovou clonu malé tloušťky .
Jinak bych clonu řešil i u sekundárního zrcátka. Ještě musím popřemýšlet jak provést odlehčenou variantu včetně vyhřívání od Martina.
Co vy říkáte na tento návrh???
Ahoj
      Michal



EQ6, NEWTON 200/730, pointační 100/500, drobeček dobson450/2020, Canon 600D
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

Nový držák na sekundár

#15

Příspěvek od alda »

No nějaké držáky sekundáru jsem už dělal, jak na vodě tak na CNC. Vodou bych to už nedělal, potřebuje to pak dobrousit. V takové síle to není rovné, vodní paprsek uhne. CNC frézou je to hotový výrobek.
Odpovědět